s
Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 40
  1. #1
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Μηνύματα "ξεπηδούν" μέσα από κρυφά κανάλια του μυαλού, εικόνες που ξαφνικά κάνουν την εμφάνιση τους και μας προϊδεάζουν για το μέλλον. Τι κρύβεται μέσα στον άνθρωπο; Τι δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου μένουν κρυφές από τους επιστήμονες; Κι όμως, μόνο ένα ελάχιστο ποσοστό των ανθρωπίνων δυνατοτήτων έχει γίνει γνωστό και αυτό μετά από χρόνιες και εξαιρετικά κοπιαστικές έρευνες.



  2. #2

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    "Η κινητήρια δύναμη που επέλεξα να διαβάσω το άρθρο αυτό σήμερα ήταν μια απορία
    που είχα σχετικά με το γεγονός, κατα το οποίο πρώτα βλέπω εικόνες στον ύπνο μου και έπειτα τις ζω ίδιες και απαράλλαχτες στο άμεσο μέλλον μου.... ¶ρα αυτές οι εικόνες δεν έχουν να κάνουν με τα όνειρά μου ..... ¶ραγε είμαι στο σωστό δρόμο για να το ψάξω ..."

    Καθε ιδέα - γνώμη - βοήθειά σας είναι δεκτή .....


    Υπέροχο άρθρο - και οφείλω και ένα μεγάλο Ευχαριστώ για την βιβλιογραφία...
    Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν προβλήματα.
    Οι ιδιοφΐες τα προλαμβάνουν. - ¶λμπερτ Αϊνσταίν

  3. #3
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    tsabika
    Location
    ellada
    Posts
    23

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    εχω και γω μια απορια πανω σε αυτο δηλ. κατα ποσο ειμαστε στον αστρικο κοσμο την ωρα που κοιμομαστε και κατα ποσο μπορει να ειναι διορατικα ή απλα να εκφραζουν μια μεγαλη επιθυμια τα ονειρα μας;
    αυριο ξημερωνει μια αλλη μερα

  4. #4

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Ομορφο αρθρο!Το μονο που θελω να πω ειναι οτι η διοραση ειναι κορη της παρατηρησης,και η ενοραση εγγονη της...

  5. #5

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Καλησπέρα σε όλους σας. Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις και τα άρθρα που επισυνάπτετε. Προσωπικά ανέκαθεν είχα μια ιδιαίτερη κλίση-από μικρό παιδί, για κάθετι που από τους άλλους εθεωρείτο εξωπραγματικό, φανταστικό, μαγικό, μεταφυσικό, ή απλά "γραφικό". Πάντα ενδιαφερόμουν για θέματα όπως ποια είναι πραγματικά η έννοια του θανάτου, τι συμβαίνει μετά από αυτόν,τι είναι το σύμπαν (ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ με το διάστημα), η ύπαρξη βρυκολάκων, μαγισσών, εξωγήινων όντων.
    Για να έρθω όμως στο προκείμενο,κάποτε για "πλάκα" και χωρίς ποτέ να έχω ασχοληθεί με το θέμα, είπα σε μια πολύ καλή μου φίλη να της "πω" τα χαρτιά.Το αποτέλεσμα ήταν ότι της είπα πράγματα που δεν γνώριζα, όχι τα κλασσικά του τύπου "σε θέλει ένας σπαθάτος", αλλά θέματα πολύ σοβαρά οικογενειακά της, μέχρι και για θάνατο δικού της ανθρώπου της είχα πει. Το τραγικό-και λέω τραγικό, γιατί από τότε φοβήθηκα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά, είναι πως όλα όσα είπα, έγιναν πραγματικά και μάλιστα σε "3" όπως είχα δήθεν δει στα χαρτιά, όντως έγιναν σε 3 εβδομάδες.
    'Αλλο περιστατικό που με είχε ταράξει αρκετά, είναι όταν ένα βράδυ κατά την διάρκεια του ύπνου μου, είχα δει τον θάνατο του παππού μου.'Οταν ξύπνησα θυμόμουν το όνειρο μου, αλλά παρά το ότι συνήθως από πολλούς ανθρώπους αυτό ερμηνεύεται διαφορετικά (π.χ. αν δεις ζωντανό άνθρωπο ότι πεθαίνει, του δίνεις ζωή), ένιωθα μια θλίψη. Σηκώθηκα, έφυγα για την δουλειά μου και μετά από λίγες ώρες με ειδοποίησαν να πάω σπίτι γιατί ο παππούς είχε "φύγει".
    Το τελευταίο πιο σοκαριστικό για εμένα, είναι όταν πριν από περίπου 2 μήνες, πάλι κατά την διάρκεια του ύπνου μου, είδα τον θάνατο του πατέρα μου. Πάλι όταν ξύπνησα είχα την ίδια θλίψη όπως τότε. Το αποτέλεσμα? Την ίδια εκείνη ημέρα έχασα τον πατέρα μου.
    Σε γενικές γραμμές από αρκετά μικρή ηλικία είχα πολύ έντονη διαίσθηση δυστυχώς μόνο για άσχημα πράγματα και πάλι δυστυχώς, συνήθως έπεφτα "διάνα".
    Πολύ φίλοι μου, με φοβούνται λίγο, γιατί συχνά δεν προλαβαίνω να πω κάτι και έχει ήδη γίνει.
    Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να το μοραστώ μαζί σας. Δεν ξέρω αν απλά τυχαίνει, δεν ξέρω πως αποκαλλείται, αλλά μερικές φορές νιώθω πολύ άσχημα. Πλέον όταν κοιμάμαι και δω ένα άσχημο όνειρο, ζω με τον φόβο μήπως και αυτό πραγματοποιηθεί.
    Αυτά είχα να σας πω, ευχαριστώ όλους, για τον χρόνο σας.
    Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    3

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    καλησπέρα σε όλη την παρέα
    καταρχάς kiaRRa πολύ ωραίο το άρθρο σου απλό και κατανοητό.
    τώρα αγαπητή Mystic απ΄ότι φαίνεται σου έχει δωθεί ένα ιδιαίτερο χάρισμα το οποίο δεν χρειάζεται να σε φοβίζει αλλά απεναντίας θα πρέπει να προσπαθήσεις να το κατανοήσεις!!ίσως σε βοηθήσει είτε θετικά είτε αρνητικά!!!καλή δύναμη!!να ΄σαι καλά

  7. #7

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Πω πω φοβερό συναίσθημα ....παπαπαπαπα.....:weird::amazed:
    από ότι βλέπω Mystic ανήκεις στο ζώδιο του Καρκίνου - από προσωπική μου εμπειρία
    να σού πω οτι στους φίλους μου Καρκίνους ή σε όσους έχουν σελήνη στον Καρκίνο έχουν μια διαίσθηση φοβερή ιδιαίτερα όταν πρόκειται για την οικογενειά τους ή για τους φίλους τους ,,,,,, Μη φοβάσε - πρέπει να υπερνικήσεις αυτό σου το φόβο και ίσως βρεις το θάρρος να "προλάβεις" αρνητικές καταστάσεις ....

    Φιλικά

    Quote Originally Posted by MYSTIC View Post
    Καλησπέρα σε όλους σας. Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις και τα άρθρα που επισυνάπτετε. Προσωπικά ανέκαθεν είχα μια ιδιαίτερη κλίση-από μικρό παιδί, για κάθετι που από τους άλλους εθεωρείτο εξωπραγματικό, φανταστικό, μαγικό, μεταφυσικό, ή απλά "γραφικό". Πάντα ενδιαφερόμουν για θέματα όπως ποια είναι πραγματικά η έννοια του θανάτου, τι συμβαίνει μετά από αυτόν,τι είναι το σύμπαν (ήθελα πάρα πολύ να ασχοληθώ με το διάστημα), η ύπαρξη βρυκολάκων, μαγισσών, εξωγήινων όντων.
    Για να έρθω όμως στο προκείμενο,κάποτε για "πλάκα" και χωρίς ποτέ να έχω ασχοληθεί με το θέμα, είπα σε μια πολύ καλή μου φίλη να της "πω" τα χαρτιά.Το αποτέλεσμα ήταν ότι της είπα πράγματα που δεν γνώριζα, όχι τα κλασσικά του τύπου "σε θέλει ένας σπαθάτος", αλλά θέματα πολύ σοβαρά οικογενειακά της, μέχρι και για θάνατο δικού της ανθρώπου της είχα πει. Το τραγικό-και λέω τραγικό, γιατί από τότε φοβήθηκα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά, είναι πως όλα όσα είπα, έγιναν πραγματικά και μάλιστα σε "3" όπως είχα δήθεν δει στα χαρτιά, όντως έγιναν σε 3 εβδομάδες.
    'Αλλο περιστατικό που με είχε ταράξει αρκετά, είναι όταν ένα βράδυ κατά την διάρκεια του ύπνου μου, είχα δει τον θάνατο του παππού μου.'Οταν ξύπνησα θυμόμουν το όνειρο μου, αλλά παρά το ότι συνήθως από πολλούς ανθρώπους αυτό ερμηνεύεται διαφορετικά (π.χ. αν δεις ζωντανό άνθρωπο ότι πεθαίνει, του δίνεις ζωή), ένιωθα μια θλίψη. Σηκώθηκα, έφυγα για την δουλειά μου και μετά από λίγες ώρες με ειδοποίησαν να πάω σπίτι γιατί ο παππούς είχε "φύγει".
    Το τελευταίο πιο σοκαριστικό για εμένα, είναι όταν πριν από περίπου 2 μήνες, πάλι κατά την διάρκεια του ύπνου μου, είδα τον θάνατο του πατέρα μου. Πάλι όταν ξύπνησα είχα την ίδια θλίψη όπως τότε. Το αποτέλεσμα? Την ίδια εκείνη ημέρα έχασα τον πατέρα μου.
    Σε γενικές γραμμές από αρκετά μικρή ηλικία είχα πολύ έντονη διαίσθηση δυστυχώς μόνο για άσχημα πράγματα και πάλι δυστυχώς, συνήθως έπεφτα "διάνα".
    Πολύ φίλοι μου, με φοβούνται λίγο, γιατί συχνά δεν προλαβαίνω να πω κάτι και έχει ήδη γίνει.
    Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να το μοραστώ μαζί σας. Δεν ξέρω αν απλά τυχαίνει, δεν ξέρω πως αποκαλλείται, αλλά μερικές φορές νιώθω πολύ άσχημα. Πλέον όταν κοιμάμαι και δω ένα άσχημο όνειρο, ζω με τον φόβο μήπως και αυτό πραγματοποιηθεί.
    Αυτά είχα να σας πω, ευχαριστώ όλους, για τον χρόνο σας.
    Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε.
    Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν προβλήματα.
    Οι ιδιοφΐες τα προλαμβάνουν. - ¶λμπερτ Αϊνσταίν

  8. #8

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Γεια και από εμένα. Πολυ καλο το αρθρο αλλα μια απορια άλλο η διαισθηση και άλλο η ενοραση?

  9. #9
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Quote Originally Posted by anemos77 View Post
    Γεια και από εμένα. Πολυ καλο το αρθρο αλλα μια απορια άλλο η διαισθηση και άλλο η ενοραση?
    Αν και ποτέ δεν θα είναι σαφής ο διαχωρίσμος των δύο, η διαίσθηση είναι μια ισχυρή ικανότητα να αισθάνεται το ατομο τα γεγονότα, δηλ. να δέχονται ερεθίσματα και η διακοή και η διόραση και έτσι να "ζει" τα συμβάντα.
    Η ενόραση όμως είναι η ύψιστη βαθμίδα που μπορεί να φτάσει η διόραση. Και θέλει πέρα από όλα τα άλλα έναν τρόπο ζωής που θα ταιριαζε σε άτομο που επιδιώκει την τελείωση (=τελειότητα) του πνευματος. :embarrest

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Κατω απ το βουνο...
    Posts
    54

    Re: Διόραση: μια κρυφή δύναμη του μυαλού

    Mystic πρεπει να εχουμε το ιδιο μονο που σε μενα δεν ειναι μονο με την μορφη ονειρων.Μου χουν συμβει καταστασεις απο απλες καθημερινες που εχουν γινει στην καθημερινοτητα ως κ πιο δυσαρεστες... Εβλεπα εναν φιλο μ πεθαμενο στον ξυπνιο μου πριν πεθανει..Εγω πχ ακουω και τον ηχο της καταστασης.Πριν απο ενα μικρο ατυχημα που ειχα ακουσα μια κραυγη που εβγαλα εκεινη τη στιγμη 10 λεπτα πριν συμβει κ ηταν περιεργο γιατι ηξερα οτι ηταν δικη μ κ αναρωτιομουν πως γινεται.Ειλικρινα δεν ξερω πως γινεται αυτο ουτε πως μπορεις να το κουμανταρεις.Φυσικα καθε φορα δεν το λεω σε κανεναν γιατι φοβαμαι οτι θα με πουν ανισορροπη.Βεβαια η μητερα μου τα εχασε τελευταια οταν της ειπα οτι ακουσα τον αδερφο μ να τσακωνεται στο δρομο κ μετα απο 15 μπηκε ο αδερφος μ και μας διηγηθηκε τον τσακωμο του
    Ποια κατευθυνση ειναι σωστο να παιρνουν ανθρωποι που τους συμβαινει αυτο??
    ευχαριστω:unsure:

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads