s
Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Ο Αρθούρος Ρεμπώ (Arthur Rimbaud) υπήρξε πολύ σημαντικός γάλλος ποιητής του 19ου αιώνα που άσκησε σημαντική επίδραση στη μοντέρνα ποίηση. Χαρακτηρίστηκε ένας από τους «πατέρες του μοντερνισμού», επηρέασε και ενέπνευσε το κίνημα του υπερρεαλισμού, της γενιάς των μπήτ, διάσημους καλλιτέχνες και διανοούμενους του 20ου αιώνα αλλά και τους εξεγερμένους φοιτητές του Μάη του ’68. Ο Αλπερ Καμύ τον είχε χαρακτηρίσει «ποιητή της εξέγερσης» για τον αντισυμβατικό χαρακτήρα της ζωής και του έργου του.



  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Δημήτρη, το άρθρο σου είναι εξαιρετικό και εμπνευσμένο. Διαβάζοντάς το κανείς , καταλαβαίνει πόσο πολύ το απόλαυσες εσύ ο ίδιος γράφοντάς το και όσοι έχουμε μία μικρή ή μεγαλύτερη επαφή με τον γραπτό λόγο, ξέρουμε ότι ο βαθμός της δικής μας χαράς είναι ανάλογος του αποτελέσματος. Μπράβο σου! Είχα καιρό να διαβάσω ένα άρθρο που να με ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.

    Στο πλαίσιο τώρα μιας συζήτησης, το μόνο σημείο που μου προκαλεί την διάθεση να καταθέσω τις σκέψεις που κάνω, είναι το ζήτημα της εμπλοκής του Ερμή του Ρεμπώ με τους δεσμούς Σελήνης , του κυβερνήτη του Β.Δ (Αφροδίτη) , τον ρόλο του Κρόνου , της Σελήνης και του άξονα Ζενίθ\Ναδίρ.
    Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω σχετικά με τον προβληματισμό του νεαρού της ηλικίας κατά την οποία ο Ρεμπώ δημιούργησε κάτι τόσο σπουδαίο, όσο το έργο που μας άφησε, και είναι κάτι που φαίνεται πως το μοιραζόμαστε ως προβληματισμό.
    Το σίγουρο είναι ότι ο κυβερνήτης του 9ου (ουσιαστικά υποκινητής όλου του άξονα 3ου\9ου) σε σύνοδο με τον Ν.Δ, και ταυτόχρονα ο Κρόνος στο όριο της ανοχής συνόδου με την ακμή του 9ου (άρα συγκυβερνήτης 9ου ), μας πληροφορούν ότι το άτομο αυτό είχε ένα σοβαρό «μήνυμα» να μας μεταφέρει και πιθανότατα μέσα του να ένιωθε ταγμένος, προορισμένος ,παρακινημένος και σίγουρος από πολλή μικρή ηλικία.
    Στον χάρτη του υπάρχει ένα συγκλίνον τρίγωνο Κρόνου \Σελήνης που το πρόγραμμα δεν το δίνει, αλλά με βρίσκει αντίθετη σε αυτό. Στα τρίγωνα , τυπικά δίνουμε ένα όριο 8ο αλλά είναι γεγονός πως οι περισσότεροι συμφωνούμε πως τα έχουμε δει να λειτουργού άψογα και στις 10ο , πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για φώτα (στην περίπτωσή μας την Σελήνη) και μάλιστα για συγκλίνουσα όψη. Στέκομαι σε αυτό γιατί η καλή σχέση των κυβερνητών του άξονα Ναδίρ\Ζενίθ, έστω και με αντιστροφή των φυσικών αξόνων , αλλά μιλώντας πάντα για Κρόνο\Σελήνη , δίνει στο άτομο αίσθηση σκοπού και προορισμού από πολύ νωρίς. Μην ξεχνάμε πως τόσο η Σελήνη , όσο και ο Κρόνος , είναι σοβαροί δείκτες στο θέμα των δεσμών Σελήνης.

    Αυτός ο σκοπός-προορισμός σε συνδυασμό με τον κυβερνήτη του Κρόνου , τον Ερμή, σε σύνοδο με τον Ν.Δ και με έναν Ερμή εξάγωνο Δία στον Αιγόκερω , στον 3ο , που επίσης κυβερνά ο Κρόνος, από την ακμή του 9ου , κάνει την εμπλοκή αρκετά ισχυρή και προσανατολισμένη (θεωρώ περιττό να αναφερθώ στην εμπλοκή του Κρόνου με τον Ποσειδώνα, μια και αναφέρεται εκτενώς και είναι ξεκάθαρη!).

    Τέλος, επειδή τον τελευταίο καιρό με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της παραδοσιακής διακυβέρνησης των πλανητών, κοιτάζοντας αυτόν τον χάρτη, αν ήμασταν αστρολόγοι της εποχής του Ρεμπώ, ο κυβερνήτης του Ν.Δ θα ήταν ο Άρης και ο Άρης βρίσκεται σε συγκλίνουσα αντίθεση με τον Κρόνο και εξάγωνο ιδιομοιρίας με την Σελήνη (πολλοί σύγχρονοι αστρολόγοι εξακολουθούν να εξετάζουν την κατάσταση του Άρη σε ζητήματα Σκορπιού).
    Η διαφορά της παραδοσιακής με την σύγχρονη θεώρηση των πραγμάτων, στην περίπτωσή μας, είναι ότι με την παραδοσιακή προσέγγιση η Σελήνη μπαίνει πιο δυναμικά στο «παιχνίδι» ενός ενδιαφέροντος συνδυασμού, αν και παραμένει δυναμικός και χωρίς αυτήν.

    Εξέφρασα απλούς προβληματισμούς και σκέψεις, χωρίς καμία διάθεση αποπροσανατολισμού . Αντίθετα, είχα το τέλειο πεδίο για να καταθέσω μερικές προσωπικές διαπιστώσεις και ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Δημητρη, σ ευχαριστουμε θερμα που αχοληθηκες με τον συγκεκριμμενο ποιητη. Συναρπαστικος κι αυτος, οπως ολοι οι "καταραμενοι" καλλιτεχνες κι "ευλογημενος" να προσφερει στο κοσμο τη ψυχη του, ενοσω κερδιζε κι εχανε τις μαχες με τους προσωπικους του δαιμονες...(σιχαμενο το τετραγωνο κρονου-ποσειδωνα, δεν θα σταματησω να το λεω αυτο)

    Θαυμασιο το αρθρο σου, απολυτα κατατοπιστικο και οφειλω να πω, οτι μου αρεσε ιδιαιτερα που συμπεριελαβες τον προοδευτικο του χαρτη.

    Προσεξα οτι, (στον γενεθλιο χαρτη) ηλιος, σεληνη, αφροδιτη και αρης βρισκονται μονο σε αρσενικα ζωδια κι απ οτι θυμαμαι, η ελλειψη θηλυκων ζωδιων, (οπως και το αντιθετο) σ αυτη τη τετραδα, ειναι ενας απο τους παραγοντες, που συμβαλει στην αποδοχη η την αρνηση των αντιστοιχων πλευρων στη προσωπικοτητα ενος ατομου και κατ επεκταση, να επιφερει κλυδωνισμους στην ταυτοτητα της ερωτικης του ζωης.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τα σχόλια, Κάτια. Είναι στ’ αλήθεια ένα από τα άρθρα που χαίρομαι πραγματικά που το έχω γράψει. Και από τις στιγμές που νοιώθω τυχερός που ασχολούμαι με την αστρολογία, η οποία μας δίνει ένα δρόμο για να προσεγγίσουμε προσωπικότητες που διαφορετικά θα ήταν τελείως απρόσιτες.

    Όσο αναφορά τα θέματα που έθεσες, η αλήθεια είναι πως ακόμα και αν το πρόγραμμα έδινε τρίγωνο ανάμεσα σε Κρόνο και Σελήνη δεν θα το σχολίαζα αφού ήδη χρειάστηκε να επιλέξω ότι θεωρώ τελείως απαραίτητο ώστε το άρθρο να περιοριστεί στις 13 σελίδες. Διαφορετικά θα έγραφα βιβλίο. Το θέμα των αστρολογικών παραγόντων που μπορούν να δώσουν ένα παιδί – θαύμα, δηλαδή αυτήν την αφύσικη ωριμότητα, με απασχόλησε και ίσως θα ήταν ένα ενδιαφέρον πεδίο για την «ερευνητική αστρολογία» αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει η διάθεση και ο χρόνος για να το δούμε συστηματικά. Αν βέβαια κάποιος έχει άποψη για το θέμα, ευχαρίστως να το συζητήσουμε Πρότεινα τη φάση της Σελήνης και τη θέση / φάση του Ερμή. Έχεις δίκιο ότι και ο ρόλος του Κρόνου στον άξονα 3ου – 9ου είναι σημαντικός, ίσως καθοριστικός, με ή χωρίς τρίγωνο με τη Σελήνη. Βέβαια, σύμφωνα με τις παραδοσιακές ερμηνείες, όπου δουν τον Κρόνο σου λένε ότι για τα θέματα αυτά θα πρέπει να περιμένεις στο δεύτερο μισό της ζωής σου.

    Μιλώντας για παραδοσιακές ερμηνείες, το θέμα των παραδοσιακών κυβερνητών είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο. Με τον Άρη κυβερνήτη του Σκορπιού μπαίνει στο "παιχνίδι" η Σελήνη με το εξάγωνο της στον Άρη αλλά και με τον Πλούτωνα κυβερνήτη εμπλέκεται ο Ήλιος με την αντίθεσή του στον Πλούτωνα. Πέρα από τα Φώτα όμως, είναι μεγάλο θέμα αν προτιμάμε έναν κυβερνήτη του Σκορπιού στον Τοξότη / 2ο οίκο που σε πρόοδο θα πάει στον 3ο ή στον Ταύρο / 7ο οίκο που σε διέλευση θα πάει στον 8ο. Υπάρχουν πολλά υπέρ και κατά και θα μπορούσαμε να συζητάμε για μέρες.

    Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση στον χάρτη του, είναι ότι ενώ θα περίμενε κανείς τον πρώτο και τελευταίο λόγο να τον έχει πάντα η Αφροδίτη, φαίνεται πως τελικά πρωταγωνιστής ήταν ο Ερμής. Ήταν πολύ βαθιά η ανάγκη του να επικοινωνήσει όσα έκρυβε μέσα του που αποτέλεσαι το κυρίαρχο θέμα στη ζωή του. Και η δυναμική του χάρτη μαζεύτηκε στον άξονα Σκορπιού - Ταύρου με την αντίθεση Ερμή - Ουρανού να έχει τον κεντρικό ρόλο. Δεν ήταν κι εύκολο. Αλλά αυτό είναι ένα μάθημα, πως τα σημαντικά πράγματα στη ζωή μας γίνονται μέσα από τις δύσκολες όψεις που μας δίνουν την ενέργεια να ξεπεράσουμε τα καθιερωμένα.

    Και πάλι σ΄ευχαριστώ Κάτια. Χαίρομαι που σου άρεσε

  5. #5
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Σ' ευχαριστώ Έφη. Όπως έγραψα πριν, η χαρά είναι δική μου.

    Όσο αναφορά τις προόδους, είναι το πρώτο που κοιτάω στα προγνωστικά συστήματα και για να δούμε τη δυναμική ενός γενέθλιου χάρτη πρέπει να εξετάσουμε πως αυτός εξελίσσεται στον χρόνο, ποιες παράμετροι τονίζονται και ποιες περνάν στο παρασκήνιο.

    Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για αρσενικά / θηλυκά ζώδια, δεν το ξέρω και θα έλεγα να είμαστε προσεκτικοί πως χρησιμοποιούμε τους όρους αρσενικό / θηλυκό (για εσάς που τους χρησιμοποιείτε γιατί εγώ τους αποφεύγω). Δεν πρέπει να μπλέξουμε τους χαρακτηρισμούς αυτούς με σεξουαλικές τάσεις και ταυτότητα ερωτικής ζωής, γιατί πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση. Ο Ταύρος θεωρείται θηλυκό ζώδιο αλλά όχι θηλυπρεπές, ο Ζυγός θεωρείται αρσενικό ζώδιο αλλά δεν του λείπει η θηλυκότητα κ.ο.κ.

    Όσο για τις δύσκολες όψεις και το σιχαμένο σου τετράγωνο, όπως έγραψα πριν, τα εμπόδια υπάρχουν για να τα ξεπερνάμε και γινόμαστε καλύτεροι. Αρκεί να μάθουμε να κερδίζουμε και να χάνουμε χωρίς να παρατάμε τη μάχη. Και να μη παραπονιόμαστε.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2010
    Όνομα:
    Λεμονιά
    Location
    Κοζάνη
    Posts
    30

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Άλλο ένα χορταστικό και γεμάτο ενδιαφέρουσες πληροφορίες άρθρο!
    Πράγματι, πολύ "παράξενος" τύπος ο Ρεμπώ. Κρίμα μόνο που πέθανε τόσο νέος... Η αλήθεια είναι πως δεν γνώριζα και πολλά πράγματα γι' αυτόν τον ποιητή, αλλά χαίρομαι που μέσα από ένα τόσο καλογραμμένο άρθρο εμπλούτισα τις γνώσεις μου.
    Απολαυστικός, όπως πάντα, Δημήτρη! Σ' ευχαριστούμε!!!

  7. #7
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Συγχαρητήρια και από εμένα για το αφιέρωμα σας!
    Είχε πολλές αστρολογικές πληροφορίες και ήταν πλήρες. Αυτό το οποίο διάβασα και πραγματικά δεν το είχα ξανά ακούσει ήταν σχετικά με την φάση του Ερμή, την απόσταση του από τον Ήλιο και την γρήγορη κίνηση του. Σε άλλες περιπτώσεις (π.χ. με αργή ταχύτητα Ερμή κλπ) τι είναι αυτό που ισχύει και αυτό μπορούμε να το εφαρμόσουμε για όλους τους προσωπικούς πλανήτες;

  8. #8
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Δημητρη μου , οκ δεν μπορω να επιμεινω βεβαια, γιατι και ο συγγραφεας του συγκεκριμμενου αρθρου, διατυπωνε πολυ προσεχτικα τις αποψεις του, ωστε να μην θεωρηθει σαν αποκλειστικη ενδειξη κατι τετοιο. Εξ αλλου, στο σαιτ εχει γραφει απειρες φορες, οτι δεν αρκει ενας παραγοντας του ωροσκοπιου για να μας δωσει σιγουρα αποτελεσματα, ειδικα για τετοια ζητηματα.

    Αλλη μια φορα, σ ευχαριστουμε και περιμενουμε την επομενη αναλυση σου. Εξ αλλου, κατι μου λεει, οτι παλι θ ασχοληθεις με μια πολυσχιδη προσωπικοτητα.....

  9. #9
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Ευχαριστώ Ελένη για τα καλά σου λόγια. Όσο αναφορά τη φάση / κίνηση του Ερμή, έχει να κάνει με το πόσο θέλεις να ψάξεις έναν χάρτη. Κοιτάζοντας τον χάρτη, θα δεις πρώτα το ζώδιο / οίκο ενός πλανήτη και στη συνέχεια τις όψεις τους. Από ‘κει και ύστερα όμως, έχει σημασία για τη δυναμική του χάρτη να δεις και την ταχύτητα του πλανήτη καθώς και τη φάση του κύκλου στον οποίο βρίσκεται.
    Στην αστρολογία, η κίνηση των πλανητών γίνεται σε κύκλους και ο πιο γνωστός κύκλος είναι αυτός της Σελήνης που η αυξομείωση του μεγέθους της μας δείχνει τη θέση της ως προς τον Ήλιο ή αλλιώς σε ποια φάση του κύκλου της βρίσκεται. Αντίστοιχα, ο Ερμής αλλά και η Αφροδίτη που δεν απομακρύνονται ποτέ από τον Ήλιο κινούνται σε κύκλους ως προς αυτόν. Η αρχή του κύκλου του Ερμή είναι στη σύνοδο του με τον Ήλιο και σε ανάδρομη κίνηση (κάτι σαν τη Νέα Σελήνη – νύχτα χωρίς φεγγάρι). Στη συνέχεια ο Ερμής απομακρύνεται από τον Ήλιο λόγω της ανάδρομης κίνησης του. Κάποια στιγμή γυρίζει ορθόδρομος αλλά συνεχίζει να απομακρύνεται αφού η ταχύτητά του είναι μικρότερη του Ήλιου. Φτάνει έτσι στην μέγιστη απόσταση από τον Ήλιο, όταν κινούνται με την ίδια ταχύτητα αλλά στη συνέχεια επιταχύνει και αρχίζει να πλησιάζει τον Ήλιο. Έτσι, φτάνει τον Ήλιο και σχηματίζει πάλι σύνοδο μαζί του φτάνοντας στη μέγιστη ταχύτητα του, αυτό είναι το μέσο του κύκλου (κάτι σαν τη Πανσέληνο). Στη συνέχεια απομακρύνεται αλλά όσο φεύγει μακριά από τον Ήλιο μειώνεται η ταχύτητα. Φτάνει πάλι στη μέγιστη απόστασή του αλλά καθώς χαμηλώνει ταχύτητα ο Ήλιος αρχίζει να πλησιάζει. Στο τέλος γυρίζει ανάδρομος και σχηματίζει πάλι σύνοδο με τον Ήλιο που είναι το τέλος και η αρχή του κύκλου του. Όταν θέλουμε λοιπόν να μιλήσουμε για τα θέματα του Ερμή σ’ έναν χάρτη θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη σε ποια φάση του κύκλου του βρίσκεται, πέρα από το αν είναι ανάδρομος ή όχι που συνήθως κοιτάμε.
    Τα έγραψα όλα αυτά και μετά σκέφτηκα ότι υπάρχει ένα άρθρο στο φόρουμ που μπορείς να δεις.Οι τέσσερις όψεις του Ερμή


    Λεμονιά, χαίρομαι που σου άρεσε ένα ακόμα άρθρο μου. Ούτε κι εγώ γνώριζα πολλά πράγματα άλλα έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο γι΄ αυτόν και μου ‘κανε εντύπωση η ζωή όπως και ο ποιητικός του λόγος. Και είναι συναρπαστικό να προσεγγίζεις τέτοιες προσωπικότητες μέσα από τους δρόμους της αστρολογίας.

    Έφη, μακάρι να βρω κάτι που θα κεντρίσει το ενδιαφέρον μου, αλλά δεν μπορώ να το υποσχεθώ.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Ο Αρθούρος Ρεμπώ στο Μεθυσμένο του Καράβι

    Εγώ ευχαριστώ!!!
    Χαχα δεν πειράζει διάβασα και το ποστ σας και το άρθρο που ήταν πολύ κατατοπιστικό

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads