s
[Συζήτηση] Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση

    Πότε η ακόλουθη δήλωση γίνεται το πιο θλιβερό, πικρό πράγμα που έχετε ποτέ ακούσει: «Θα είμαι πάντοτε φίλος σου». Γλυκές λέξεις, τις περισσότερες φορές. Η αληθινή φιλία είναι πολύτιμη. Αλλά οι περισσότεροι από εμάς έχουμε νιώσει αυτό το απαίσιο τσίμπημα - την λέξη «φίλος» όταν βγαίνει από το στόμα κάποιου με τον οποίο είμαστε ερωτευμένοι με έναν ρομαντικό, μεταξύ συντρόφων τρόπο. Το να υποβαθμιστείς σε «φίλο» σημαίνει απόρριψη. Κάτι επάνω στο οποίο έχουμε στοιχηματίσει ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μας, μας το παίρνουν μακριά. Το ξέρουμε και το αντικείμενο του έρωτα μας το ξέρει επίσης.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    ''Ερωτικές Λαβές - Η πρακτική συναστρία σε δράση''

    Έχω μέρες που διάβασα αυτό το άρθρο της roadrunner και συγκεκριμένα του Steven Forrest, το οποίο μου άρεσε πάααρα πολύ και ήθελα να το πω! Το ξαναδιάβασα πάλι σήμερα και μου άρεσε ακόμη περισσότερο!

    Η προσέγγιση του γύρω απο το θέμα της συναστρίας εμένα προσωπικά μου αρέσει και μου ταιριάζει περισσότερο θα έλεγα..
    ίσως είναι πολύ σωστά όλα αυτά σχετικά με τις νέες γενιές και με το τι είναι ικανοποιημένες απο μια σχέση.. είναι πολύ συχνό πλέον να ακους απο φίλους ή γνωστούς να ξεστομίζουν την ατάκα ''κάτι λείπει ή κάτι έλειπε''.
    Χάρηκα που είδα αναφορά στις σχέσεις 8ου οίκου, μιας και τις θεωρώ αρκετά δυνατές και ίσως πιο ικανές να σε κρατήσουν περισσότερο ενεργό και δραστήριο και παθιασμένο σε μια σχέση.. όπως είμαι επίσης και λατρης των τετραγώνων σε μια συναστρία.. ε όχι και μόνο τετράγωνα βέβαια.. αλλά πλέον ξέρω ότι κάτι τέτοιο μου κολλάει περισσότερο, με τραβά, με ικανοποιεί και ας θέλει παραπάνω προσπάθεια και απο τους 2..υπομονή να υπάρχει μαζί με την αγάπη και το πάθος..και όλα γίνονται! δύσκολο εε δε λέω..αλλά..

    πολύ ωραίο άρθρο ξαναλέω! τα συγχαρητήρια μου! είχα καιρό να διαβάσω κάτι φρέσκο και να μου κεντρίσει τόσο το ενδιαφέρον!!:bigsmile:
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  3. #3
    Join Date
    Dec 2009
    Όνομα:
    Λινα.
    Posts
    78

    Re: ''Ερωτικές Λαβές - Η πρακτική συναστρία σε δράση''

    Καλησπερα σε ολους:bigsmile:

    Συμφωνω με το μελος Κρασακι σε αυτα που εγραψε.

    Θα ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει καποια παρομοια οψη στην συναστρια σου με τον συντροφο σου,ιδια με οψη του γενεθλιου χαρτη σου (ιδιαιτερα τετραγωνα).Καθως επισης και αν υπαρχει καποιος πλανητης που να βρισκεται στον 8 οικο σου, και αν υπαρχει στην συναστριακη οικοθεσια πλανητες στον 8 οικο.
    Παραδειγμα στον δικο μου γενεθλιο υπαρχει οψη τετραγωνου αναμεσα στην Αφροδιτη με τον Πλουτωνα,κατι που υπαρχει και σε συναστρια με τον συντροφο μου (ακριβειας).Οχι πως ειναι μια ''υπεροχη'' οψη,απλα επειδη μου ειναι γνωριμη απο τον γενεθλιο,ισως γι'αυτο να μην μου ''κακοφαινεται'' πολυ....ισως και να το ευχαριστιεμαι ορισμενες φορες:...(ενταξει το παραδεχομαι εχω μαζοχιστικες τασεις)!!! χαχαχαχαχαχαχαχα!
    Και εγω ειμαι υπερ της αποψης του να υπαρχουν και τετραγωνα και αντιθεσεις απο το να μην υπαρχουν καθολου οψεις,γιατι τουλαχιστον μπορεις να τις ''δουλεψεις'' (φυσικα πρεπει να υπαρχει και η ιδια διαθεση απο τον συντροφο).


    Φιλικα:bigsmile:

  4. #4

    Re: Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση

    τέλειο...Συμφωνώ οι δύσκολες όψεις σε οριμάζουν

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση,

    Το "Ερωτικές λαβές", ήταν για εμένα που πολλά χρόνια τώρα έχω όντως πετάξει τα μουχλιασμένα, εν πολλοίς αναχρονιστικά πλέον βιβλία στο κάλαθο των αχρήστων, ένα ηχηρό αλλά πολύ εποικοδομητικό και απαραίτητο χαστούκι στα κακώς κείμενα της αστρολογίας.
    Το άρθρο με βρίσκει 1.000% σύμφωνη. Χαίρομαι δε ιδιαίτερα που κατά καιρούς βρίσκονται χαρισματικοί και θαρραλέοι αστρολόγοι να εκφράσουν την γνώμη τους λέγοντας τα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Μπράβο!
    Συμπληρωματικά να πω, ότι αυτός είναι και ο δικός μου τρόπος οποιασδήποτε συναστρίας, ακόμα και όταν αυτή δεν αναφέρεται μόνο στον ερωτικό σύντροφο, αλλά γενικότερα στις σχέσεις κάθε είδους.
    Προσωπικά προσδίδω εξαιρετικά μεγάλη έμφαση στις ελάσσονες όψεις, ειδικότερα στην όψη χιαστί. Αυτό γιατί πρόκειται για μία όψη που ανεξαρτήτως της κατάληξης της κάθε σχέσης είναι αυτή μέσα από την οποία μπορεί τελικά να μετρήσει κανείς τις εσωτερικές του αδυναμίες αλλά και να βρει το πλαίσιο ενδυνάμωσης τους.
    Οι δικές μου προσλαμβάνουσες αναφορικά με τον 4ο οίκο, αποτολμώ να πω ότι είναι το πρωταρχικό σημείο αναφοράς μου. Εκλαμβάνω τον 4ο οίκο ως τον 5ο από τον 12ο .Ως τον οίκο δηλαδή, διαμέσου του οποίου μπορούν άνετα να ληφθούν πληροφορίες ως προς το εάν θα βρει κανείς την χαρά στις συναισθηματικές του ανάγκες ή όχι.
    Θεωρώ ότι ο δύσκολος και έγκλειστος 12ος οίκος, όπου το συνονθύλευμα των συναισθημάτων είναι ποικίλο, θολό και αδιαφανές, μπορεί να βρει έκφραση εκδήλωσης και εξωτερίκευσης μέσα από τον 4ο. Να μπορεί κανείς τρόπον τινά είτε να επιστρέψει στις συναισθηματικές του ρίζες και να τις απολαύσει εάν και εφόσον προέρχεται από ένα υγιές οικογενειακό περιβάλλον, ή να βρει νέες διεξόδους, είτε όμως στην αντίθετη περίπτωση, ενός δηλαδή μη υγιούς οικογενειακού περιβάλλοντος, να μάθει να αναγνωρίζει στις εσωτερικές του αδυναμίες, τις αναστολές, τους φόβους και τους καημούς του.
    Κατά μία γενικότερη έννοια, θεωρώ ότι αυτό το τόσο καλά τεκμηριωμένο και ορθώς εμπεριστατωμένο άρθρο που θα πρέπει να γίνει ο ακατάλυτος αρωγός για κάθε αστρολόγο ή μη, που σέβεται την τέχνη και τον εαυτό του.
    Μακάρι πολλοί να ακολουθήσουν τα σοφά παραδείγματα του Steven Forrest, συγγραφέα του εν λογω άρθρου.
    Φιλικά,
    Χρυσάνθη Σπίγγου

  6. #6

    Re: Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση,

    Κα Σπιγγου θα συμφωνησω μαζι σας οπως και με το αρθρο του Steven Forrest!!Ειδικα για τον 8ο δινει την πραγματικα βαθυτερη εννοια του οικου αυτου.Οι περισσοτεροι δινουν μια τελειως διαστρεβλωμενη ερμηνεια γ αυτο τον οικο και μια ταμπελα "κινδυνος θανατος",που εν μερη μπορει να ισχυει, αλλα ειναι η μια πλευρα του νομισματος!Σ ενα αρθρο ειχα διαβασει "Η ιδέα του σεξ ως δραστηριότητα του όγδοου οίκου είναι εντελώς φρικιαστική" με το οποιο διαφωνω καθετα,το αντιθετο θα ελεγα. "το σεξουαλικό πάθος είναι μια λειτουργία του πνευματικού πάθους" και «αμοιβαία πνευματική ανάπτυξη»,οι φρασεις αυτες του συγγραφεα χαρακτηριζουν απολυτα αυτο τον οικο!Οπως και με τον Πλουτωνα,ετσι και με τον 8ο οι περισσοτεροι βλεπουν μονο το σκοταδι του,λιγοι βλεπουν το φως στο οποιο οδηγει!
    Last edited by ΑΝΙΜΑ11; 19-11-2011 at 10:07 PM.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ερωτικές «λαβές»: Η πρακτική συναστρία σε δράση,

    Το άρθρο είναι πράγματι ότι πιο απλό , βαθύ και κατανοητό έχω διαβάσει από άρθρα, σχετικά με την συναστρία. Οι Πτολεμαϊκές όψεις και πολύ περισσότερο οι στενές ή ελάχιστης απόκλισης όψεις, δεν μπορεί παρά να σημαίνουν κάτι βασικό και θεμελιώδες για την κάθε σχέση.
    Η μέχρι τώρα εμπειρία μου και οι εντυπώσεις που έχω αποκομίσει , λένε ότι οι στενές αυτές όψεις, είτε πρόκειται για ευνοϊκή, είτε για δυσαρμονική όψη, προσδίδουν στις σχέσεις έναν έντονο χαρακτήρα. Υπάρχει μία «γεωμετρική σοφία» - ας μου επιτραπεί η αδόκιμη φράση- πίσω από αυτούς τους συμπαγείς σχηματισμούς. Κατά μία έννοια, η όποια ένταση στην ανταλλαγή ενέργειας μεταξύ των δύο πλανητών, δεν έχει απώλειες, είτε για το καλό , είτε για το κακό.
    Ωστόσο, αυτό που παραμένει ασαφές σαν έννοια, είναι η αντικειμενικότητα του «καλού» και του «κακού». Δικαίως νομίζω, γιατί το «καλό» και το «κακό» , ειδικά στο θέμα σχέσεων, είναι μια εντελώς υποκειμενική έννοια.

    Θα σταθώ στην ατμόσφαιρα και την λογική της σύγχρονης ματιάς της συναστρίας και θα συμφωνήσω τόσο με την σπουδαιότητα του 4ου που επεσήμαινε η Χρυσάνθη πιο πάνω , όσο και με την τοποθέτηση της ANIMA11, σχετικά με τον 8ο .
    Νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση, το τι είναι σπουδαίο και βασικό για τον καθένα, μπορούμε να το διαπιστώσουμε κοιτάζοντας το προσωπικό του ωροσκόπιο. Αν όμως θέλουμε να ακολουθήσουμε το συλλογικό ρεύμα και τις κοινωνικές αλλαγές , ώστε να έχουμε μια πιο σύγχρονη ματιά, θεωρώ ότι η σεξουαλική απελευθέρωση και η ευκαιρία των πειραματισμών και των εμπειριών σε αυτόν τον τομέα, έχουν βάλει τον πήχη της ερωτικής ζωής αρκετά ψηλά. Θέλω να πω ότι σε προηγούμενες εποχές, ένας γάμος άντεχε ακόμα και χωρίς καμία σεξουαλική ικανοποίηση. Σήμερα αυτό δεν συμβαίνει, τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο.

    Προσωπικά, κοιτάζοντας μια συναστρία, ψάχνω τις ενδείξεις εκείνες που με πληροφορούν για δύο πολύ σοβαρά στοιχεία. Την ερωτική διέγερση, το πάθος και την ικανότητα της επικοινωνίας. Δεν έτυχε ποτέ να ακούσω κάποιον να λέει ότι με τον σύντροφό μου είχαμε μια καταπληκτική ερωτική χημεία και γενικά επικοινωνούσαμε, αλλά δεν κράτησε η σχέση μας γιατί είχαμε άλλες προτεραιότητες στη ζωή.
    Αυτό που επαναλαμβάνεται ανησυχητικά σαν αιτία χωρισμού, είναι η έλλειψη ερωτικών κινήτρων, η απώλεια του ερωτικού ενδιαφέροντος , ακόμα και όταν οι άνθρωποι προφασίζονται διάφορες άλλες παραμέτρους.
    Και μην πάει το μυαλό μας σε συνηθισμένες καταστάσεις τύπου, δεν προσέχει πια τον εαυτό του. Οι ζημιές γίνονται σε ένα πιο βαθύ και δυσθεώρητο επίπεδο. Αν για παράδειγμα ένας άντρας έλκεται ερωτικά από γυναίκες που εκφράζουν μια τρωτότητα και μια ευαισθησία σχεδόν παιδική, αλλά στην πορεία η παιδούλα που επέλεξε γίνει μητέρα και ωριμάζοντας εμφανίσει την αυτοδύναμη και δυνατή της πλευρά, αυτό που υποσυνείδητα τον συγκινούσε ατροφεί και σε κάποια κρίση αυτό θα εμφανιστεί , καθώς μοιραία θα γίνει ευάλωτος σε πειρασμούς εκτός σχέσης.

    Τέτοια παραδείγματα έχουν μια τεράστια γκάμα περιπτώσεων που αφορά και στα δύο φύλα. Από την άλλη, ο βαθμός της επικοινωνιακής δυνατότητας, είναι εκείνος που εξασφαλίζει μια καλή βάση για να υπάρχει η διάθεση της κατανόησης μέσα από τον διάλογο και την νοητική επεξεργασία των όποιων προβλημάτων μέσα στη σχέση.
    Γνώμη μου είναι ότι μια καλή ερωτική χημεία και μια γερή βάση νοητικής επικοινωνίας, δύσκολα αφήνει την σχέση να τελματώσει.
    Καταλήγοντας θα επαναλάβω ότι η καλή σχέση είναι εντελώς υποκειμενική υπόθεση και άμεσα συνδεδεμένη με το ατομικό ωροσκόπιο του καθενός. Υπάρχουν ζευγάρια που νιώθουν ολοκληρωμένη ευτυχία ζώντας σε διαφορετικές χώρες , λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, ενώ για κάποια άλλα , αυτό θα ήταν μια βασική αιτία χωρισμού.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads