s
Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 7 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 64
  1. #1
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

    υπάρχει κάποια ενότητα / άρθρο για γενικη συζήτηση των ζωδίων και το ποσο/πως επηρεάζουν σε σχέση με τα υπόλοιπα [χώμα, ήλιος, νερό, ζιζάνια κτλ] ???

    Πήγα να κάνω νέο θέμα για να μη 'λερώσω' αυτό με την κουβέντα μας, αλλά δε με αφήνει, μάλλον είμαι νέος χρήστης γιαυτό; [αχ αυτή η ανυπομονησία των τοξοτών! αλλα πως νομίζετε οτι μαθαίνουμε τόσο γρήγορα και πολλά πράγματα;]

    οποτε γράφω εδώ και πράξ[τ]ε ανάλογα [μεταφορά/δημιουργία νεου θέματος/κάτι άλλο?]

    η 'ποιότητα/ειδος του σπορου' είναι το βιολογικό υλικό/dna?

    μου άρεσε αυτό το "γεννέθλια υπόσχεση"

    συγγνώμη, δεν ήθελα να υποτιμήσω τον Ιχθύ

    τουλάχιστον εμείς οι τοξότες [χεχ] δεν είμαστε οι τύποι που θα θυματοποιήσουμε αυτούς που έχουν την προδιάθεση να θυματοποιηθούν. Τουλάχιστον οχι στο βαθμό που έχουν την τάση αυτή οι παρθένοι, οι κριοί και οι λέοντες.

    προσωπικά λατρεύω τους ανθρώπους αυτούς, τους καλοκαρδους, που νοιάζονται για τους γύρω τους , τις μεγάλες καρδιές όπως λες, αυτούς που θα σκύψουν πάνω απο το πρόβλημα του φίλου τους αλλά και του άσχετου, που είναι αφελείς με την καλή έννοια και αθεράπευτα ρομαντικοί, στην περίπτωση των ζωδίων είναι κυρίως οι Ιχθείς και δευτερευοντος οι καρκίνοι.

    οταν λοιπόν είπα οτι δεν ξέρω του κανόνες

    εννοούσα οτι δεν ξέρω ποσο χιούμορ επιτρέπεται, ποση αλήθεια, πόση ελευθερία εκφρασης κτλ κτλ .

    αυτό που λες για ανώτερα και κατώτερα ζώδια ή μάλλον ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους δεν πολυαφορούν τους τοξότες [χεχ] ή τέλος πάντως εμένα. Εμένα με έμαθε ο πατέρας μου να αγαπώ τον αδύναμο, και έμαθα [απο μόνος μου] να γουστάρω το διαφορετικό αλλά και το να μη μασάω τα λόγια μου για να ωραιοποιήσω την πραγματικότητα. Υπάρχουν άνθρωποι ισχυρότεροι και άνθρωποι πιο αδύναμοι, και αυτό αντικατοπτρίζεται στα ζώδια, η ύπαρξη αδυναμίας ["θύματα"] δεν χαλάει την αρμονία του σύμπαντος κατ' εμέ και ΔΕΝ είμαι θρήσκος ...

    Μάλιστα ο ντετερμινισμός που αποπνέει απο την υπερβολική πίστη στο γεννέθλιο χάρτη και τη 'γεννέθλια υπόσχεση' και την αστρολογία γενικότερα, εις βάρος των επίκτητων χαρακτηριστικών [χώμα, ήλιος, πότισμα, ζιζάνια] όπως δήλωσες, θα μπορούσε κάποιος να πει πως επίσης δεν είναι καθόλου κομψός, όσο ευγενικά και να εκφραστεί κανείς για τους ιχθείς ή τους ιδιότροπους παρθένους. Αλλα πρόκειται για site αστρολογίας, ε;

    ΥΓ: Είσαι ιχθύς?

    μιας και διαισθάνομαι οτι οντως δε θα κάνω πολλές δημοσιεύσεις διοτι δε μου αρέσει ούτε να με πατρονάρουν ούτε μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου, θα το εκτιμούσα αν υπήρχε ένα θέμα / χώρος για να τα πούμε όσο τραβήξει και μετά να εξαφανιστώ , εγώ και ο πολιτικα ανορθόδοξος & άκομψος μου τροπος.

    αν δεν υπάρχει πάλι κάποιος τέτοιος τρόπος, ή παραείμαι ανυπόμονος, ευχαριστώ για το χρόνο σου

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Τελικά φαίνεται ότι σε μετέφεραν εδώ και καλά σου κάνανε. Ας δούμε κάποια σημεία που έθιξες

    - «η 'ποιότητα/ειδος του σπορου' είναι το βιολογικό υλικό/dna

    Τον γενέθλιο χάρτη μπορείς να τον δεις σαν βιολογικό υλικό / DNA αν αυτό σε βοηθάει να το κατανοήσεις καλύτερα. Αρκεί να μην το πεις σε κανέναν βιολόγο (υπάρχουν και ανάμεσά μας κάποιοι) γιατί θα μας κυνηγήσει. Δείχνει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που καλούμαστε να αναπτύξουμε, ελαττώματα που πρέπει να ξεπεράσουμε κλπ.

    - «Μάλιστα ο ντετερμινισμός που αποπνέει απο την υπερβολική πίστη στο γεννέθλιο χάρτη και τη 'γεννέθλια υπόσχεση' και την αστρολογία γενικότερα, εις βάρος των επίκτητων χαρακτηριστικών [χώμα, ήλιος, πότισμα, ζιζάνια] όπως δήλωσες, θα μπορούσε κάποιος να πει πως επίσης δεν είναι καθόλου κομψός, όσο ευγενικά και να εκφραστεί κανείς για τους ιχθείς ή τους ιδιότροπους παρθένους. Αλλα πρόκειται για site αστρολογίας, ε

    Είναι αλήθεια ότι όπως ένας βιολόγος θα εμπιστευτεί το γενετικό υλικό, έτσι κι ένας αστρολόγος θα εμπιστευτεί το γενέθλιο χάρτη. Όπως ένας σπόρος πορτοκαλιάς δεν θα κάνει ποτέ καρπούζια αλλά μπορεί να κάνει καλά / κακά / μέτρια ή καθόλου πορτοκάλια, έτσι χρησιμοποιούμε το γενέθλιο χάρτη για την «αποκρυπτογράφηση» των χαρακτηρισμών με τα οποία γεννιόμαστε. Φαίνεται αυθαίρετο αλλά στηρίζεται στη λογική που είχα αναφέρει σε άλλο ποστ ότι ο άνθρωπος είναι μικρογραφία του σύμπαντος και η εικόνα του σύμπαντος που μπαίνει μέσα του με την πρώτη αναπνοή «σφραγίζει» τη ζωή του. Τώρα αυτήν την αντίληψη σ’ έναν άλλο πιο «επιστημονικό» χώρο, δεν ξέρω αν θα τη χαρακτήριζαν «άκομψη». Μάλλον θα μίλαγαν για βλακεία, δεισιδαιμονία κτλ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

    - «προσωπικά λατρεύω τους ανθρώπους αυτούς, τους καλοκαρδους, που νοιάζονται για τους γύρω τους , τις μεγάλες καρδιές όπως λες, αυτούς που θα σκύψουν πάνω απο το πρόβλημα του φίλου τους αλλά και του άσχετου, που είναι αφελείς με την καλή έννοια και αθεράπευτα ρομαντικοί, στην περίπτωση των ζωδίων είναι κυρίως οι Ιχθείς και δευτερευοντος οι καρκίνοι

    Έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να τους κάνεις τη χάρη και ασχολείσαι μαζί τους. Έχουμε πολλούς Ιχθείς / Καρκίνους εδώ μέσα και δεν ξέρω για πόσο ακόμα μπορώ να σε «προστατεύσω». Το ξέρω ότι δεν χρειάζεσαι ούτε ζήτησες προστασία απλά δεν θα ήθελα να εξελιχθεί η κουβέντα σε τσακωμό για τα στραβά των ζωδίων.

    - «μιας και διαισθάνομαι οτι οντως δε θα κάνω πολλές δημοσιεύσεις διοτι δε μου αρέσει ούτε να με πατρονάρουν ούτε μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου, θα το εκτιμούσα αν υπήρχε ένα θέμα / χώρος για να τα πούμε όσο τραβήξει και μετά να εξαφανιστώ , εγώ και ο πολιτικα ανορθόδοξος & άκομψος μου τροπος»

    Μου κάνει εντύπωση που «τα πήρες» με το σχόλιο μου για τους «άκομψους» χαρακτηρισμούς σου. Κανονικά θα έπρεπε να είσαι περισσότερο ανοιχτόμυαλος. Δεν μπήκε θέμα πατροναρίσματος, ούτε σου ζήτησε κανείς να μασάς τα λόγια σου. Δεν ξέρω όμως πόσο ανοιχτός είσαι στην κριτική, εκτός κι αν θέλεις μόνο να κρίνεις τους άλλους.

  3. #3

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Οντως νιώθω και γω έντονα την επικριτική διάθεση του To3o βλέποντας τον να σχολιάζει πολλά άρθρα του site. Ως ένα βαθμό είναι η παιχνιδιάρικη τοξοτίσια φύση του αλλά αναρωτιέμαι τι όψεις έχει ό Ερμής σου!!!
    Σίγουρα ανάδρομος δεν είναι όπως σωστά σου είπε ο Atrapos ή Atropotatos κατά Κάτιας ορθή ρήσιν. Επίσης ο Αρης σου To3o πρέπει να είναι ολίγον "αχαλίνωτος" ετοιμοπόλεμος ...
    Εάν κάποιος μπορεί να μου θυμίσει το εκπληκτικό άρθρο της Κάτιας περί Αρη και να το παραθέσουμε στον αγαπητό Τοξότη για ακόμη έναν σχολιασμό του:nuts:
    Παρ'όλα όμως τα σχόλια σου, οφείλω να ομολογήσω ότι κέρδισες την προσοχή μας
    Victory

  4. #4
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Αδιαμφισβητητα κερδισε το ενδιαφερον μας, μονο που θα ηθελα να μαθω την ηλικια του.
    Οχι γιατι εκφερει διαφορετικο λογο σ ενα αστρολογικο φορουμ, αλλα συνηθως η ωριμοτητα δεν επιτρεπει τετοιες αποψεις.
    Ευχομαι να μην χρειαστει ποτε την στοργη και την τρυφεροτητα των ζωδιων που ανεφερε, αλλα η ζωη παιζει διαφορετικα παιχνιδια και το καταλαβαινει κανεις οταν βρεθει εξαρτημενος απο αλλους ανθρωπους και κατω απο συγκεκριμμενες συνθηκες.

    Για μενα η αναγκη για πρωτοτυπες αποψεις μου δινει στοιχεια υδροχοου και ουρανου. Η υποτιθεμενη αδιαφορια και σκληροτητα μου θυμιζει σκορπιο. (εχει ζωδιο τοξοτη, οπως λεει, αρα κατι σε σκορπιο υπαρχει εκει κοντα), και η αναφορα στον πατερα κατι απο πλουτωνα και μια δυσκολια στον 4ο οικο.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2008
    Όνομα:
    Δεσποινα
    Location
    πειραιας
    Posts
    2,354

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    31 ΕΤΩΝ νομιζω ειναι ο αγαπητος Τοξοτης μας:bigsmile:
    καπου το πηρε το ματι μου

    καλε μας ξεσηκωσε λεμεεε!!!!!χαχαα!!!:toung:
    Η χειροτερη αισθηση ...ειναι η ψευδαισθηση....
    Δ.Κ

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Ευχαριστω πολυ Κουκακι μου. Διαβασα το ποστ που ανεφερε την ηλικια του, αφου ειχα γραψει εδω. Ειναι στα καλυτερα χρονια της ζωης του. Στην φαση που :bigsmile:ειναι κανεις σιγουρος οτι τιποτε δεν μπορει να στραβωσει

  7. #7
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Να που γίνεται ενδιαφέρουσα η συζήτηση λοιπόν.

    θα ήθελα να μάθω για τον άρη. και ποιά άλλη παρουσία θα μπορούσε να με έχει κάνει λίγο εριστικό. αν και έχω και άλλη εξήγηση μην ξεχνάμε, αλλά δεν παύει να με ενδιαφέρει και η αστρολογική..

    Δημιουργείται ένα τεράστιο ζήτημα, για μένα, φιλοσοφικά, αν τα "ζωδια" ισχύουν, έστω σε ένα ποσοστο .

    Οι συμπεριφορές των ανθρώπων εξηγούνται απο την ψυχολογία, απο την μάθηση, γενικά σε ικανοποιητικό βαθμό. Αν τελικά ανακαλύψω πως ΚΑΙ η αστρολογία τα εξηγεί ικανοποιητικά, ε τότε αυτό θα είναι συναρπαστικό - αρχίζει και γίνεται!

    επι τοις ουσίας ?

    φίλη sagivι γιατι να μην χρειαστεί να έχω την ανάγκη της τρυφερότητας γενικά ή της τρυφερότητας του χαρακτήρα αυτών των ατόμων?? [ Ιχθείς, Καρκίνοι?} ] όλοι την χρειάζονται .

    ίσα ισα εδώ και αρκετά χρόνια έχω εντοπίσει την αξία της τρυφερότητας και αγκαλιάς, μια και , ναι είχα ένα θεματάκι με αυτό το ζήτημα, αλλα ΚΑΙ αυτό εξηγείται αλλιώς

    Εχω αδυναμία σε αυτούς τους χαρακτήρες γιατι μου βγάζουν κάτι πολύ οικείο, σε πατέρα, αδερφή κτλ [άσχετα αν αυτοί είναι άλλα ζώδια και όχι Ιχθείς.] Έχω μιλήσει άπειρες ώρες με Ιχθείς μιας και αρκετοί κολλητοι μου ήταν - καθώς και Υδροχόοι [ η αδερφή μου]. Οι Ιχθείς παραμένουν ανασφαλείς.

    Ατραπος, καλά όλα αυτά , και σε ευχαριστώ θερμά και πάλι για την αναλυτική απάντηση, απλά μου φάνηκε πως υποβαθμίστηκε μονομιάς η σημασία των επίκτητων χαρακτηριστικών - ο τρόπος της ψυχολογίας να ναλύσει της δημιουργίας χαρακτήρα βάσει βιωμάτων. Δηλαδή ή το ένα θα ισχύει ή το άλλο, ενώ προσπαθω να δέσω δυο διαφορετικά συστήματα, κάτι μάλλον δυσκολούτσικο, δε τα πήρα, δεν παρεξηγιέμαι εύκολα, απλά ανίχνευσα την ψύχρα και προέτρεξα. Αλλά ίσως προκάλεσα στην ψύχρα, χεχ, γκάντ ντέμ ιτ, έτσι ακριβώς υποτιθεται οτι είναι τοξότες. φτου.

    για να καταλάβετε σε τι φάση είμαι, μερικές φορές προσπαθώ να το βγάλω άχρηστο το σύστημα, οτι δηλαδή δε βγαινει, αλλά βγαίνει! κοίτα να δείς που αρχίζει και βγαίνει περισσότερο.

    ?

    Δηλαδή, καθώς εμβαθύνω λιγο περισσότερο και σε άλλα ζώδια αρχίζει να φαίνεται ενδιαφέρον το πράγμα.

    να πχ εγώ ως άνθρωπος μπορεί να εξηγηθεί γιατι έχω αυτό το χαρακτήρα που έχω. ταιριάζει πολύ με τον τοξότη ναι, και τελικά ίσως εξηγείται περισσότερο με τον σκορπιό στον ωροσκόπο. αλλα εγώ έχω και μια άλλη εντελώς διαφορετική εξήγηση, που βγαίνει και αυτή, είναι η ψυχολογία του χαρακτήρα και πως δημιουργείται.

    και ενώ η μαθημένη συμπεριφορά ευνοεί την προσωπική απόφαση, η αστρολογική εξήγηση και οι πλανήτες είναι ένας πιο φευγαλέος τρόπος οπτικής της ζωής, δηλαδή, αν όλα πάνε στραβά, παίζει να ήταν ο Ερμής στις μάυρες του. η αστρολογία αφήνει απέξω τις μερισσότερες φορές την ψυχολογική εξήγηση, ή και την προσωπική πρωτοβουλία που είναι και το ζουμί ,

    εδώ βέβαια σας βλέπω μια χαρά παιδιά, και οι συζητήσεις έχουν ενδιαφέρον.

    γιαυτό γράφτηκα και εδώ, ειδωμεν παίδες.

    Έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να τους κάνεις τη χάρη και ασχολείσαι μαζί τους. Έχουμε πολλούς Ιχθείς / Καρκίνους εδώ μέσα και δεν ξέρω για πόσο ακόμα μπορώ να σε «προστατεύσω».
    ενδιαφερουσα ερμηνεία, νομίζω με παρεξήγησες. παρόλα αυτά

    η φιλοσοφική προέκταση που προκύπτει απο το αν παραδεχτούμε οτι τα ζωδια, σε γενικές γραμμές , αρκετές φορές βγαίνουν είναι επαναστατική για έναν υλιστή φυσιοκράτη άθεο ψευτομηδενιστή κυνικο κρυφοευαίσθητο [εγω]

    και το γεγονός οτι ο Ιχθύς και ο Καρκίνος γενικά περιγράφονται ως τα πιο καλόβολα-αφελή-καλόκαρδα είναι απλά ένα καλό παράδειγμα για ζώιδα που 'βγαινουν' εύκολα. [δηλαδή "γεννημένα θύματα" - αυτό ήταν το άκομψο χιούμορ μου? χεχ, εκεί είναι λοιπόν το πατρονάρισμα στο οποίο αναφέρθηκε, δεν ήταν και τόσο καφρίλα θεωρώ]

    Γιαυτό και λέω δεν ξέρω τι παίζει εδώγιατι δεν έχω διαβάσει πολύ. Μπαίνουν σοβαρότατα ζητήματα ηθικής αν δεχτούμε οτι κάτι παίζει. Και αρχίζω και καταλαβαίνω γιατι οι περισσότεροι άνθρωποι δε μπορούν να τα πάρουν και πολύ στα σοβαρά, ειδικά οι άθεοι.

    Αν ισχύουν τα ζώδια μετατρέπονται σε κάτι πιο πνευματικό / φιλοσοφικά / θρησκευτικό / κοσμογονικό

    εκεί, σε αυτή τη φάση είμαι εγώ, και νιώθω σα να βρίσκομαι μεταξύ δυο διαφορετικών τρόπων κοσμοαντίληψης. Στον ορθολογικό τρόπο θα γυρίσω, προφανώς, αλλά παίρνω μάτι και τον αστρολογικό τρόπο οπτικής, και για αρχή έχει το ενδιαφέρον του

    στην αστρολογία υπάρχει τέτοια συζήτηση ηθικής ?

    γιατι έχω την εντύπωση πως αν συνεχίσω να μιλώ θα θεωρηθούν κι άλλα άκομψα - παρόλο που στην ουσία θα ειναι απλά μια οχι και τόσο ωραιοποιημένη οπτική

    sweets to the sweet
    τα ξαναλέμε

  8. #8
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    εννοοείται ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά τους!!!

    γγειαααα

  9. #9

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Αγαπητέ Τοξότη,

    στην αστρολογία γίνονται πολλές συζητήσεις, και μάλιστα πολύ έντονες, γύρω από πολλά θέματα που θίγεις, ηθική, μεταφυσική, πεπρωμένο/ελεύθερη βούληση, κ.λπ. Πιστεύω ότι θα τις έβρισκες ενδιαφέρουσες. Προσωπικά, πέρασα φάσεις τόσο υλισμού όσο και μεταφυσικής προοπτικής ενώ ασκούσα την αστρολογία. Όλες οι προοπτικές είναι χρήσιμες.

    Η αστρολογία είναι απλώς ένας καθρέφτης μέσα από τον οποίο κοιτάς τον εαυτό σου για να τον γνωρίσεις καλύτερα, τίποτε άλλο. Δεν θα σου πει διαφορετικά πράγματα από την ψυχολογία. Τόσο η αστρολογία όσο και η ψυχολογία είναι εργαλεία αυτογνωσίας. Για όλη την ζωή μας παλεύουμε να διαχειριστούμε αυτά που συνειδητοποιούμε για τον εαυτό μας είτε μέσα από την ψυχολογία είτε μέσα από την αστρολογία. Βλέπεις η αυτογνωσία δεν είναι εύκολη υπόθεση.

    Να σε ρωτήσω όμως κάτι: τι πιστεύεις ότι θα συμβεί αν ανακαλύψεις ότι η αστρολογία όντως ισχύει;

  10. #10
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Να σε ρωτήσω όμως κάτι: τι πιστεύεις ότι θα συμβεί αν ανακαλύψεις ότι η αστρολογία όντως ισχύει;
    Η αστρολογία είναι απλώς ένας καθρέφτης μέσα από τον οποίο κοιτάς τον εαυτό σου για να τον γνωρίσεις καλύτερα, τίποτε άλλο. Δεν θα σου πει διαφορετικά πράγματα από την ψυχολογία.
    ναι αλλά η αστρολογία τα μισά τα βρίσκει απο την ημερομηνία και ώρα γέννησης, ζαβολιά, χαχα, ε? ενώ ένας ψυχολόγος πρέπει να κάνει αρκετή συζήτηση για να ψυχολογήσει και συχνά δε το καταφέρνει και εύκολα.

    αυτό επίσης μπορεί να σημαίνει [πάντα αν ισχύει η αστρολογία] οτι ένας καλός αστρολόγος σύμβουλος μπορεί να είναι πολύ καλύτερος και αποτελσματικός απο έναν μέσο ψυχολόγο - ειδικά αν λάβουμε υπόψιν την κατάντια του κλαδου ψυχολογία και ειδικά της ψυχιατρική και το πως αντιλαμβάνεται η σύγχρονη ιατρική τον άνθρωπο.

    Χαχα, καλή ερώτηση.

    Καταρχάς θα το ψάξω και άλλο!!!!

    δεν ξέρω αν μπορείς να πιάσεις τον ενθουσιασμό. Μου αρέσει να ανακαλύπτω πράγματα

    τα ζώδια τα κοροιδευα, πίστευα οτι ήταν ανοησίες. Το να βλέπω οτι αρχίζουν και ισχύουν, είναι σαν να ανακαλύπτει ένας hardcore άθεος όπως εγώ οτι υπάρχει θεός.

    στην ουσία όμως δεν υπάρχει κανένας θεός. αν βγαίνει το σύστημα, απλά όντως οι πλανήτες και τα άστρα και δεν ξερω και γω τι άλλο μας επηρεάζουν με ένα περιοδικό τρόπο, ίσως το ρυθμό του σύμπαντος [?]

    οπότε πέρα απο τον αρχικό ενθουσιασμό μου, δε θα συνέβαινβε και τίποτα. απλά είμαι τόσο δύσπιστος, ακόμα και τώρα που δε με αφήνω να τα πιστέψω. και να σου πώ και κάτι? Είναι και το ταμπού, το συζήταγα τώρα και με την έτσι. Το να ασχολείσαι με ζώδια θεωρείται εντελώς κατινίστικο ή δεν ξερω και γω τι άλλο. και το καταλαβαίνω, γιατι και εγώ το έβλεπα παλιότερα έτσι...

    Κατα τα άλλα, οι προεκτάσεις που θα μπορούσε να πάρει αυτό σε μια κοινωνία και πραγματικότητα πιο καταπιεστική απο την δική μας, ή πως θα μπορούσε αυτή η γνώση να χρησιμοποιηθεί ριζικά υπέρ του καλού της ανθρωπότητας, αυτές είναι και οι σοβαρότερες , φιλοσοφικές προεκτάσεις στο θέμα.

    Επίσης, αυτό σημαίνει οτι με λίγο διάβασμα άνετα κάποιος γίνεται 'αστρολόγος' . Δεν ξέρω πως διασφαλίζεται νομικά ο κλάδος. Μπορώ ας πούμε εγώ να γίνω αστρολόγος? Ένας καλός αστρολόγος πρέπει να έχει αυτογνωσία, ε?

 

 
Page 1 of 7 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads