s
Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1

    Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Προσφατα ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο αστρολογιας για τον σχηματισμο της "πυραμιδας" σε αστρολογικο χαρτη. Ο σχηματισμος δημιουργειται μεταξυ 3 πλανητων και οι οψεις μεταξυ τους ειναι 135 μοιρες, 150 μοιρες και 75 μοιρες. Διευκρινιζε πως η οψη 75 μοιρων σαν εντονη οψη πενταγωνου. Ανεφερε πως τα ατομα με αυτον τον σχηματισμο δεν πρεπει να θεωρουν τιποτα τυχαιο στην ζωη τους και πως τα γεγονοτα που θα τους εμφανιζονται θα ειναι μια αλυσιδα, ακομα και ασημαντες αλλαγες θα μεταυραπουν σε μεγαλα γεγονοτα. Τα βιωματα λοιπον θα ειναι τοσο εντονα που μια μερα γεγονοτων θα ισουται με εναν χρονο. Παρατηρησα πως στον χαρτη μου εμφανιζεται αυτον ο σχηματισμος μεταξυ της αφροδιτης σε οψη 135 μοιρων με τον κρονο, ο κρονος σε οψη 150 μοιρων με την σεληνη και φυσικα η σεληνη σε οψη 75 μοιρων με την αφροδιτη. Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει τα "φωτα" του?????????????:blink:

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Δεν μας δίνεις εσύ καλύτερα τα φώτα σου. Αν αυτά που διάβασες ισχύουν στη ζωή σου;

  3. #3
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Υπάρχει και ένας άλλος ενδιαφέρον σχηματισμός που τον έχω εγώ στον χάρτη μου έντονα . Είναι αυτός που έχεις όλους τους σημαντικούς σου πλανήτες στις ακμές των γωνιακών και αυτός είναι ο γνωστός σχηματισμός της «κεραμίδας!»
    Για να σας δώσω και τα «φώτα» μου, όταν ενεργοποιείται ο σχηματισμός, σου έρχεται κεραμίδα! :blink:

    ΥΓ: Εντάξει! Ξέρω! Φεύγω!:embarrest
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. #4
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Υπάρχει και ένας άλλος ενδιαφέρον σχηματισμός που τον έχω εγώ στον χάρτη μου έντονα . Είναι αυτός που έχεις όλους τους σημαντικούς σου πλανήτες στις ακμές των γωνιακών και αυτός είναι ο γνωστός σχηματισμός της «κεραμίδας!»
    Για να σας δώσω και τα «φώτα» μου, όταν ενεργοποιείται ο σχηματισμός, σου έρχεται κεραμίδα! :blink:

    ΥΓ: Εντάξει! Ξέρω! Φεύγω!:embarrest
    χεχεχε αχ βρε Κάτια! δίνει και παίρνει ο πλούτωνας ε;;
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  5. #5

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Δεν εχω καταφερει ακομα να φτασω στο επιπεδο να συνδιαζω τις οψεις πολλων πλανητων αν και νομιζω πως εχω αρχισει να καταλαβαινω τις απλες οψεις. Επειδη ομως σπανια συναντας πλανητη να κανει μια οψη ηθελα να δω πως ςυνδιαζονται γι'αυτο περιεγραψα τον παραπανω σχηματισμο. Νομιζα πως καπως ετσι λειτουργει το φορουμ. Θα κοιταξω καπου αλλου. Ευχαριστω.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Quote Originally Posted by ktisila View Post
    Δεν εχω καταφερει ακομα να φτασω στο επιπεδο να συνδιαζω τις οψεις πολλων πλανητων αν και νομιζω πως εχω αρχισει να καταλαβαινω τις απλες οψεις. Επειδη ομως σπανια συναντας πλανητη να κανει μια οψη ηθελα να δω πως ςυνδιαζονται γι'αυτο περιεγραψα τον παραπανω σχηματισμο. Νομιζα πως καπως ετσι λειτουργει το φορουμ. Θα κοιταξω καπου αλλου. Ευχαριστω.
    Ktisila, με το δίκιο σου ένιωσες ότι σε αγνοήσαμε. Να είσαι σίγουρη όμως ότι σκοπός μας δεν ήταν να σε υποβιβάσουμε ή να παίξουμε μαζί σου. Πραγματικά, εγώ πρώτη φορά ακούω για τον σχηματισμό πυραμίδα και πραγματικά όταν τον διάβασα σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω και από μέσα μου είπα: Αν με ρωτούσε για την «κεραμίδα» ευχαρίστως! Παρορμητικά το έγραψα κιόλας.
    Η απάντηση του Δημήτρη (atrapos) , φαντάζομαι ότι έχει επίσης μια πραγματικότητα. Δηλαδή, εσύ που το βιώνεις θα μπορούσες να μας πεις περισσότερα από εμάς που ούτε το έχουμε ακούσει. Και προφανώς του φάνηκε παράξενο που δεν το έχει ακούσει, όπως κι εμένα, επειδή ασχολούμαστε αρκετό καιρό με την αστρολογία.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ μας περιγράφεις αποκυήματα της φαντασίας σου, αλλά ότι κάτι μας έχει διαφύγει.
    Ίσως θα έπρεπε να απαντήσουμε ότι απλώς δεν ξέρουμε κάτι τόσο σπάνιο σε αναφορές και να μην αστειευτούμε. (εγώ δηλαδή γιατί για το μέλος atrapos δεν ξέρω, εκείνος είναι και από φύση του κακός άνθρωπος )

    Οκ ξέρω! Παραδίνομαι οικιοθελώς στην διαχείριση… Θα κάτσω ήσυχα. :embarrest
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Μαλλον λειτουργησε ο ερμης μου στον τροπο που εθεσα το θεμα [ερμης στους ιχθυες στον ενατο αλλα ευτυχως με ενα σωτηριο τριγωνο με τον κρονο!!!!!!!!]. Αυτο που ηθελα να μαθω ειναι οι συγκεκριμενες οψεις πως συνδιαζονται. Απο την εμπειρια μου μπορω να σας αναφερω πως την στιγμη που ολα εχουν ηρεμησει ξαφνικα αλλαζει ολος ο κοσμος. Τα γεγονοτα ομως που βιωνω κατα καποιο τροπο μου φαινονται χρησιμα στο μελλον [σαν την ταινια slumdog millionaire]. Αν χρειαστειται καποια διευκρινηση σε οσα αναφερω ευχαριστως να βοηθησω. Ισως η εμπειρια σας, σας βοηθησει να μου εξηγησετε πως ενεργουν οι οψεις συνδιαστικα. Ευχαριστω.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Θα συμφωνήσω με όσα είπε η Κάτια προηγουμένως (κυρίως με το ότι είμαι κακός άνθρωπος).

    Οι βασικοί σχηματισμοί πλανητών γίνονται με συνδυασμό κυρίων όψεων (αντίθεση, τρίγωνο, τετράγωνο, εξάγωνο) όπου δημιουργείται ένα πλέγμα ενέργειας το οποίο έχει τη δική του δυναμική σ’ ένα χάρτη. Ο σχηματισμός που αναφέρεις είναι με δευτερεύουσες και τριτεύουσες όψεις. Ειδικά αυτό το «έντονη όψη πενταγώνου» δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Η όψη πενταγώνου είναι 72ο (360:5), από πότε η 75ο έγινε έντονη όψη πενταγώνου, ειλικρινά δεν το ξέρω. Όταν λοιπόν διαβάζω ότι αυτός ο σχηματισμός οδηγεί στο «μια μερα γεγονοτων θα ισουται με εναν χρονο» που αναφέρεις, μου φαίνεται κάπως υπερβολικό (θα έλεγα «τελείως γελοίο» αλλά μου έχουν πει να περιορίσω την έμφυτη κακία μου). Ωστόσο αν εσύ έχεις βιώσει τέτοιες καταστάσεις, καλό θα ήταν να μας το περιγράψεις, όπως έγραψα στο πρώτο μου ποστ. Η ξαφνική αλλαγή όλου του κόσμου που αναφέρεις, μας αφορά εδώ αν συμπίπτει με κάποια σημαντική διέλευση από τους πλανήτες αυτούς.

    Στον χάρτη σου λοιπόν είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολύ σημαντικότερες όψεις. Τις συγκεκριμένες θα τις εξέταζα σε δεύτερη ή τρίτη φάση και χωρίς να τις θεωρήσω κάποιον ιδιαίτερο συνδυασμό. Απλά ο Κρόνος σου είναι σε όψη 150ο με τη Σελήνη και 135ο με την Αφροδίτη. Αν υποθέσουμε για παράδειγμα ότι ο Κρόνος αυτός βρίσκεται στον Σκορπιό και στον 5ο οίκο είναι ένας Κρόνος απόλυτος στις απόψεις του που σε περιορίζει στον τομέα της προσωπικής δημιουργίας και της χαράς της ζωής παίρνοντας τα πάντα στα σοβαρά. Υπάρχει η δυνατότητα της εμβάθυνσης που ίσως οδηγήσει στην περίφημη σκορπίσια μεταμόρφωση αλλά σε πρώτη φάση υπάρχει μόνο ένα κλείσιμο στον εαυτό (και αρκετή δόση κακίας προς τους άλλους). Νομίζω ότι στην υποθετική αυτή περίπτωση, οι άβολες όψεις από Σελήνη και Αφροδίτη θα αποτελούν μια θετική ενόχληση για αυτόν τον Κρόνο που θα τον βοηθήσουν να βγάλει τις παρωπίδες και να κοιτάξει πιο χαλαρά τι υπάρχει γύρω του.
    Φυσικά, όπως καταλαβαίνεις, η κάθε περίπτωση διαφέρει. Αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να πω ότι όλος ο κόσμος σου θα αλλάξει ξαφνικά επειδή αυτός ο Κρόνος θα δεχτεί κάποια διέλευση. Εκτός πια κι αν είναι τόσο σημαντικός στον χάρτη σου, για άλλους όμως λόγους κι όχι για τις όψεις με Σελήνη / Αφροδίτη.

  9. #9

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Ο κρονος μου θα ελεγα πως εχει μια δυσκολη θεση στον καρκινο στον πρωτο οικο, περιοριζοντας απ'οτι καταλαβαινω την αυτοεκφραση μου, ευτυχως η αφροδιτη βρισκεται στον ενατο στους ιχθυες με καλες τις υπολοιπες οψεις [τριγωνο απο αρη και ουρανο] φανταζομαι πως αυτη πρεπει να ευθυνεται για την δοτικοτητα μου. Τελος η σεληνη στον εκτο στον τοξοτη δεχομενη ενα τριγωνο απο τον δια στον δεκατο [γι'αυτο κατεληξα να γινω εκπαιδευτικος]. Η αληθεια ειναι πως κι εγω την οψη 75 μοιρων δεν μπορεσα να την καταλαβω. Εχω διαβασει ομως για την οψη 150 μοιρων πως λειτουργει καπως καρμικα και για την οψη 135 μοιρων πως θεωρειται αρκετα σκληρη σωστα???????????

  10. #10
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Σχηματισμος πυραμιδας σε αστρολογικο χαρτη

    Η αλήθεια είναι ότι ο Κρόνος δεν νοιώθει άνετα στον Καρκίνο αφού δυσκολεύεται να εκφράζει συναισθήματα και να προσαρμόζεται στην ευμετάβλητη φύση της Σελήνης. Η όψη 150ο με τον κυβερνήτη του δεν βοηθάει την κατάσταση και η εύκολη λύση είναι η δημιουργία ενός προστατευτικού περιβλήματος ασφαλείας (οι Καρκίνοι ξέρουν από αυτά). Έτσι η παρουσία του στον 1ο οίκο είναι κάπως βαριά (καμιά φορά ασήκωτη). Πάντως για εκπαιδευτικός σου δίνει μια σοβαρότητα, μην το υποτιμάς. :bigsmile:

    Σκληρή όψη δεν θα την έλεγα την 135ο με την έννοια ότι πρόκειται για δευτερεύουσα όψη. Θα προτιμούσα το «άβολη» που χρησιμοποίησα στο προηγούμενο ποστ. Είναι δηλαδή μια πηγή ανησυχίας, που καμιά φορά την χρειαζόμαστε. Δεν είναι όμως καμιά καταστροφή. Γενικά για το σχηματισμό αυτό μπορεί να διαβάσεις διάφορα, για «καρμικό δέσιμο πλανητών», «ανολοκλήρωτες σχέσεις από το παρελθόν» κλπ. Προσωπικά αυτά θα τα χαρακτήριζα «μπούρδες» αλλά είπαμε εγώ είμαι κακός άνθρωπος.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads