s
Η προέλευση του ζωδιακού
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 18
  1. #1

    Η προέλευση του ζωδιακού

    Θα ήθελα την άποψη σας, αν συμφωνείτε ότι η προέλευση του ζωδιακού είναι ελληνική. Κάποιοι σανσκριτιστές έχουν την άποψη ότι όλοι αυτοί οι λαοί που ζούσαν στην Ινδία δεν γνώριζαν καθόλου τον Ζωδιακό πριν την εισβολή των Μακεδόνων και ότι πήραν το Ζωδιακό από τους 'Ελληνες. Η 'Ελενα Μπλαβάτσκι πάλι, από την πλευρά της, στο έργο της ''Μυστική Δοξασία'' αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο στο θέμα με τίτλο ''Ζωδιακός και η αρχαιότητά του'' που ισχυρίζεται ότι η προέλευση του ζωδιακού δεν είναι ελληνική. Φυσικά αυτή την άποψη, όπως και η πρώτη, έχουν πολέμιους και υποστηρικτές. Εσείς τι πιστεύετε από τις έρευνές σας ; Υπάρχει κάποιος που έχει άποψη πάνω σε αυτό το θέμα ; Είχα σκέψεις κάποια στιγμή να δημοσίευα ένα μεγάλο μέρος από αυτό το κείμενο της Μπλαβάτσκυ για το ζωδιακό, αλλά θα θεωρείτο στεγνή αντιγραφή, οπότε το παρέλειψα.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Δημήτρη, εγώ γνώριζα ότι ο ζωδιακός ξεκίνησε από τους Χαλδαίους... Κι έχω διαβάσει ότι οι αρχαίοι Έλληνες στους ελληνιστικούς χρόνους είχαν πολλούς διαφορετικούς ζωδιακούς και χρησιμοποιούσαν κατά βούληση όποιον νόμιζαν ταιριαστό... Κατά το Μεσαίωνα σταθεροποιήθηκε η χρήση του ζωδιακού του Πτολεμαίου, για να φτάσουμε στο ζωδιακό του σήμερα...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #3

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Κι όμως, υπάρχει όλο και πιο έντονη η άποψη ότι η Αστρολογία έχει ελληνικές ρίζες. Την άποψη αυτή την έχουν αρκετοί Ανατολιστές , αλλά την έχω ακούσει ακόμα και από 'Ελληνες Αστρολόγους, οι οποίοι δεν ήταν και της πλάκας εδώ που τα λέμε, και που σήμερα δεν είναι στο προσκήνιο, οι οποίοι μάλιστα είχαν επιτεθεί με φοβερή σφοδρότητα σε τηλεοπτικές συζητήσεις για αυτό το ζήτημα αρνούμενοι οποιαδήποτε ανατολική προέλευση.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Κι όμως, υπάρχει όλο και πιο έντονη η άποψη ότι η Αστρολογία έχει ελληνικές ρίζες. Την άποψη αυτή την έχουν αρκετοί Ανατολιστές , αλλά την έχω ακούσει ακόμα και από 'Ελληνες Αστρολόγους, οι οποίοι δεν ήταν και της πλάκας εδώ που τα λέμε, και που σήμερα δεν είναι στο προσκήνιο, οι οποίοι μάλιστα είχαν επιτεθεί με φοβερή σφοδρότητα σε τηλεοπτικές συζητήσεις για αυτό το ζήτημα αρνούμενοι οποιαδήποτε ανατολική προέλευση.
    Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως και αυτή η αναγωγή στην αρχαία Ελλάδα απλά εντάσσεται στο πλαίσιο όλων των υπολοίπων ιδεολογικών στάσεων που επικρατούν... από Έλληνες (μόνο)... πρβ. η Ελληνική είναι η μητέρα των γλωσσών, ο πρώτος άνθρωπος στη γη ήταν Έλληνας κλπ κλπ κλπ....

    Δεν το έχω μελετήσει το ζήτημα, απλά ψύλλοι στ' αυτιά μου μπαίνουν.... :unsure:

  5. #5
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Εγω ξερω οτι η αστρολογια ξεκινησε απο Ελληνες τις Αιγυπτου... Η ελληινικη γλωσσα ειναι η μητερα των περισσοτερων γλωσσων, ο πρωτος ανθρωπος δε ξερω ποιος ηταν (αν και στη Κρητη αν θυμαμαι καλα εχει βρεθει το πιο παλιο ανθρωπινο στοιχειο, κρανιο αν θυμαμαι καλα) αλλα ο πρωτος πολιτισμενος ανθρωπος μπορω να μαντεψω...
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Βλέπω να βαδίζουμε στα χνάρια του Λιακόπουλου Όλη μέρα σήμερα συζητάγαμε για την κρυμμένη λευκή στοά που ετοιμάζει τη Νέα Εποχή και πρέπει να τη φοβόμαστε και τώρα έχουμε και τους αρχαίους Έλληνες ενόψει... Πού είναι οι Ελοχίμ παρακαλώ;;

    (Δημήτρη μου, sorry που το έριξα στην πλάκα... Με επαναφέρω στην τάξη...)
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  7. #7

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Βλέπω να βαδίζουμε στα χνάρια του Λιακόπουλου Όλη μέρα σήμερα συζητάγαμε για την κρυμμένη λευκή στοά που ετοιμάζει τη Νέα Εποχή και πρέπει να τη φοβόμαστε και τώρα έχουμε και τους αρχαίους Έλληνες ενόψει... Πού είναι οι Ελοχίμ παρακαλώ;;

    (Δημήτρη μου, sorry που το έριξα στην πλάκα... Με επαναφέρω στην τάξη...)
    Μπα το διασκεδάζω, κανένα πρόβλημα, αν και δεν θυμάμαι να έγραψα πουθενά ότι πρέπει να φοβόμαστε καμμιά στοά. Αμφιβολίες εκφράζω και σκεπτικισμό για πολλά θέματα.

  8. #8

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Εγω ξερω οτι η αστρολογια ξεκινησε απο Ελληνες τις Αιγυπτου... Η ελληινικη γλωσσα ειναι η μητερα των περισσοτερων γλωσσων, ο πρωτος ανθρωπος δε ξερω ποιος ηταν (αν και στη Κρητη αν θυμαμαι καλα εχει βρεθει το πιο παλιο ανθρωπινο στοιχειο, κρανιο αν θυμαμαι καλα) αλλα ο πρωτος πολιτισμενος ανθρωπος μπορω να μαντεψω...
    'Οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Ψαχτείτε...και μην δέχεστε μασημένη τροφή από κανέναν, ούτε από Λιακόπουλους αλλά ούτε κι απ'τους άλλους.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    'Οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Ψαχτείτε...και μην δέχεστε μασημένη τροφή από κανέναν, ούτε από Λιακόπουλους αλλά ούτε κι απ'τους άλλους.
    ακομα κι αν υπαρχει φωτια οπου υπαρχει καπνος σε τετοια θεματα ο καπνος βγαινει απο πολλες μεριες και ειναι και πολλες φορες αιτια εμπρηστων.... Μασημενες τροφες συμφωνω οτι δε πρεπει να δεχομαστε αλλα αν υπαρχουν φορες που δε μπορεις να ξεχωρισεις ποια ειναι μασημενη και ποια οχι τοτε προτιμω να φαω αυτη που εξυπηρετει το στομαχι το δικο μου και οχι να τη βγαλω σκαρτη και να φαω κατι που εξυπηρετει το στομαχι καποιου γειτονα μονο και μονο για να μη με θεωρησουν εγωιστρια ή οτι αλλο. Ελπιζω να εγινα κατανοητη ανεξαρτητα απ την αλληγορια
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  10. #10
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Η προέλευση του ζωδιακού

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Η ελληινικη γλωσσα ειναι η μητερα των περισσοτερων γλωσσων
    Η ελληνική δεν είναι η μητέρα των γλωσσών. Αυτό είναι σίγουρο πάντως....

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads