s
[Συζήτηση] Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15
  1. #1
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Ζωή & Ζώδια
    Location
    Κυκλοφορώ πανελλαδικά
    Posts
    800

    Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Κλείδες. Μια «ξεχασμένη» πανάρχαια και μυστηριακή μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών, που μεταφέρθηκε ως τις μέρες μας και εμπλουτίζει τις δυνατότητες ερμηνείας που έχουμε. Για να πάρουμε μια ιδέα για την συγκεκριμένη αυτή μέθοδο, απευθυνθήκαμε στον αστρολόγο-μελετητή Απόστολο Αδαμίδη, ο οποίος διδάσκει και μελετά το συγκεκριμένο αστρολογικό κομμάτι από το 1983 και από το 2003 και μετά το διδάσκει στο σωματείο Ωριγένης.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών
    Ζωή & Ζώδια

    Όπως πάνω, έτσι και κάτω

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    ντινα
    Location
    πικερμι
    Posts
    97

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    :bigsmile::bigsmile:Πολυ ενδιαφερων το αρθρο σου , ειχα διαβασει για το ιδιο θεμα και στο περιοδικο ΖΩΗ ΚΑΙ ΖΩΔΙΑ πριν λιγους μηνες . Αλλα εχω καποιες αποριες επ αυτου . Καταρχην τα ζωδια ειναι 13 ? Ποιο ειναι το 13ο και σε ποιες μοιρες ? Οι κλειδες ειναι ολες ιδιες δηλαδη θετικες ,αρνητικες η ουδετερες και εξαρταται απο τον εκαστοτε πλανητη που θα τις ενεργοποιησει ? Οι κλειδες αλλαζουν μοιρες η ειναι σταθερες ?Αν υπαρχει καποιο βιβλιο σχετικο οχι για τον αλχημισμο των κλειδων , απλα για να καταλαβω καποια πραγματα στο γεννεθλιο και στις διελευσεις που δεν καταλαβαινω . :unsure::unsure::unsure:

  3. #3

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    πρωτη φορα το ακουω κ θα ηθελα να μαθω περισοτερα!!!!ευχαριστω!!1

  4. #4
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Quote Originally Posted by sellana View Post
    :bigsmile::bigsmile:Πολυ ενδιαφερων το αρθρο σου , ειχα διαβασει για το ιδιο θεμα και στο περιοδικο ΖΩΗ ΚΑΙ ΖΩΔΙΑ πριν λιγους μηνες . Αλλα εχω καποιες αποριες επ αυτου . Καταρχην τα ζωδια ειναι 13 ? Ποιο ειναι το 13ο και σε ποιες μοιρες ? Οι κλειδες ειναι ολες ιδιες δηλαδη θετικες ,αρνητικες η ουδετερες και εξαρταται απο τον εκαστοτε πλανητη που θα τις ενεργοποιησει ? Οι κλειδες αλλαζουν μοιρες η ειναι σταθερες ?Αν υπαρχει καποιο βιβλιο σχετικο οχι για τον αλχημισμο των κλειδων , απλα για να καταλαβω καποια πραγματα στο γεννεθλιο και στις διελευσεις που δεν καταλαβαινω . :unsure::unsure::unsure:
    Το περιληπτικότατο άρθρο αναφέρει πως οι Κλείδες (και ο αλχημισμός τους) διδάσκονται, δεν δίνονται ξερά και χωρις κάποιες προϋποθέσεις απο τον διδάσκοντα στον διδασκόμενο.

    Θα σου πω ότι αυτό σήμερα μερικές φορές έχει σχέση με οικονομικά θέματα ....κάποιος στου οποίου τα χέρια βρέθηκε ( ή νομίζει αυτός ότι μπορεί να δώσει την εντύπωση ότι βρέθηκε) μια αρχαία γνώση αρχίζει στυγνά να την εμπορεύεται. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πάρεις τη γνώση έναντι αντιτίμου. Δεν βλέπω να αναφέρεται κανένας έμπορος στο άρθρο...

    Η αστρολογία είναι μια τέχνη που εξασκόνταν απο αρχαιους πολιτισμούς (Σουμέριοι, Βαβυλώνιοι, Αιγύπτιοι, Ελληνες) . Σε αυτές τις κοινωνίες δεν μπορούσε ο καθένας να είναι μέτοχος της γνώσης. Η γνώση υπήρχε μέσα σε Ιερατεια, και για να γίνει κάποιος μέτοχος της γνώσης (που δεν ήταν απλώς πληροφορία) έπρεπε να περάσει μέσα απο δοκιμασιες (κάποιες ήταν παρα πολύ σκληρές) να περάσει τις "εξετάσεις", που είχαν πολλές βαθμίδες και ήταν μακροχρόνιες και τότε να πάρει τις γνώσεις (αστρολογικές ή άλλες). Στην ζωη του αυτός ο άνθρωπος παρέμενε Ιερέας, δεν ξαναγινόταν ένα με την κοινωνική ομάδα από την οποία προερχόταν. Με αυτό τον τρόπο η γνώση έμενε σε λίγους και περνούσε απο γενιά σε γενιά. Και φυσικά στο τέλος έμενε ένας ξερός τύπος, έχανε την ουσία της γιατί δεν ανανεωνόταν και δεν μπορούσαν εύκολα να την αναιρέσουν.

    Ελάχιστοι ξένοι έγιναν δεκτοί στο Αιγυπτιακό Ιερατειο. Ένας από αυτούς λέγεται ότι ήταν ο Πυθαγόρας, που πιστεύω σφράγισε την σκέψη της εποχής του....(επειδή έφυγε απο το Ιερατείο, επέστρεψε στην ευρύτερη πατρίδα του, την Ελλάδα, και επεξεργάστηκε τις γνώσεις που του δόθηκαν)

    Κάποιες ομάδες ή δάσκαλοι που κάτεχουν (ή λένε πως κατέχουν) μια γνώση δεν την δίνουν σε όλους μας....την δίνουν με προϋποθέσεις που καλό θα είναι ο ενδιαφερόμενος να εξετάσει με πολλή προσοχή και κοινό νου, σταθμίζοντας τις ...

    Ισως επεκτάθηκα σε άλλο τομέα αλλά καλό είναι, κατά τη γνώμη μου, να έχουμε αυτές τις γενικότητες υπόψη μας. Δεν ισχύουν μόνο για την αστρολογία, ισχύουν για κάθε μονοπώλιο!!:bigsmile:
    Η ανθρώπινη φύση δεν έχει αληθινή γνώση,
    μόνο η θεϊκή έχει

    Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό ον
    μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση

  5. #5

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Θα συμφωνήσω εν πολλοίς με την Toniats, ίσως θα υπερθεμάτιζα κιόλας
    Το τμήμα του άρθρου που παραθέτω, είναι ενδεικτικό και του τρόπου με τον οποίο πρέπει να προσεγγίζουμε το συγκεκριμένο θέμα αλλά και οποιοδήποτε άλλο που φέρει ιστορία χιλιάδων χρόνων:
    Ο τρόπος που χρησιμοποιούμε τις κλείδες και επεμβαίνουμε

    Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται παρέμβαση ή επέμβαση, (αλχημισμός αστρικού χάρτη) και είναι μοναδικό στο χώρο της αστρολογίας και της γνώσης του απόκρυφου.
    4ον Αυτό το αξίωμα αναφέρεται στην ύπαρξη 21 σημείων που ονομάζονται αντικλείδες και βρίσκονται ακριβώς απέναντι από τις 21 κλείδες της δεύτερης δέσμης.
    »Πιστεύω ότι όσα αναφέρθηκαν είναι αρκετά για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον και να σας δώσουν μία εικόνα για το τι πραγματικά εννοούμε όταν αναφερόμαστε στις Κλείδες. ¶λλωστε το συγκεκριμένο κομμάτι της αστρολογίας δεν μεταφέρεται γράφοντας άρθρα ή έστω βιβλία που ουσιαστικά δεν προσφέρουν τίποτα άλλο παρά μια φιλοσοφική προσέγγιση του θέματος και απλώς μια γενική ενημέρωση.

    Οι κλείδες αποτελούν ζωντανή παράδοση της τέχνης και για να διδαχθούν απαιτούν την ιδιαίτερη σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ δασκάλου και μαθητή αφού περικλείουν ένα πολύπλοκο φιλοσοφικό και μεταφυσικό κομμάτι που εμφυσείται μέσα από προσωπική επαφή.
    Εκτός του ότι πρόκειται για πολύ εξειδικευμένο κομμάτι της αστρολογίας, που για την κατανόησή του είναι απαραίτητο ένα πολύ γερό υπόβαθρο αστρολογικής παιδείας, εμφανέστατα εμπεριέχει στοιχεία που για να γίνουν με τη σειρά τους και αυτά κατανοητά πρέπει να υπάρχει παράλληλα με την καλή αστρολογική γνώση και γνώση άλλων πεδίων, όπως της μεταφυσικής.

    Η ευκολία με την οποία αμβλύνονται και μπαίνουν στο μίξερ της ομογενοποίησης φαινομενικά ετερόκλητα στοιχεία με σκοπό τη δημιουργία μιας εύπεπτης και χωρίς πολλά λιπαρά αστρολογίας δεν είναι ό,τι καλύτερο, όχι τόσο για την αστρολογία όσο για τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο.

    Αντικειμενικά να το δούμε, αν τα πράγματα ήταν τόσο εύκολα και το μονοπάτι της γνώσης και της αναζήτησης ήταν τόσο βατό, ο κόσμος μας θα ήταν πιο εύκολος. Επειδή όμως ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά ότι δεν είναι, καλό είναι να έχουμε στο νου μας ότι η γνώση (και όχι η πληροφορία) δεν μεταδίδεται ούτε στιγμιαία ούτε με κάποιον "μαγικό" τρόπο. Απαιτούνται χρόνος, κόπος και καλός δάσκαλος. Εκτός κι αν πια μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι κατέχει την απόλυτη γνώση και του είναι όλα αυτά περιττά.

    Ας κατανοήσουμε πρώτα την έννοια του κύκλου, ας μάθουμε πρώτα την αλφαβήτα, ας μάθουμε πρώτα την πρακτική αριθμητική και μετά, σιγά σιγά, μπορούμε να ανέβουμε έναν ένα τα σκαλοπάτια των πολύπλοκων γεωμετρικών σχημάτων, της σύνθεσης λέξεων και προτάσεων, των αλγόριθμων και των εξισώσεων. Όχι μόνο σε σχέση με την αστρολογία αλλά και με κάθε τομέα της ζωής μας :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  6. #6

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Ειχα συναντησει καποια στιγμη τυχαια σε μιας φιλης μου το σπιτι εναν πολυ περιεργο ανθρωπο.αστρολογο.μου εναλησε τον αστρολογικο μου χατρη με τρομερες λεπτομεριες κ ανεφερε συχνα τη λεξη κλειδες....κ γενικα ολλες οι ερμηνιες του βασιζοτανε πανω στις κλειδες!!εβρισκε ακριβως τις ημερομηνιες γεννησης των συντροφων μου κ γενικα ηταν ηταν πολυ ακριβης σε ολα αυτα που μου ειπε.μου αναλησε με φοβερη ακριβεια τα παντα για τη ζωη μου και το μελλον μεσα σε μια ωρα χωρις να εχει υπολογιστη.μου εκανε πολυ εντυπωση αυτη η λεξη.και επισης μου ειπε οτι τις κλειδες τις ειχε παρει απο ενα φιλο του κρυφα, γιατι εκεινος δεν τον αφηνε να τις δει.του εκρυβε τα βιβλια που γραφανε μεσα για αυτες,και αυτος τις πειρε κρυφα!!!κ μου εκανε μεγαλη εντυπωση οταν μου τα ειπε αυτα τα πραγματα.αλλα τωρα με αυτο το αρθρο καταλαβα τη σοβαροτητα του θεματος!!!

  7. #7
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Quote Originally Posted by ανναμαρια View Post
    Ειχα συναντησει καποια στιγμη τυχαια σε μιας φιλης μου το σπιτι εναν πολυ περιεργο ανθρωπο.αστρολογο.μου εναλησε τον αστρολογικο μου χατρη με τρομερες λεπτομεριες κ ανεφερε συχνα τη λεξη κλειδες....κ γενικα ολλες οι ερμηνιες του βασιζοτανε πανω στις κλειδες!!εβρισκε ακριβως τις ημερομηνιες γεννησης των συντροφων μου κ γενικα ηταν ηταν πολυ ακριβης σε ολα αυτα που μου ειπε.μου αναλησε με φοβερη ακριβεια τα παντα για τη ζωη μου και το μελλον μεσα σε μια ωρα χωρις να εχει υπολογιστη.μου εκανε πολυ εντυπωση αυτη η λεξη.και επισης μου ειπε οτι τις κλειδες τις ειχε παρει απο ενα φιλο του κρυφα, γιατι εκεινος δεν τον αφηνε να τις δει.του εκρυβε τα βιβλια που γραφανε μεσα για αυτες,και αυτος τις πειρε κρυφα!!!κ μου εκανε μεγαλη εντυπωση οταν μου τα ειπε αυτα τα πραγματα.αλλα τωρα με αυτο το αρθρο καταλαβα τη σοβαροτητα του θεματος!!!
    σου καταθέτω τον προβληματισμό μου για τον αστρολόγο!!!

    Η κλεψιά εδώ δεν έχει να κάνει με το καρβέλι που 'κλεψε ο Γιάννης Αγιάννης.... είναι μάλλον ο ασύμβατος τρόπος για να σου παραδωθεί αμαχητί η Γνώση....βέβαια στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται:bigsmile:...όταν η Αστρολογία είναι Ερωτας ....τι να πω....ομολογώ πως μένω άφωνη (να μου 'χει συμβεί κανα δυο φορές, άντε τρεις!!):weird:
    Η ανθρώπινη φύση δεν έχει αληθινή γνώση,
    μόνο η θεϊκή έχει

    Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό ον
    μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση

  8. #8
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΛΕΙΔΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο Κ. ΠΑΪΖΗΣ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΙΤΑΛΟ CARELLI

  9. #9

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Quote Originally Posted by ASTRELLIA View Post
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΛΕΙΔΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο Κ. ΠΑΪΖΗΣ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΙΤΑΛΟ CARELLI
    Όλοι κάπου βασίζονται για να ξεκινήσουν. Παρθενογένεση δεν υπάρχει :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  10. #10
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1

    Re: Κλείδες. Μια πανάρχαια μέθοδος ανάλυσης των ζωδιακών μοιρών

    Η γνώση βρίσκει το μαθητή και όχι ο μαθητής αυτή…και η ύστατη δοκιμασία του είναι να την αναγάγει σε επίγνωση.
    Όσοι νομίζουν ότι γνωρίζουν δεν γνωρίζουν απόλυτος τίποτα…
    Μην πλησιάζετε με επιπολαιότητα εντυπωσιασμού θέματα όπως οι κλείδες .
    Προηγούνται δεκαετίες σιωπηλής μαθητείας έως ότου ο ενδιαφερόμενος από ένα περίεργο συνονθύλευμα μετουσιωθεί σε αναζητητή της συνέσεως .
    Το συλλογικό ασυνείδητο της ανθρωπότητος είναι ανώριμο για να μεταλάβει την ουσία της «ερμητικής» γνώσεως και επιβάλλεται από τους Νόμους που επιτηρούν τις επαναγεννήσεις κάποιοι να παραμένουν στη σιωπή.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads