s
Προλήψεις - Δεισιδαιμονίες
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 29
  1. #1

    Προλήψεις - Δεισιδαιμονίες

    Γεια σας και από μένα. Είπα να ανοίξω και γω ένα θεματάκι μετά από μια φλασιά που μου ήρθε!!! Πιστεύετε στις προλήψεις? Όταν βλέπετε μαύρη γάτα στρίβετε δρόμο? Αν περάσετε κάτω από σκάλα σκιάζεστε? Πιστεύετε στο "Τρίτη και 13, Παρασκευή και 13"?
    Εγώ θεωρώ ότι είναι πραγματικά δισειδαιμονίες και απλά όταν τα ζω γελάω!
    Έχει κανείς σας κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα?:amuse:

  2. #2
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    καλησπέρα, δεν ξέρω αν προλήψεις εννοείς και αυτο που θα σου αναφέρω εγω ...
    πάντως εγω το πιστεύω πάρα πολυ αυτο!
    μιλάω για το ποδαρικό , εγω πιστεύω πολυ στην ενέργεια που δέχεσαι απο το άτομο που πρωτοσυναντάς το πρωί ή για το άτομο που θα πατήσει το πόδι του πρώτο στη δουλειά σου το πρωί΄και φυσικά για το άτομο που θα σου κάνει ποδαρικό 1η του χρόνου..
    ξέρεις εγω νομίζω πράγματι πως ειναι θέμα ενεργειας , αν η ενέργεια του ατόμου ειναι θετική στην διοχετεύει αν όχι κάηκες !!!
    φυσικά όλα αυτά κάτω λογικά πλαίσια δεν καθορίζω και την ζωή μου απο αυτά απλά δίνω σημασία γιατί τα έχω τσεκάρει!!!
    τώρα όσον αφορά την μαύρη γάτα δεν πιστεύω εγω σε κάτι τετοιο , όμως είχα μια φίλη που πράγματι μόλις έβλεπε μαύρη γάτα τρόμαζε και σύμφωνα με τα λεγόμενά της είχε λόγους που το πίστευε!!!
    πάντως γενικά πιστεύω οτι αυτες πο προλήψεις που εδω και αιώνες μας συντροφέυουν θεωρητικά , κάπου έχουν μια βάση και για αυτό αντέχουν στον χρόνο ...

  3. #3

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Quote Originally Posted by maraki_1975
    καλησπέρα, δεν ξέρω αν προλήψεις εννοείς και αυτο που θα σου αναφέρω εγω ...
    πάντως εγω το πιστεύω πάρα πολυ αυτο!
    μιλάω για το ποδαρικό , εγω πιστεύω πολυ στην ενέργεια που δέχεσαι απο το άτομο που πρωτοσυναντάς το πρωί ή για το άτομο που θα πατήσει το πόδι του πρώτο στη δουλειά σου το πρωί΄και φυσικά για το άτομο που θα σου κάνει ποδαρικό 1η του χρόνου..
    ξέρεις εγω νομίζω πράγματι πως ειναι θέμα ενεργειας , αν η ενέργεια του ατόμου ειναι θετική στην διοχετεύει αν όχι κάηκες !!!
    φυσικά όλα αυτά κάτω λογικά πλαίσια δεν καθορίζω και την ζωή μου απο αυτά απλά δίνω σημασία γιατί τα έχω τσεκάρει!!!
    τώρα όσον αφορά την μαύρη γάτα δεν πιστεύω εγω σε κάτι τετοιο , όμως είχα μια φίλη που πράγματι μόλις έβλεπε μαύρη γάτα τρόμαζε και σύμφωνα με τα λεγόμενά της είχε λόγους που το πίστευε!!!
    πάντως γενικά πιστεύω οτι αυτες πο προλήψεις που εδω και αιώνες μας συντροφέυουν θεωρητικά , κάπου έχουν μια βάση και για αυτό αντέχουν στον χρόνο ...
    Θα συμφωνήσω μαζί σου Μαράκι για την θετική ενέργεια που λαμβάνεις από τα άτομα είτε στον επαγγελματικό είτε στον προσωπικό σου χώρο για παράδειγμα την πρωτοχρονιά όπως αναφέρεις. Αλλά συνήθως, όταν συμβαίνει ένα δυσάρεστο γεγονός από κάποιον στριφνό συνεργάτη ή από τον κακό σου γείτονα ή από τον αλλαζόνα συγγενή σου (μιλώ γενικά) νομίζω ότι απλά το θεωρούμε κατά βάθος σαν μια δικαιολογία για όλα τα στραβά που μπορεί να μας συμβούν εκείνη την μέρα ή τις επόμενες, για όλες τις κακοτυχίες που μπορεί να μας συμβούν. Αν το καλοσκεφτείς, σε αυτό το συμπέρασμα θα καταλήξεις!:bigsmile: Πάντα θεωρούμε κάποιον άλλο υπεύθυνο για τις ατυχίες μας!:suspiciou

  4. #4
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Καλημέρα,

    Εγώ δεν πιστεύω ούτε σε μαύρη γάτα, ούτε το πέρασμα από σκάλα ούτε τα άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτό που τυχαίνει συχνά είναι όταν συναντώ ένα συγκεκριμένο άτομο άσχετα την ώρα ή την μέρα μετά κάτι παθαίνω. Εγώ το ερμηνεύω ως κακό μάτι

  5. #5
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Έχω την εντύπωση ότι οι εκάστοτε προλήψεις και δεισιδαιμονίες (γιατί και στις μέρες μας δημιουργούνται τέτοιου είδους αντιλήψεις) έχουν να κάνουν με την κοινωνία μέσα στην οποία δημιουργούνται και πραγματώνονται. Παλαιότερα, παραδείγματος χάρη, στην επαρχία ήταν καλός οιωνός για ένα σπίτι η παρουσία του φιδιού (:worried: ), θεωρείτο ο προστάτης από κάθε τι κακό (μου έρχεται στο νου τώρα ένα κείμενο από τη λογοτεχνία του σχολείου...). Πολλές φορές κάτι που φοβόμαστε, προσπαθούμε να το φέρουμε με το μέρος μας στα δικά μας μέτρα, ώστε να μην αποτελεί απειλή για την δική μας παρουσία και επιβίωση. Κάποιες τέτοιου είδους προλήψεις, ίσως εξηγούνται σε μια τέτοια βάση, καθαρά κοινωνική και ανθρωπολογική, αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι απαραίτητα υπάρχει λογική πίσω από αυτά.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι όμως ότι ακόμα και αν λέμε ότι είμαστε απαλλαγμένοι από προλήψεις, δεισιδαιμονίες κ.λπ., πόσες φορές πιάνουμε τον εαυτό μας να δίνει σημασία σε αυτά, που ίσως σε κάποια άλλη στιγμή να τα θεωρούσαμε ανόητες σκέψεις; Βασικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό, τέλικά, αυτού του είδους τα πιστεύω....

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Καλησπέρα κ από εμένα..

    πιστεύω κ εγώ πάρα πολύ στη θετική ή αρνητική (ανάλογα το άτομο!!) ενέργεια και (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτό που θα πω), αλλά ορισμένές φορές νομίζω ότι μπορώ να αντιληφθώ και την ενέργεια που διοχετεύει το άτομο αυτό προς το μέρος μου ή προς το μέρος κάποιου άλλου ατόμου ή ακόμα και στο χώρο.

    αντίθετα δεν έχω καμία προκατάληψη απένατι στις μαύρες γάτες (ίσα-ίσα τις προτιμώ από άλλα χρώματα!!), ούτε απέναντι σε αριθμούς και ημερομηνίες.

    Αυτά από εμένα!

    may..

  7. #7
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Quote Originally Posted by may
    Καλησπέρα κ από εμένα..

    πιστεύω κ εγώ πάρα πολύ στη θετική ή αρνητική (ανάλογα το άτομο!!) ενέργεια και (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτό που θα πω), αλλά ορισμένές φορές νομίζω ότι μπορώ να αντιληφθώ και την ενέργεια που διοχετεύει το άτομο αυτό προς το μέρος μου ή προς το μέρος κάποιου άλλου ατόμου ή ακόμα και στο χώρο.

    αντίθετα δεν έχω καμία προκατάληψη απένατι στις μαύρες γάτες (ίσα-ίσα τις προτιμώ από άλλα χρώματα!!), ούτε απέναντι σε αριθμούς και ημερομηνίες.

    Αυτά από εΘ


    Θα συμφωνησω με την May και θα προσθεσω μονο, πως στις "παραδοσιακα" γρουσουζικες μέρες, εμενα μου πανε ολα καλα -καλυτερα απ οτι συνηθως!!!
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  8. #8
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Quote Originally Posted by starfish
    Θα συμφωνησω με την May και θα προσθεσω μονο, πως στις "παραδοσιακα" γρουσουζικες μέρες, εμενα μου πανε ολα καλα -καλυτερα απ οτι συνηθως!!!
    Και για εμένα το ίδιο ισχύει. Η Τρίτη και 13 ήταν από τις καλύτερές μου μέρες!

  9. #9

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Quote Originally Posted by panther
    Καλημέρα,

    Εγώ δεν πιστεύω ούτε σε μαύρη γάτα, ούτε το πέρασμα από σκάλα ούτε τα άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτό που τυχαίνει συχνά είναι όταν συναντώ ένα συγκεκριμένο άτομο άσχετα την ώρα ή την μέρα μετά κάτι παθαίνω. Εγώ το ερμηνεύω ως κακό μάτι
    panther και γω να σου πω πιστεύω πολύ στο μάτι γιατί έχω δει και μου έχουν πει διάφορα περιστατικά δικά μου πρόσωπα. Πάντως για το άτομο που συναντάς συνέχεια και μετά κάτι παθαίνεις, φαντάζομαι πως μόλις ατιληφθείς την παρουσία του κάνεις στροφή 180 μοιρών και αν χρειαστεί κάνεις κύκλο για να πας στον προορισμό σου. Ανάλογο του ματιού θα έλεγα ότι είναι και το "ομιλητικο", τα λόγια! Προφανώς κάτι συμβαίνει με τα αισθητήρια όργανα!:bigsmile:

  10. #10

    Re: Προλήψεις-Δεισιδαιμονίες

    Quote Originally Posted by may
    Καλησπέρα κ από εμένα..

    πιστεύω κ εγώ πάρα πολύ στη θετική ή αρνητική (ανάλογα το άτομο!!) ενέργεια και (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτό που θα πω), αλλά ορισμένές φορές νομίζω ότι μπορώ να αντιληφθώ και την ενέργεια που διοχετεύει το άτομο αυτό προς το μέρος μου ή προς το μέρος κάποιου άλλου ατόμου ή ακόμα και στο χώρο.

    αντίθετα δεν έχω καμία προκατάληψη απένατι στις μαύρες γάτες (ίσα-ίσα τις προτιμώ από άλλα χρώματα!!), ούτε απέναντι σε αριθμούς και ημερομηνίες.

    Αυτά από εμένα!

    Γεια σου και σένα may...σχετικά με την ενέργεια, που σίγουρα καθένας μπορεί να καταλάβει ποιος του προσφέρει (θετική ή αρνητική), έχω ακούσει ότι μπορείς να καταλάβεις και να δεχτείς ενέργεια όταν κάποιος σε κοιτάει έντονα, έχει συγκεντρώσει το βλέμμα του πάνω σου άσχετα αν είστε πρόσωπο με πρόσωπο ή πλάτη με πλάτη! Απλά το νιώθεις! Πως γίνεται αυτό, είναι πραγματικά παράξενο, ανεξηγητο...ίσως και τρομακτικό!:nuts:

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads