s
''Converse solar return''
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    ''Converse solar return''

    Σε κάποιο πρόγραμμα βρήκα την επιλογή ''Converse solar return'' το οποίο σε ελεύθερη μετάφραση θα το λέγαμε Αντίστροφη ηλιακή επιστροφή ( ; ).Έχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό;Πώς ''διαβάζουμε'' αυτόν τον χάρτη και τι πρόσθετες πληροφορίες μπορεί να δώσει;
    ''Ζητώ τα θρύμματα κι έχω το ακέραιο΄ ποθώ τα χιλιάδες κομμάτια κι έχω το όλο΄ ανιχνεύω το πολλαπλό κι έχω το ένα.''
    Γιάννης Ευσταθιάδης

  2. #2
    Join Date
    Aug 2008
    Όνομα:
    Athan
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    28

    Re: ''Converse solar return''

    Γεια!
    Εχει να κανει με αντιστροφες χρονικα προοδους του γενεθλιου χαρτη που απο ο,τι εχω καταλαβει και ξερω εχουν να κανουν με συνθηκες οι οποιες εχουν διαμορφωσει την ψυχη πριν αυτη ενσαρκωθει στο συγκεκριμενο σωμα. Πιο πρακτικα μπορει να εχει να κανει με τις συνθηκες που υπηρχαν πριν τη γεννηση του ατομου.. Στο προγραμμα που χρησιμοποιω (KEPLER) παντως δεν υπαρχει converse solar return αλλα converse solar arc που ειναι κατι διαφορετικο απο την Ηλιακη Επιστροφη.
    Φιλικα
    Athan

  3. #3

    Re: ''Converse solar return''

    Ok σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:bigsmile: Ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση όταν έβαλα για τη χρονιά του 2009 να μου βγάζει ένα χάρτη με ημερομηνία το 1956. Τώρα βέβαια δεν ξέρω πως εντάσσεται αυτό στα προγνωστικά συστήματα. :weird:
    Ίσως κάτι αντίστοιχο να είναι και το αντίστροφο ηλιακό τόξο που έχει το δικό σου πρόγραμμα.
    ''Ζητώ τα θρύμματα κι έχω το ακέραιο΄ ποθώ τα χιλιάδες κομμάτια κι έχω το όλο΄ ανιχνεύω το πολλαπλό κι έχω το ένα.''
    Γιάννης Ευσταθιάδης

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: ''Converse solar return''

    Αγαπητή skytree

    Οι προοδευτικές κατευθύνσεις υπάρχουν σε κάποια συστήματα και σε αντίστροφη μορφή. Δίνουν πληροφόρηση σε συγκεκριμένα κυρίως θέματα.

    Αλλά η αντίστροφη επιστροφή πλανητών, είναι μία υπερβολή, επειδή δεν πρόκειται για συμβολικές κατευθύνσεις, αλλά αληθινό σύστημα (η κάθε επιστροφή πλανήτη). Θα πρότεινα να μην σας απασχολήσει, διότι αμφιβάλλω αν έχει να δώσει κάποια ουσιαστική ενημέρωση. Λόγω υπολογιστικών προγραμμάτων βγαίνουν κάποια συστήματα, αλλά όλα δεν σημαίνει πως είναι χρήσιμα. Ασχοληθείτε καλύτερα με τις κλασικές μεθόδους, εξετάζοντας μόνο πειραματικά τις άλλες.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  5. #5

    Re: ''Converse solar return''

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Αγαπητή skytree

    Οι προοδευτικές κατευθύνσεις υπάρχουν σε κάποια συστήματα και σε αντίστροφη μορφή. Δίνουν πληροφόρηση σε συγκεκριμένα κυρίως θέματα.

    Αλλά η αντίστροφη επιστροφή πλανητών, είναι μία υπερβολή, επειδή δεν πρόκειται για συμβολικές κατευθύνσεις, αλλά αληθινό σύστημα (η κάθε επιστροφή πλανήτη). Θα πρότεινα να μην σας απασχολήσει, διότι αμφιβάλλω αν έχει να δώσει κάποια ουσιαστική ενημέρωση. Λόγω υπολογιστικών προγραμμάτων βγαίνουν κάποια συστήματα, αλλά όλα δεν σημαίνει πως είναι χρήσιμα. Ασχοληθείτε καλύτερα με τις κλασικές μεθόδους, εξετάζοντας μόνο πειραματικά τις άλλες.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου
    Κα.Σίμου, η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε κάπως υπερβολικό, αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω από απλή περιέργεια.
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
    ''Ζητώ τα θρύμματα κι έχω το ακέραιο΄ ποθώ τα χιλιάδες κομμάτια κι έχω το όλο΄ ανιχνεύω το πολλαπλό κι έχω το ένα.''
    Γιάννης Ευσταθιάδης

  6. #6

    Re: ''Converse solar return''

    SOLAR RETURN και Μεσοδιαστήματα

    Μήπως θα μπορούσε κανένας να ερμηνεύσει τι σημαίνει όταν στο ωροσκόπιο ηλιακής επιστροφής, ένας πλανήτης (πχ. η Aφροδίτη) βρίσκεται στο μεσοδιάστημα Ήλιου-Πλούτωνα και ταυτόχρονα βρίσκεται επίσης και στο μεσοδιάστημα Eρμή-Δια?
    Kαι
    Tι σημαίνει όταν ο ¶ρης βρίσκεται στο μεσοδιάστημα Ήλιου-Aφροδίτης και ταυτόχρονα στο μεσοδιάστημα Kρόνου-Πλούτωνα?

    Eπίσης γνωρίζει κανένας...
    Ποιό μεσοδιάστημα είναι πιο σημαντικό αυτό που εμπερικλείη τον πλανήτη στένα η αυτό που τον εμπερικλείη σε μεγαλύτερη απόσταση?

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: ''Converse solar return''

    Αγαπητή leen

    Κάθε μεσοδιάστημα έχει το δικό του νόημα. Ο πλανήτης που έρχεται σε επαφή με το μεσοδιάστημα επιδρά στο νόημα του μεσοδιαστήματος. Μπορείς ένας πλανήτης να συνδυάζεται με πολλά μεσοδιαστήματα. Όσο πιο πολλά έχει σε σύνδεση με αυτόν (δενδρικές) τόσο πιο ενεργός είναι στον χάρτη. Η απόσταση δεν μετρά ιδιαίτερα αν εξετάζετε τον χάρτη από την θεωρία των μεσοδιαστημάτων. Αν είναι πολύ κοντά, τότε μιλάτε μάλλον για τριπλή σύνοδο πλανητών και αυτό ανάγεται στην κλασική αστρολογία.

    Αλλά τα μεσοδιαστήματα αξιολογούνται από την σφαιρική εικόνα του χάρτη και έτσι, έχοντας αντιληφθεί το λέει σφαιρικά ο χάρτης, βλέπουμε ποια έχουν ιδιαίτερη έμφαση.
    Για την ερμηνεία, δίχως να μελετηθεί η επιστροφή θα είναι επισφαλές να πούμε κάτι. Η Αφροδίτη για παράδειγμα αφορά την τάση να συζητά ο ενδιαφερόμενος για τέχνη ή αισθηματικά, να είναι ερωτευμένος και να έχει ευχάριστη διάθεση.Στο μεσοδιάστημα Ηλίου/Πλούτωνα όμως, τα αισθήματα έχουν ανακατατάξεις και πάθη που ίσως φέρουν εξάρσεις ή έπαρση, εγωκεντρική συμπεριφορά και τάσεις εξουσιαστικές.
    Ενδέχεται όμως σε άλλο τομέα της ζωής να βγει το ένα στοιχείο και σε άλλο το άλλο. Τα μεσοδιαστήματα υπάγονται κι αυτά σε τομείς, συνδέεουν τομείς, είναι πολύ πιο σύνθετο το θέμα από την πρωταρχική θεωρία του Έμπερτιν, ο οποίος φυσικά έκανε ένα σπουδαίο έργο, αλλά ημιτελές. Δεν συμπεριλαμβάνει ζώδια, οίκους κλπ.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads