s
Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 24
  1. #1
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Ακόμη ένας ηθοποιός έφυγε σήμερα από τη ζωή, κάνοντάς με να σκεφτώ πόσες απόλυες μαζεύτηκαν στον μακρύ κατάλογο των τελευταίων σχεδόν τριών μηνών , από τότε που ο ανάδρομος Άρης στην Παρθένο, κάνει τη βόλτα του στον 5ο οίκο της Ελλάδας, τον οίκο των καλλιτεχνών.

    Χρήστος Πάρλας-Ηθοποιός
    Νίκος Απέργης- Ηθοποιός
    Σοφοκλής Πέππας- Ηθοποιός
    Θεόδωρος Αγγελόπουλος - Σκηνοθέτης
    Δόμνα Σαμίου- Τραγουδίστρια
    Νίκος Δαδινόπουλος- Ηθοποιός
    Βασίλης Τσιβιλίκας- Ηθοποιός
    Νίκος Βασταρδής- Ηθοποιός
    Σμαρούλα Γιούλη- Ηθοποιός


    Είναι πράγματι πρώτη φορά που σημειώνονται τόσες πολλές απόλυες σε τόσο μικρό διάστημα , για μία τόσο μικρή χώρα. Αυτό με παρακίνησε να ρίξω μια ματιά στον χάρτη της Ελλάδας και να φρεσκάρω την εικόνα μου. Λοιπόν, ο Άρης κυβερνά τον 12ο της χώρας μας και η γενέθλια θέση του είναι στον 7ο , στον Τοξότη. Στην πραγματικότητα, βρίσκεται στον σχηματισμό ενός ταυ-τετραγώνου Σελήνης\Αφροδίτης\Άρη , στο οποίο συμμετέχουν οι δεσμοί Σελήνης (Αφροδίτη συνοδός Νότιος δεσμός ) , ένα δεδομένο που θα μπορούσε να εκληφθεί και ως σχηματισμός σταυρού , στα μεταβλητά. Αυτό, κάνει την κίνηση του ανάδρομου Άρη στον 5ο της χώρας μας ιδιαίτερα σημαντική, αφού ενεργοποιεί ένα ταυ-τετράγωνο με συμμετοχή των δεσμών Σελήνης στον άξονα 5ου\11ου στα ζώδια Παρθένου\Ιχθύων.


    (Αν μπορούσε η διαχείριση να μας αναρτήσει τον χάρτη της Ελλάδας για να τον δούμε, θα ήμουν υπόχρεη)
    Ένας από τους χάρτες της Ελλάδος





    Θα είχε ενδιαφέρον να καταθέσουμε τις απόψεις μας γύρω από τη σκέψη , μήπως τελικά ο ανάδρομος Άρης στον 5ο της χώρας μας, δεν είναι εντελώς άσχετος με τις τελευταίες απόλυες καλλιτεχνών;

    Όπως και να έχει, ήταν άνθρωποι που πρόσφεραν με το έργο τους, ο καθένας ότι μπορούσε και σίγουρα στην μνήμα μας εξακολουθούν να υπάρχουν και να αποτελούν μέρος του θυμικού μας.

    Καλό τους ταξίδι.

    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Ακόμη ένας ηθοποιός έφυγε σήμερα από τη ζωή, κάνοντάς με να σκεφτώ πόσες απόλυες μαζεύτηκαν στον μακρύ κατάλογο των τελευταίων σχεδόν τριών μηνών , από τότε που ο ανάδρομος Άρης στην Παρθένο, κάνει τη βόλτα του στον 5ο οίκο της Ελλάδας, τον οίκο των καλλιτεχνών.

    Χρήστος Πάρλας-Ηθοποιός
    Νίκος Απέργης- Ηθοποιός
    Σοφοκλής Πέππας- Ηθοποιός
    Θεόδωρος Αγγελόπουλος - Σκηνοθέτης
    Δόμνα Σαμίου- Τραγουδίστρια
    Νίκος Δαδινόπουλος- Ηθοποιός
    Βασίλης Τσιβιλίκας- Ηθοποιός
    Νίκος Βασταρδής- Ηθοποιός
    Σμαρούλα Γιούλη- Ηθοποιός
    Κάτια, δυστυχώς οι απώλειες για την Ελλάδα, δεν είναι μόνο έμψυχες αλλά και πνευματικές.
    Υπό το βάρος της "κρίσης" αυτής, ψυχορραγούν εν γένει τα όποια καλλιτεχνικά πονήματα.
    Τα νυχτερινά κέντρα διασκέδασης, οι ναοί του Ποσειδωνα, υπολειτουργούν και πολλά εχουν κλείσει.
    Ιστορικά θέατρα είτε εβαλαν λουκετα, είτε κατελήφθησαν με το ετσι θέλω από ναρκομανείς και λαθρομετανάστες. Οι μέρες των παραστάσεων εχουν μειωθεί σημαντικά μεσα στην εβδομάδα,
    και μέσα σε όλα αυτά καθιερωθηκε και ΦΠΑ, διότι είναι είδος ....πολυτελείας.

    Οι κινηματογραφοι μετρούν απώλειες, και προσφερουν 2 εισιτήρια στην τιμή του ενός, μαζί με γεύμα γνωστης αλυσίδας fast food, προκειμένου να προσελκύσουν θεατές. Κατάντια...

    Η πιο όμορφη αίθουσα κινηματογράφου, το Αττικόν στην οδό Σταδίου κάηκε και λεηλατήθηκε από ορδές εγχωριων και εισαγόμενων βαρβάρων το Φεβρουάριο.

    Αν αυτό δεν είναι αντίθεση Αρη Ποσειδωνα, τότε τί είναι?

    Βάλε κι εναν Κρόνο στο Λέοντα σε αντίθεση με τον Ηλιο της Ελλάδας,που από μόνος του δείχνει περιφρόνηση στον καλλιτεχνικό κόσμο, αφήνοντας μόνο τα λούμπεν στοιχεία της τηλεόρασης να επιπλέουν σαν φελλοί...
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Εμένα τίποτε και από όσα λέτε για τον καλλιτεχνικό χώρο, αλλά και από όλα όσα συμβαίνουν στην καθημερινότητα όλων μας –που να δείτε εγώ τι τραβάω αυτό τον καιρό με τόσο βαρύ 12ο που έχω – δεν με ξενίζει στο ελάχιστο.

    Καλώς κακώς με ένα σούπερ σταυρό μεταξύ Σελήνης στους Διδύμους – Βορείου Δεσμού στην Παρθένο - Άρη στον Τοξοτη - και Αφροδίτης στους Ιχθείς 1ο, 5ο, 7ο, και 11ο οίκους αντίστοιχα, δεν θα περίμενα κάτι διαφορετικό.

    Το κακό της όλης ιστορίας έγκειται ότι δεν μου φαίνεται να έχουμε αρκούντος καταλάβει το τι χώρα ήμασταν –με ένα τόσο κακό συναπάντημα σε όλο αυτό το σταυρό – και το τι χώρα πρέπει να γίνουμε. Καλά όλα αυτά με τα καλλιτεχνικά και τα ωραία μας, αλλά ας μην ξεχνάμε πως εδώ γινόταν τόσα χρόνια της Φουκουσίμα.

    Και για μην σας φανώ μονομερής, ή ότι χάρηκα που έφυγαν τόσο καλοί καλλιτέχνες ή ότι πάσχει ο χώρος αυτός γενικά, να πω μόνο πως στα δικά μου μάτια αυτός ο Άρης στην Παρθένο, εξόρμησε ακάθεκτος με σκοπό στο πέρασμα του να καταδείξει και να καταπολεμήσει όλη αυτή την οικτρή και αισχρή ακαταστασία 6ος/Παρθένος, που μας διέπει γενικά ως κράτος.

    Ας μην γελιόμαστε. Αν θέλουμε να είμαστε και να λεγόμαστε αστρολόγοι –επαγγελματίες και ερασιτέχνες – θα πρέπει μάλλον να παραδεχτούμε και ως ελεύθερος δήθεν λαός που είμαστε να αποδεχτούμε τις ιδιότητες της Παρθένου.

    «Ανάγκη προσδιορισμού» και ανάλυση , στα «ανακατέματα», την «ακαταστασία», και ναι, κατά την γνώμη μου «ένοχη ανεκτικότητα» μας προς την όποια εξουσία. Την πλήρη «απορρύθμιση» μας -προϋπάρχουσας και τωρινής – και να καταλάβουμε πως η «στρατιωτική τάξη» (Παρθένος ) αποτελεί ενίοτε αναγκαίο κακό, ειδικά εάν και εφόσον θέλει κανείς ή θα ήθελε στο μέλλον να ζει σε ένα κράτος που δεν θα είναι πια ξέφραγο αμπέλι.

    Δεν είμαι καθόλου υπέρ της δουλικότητας στην οποία μας στρίμωξαν οι εντός και οι εκτός, αλλά διακαώς επιθυμώ για τα πάντα και τους πάντες μία επιτέλους υγιή αναδιάταξη και αναδιάρθρωση εντός και εκτός της ψυχολογίας μας.

    Υποφέρω όσο ποτέ άλλοτε στην ζωή μου. Η ανέχεια και η υποτακτικότητα με έχει τσακίσει κυριολεκτικά. Οταν σκέφτομαι το τι γίνεται εκεί έξω μου έρχεται να πάω ζωσμένη με κουμπούρια να ορμήσω στην Βουλή και όποιον πάρει ο μαύρος Χάρος.

    Αλλά είπαμε. Με ένα τέτοιο χάρτη, και έναν τόσο υπέροχο Δία και Ποσειδώνα να βάλλονται από Πλούτωνα και Ουρανό, τουλάχιστον εμείς πρώτοι, πρέπει να καταλάβουμε όχι το τι συμβαίνει όπως συμβαίνει αλλά γιατί μας συνέβη. Πρέπει - ή να το πω πιο σωστά οφείλουμε - να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να γίνουμε επιτέλους ένα παραδειγματικό και για εμάς και για τους ξένους κράτος.

    Με την Ιχθυακή κλάψα -αχ Θεέ και Κύριε λύτρωσε μας από αυτήν - και το δήθεν τάχα μου εμείς τα δύσμοιρα και όλα όσα οι κακοί ξένοι μας έκανα και μας κάνουν, δεν αλλάζουμε ούτε εμείς ούτε το κράτος μας. Για αυτό λέω, πως και στο κάτω -κάτω σαν ναυτιλιακή χώρα που είμαστε πρόσω μπροστά λοιπόν. Οσο πιο γρήγορα το χωνέψουμε τόσο ποιο αναίμακτα θα φτάσουμε στον προορισμό μας.


    Καλή σας μέρα
    Last edited by Χρυσάνθη Σπίγγου; 05-04-2012 at 12:15 PM.

  4. #4

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Ωραία η σκέψη σου, Κάτια. Ευχαριστούμε.

    Συμφωνώ και μ' αυτά που η είπε η Ταυρίνα, οι απώλειες αφορούν τόσο τους καλλιτέχνες όσο και την ίδια την τέχνη.

    Συμφωνώ επίσης και με την Χρυσάνθη. Αυτός ο ανάδρομος Άρης στην Παρθένο που πιάνει το ταυ αλλά και τον ωροσκόπο της Ελλάδας θέλει να μας πει πολύ περισσότερα για τις συνήθειες, τις πρακτικές και την νοοτροπία μας.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Εξάλλου αν το πάρουμε και αλλιώς, και αν πιστεύουμε στα πιο εσωτερικά της αστρολογίας, Βόρειος Δεσμός στην Παρθένο και στον 5ο είναι αυτός.

    Αλλά ας μην γελιόμαστε και ας μην τα βλέπουμε όλα μαύρα και άραχνα. Καθείστε να έρθει ο Βόρειος Δεσμός στο ζώδιο του Σκορπιού οσονούπω, και τότε να δείτε τι ωραία και καλά και εμείς και εκείνοι και όλοι μας θα αρχίσουμε και να χωνεύουμε την κατάσταση μας, αλλά και να σταθεροποιηθούμε επιτέλους προς μία νέα τέλος πάντων πορεία.

    Θα μου πεις Σκορπιός ; Μπα. Μπου θα αναταπαντήσω. Δεν θα μας κακοπέσει. Στο κάτω -κάτω στο χέρι μας είναι αντί για σερνόμενα ερπετά να αποδείξουμε περίτρανα πως ήμασταν και μπορούμε να γίνουμε υπέροχοι αετοί.

    Μην σας κακοξυνίζει που παρά τα χάλια μας -αν σκεφτεί κανείς ιδίως τα προσωπικά μου χάλια -παραμένω αισιόδοξη!

    Είπαμε ο καλός Θεός μας δίνει όσα μπορούμε να αντέξουμε. Αλοίμονο μας όμως είπε εάν εμείς την κάτσαμε την βάρκα και σηκώσαμε και το κάτι παραπάνω. Εμείς φταίμε!

    Καλημερίζω ξανά

    Υ.Γ. Θέλω τώρα που εμείς τόσο ωραία μάθαμε να μοιρολογάμε την μοίρα μας, το τι ως Ελληνάρες που είμεθα θα ψηφίσουμε. Αν βγει κανένας Σαμαράς όπως ήδη σιγοψιθυρίζεται γύρω -γύρω εμ θα κόψω φλέβες. Δεν θα κόψω;

    Και εξηγούμαι. Ημουν και είμαι αναρχική, και δεν τάχθηκα ποτέ υπέρ κανενός εκ των δύο μεγάλων κομμάτων πολλά -πολλά χρόνια τώρα.Ούτε τώρα θα το κάνω. Αλλά έλα που δεν παίζει το θα κάνω εγώ αλλά ο Ελληνικός λαός!
    Last edited by Χρυσάνθη Σπίγγου; 05-04-2012 at 09:31 AM.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Πιστεύω ότι η «αποχώρηση» τόσων ανθρώπων δεν έχει να κάνει τόσο με τον Άρη στην Παρθένο, όσο με το «τέλος εποχής» που βιώνει η Ελλάδα. Είχα αναφερθεί παλιότερα στο ότι η σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας μπορεί να χωριστεί σε τρεις μεγάλες περιόδους, που ουσιαστικά ορίζονται από τις όψεις του Πλούτωνα με τη γενέθλια θέση του.

    Η πρώτη περίοδος είναι από την ίδρυση του σύγχρονου κράτους (1830) μέχρι την μικρασιατική καταστροφή (1922), όταν ο Πλούτωνας σχημάτισε το πρώτο τετράγωνο με τη γενέθλια θέση του. Ήταν η εποχή της επέκτασης.

    Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε στο τέλος της Δικτατορίας (1974) όταν ο Πλούτωνας σχημάτισε αντίθεση με τη γενέθλια θέση του. Η εποχή του εκσυγχρονισμού.

    Η τρίτη περίοδος ολοκληρώνεται στις μέρες μας, με το δεύτερο τετράγωνο του Πλούτωνα στη γενέθλια θέση του. Αυτή ήταν η λεγόμενη μεταπολίτευση.

    Επιπρόσθετα στις μέρες μας έχουμε την προοδευμένη Πανσέληνο πάνω στον άξονα του Μεσουρανήματος, που επίσης δείχνει μια ολοκλήρωση.

    Να κάνω μια παρένθεση για να πω ότι δεν ξέρω για ποια ώρα έχει φτιαχτεί ο χάρτης του θέματος. Προσωπικά προτιμώ τον χάρτη για τις 12 το μεσημέρι. Με τον χάρτη που έχει δοθεί ο Άρης βρίσκεται κυρίως στον 4ο οίκο.

    Τώρα για ποιο λόγο αυτό το τέλος εποχής έχει «χτυπήσει» τόσο τον καλλιτεχνικό χώρο, εκεί νομίζω ότι μπορούμε να δούμε τον Άρη που ενεργοποίησε το γενέθλιο Ταυ και κυρίως έκανε αντίθεση με την Αφροδίτη. Αλλά επίσης και τον Κρόνο που σχημάτισε τετράγωνο με τον γενέθλιο Ποσειδώνα. Με Αφροδίτη / Ποσειδώνα να δέχονται δυναμικές όψεις από τους δύο «κακεργέτες» του ζωδιακού, επόμενο είναι η καλλιτεχνική ζωή της χώρας να υποφέρει. Ίσως είναι ένα μήνυμα ότι η εποχή μας είναι πολύ σκληρή για ευαίσθητες ψυχές. Αλλά όπου υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση, η οποία προφανώς θα έρθει με τον Ποσειδώνα στους Ιχθείς.

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Καλημέρα σε όλους. Βλέπω ότι τελικά υπήρχαν γνώμες να κατατεθούν και χαίρομαι.

    Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω, γιατί από τις απαντήσεις σας έτσι καταλαβαίνω, είναι ότι δεν θεωρώ τον Άρη υπαίτιο για τις απώλειες και νομίζω ότι η τοποθέτησή μου ήταν ξεκάθαρη. Έγραψα ότι έχω την διάθεση να συζητήσουμε κατά το πόσο ο Άρης είναι άσχετος με τις απώλειες ή όχι.

    Το ότι η διαδρομή του στον 5ο της χώρας (με τον χάρτη που χρησιμοποιείται περισσότερο από όλους και που σε εκείνον βρίσκεται σε όλη την αναδρομή του στον 5ο , όπως πολύ σωστά παρατήρησε και ο Δημήτρης) πυροδοτεί αυτούς τους δύσκολους γενέθλιους σχηματισμούς της , δεν περιορίζει την δράση του μόνο στο καλλιτεχνικό στερέωμα και τις απώλειές του. Καμία πλανητική επιρροή δεν περιορίζεται σε ένα μόνο ρόλο και υποτίθεται ότι αυτό είναι δεδομένο. Επίσης είναι δεδομένο ότι οι τρέχουσες πλανητικές μετακινήσεις και συνθήκες, καθορίζουν τον ρόλο του Άρη στην πολύμηνη παραμονή του στον εν λόγω οίκο, που δεν είναι ο 4ος , αλλά ο 5ος.

    Στην πράξη και όχι στις εικασίες, αν δούμε τι πραγματικά έχει κάνει μέχρι αυτή την ώρα ο ανάδρομος Άρης στο καλλιτεχνικό στερέωμα μεμονωμένα , ανεξάρτητα από όσα άλλα σημαίνει ο 5ος μιας χώρας, η απάντηση είναι απολύτως τίποτα.
    Πρακτικά λοιπόν, το ότι επηρεάζεται από την οικονομική κρίση , δεν αποτελεί λόγο να βρίσκεται ο Άρης τόσο καιρό σε αυτό το σημείο. Δεν υπάρχει τομέας που μένει ανεπηρέαστος από την οικονομική κρίση και δεν καταλαβαίνω γιατί να αποτελεί εξαίρεση ο καλλιτεχνικός χώρος. Άρα τον περιορισμό των δρώμενων και τις δημιουργικότητας δεν είναι θέμα για να το αποδίδουμε στον Άρη, αλλά στο γενικότερο κλίμα της χώρας.

    Επειδή βρίσκομαι πολύ κοντά στα καλλιτεχνικά δρώμενα, μπορώ υπεύθυνα να σας πω ότι καμία αλλαγή δεν έχει υπάρξει και μάλιστα διάφορα νομοσχέδια που μπορούν να επηρεάσουν άμεσα την καλλιτεχνική δράση και άλλαξαν κατά πολύ τις ανεξάρτητες κινήσεις, έχουν μπει σε εφαρμογή εδώ και ένα χρόνο.
    Επίσης, η στροφή προς τις ομαδικές δουλειές και όχι σε προσωποκεντρικά σχήματα, έχουν καθιερωθεί εδώ και καιρό, όπως εδώ και καιρό έχουν ξεπεταχτεί πολλά εναλλακτικά.
    Όλο το διάστημα που ο Ποσειδώνας έκανε σύνοδο με τον κυβερνήτη του 5ου οίκου της χώρας στον Υδροχόο, η εναλλακτική έκφραση της τέχνης και οι καινοτόμες ιδέες ανθούν στην χώρα μας, για όσους ψάχνουν την τέχνη εκεί που χτυπά η καρδιά της πόλης και όχι από τον καναπέ τους σπιτιού τους.

    Η απορία μου σχετικά με το τι ακριβώς μπορεί να προκάλεσε ο ανάδρομος Άρης στον 5ο παραμένει αναπάντητη, καθώς και το πόση σχέση μπορεί να έχει με τις τελευταίες απόλυες, που είναι και ο αρχικός μου προβληματισμός.


    ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ την διαχείριση για τον χάρτη που ανάρτησε και θα ήταν ακόμα καλύτερο αν μπορούσε να αντικατασταθεί με τον κλασικό χάρτη στον οποίο ο ωροσκόπος είναι περίπου στις 2 μοίρες.
    Last edited by katiakiss; 05-04-2012 at 12:17 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #8
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες αλλά συγχρόνως διαφωνώ. Αρχικά κοιτώντας εκ νέου το χάρτη φάνηκε ολοφάνερα ότι εδώ δεν πρόκειται απλώς για ένα Τα -τετραγώνου αλλά για έναν ωραίο σταυρό.

    Γνωρίζω βέβαια ότι εσείς δεν πολυλαμβάνεται υπόψης σας το Βόρειο Δεσμό. Εγώ όμως από την άλλη από μόνο την ιδέα του Ερμή στον Υδροχόο ανάδρομο και αυτόν κυβερνήτη του Βορείου Δεσμού, με πιάνει λίγο κρύο και θέρμη.

    Από την άλλη έχω αρκετά μεγάλη εμπιστοσύνη στον γενέθλιο ΠΟσειδώνα και στην σχέση του με τον Βόρειο Δεσμό. Νοσταλγικοί τραγουδιάρηδες και κατ'εξοχήν καλλιτεχνικής φύσεως άνθρωποι όπως είμαστε, σίγουρα θα σιγοτραγουδήσουμε τα μαράζια και τον πόνο μας -όπως την παλιά καλή εποχή - και θα παρηγορηθούμε.

    Οσο για την κατανομή των διαφόρων περιόδων του Δημήτρη, τις βρίσκω πάρα πολύ εξυπηρετικές και εμπεριστατωμένες.

    Ομως δεν κατάλαβα. Με συντεταγμένες ποιού κράτους συστήνεις αυτό το χάρτη; Και εγώ δουλεύω με 12 η ώρα αλλά ο Βόρειος είναι μέσα στον 5ο. Κατι μου διαφεύγει ή κάτι ίσως δεν κατάλαβα καλά;

    Καλό μεσημέρι σε όλους.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Quote Originally Posted by Χρυσάνθη Σπίγγου View Post
    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες αλλά συγχρόνως διαφωνώ. Αρχικά κοιτώντας εκ νέου το χάρτη φάνηκε ολοφάνερα ότι εδώ δεν πρόκειται απλώς για ένα Τα -τετραγώνου αλλά για έναν ωραίο σταυρό.
    Χρυσάνθη μου, δεν ξέρω με τι ακριβώς διαφωνείς, γιατί στην ανάρτησή μου συμπεριλαμβάνω τους δεσμούς χαρακτηρίζοντας τον σχηματισμό ως σταυρό. Ωστόσο, για να μπορέσουμε να μιλήσουμε όλοι από τον θώκο που αντιλαμβανόμαστε τους αστρολογικούς σχηματισμούς, τον εκλαμβάνω και ως ταυ-τετράγωνο.
    Έτσι, όσοι θέλουν μπορούν να κινηθούν με γνώμονα τον μεγάλο σταυρό των δεσμών και όσοι θέλουν με το ταυ-τετράγωνο.

    Προσωπικά συνυπολογίζω στην επιρροή του Άρη τον μεγάλο σταυρό των δεσμών, για δύο προφανείς λόγους. Ο ένας είναι γιατί βρίσκονται στον άμεσα συνδεδεμένο άξονα 5ου\11ου και ο άλλος γιατί ο Άρης της Ελλάδας βρίσκεται σε όψη με τους δεσμούς από γενέθλια θέση.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #10
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ανάδρομος Άρης στον 5ο της Ελλάδας

    Τίποτε το διαφορετικό δεν λέω και εγώ. Απλώς στην δική μου λογική και με τον τρόπο που εγώ βλέπω τα πράγματα νομίζω πως ένας σταυρός είναι ένας σταυρός, Εν προκειμένω σχηματίζεται απο Σελήνη-Βόρειο Δεσμό-Αρη -Νότιο Δεσμό/Αφροδίτη.

    Αν τώρα κάποιος θέλει και προτιμά την αποκοπή ή και να αναλύει ως σκέτο Τα- τετραγώνου όπως πολύ σωστά αναφέρεις, εμένα δεν μου πέφτει φυσικά λόγος.

    Απλώς διαφέρει του δικού μου τρόπου προσέγγισης.

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads