s
Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 86
  1. #1

    Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Καλημερα! Χθες βρεθηκα σε ενα χορο ,αφου ειμαι καινουργια στην πολη που μενω (βαρεθηκα τις συνεχεις μετακομισεις ) προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον πιο φιλικη .. Τζιφος !Ειναι κατι που μου συμβαινει απο μικρο παιδι πολυ δυσκολα κοινωνικοποιουμε.Και ενω πιο μικρουλα το αποδεχομουν πιο ευκολα τωρα (ας οψεται ο προοδευτικος μου ηλιος στον Τοξοτη) προσπαθω (ανεπιτυχως τις περισσοτερες φορες ) να κοινωνικοποιηθω ,δεν ξερω ομως γιατι αυτο ειναι τοοοσο ευκολο για καποιους ενω για μενα οχι .

    Ειμαι φυσιολογικη κοπελα (μαλλον χωρις ιδιαιτερη αυτοπεποιηθηση ωστοσο καλυτερα στο τομεα της εμφανισης να κρατας low profile και να μην εισαι σαν κατι τσοκαρα που νομιζουν οτι ειναι θεες ) με μορφωση ,χιουμορ κ.λ.π αλλα αυτο δεν εμποδιζει τους αλλους να φευγουν τρεχωντας (στην κυριολεξια ) καποιοι φευγουν απο διπλα μου ακομα και οταν τους μιλαω . Και να πειτε οτι δεν μυριζω ωραια τριβομαι στο μπανιο λες και εχω γυρισει απο ανταρτικο και παρφουμαρομαι σταν τον Λουδοβικο τον 14ο (τον βασιλια ηλιο) . Αρα δεν ειναι οτι ειμαι ο Pepe le piu !

    Εχω κοιταξει τις οψεις του ωροσκοπου μου και εχω επισημαινει τα τετραγωνα μεταξυ ωροσκοπου και πλουτωνα ,ηλιου .

    Σκορπιος γαρ εχω ενα πλουτωνα σε απολυτη κυριαρχια και ακριβες τετραγωνο με τον ωροσκοπο μου στον λεοντα. Αυτο ακουγεται αρκετα φοβιστικο αλλα ουδεποτε προσπαθησα να "εξουσιασω " κανεναν ουτε θεμιτα ουτε αθεμιτα . Βεβαια δεν εχει σημασια τι εισαι εσυ αλλα τι βλεπουν οι αλλοι σε εσενα οταν σε συναντουν ,αλλα δεν εχω καμμια οψη θηριου .

    Ειμαι μαλλον απο αυτες τις χαριτωμενες φιγουρες κοριτσιων που βλεπεις στις νεανικες σειρες (κανεις δεν ειπε τρομαχτικη καποια απο αυτες ).

    Επειτα παρα τα δυο τετραγωνα εχω τριγωνο με την σεληνη στον κριο ,τον ουρανο στο τοξοτη και τον ερμη στον σκορπιο .(το τελευταιο φαινεται απο την φλυαρια). Ξερω οτι παρα τα τριγωνα ,με αυτες τις θεσεις μαλλον δειχνω εναν δυναμισμο προς τα εξω (αλλα καμμια σχεση με τον καημενο χαρακτηρα μου ).

    Ο κυβερνητης του ωροσκοπου ο ηλιος βρισκεται στον 4ο οικο σε συνοδο με τον κρονο και εξαγωνο με τον δια σε πτωση στον 6ο στον αιγοκερω .Πραγμα που δειχνει την συστολη μου και το ποσο δυσκολευομαι με τους αλλους .

    Ξερετε εχω βαρεθει να ειμαι το κοριτσι του μπουφε . Αυτο που καθεται και τρωει τα κανεπαδακια μονο του στο παρτυ ωστε να υπαρχει αποδειξη οτι ΝΑΙ ημουν και εγω εκει .

    Δεν ξερω τι να κανω (ηλιος τετραγωνο ωροσκοπο ) οταν βγαζω τα λεοντισια μου χαρακτηριστικα και το χιουμορ ( τριγωνα σεληνη -ουρανο με ωροσκοπο και ακριβειας τριγωνο μεταξυ σεληνης και ουρανου ) κανενας δεν με παιρνει στα σοβαρα και μαλλον με θεωρουν too much . Εχω βαρεθει δε να θερουνται καλυτερη συντροφια οι γκομενες που εχουν ξυνισμενα μουτρα λες και εχουν στουμπωσει και δεν μπορουν να ενεργηθουν στην τουαλετα.

    Οταν παλι βγαζω αυτη την ξυνιλα η ιδια ,παλι κανεις δεν μου δινει σημασια .ετσι μενω με τον κρονο στο μπουφε .(να μην πω στο σπιτακι μου καλυτερα).

    Ισως να μην ειναι τοσο θεμα ωροσκοπου ,μπορει και το τετραγωνο μεταξυ σεληνης-διας να την κανει την ζημια και να βγαζω μια υπερβολη . Καμμια ιδεα ? Υπαρχει καποιος/καποια με αντιστοιχες οψεις που να εχει ιδιες δυσκολιες στις κοινωνικες επαφες η μονο εγω εχω το προνομιο να τσακιζω τα καναπεδακια ?

  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Hattie23, μπράβο σου για την τόλμη να παραδεχτείς και να μοιραστείς μαζί μας δημόσια, ένα πρόβλημα που συνήθως οι άνθρωποι αποφεύγουν να το παραδεχτούν, πόσο μάλλον να το εκθέσουν.
    Εσύ δεν είσαι καμιά πρωτάρα και ξέρεις ότι ένα τόσο σοβαρό θέμα, δεν μπορεί να το προσεγγίσει κανείς με μια επιφανειακή επιπολαιότητα.
    Αφού έχεις το θάρρος να εκθέτεις τον εαυτό σου, κάτι δύσκολο να συναντήσει κανείς σε Σκορπιό, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε όλοι μαζί μια χρήσιμη κουβέντα, αν μπορούσες να αναρτήσεις τον γενέθλιο χάρτη σου. Τολμώ να το προτείνω αυτό, μόνο επειδή γνωρίζω ότι οι αστρολογικές σου γνώσεις είναι αρκετές ώστε να γίνει συζήτηση και όχι απόπειρα έτοιμων λύσεων και προβλέψεων. Ένας δεύτερος λόγος, είναι γιατί το θέμα της κοινωνικοποίησης, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου.
    Προσωπικά θα ήθελα πολύ να μπορούσα να καταθέσω έστω και τρεις κουβέντες, έστω και μόνο για το θάρρος σου να εκθέσεις τον εαυτό σου, αλλά χωρίς χάρτη μου είναι αδύνατον.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #3

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Click image for larger version. 

Name:	χαρτης.png 
Views:	297 
Size:	62.1 KB 
ID:	3967

    Νομιζω οτι τον ανεβασα. Αν και εγω χρησιμοποιω μεγαλυτερες ανοχες στο χαρτη μου απο οτι δινει το δικο μας σαιτ . (εχω δει οτι λειτουργουν). Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που να μην το εχω κοιταξει πρωτη εγω.

    Περα απο τις οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη ηλιου,σαφως στις φιλικες σχεσεις παιζει ρολο ο 6ος της καθημερινοτητας ,ο 11ος των φιλικων σχεσεων, ο 7ος που δειχνει τους αλλους.

    Ξεκινω λοιπον ωστε να μην πονοκεφαλιαζω αδικα τους γυρω μου . Περα απο τα τετραγωνα ωροσκοπου πλουτωνα -ηλιου και την συν0δο με τον κρονο (κυβερνητης επισης του 6ου αρα δειχνει μαι καθημερινοτητα με πιεση ,καθυστερησεις,περιορισμου ς κ.λ.π) .Ο ποσειδωνας κανει χιαστι με τον βορειο δεσμο αρα δειχνει επισης οτι οι φιλικες μου σχεσεις που εχω δεν ειναι ιδιαιτερα ξεκαθαρες και υπαρχουν υπογειες καταστασεις που με επηρεαζουν αρνητικα (μαλλον κατι ειχα κανει σε προηγουμενη ζωη ) . Ο κυβερνητης του 11ου αφροδιτη ειναι στον 5ο οικο ,που δειχνει αγαπησιαρικες ,δοτικες και διασκεδαστικες σχεσεις ,που ομως λογω των συνοδων με ποσειδωνα -ουρανο ,1ο) παραμυθιαζομαι ευκολα απο τους γυρω μου 2ο) οι φιλιες μου οπως αρχιζουν ξαφνικα ετσι και τελειωνουν (οπως συμβαινει και με τα φλερτ μου). Επισης δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την καθημερινοτητα μου το τετραγωνο μεταξυ πλουτωνα και αρη ( δεν φαινεται στον χαρτη εδω αλλα χρησιμοποιω μεγαλυτερες ανοχες απο το προγραμμα του σαιτ ) αλλα νομιζω οτι εξηγει πολυ την αντιπαραθεση που βιωνω με τους αλλου ςμεσα στην καθημερινοτητα μου . Ακομα και στο δρομο εχει τυχει καποιος να μου επιτεθει λεκτικα χωρις να υπαρχει λογος . Οσο για τον ουρανο κυβερνητη 7ουκαι 8ου στον 5ο ,δειχνει οτι τραβω ατομα ξεχωριστα στην ζωη μου ,ανεξαρτητα που ομως ειναι αρκετα ασταθη ,πραγμα που με αποσταθεροποιουν και την ιδια .Ζωδιο και ωροσκοπος σε σταθερα ζωδια και ενας κρονος καπακι στον κυβερνητη του ωροσκοπου οσο και αν ελκεται απο "τρελες καταστσεις" θελει να ξερει που βρισκεται.

    Νομιζω οτι εκει το χανω το παιχνιδι, ειμαι μια στο φρενο και μια στο γκαζι . Επισης ο ηλιος χιαστι με την σεληνη ,παρα το οτι και τα δυο ζωδια "παλευονται" μεταξυ τους αφου εχουν κυβερνητη τον αρη ,νομιζω οτι με ταλαιπωρουν. Πως το λεεει και το τραγουδι "σε ψυχη ψαριου κορμι γατισιο " ε , το αναποδο " σε κορμι ψαριου ψυχη γατισια " . Λογικα με ωροσκοπο λεοντα ,σεληνη στον κριο και αφροδιτη στον τοξοτη επρεπε να μην με αγγιζει τιποτα.. Αλλα ερχονται ολα και κατσικωνονται μεσα μου . Και δεν ξεχναμε και τιποτα εμεις οι σκορπιοι . Ζωδιο του νερου δεν θα μπορουσα να ειχα μνημη χρυσοψαρου ???

    Γνωριζω ,οτι δεν ειναι ο ωροσκοπος ο μονος υπευθυνος ωστοσο ,στις απλες επαφες που ο αλλος δεν σε γνωριζει νομιζω οτι ειναι η πρωτη εικονα που λαμβανει γι αυτο και ρωτησα .

  4. #4
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Hattie23, αρχικά αυτό που μπορώ να δω με μία ματιά στο χάρτη σου, είναι ότι δεν έχεις ούτε έναν πλανήτη στο ανατολικό τμήμα του ωροσκοπίου σου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που προσπαθείς να ορίσεις τον εαυτό σου, κατά μία έννοια δεν έχεις τα εργαλεία να το κάνεις αυτό. Δεν διαθέτεις το κανάλι της αντίληψης του εαυτού σου.
    Αν προσέξεις, υπάρχει μια συγκέντρωση πλανητών σε συγκεκριμένα ζώδια και οίκους. Αυτό από μόνο μας ειδοποιεί για μια πόλωση σε συγκεκριμένους τομείς της ζωής και ένα πιο μονοδιάστατο τρόπο αλληλεπίδρασης.
    Μια και μιλάμε για κοινωνικοποίηση και επαφές, ρίξε μια ματιά στον κυβερνήτη του 3ου σου και συγκυβερνήτη του 11ου (εμπεριεχόμενος δίδυμος) που είναι ο Ερμής στον Σκορπιό, στον 4ο και σε σύνοδο με τον Νότιο δεσμό. Τι σε κάνει να σκέφτεσαι αυτό;
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #5

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Στα μαθήματά μας μάθαμε ότι όταν ένας πλανήτης κάνει όψη με τον ωροσκόπο, τότε κάνει όψη με τον άξονα 1ου-7ου. Ο Πλούτωνάς σου λοιπόν κάνει όψη ακριβείας και κάνει ταυ τετράγωνο με τον άξονα 1ου-7ου. Στην ουσία τσακίζει με την παρουσία του και τους τέσσερις γωνιακούς οίκους. Η κυριαρχία του ενισχύεται με την παρουσία του στέλλιουμ στον Σκορπιό, στον 4ο κατεξοχήν και λίγο στον 5ο.

    Δες όμως όσα έχεις γράψει.... ΠΌΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ..... που ψάχνεις τον τρόπο σου να αναγεννηθείς...... και όπως σου έγραψα, πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο.

    Μέτρα τα θετικά, μέτρα και τα αρνητικά. Συνέχισε να μετασχηματίζεις τα μειονεκτήματα σε πλεονεκτήματα. Η αστρολογία σαν εργαλείο αυτογνωσίας και ο χρόνος είναι σύμμαχοί σου.

    Σε φιλώ.
    Ανάψτε το φάρο στην καρδιά σας, αφήστε το φως του να λάμπει και να γεμίζει το ΕΙΝΑΙ σας. Χωρίς καμία προσπάθεια μπορείτε να είστε ορατοί από χιλιόμετρα μακριά, να φωτίζετε τους άλλους και όλοι μαζί να είμαστε υγιείς άνθρωποι που συνυπάρχουμε στον πλανήτη μας.

  6. #6

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Να ρωτησω κατι και εγω μιας και ειπατε για γωνιακους οικους ενα ταυ τετραγωνο με Ηλιο Πλουτωνα και εξοδικο σημειο το μεσουρανημα πως σας φαινεται?Δεν επηρεαζεται ομως ο αξονας 1ου 7ου.Εν ολιγης ο ωροσκοπος μου ειναι στους διδυμους ο Πλουτωνας στον 6ο οικο ο ηλιος στον 12ο μαζι και ο Ερμης σε αντιθεση με τον Πλουτωνα και ολα αυτα σε τετραγωνο με το Μεσουρανημα στον υδροχοο.Επισης εχω ενα ταυ με αρη και αξονα 1ου 7ου αλλα αυτο μου εχει απαντηθει αλλη φορα :P
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  7. #7
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Μάντεψε...
    Location
    Thessaloniki, Greece
    Posts
    122

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Πάντως εγώ από το χάρτη σου και χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που βλέπω είναι ότι σαν άτομο πρέπει να είσαι αρκετά ανταγωνιστικο και να θες να ξεχωρίζεις ανάμεσα στους άλλους... (ήλιος στο σκορπιό, σελήνη στο κριό, ωροσκόπος λέων και μεσουράνημα στο κριό).. ίσως αυτό να περνάει στοθς γύρω σου ακόμη και χωρίς να το εκδηλώνεις άμεσα με αποτέλεσμα να υπάρχει μια αντίσταση προς το πρόσωπο σου όταν σε γνωρίζουν(ωροσκόπος τετράγωνο με πλούτωνας). Κατα τ'άλλα πάντως βλέπω μια πολύ φιλική αφροδίτη στον τοξότη, στον πέμπτο μάλιστα που δε χτυπιέται από πουθενά, και τον κυβερνήτη του 7ου επίσης στον πέμπτο σου. Δε θα πίστευα οτι τα πραγματα είναι και τοσο ασχημα, απλώς ίσως να τα μεγενθύνεις στο κεφαλι σου επειδή ως σκορπιός και με ερμή στο σκορπιό μαλλον υπεραναλυεις τις καταστάσεις. Συμφωνώ με την κατια ότι ακόμη και τις ασχημες όψεις δουλεύοντας μπορείς να τις εκμεταλλευτείς και να πάρεις τα καλά από αυτές..
    Η αξία των ανθρώπων δεν κρίνεται από τα προσόντα τους, αλλά από την χρήση των προσόντων τους

  8. #8

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    @ katiakiss: Πιστευω οτι επιασες ακριβως εκεινο το σημειο που οσο και να προσπαθω δεν του ξεφευγω με τιποτα. Αυτο ειναι η οικογενεια. Σε ολους μας η οικογενεια ειναι ενα κομματι που μας εχει διαμορφωσει ωστοσο πιστευω οτι στην δικη μου διαμορφωση εχει παιξει καθοριστικο ρολο.

    Περα απο τις οποιες ευθυνες επρεπε να αναλαβω απο παιδικη ηλικια ,της οποιες δεν θα ξαναναφερω για να μην κουραζω, ενα αλλο στοιχειο που εχει η οικογενεια μου ειναι οτι υπαρχει αρκετο παρελθον στην ιστοριας που μονο καποιες πτυχες του καταφερνω να μαθω . Ειναι φανερο οτι ενα πλουτωνας στον 4ο οικο δειχνει κρυμμενα μυστικα ,παθη ,ζηλειες κ.λ.π τα οποια συμβαινουν μεσα στην οικογενεια. Απο την αλλη , η οικογενεια παρουσιαζεται τοσο καλα με ακμη στον ζυγο που καποιος απεξω δεν θα μπορουσε να καταλαβει τιποτα αν και στην παιδικη μου ηλικια μου ειχε προκαλεσει αρκετο πονο το οικογενειακο περιβαλλον και μεγαλη επιδραση στο πως βλεπω εγω τον εαυτο μου και πως πρεπει να ειμαι. Επισης ,προερχοαμια απο γονεις που δεν ειχαν καμμια αυτοπεποιηθηση ουτε οι ιδιοι και ποτε δεν διεκδικησαν πραγματα για τον εαυτο τους.Συχνα με προτρεπουν να κανω το ιδιο ,να αφηνω τα πραγματα που δεν μου ερχονται ευκολα και με αποθαρρυνουν να προσπαθω για κατι που δεν μου δινεται με την πρωτη. Επειτα και οι αποψεις της οικογενειας ηταν αρκετα ακραιες .Σε καποια πραγματα υπαρχει ενας συντηρητισμος και σε καποια αλλες ειναι ακραια μοτερνα σε σημειο που μερικες φορες σαν παιδι δεν ηξερα που ακριβως ειναι τα ορια. Η ιδια νιωθω σαν χρεος να ακολουθησω τα βηματα επισης "των λαμπρων παραδειγματων της οικογενειας" τα οποια στην εποχη τους ανηκαν σε μια συγκεκριμενη πολιτικη παραταξη ,πολυ φρεσκια και ανανεωτικη εκεινες τις εποχες ,που ομως σημερα αποτελει μαλλον ξεπερασμενη και αυτη η εμμονη για την "ανασταση " της με εχει αποκλεισει ενα ενδεχομενο να κανω καποιες παρεες περα απο ενα συγκεγκριμενο κυκλο. Αν και δεν εχουμε σαν οικογενεια δεν αποκλειουμε την παρεα με διαφορετικους ανθρωπους ωστοσο υπαρχουν στιγμες που ειναι εντονο το "εμεις " και οι "αλλοι". Δεν εχω βεβαια καποιο προβλημα με αυτο επειδη ειναι κατι που το γνωριζω και ξερω να ζω (νοτιο δεσμος) αλλα συγκρουεται με τον βορειο δεσμο στον 10ο που ειναι η δημοσια εικονα προς τα εξω . Σαν ολη η ιστορια της οικογενειας μου να μου στερει την δυνατοτητα να βγω προς τα εξω και να δειξω στην κοινωνια ποια ειμαι σαν μοναδα.

    Ωστοσο δεν γραφω στο κουτελο ,ουτε την ιστορια της οικογενειας ,ουτε την ιδεολογια και ο αλλος πρεπει να ειναι αρκετα κοντα μου ωστε να τα γνωρισει . Ωστοσο ναι,εχει τυχει να απομακρυνθω απο ατομα επειδη κατα τις αξιες της οικογενειας δεν θα μπορουσαν να αποτελεσουν ποτε μερος της .

    @Ιφιγενεια ¨ Δεν νομιζω οτι ειμαι ανταγωνιστικο ατομο (εκτος αν τα παρω ολα παραμαζωμα απο καποια ηλικια και μετα ) .Το αντιθετο μαλιστα ,μολις δω καποιον που θεωρω καλυτερο/καλυτερη απο εμενα μαζευομαι στην γωνια μου . Πολλες φορες μαλιστα δεν διεκδικω ουτε την θεση μου στο ταμειο στην ουρα αμα καποια μπει μπροστα μου η ακομα και στην παρεα αν καποιος με σπρωξει ενω ειμαστε κυκλο δεν σπρωχνω ποτε τον αλλον. Νομιζω οτι οταν ειναι να αντιμετωπισω καποιον λειτουργω σαν Σκορπιος .Μαζευω υπογεια και μεθοδικα στοιχεια εναντιον του /της και επειτα τον αντιμετωπιζω εστω και μετα απο καιρο (δεν ξεχνω ποτε τιποτα).

    Δεν ξερω αλλα μια φορα ειχα ακουσει σε καποια συνεντευξη της Μαλβινας Καραλη ,μια φραση της που ειχε πει οτι " υπαρχει ενα σκληρο παιχνιδι που μας το μαθαινουν απο παιδια ,λεγεται μουσικες καρεκλες και καθε φορα μια καρεκλα ειναι λιγοτερη ενω ενα παιδι παντα περισσευει. Νικητης ειναι παντα το τελευταιο παιδι που καταφερνει να καθησει στην καρεκλα. Καποτε πρεπει να δωσει συγχαρητηρια καποιος και σε εκεινο το ξεχωριστο παιδι που δεν δεχεται να κερδισει κατι ,χρησιμοποιωντας βια για να το πετυχει" . Ε,λοιπον μου αρεσε αυτη η φραση ,γιατι ποτε δεν μπορεσα να νικησω σε αυτο το κ... παιχνιδο ,ολο καποιος με εσπρωχνε

  9. #9
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Hattie23, το ότι η οικογένειά σου έπαιξε έναν καθοριστικό ρόλο, νομίζω πως είναι ολοφάνερο από την κατάσταση του 4ου οίκου σου, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση αυτό με τους δεσμούς της Σελήνης. Το θέμα των σχέσεων και των αξιών (συμπεριλαμβανομένων των ηθικών και ιδεολογικών) περιπλέκεται λόγω των κοινών κυβερνητών των αξόνων 1ου\7ου (σχέσεις), 2ου \8ου (αξίες δικές μας και των άλλων) που είναι ο Ήλιος και ο Ουρανός αντίστοιχα . Ταυτόχρονα, τα φώτα σου βρίσκονται μεταξύ τους σε μια αρκετά στενή χιαστί όψη και βάλλονται από δύσκολες όψεις , τονίζοντας την ανάγκη για δουλειά και το είδος των εμπειριών που θα σου εξασφαλίσουν την πρόοδο στους τομείς αυτούς.
    Ο έντονος 4ος και οι πλανήτες στον Αιγόκερω , ενισχύουν νομίζω την αδυναμία σου να ξεπεράσεις τα βαθιά ριζωμένα οικογενειακά θέματα και να διαχωρίσεις την προσωπική σου θέση. Να διαχωρίσεις\οριοθετήσεις τον εαυτό σου. Τα καλά σου χαρτιά στον Τοξότη, ατυχώς, χάνουν κάτι από την έντασή τους, λόγω του εμπεριεχόμενου ζωδίου. Ωστόσο, η συμπαντική σοφία σου έδωσε ένα ωραίο Τρίγωνο Σελήνης\Ουρανού που εκτός από την αγάπη σου για την αστρολογία και το μεταφυσικό, σε προικίζει με την δυνατότητα να πραγματοποιήσεις ριζικές αλλαγές. Κοντοζυγώνει και ο Ουρανός με λίγη υπομονή ε; Ελπίζω να τον χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου.
    Το θέμα των δεσμών Σελήνης, νομίζω ότι θα πρέπει αν το φιλοσοφήσεις λίγο ακόμα.
    Last edited by katiakiss; 20-11-2011 at 09:06 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    893

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Καλησπέρα σε όλες
    Ενα μικρό λιθαράκι θα προσθέσω στα όσα είπατε.
    Το Πλουτώνιο στοιχείο του χάρτη αυτού είναι τόσο έντονο στα μάτια μου που εγώ εκεί θα αναζητούσα την όποια αιτία/λύση του θέματος.
    Εχουμε το στέλλιουμ στον Σκορπιό με την συμμετοχή του Ηλιου.
    Εχουμε τον ωροσκόπο στο Λέοντα, και τον κυβερνήτη του Ηλιο στο Σκορπιό.
    Τέλος το στέλλιουμ στο Σκορπιό γίνεται στον 4ο οίκο, φυσικό οίκο της Σελήνης (έμεση επίδραση).
    Ο Πλούτωνας κάνει και το τετράγωνό του με τον ωροσκόπο και πιθανότατα όλο το στέλλιουμ να λειτουργεί σαν "ένα" και να τον τετραγωνίζει και αυτό.
    Ολα αυτά μου δείχνουν ότι Ηλιος/Σελήνη/ Ωροσκόπος λειτουργούν Πλουτώνια.
    Να μην ξεχάσω να πω ότι το στέλλιουμ γίνεται στον 4ο οίκο όμως ο Ερμής που συμμετέχει σε αυτό κάνει σύνοδο με τον 5ο οίκο και αντίθεση με τον 11ο συμπαρασύροντας και όλο το στέλλιουμ το οποίο επιδρά και πάνω στον άξονα 5ου/11ου.
    Ολα αυτά δείχνουν κατα την άποψή μου ότι ο τρόπος χαράς,αυτοέκφρασης αλλά και δημιουργικότητας (5ος) συν ο τρόπος που βιώνεις το ευρύτερο σύνολο, τους ανθρώπους που δεν σου είναι οικείοι και ο τρόπος συμμετοχής σου στην ευρύτερη κοινωνική ζωή(11ος) έχει τη απόλυτη επίδραση του Πλούτωνα με ότι σημαίνει αυτό
    .

 

 
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads