s
Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας

    Σε κάποιο άλλο θέμα συζήτησης, είχε αναφερθεί ότι η Κύπρος είναι ένα αδύναμο κράτος, ουσιαστικά υποχρεωμένο να αναζητά τη διεθνή στήριξη προκειμένου να μην επιδεινωθεί περισσότερο η θέση του. Αυτό μου κίνησε την περιέργεια να εξετάσω το γενέθλιο χάρτη της Κύπρου, όχι για μια πλήρη ανάλυση αλλά περισσότερο για να δω αν είναι πράγματι ένα κράτος «καταδικασμένο» να περιμένει τη διεθνή στήριξη ή μπορεί να σταθεί μόνο του στα πόδια του. Ανεξάρτητα πάντως από την αφορμή, το άρθρο είναι αρκετά επίκαιρο αφού φέτος το καλοκαίρι συμπληρώνονται 50 χρόνια ανεξαρτησίας για την Κύπρο, ενώ σε λίγες μέρες έχουμε την 36η επέτειο της τουρκικής εισβολής.

    Η ίδρυση της Κυπριακής Δημοκρατίας
    Μια πολύ σύντομη ιστορική αναφορά για το πως φτάσαμε στην ανεξαρτησία της Κύπρου είναι χρήσιμη κατ’ αρχήν. Έτσι λοιπόν η Κύπρος έπαψε να είναι μέλος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας το 1878 όταν πέρασε στην κυριαρχία της Μεγάλης Βρετανίας. Η ελληνική κοινότητα του νησιού, που αποτελούσε τη συντριπτική πλειοψηφία, διατύπωνε συνεχώς το αίτημα για ένωση με την Ελλάδα αλλά επειδή δεν έβρισκε ανταπόκριση ξεκίνησε ένοπλο αγώνα το 1955. Ο αγώνας αυτός οδήγησε στη συμφωνία της Ζυρίχης το 1959 για την εγκαθίδρυση της Κυπριακής Δημοκρατίας, που τελικά τέθηκε σε εφαρμογή στις 16.08.1960. Η συμφωνία αυτή, που προέβλεπε ένα πολίτευμα με ελληνοκύπριο πρόεδρο και τουρκοκύπριο αντιπρόεδρο, δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο πλευρές αφού η ελληνοκυπριακή πλευρά ήθελε ένωση με την Ελλάδα ενώ η τουρκοκυπριακή πλευρά προτιμούσε τη διχοτόμηση του νησιού. Έτσι δόθηκε μια, υποτίθεται συμβιβαστική λύση, μάλλον αγγλικής έμπνευσης αφού η Αγγλία ήθελε να διατηρήσει το ρυθμιστικό ρόλο της στο νησί. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην ελληνοκυπριακή πλευρά η ανεξαρτησία της Κύπρου εορτάζεται την 1 Οκτωβρίου (δεν κατάφερα να βρω τι συνέβη τότε, κάποιος φίλος/η από την Κύπρο ίσως μπορεί να βοηθήσει) ενώ στην τουρκοκυπριακή πλευρά υποθέτω ότι εορτάζεται η ανακήρυξη του «ψευδοκράτους».

    Ωροσκόπιο
    Έστω και αν η 16.08.1960 δεν λέει πολλά πράγματα στις δύο κοινότητες, αυτή θεωρείται η «ημερομηνία γέννησης» της Κυπριακής Δημοκρατίας και ο αστρολογικός χάρτης φτιάχνεται για τα μεσάνυκτα 15 προς 16 Αυγούστου με τοποθεσία τη Λευκωσία.



    Η παρουσία Σελήνης και Ωροσκόπου στους Διδύμους δεν προκαλεί κατάπληξη αφού πρόκειται για ένα λαό διαιρεμένο. Το να βρεθεί ο Ήλιος στο «βασιλικό ζώδιο» του Λέοντα μπορεί να μην ήταν αναμενόμενο αλλά ίσως να δείχνει την επίδραση της Μεγάλης Βρετανίας που ουσιαστικά επέβαλε τη λύση αυτή. Όμως πέρα από τα ζώδια Ήλιου, Σελήνης και Ωροσκόπου, που είναι πάντα σημαντικά, υπάρχουν δύο στοιχεία στο χάρτη στα οποία θα ήθελα να σταθώ:
    1. Ο Ήλιος βρίσκεται σε αντίθεση με το Μεσουράνημα, όπως επίσης και ο Ουρανός, που είναι κυβερνήτης του Μεσουρανήματος, ο οποίος επιπλέον βρίσκεται σε αδυναμία στο ζώδιο του Λέοντα. Η θέση Ήλιου και Ουρανού σε αντίθεση με το Μεσουράνημα, που συμβολίζει την κυβέρνηση και τη θέση ενός κράτους στον κόσμο, δείχνει ότι το κράτος που προέκυψε από τις συμφωνίες του 1959 δύσκολα θα βρει αναγνώριση στο διεθνές προσκήνιο. Ο Χείρωνας στον δέκατο οίκο σε σύνοδο με το Μεσουράνημα επιδεινώνει την κατάσταση δείχνοντας χαμηλή αυτοεκτίμηση και το αίσθημα του αδικημένου.
    2. Η παρουσία του Πλούτωνα στον 4ο οίκο είναι ένδειξη δραματικών αλλαγών στο έδαφος της χώρας και κατ’ επέκταση στην εδαφική του κυριαρχία. Τα τετράγωνα από Σελήνη και ¶ρη που στην πολιτική αστρολογία συμβολίζουν το λαό και το στρατό αντίστοιχα, είναι μια μόνιμη εστία εντάσεων. Και μόνο η θέση Σελήνης και ¶ρη στο δωδέκατο οίκο των κρυφών εχθρών δείχνει έντονο παρασκήνιο και δράση από ανθρώπους που κινούνται στο περιθώριο.

    Διελεύσεις και Πρόοδοι
    Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως λειτούργησε το συγκεκριμένο ωροσκόπιο στα 50 χρόνια της ανεξαρτησίας της Κύπρου, αναφέροντας κάποιες διελεύσεις και προόδους που συνέπεσαν με σημαντικά γεγονότα στο νησί. Οι όψεις που αναφέρονται είναι με ανοχή μέχρι μία μοίρα.
    - Την περίοδο 1963-64 όταν σημειώθηκαν σφοδρές συγκρούσεις μεταξύ ελληνοκυπρίων και τουρκοκυπρίων, ο Ουρανός σχημάτισε τετράγωνο με το γενέθλιο ¶ρη και μάλιστα η όψη ήταν ακριβείας τον Αύγουστο του 1964 όταν οι τούρκοι βομβάρδισαν για πρώτη φορά την Κύπρο. Επίσης ο Χείρωνας ήταν σε αντίθεση με το Βόρειο Δεσμό της Σελήνης και σε τετράγωνο με τον Ωροσκόπο.
    - Το 1974 ο Ποσειδώνας σχημάτισε αντίθεση με το γενέθλιο ¶ρη. Είναι πολύ χαρακτηριστικό ότι το πρωί της ημέρας της εισβολής των τούρκων (20.07.1974) ο ¶ρης σχημάτιζε αντίθεση ακριβείας με το Μεσουράνημα. Επίσης ο προοδευμένος Ήλιος ήταν σε σύνοδο με τους γενέθλιους Πλούτωνα & Αφροδίτη.
    - Το 1983 ο Ουρανός σχημάτισε αντίθεση με το γενέθλιο ¶ρη και τετράγωνο με το γενέθλιο Πλούτωνα ενώ ο Χείρωνας σχημάτισε τετράγωνο με τη γενέθλια θέση του. Η όψη του Ουρανού με τον ¶ρη και του Χείρωνα με τη γενέθλια θέση του ήταν ακριβείας τον Νοέμβριο του 1983 όταν το «ψευδοκράτος» αυτοανακηρύχθηκε ανεξάρτητο. Επίσης τότε ο προοδευμένος Ήλιος ήταν σε σύνοδο με το Βόρειο Δεσμό της Σελήνης.
    Βλέπουμε λοιπόν πως πολύ σημαντικά γεγονότα της νεότερης κυπριακής ιστορίας συνοδεύτηκαν με την ενεργοποίηση του γενέθλιου τετραγώνου ¶ρη / Σελήνης με Πλούτωνα / Αφροδίτη καθώς επίσης και των πλανητών στον άξονα MC-IC. Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι στην περίοδο από την εισβολή στην Κύπρο το 1974 μέχρι την αυτοανακήρυξη του «ψευδοκράτους» το 1983 ο προοδευμένος Ήλιος βρίσκονταν στον 4ο οίκο και διάνυσε το διάστημα από το γενέθλιο Πλούτωνα μέχρι το Βόρειο Δεσμό της Σελήνης.
    Ένα άλλο στοιχείο που αξίζει να δούμε είναι οι κύκλοι Ήλιου και Σελήνης στην προοδευμένη κίνησή τους. Έτσι Ήλιος και Σελήνη σχημάτισαν σύνοδο (προοδευμένη Νέα Σελήνη) το Φεβρουάριο του 1967 ανοίγονταν τότε έναν 30ετή κύκλο που ξεκίνησε με την αυτοοργάνωση των τουρκοκυπρίων στις δικές τους περιοχές με δική τους διοίκηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο τετράγωνο του κύκλου σχηματίστηκε τον Ιούλιο του 1974 μόλις λίγες μέρες πριν από το πραξικόπημα ανατροπής του Μακάριου και της τουρκικής εισβολής. Ο κύκλος έκλεισε το Σεπτέμβριο του 1996 λίγες μέρες μετά τα επεισόδια στην «πράσινη γραμμή» και τη δολοφονία δύο ελληνοκυπρίων από τους «γκρίζους λύκους». Βέβαια το κλείσιμο ενός κύκλου αποτελεί ταυτόχρονα και αφετηρία ενός άλλου, ας ελπίσουμε περισσότερο ειρηνικού, 30ετή κύκλου.

    Διεθνείς Σχέσεις
    Έχοντας ήδη μιλήσει για την αδυναμία της Κύπρου να έχει ένα ισχυρό λόγο στη διεθνή σκηνή, το ζήτημα τώρα είναι αν μπορεί να περιμένει κάτι ουσιαστικό από τις σύμμαχες χώρες.
    Κατ’ αρχήν η Αφροδίτη που δείχνει γενικά την επιθυμία σύνδεσης με τους άλλους βρίσκεται σε πτώση στην Παρθένο και δέχεται δύσκολες όψεις (τετράγωνα) από Σελήνη & ¶ρη ενώ και η σύνοδος με τον Πλούτωνα μπορεί να δραματοποιεί τις όποιες προσπάθειες αλλά δεν τις κάνει πιο αποτελεσματικές.
    Ο Ερμής που βοηθάει στο χτίσιμο καναλιών επικοινωνίας και τις συναλλαγές γενικά, σχηματίζει τετράγωνο με τον Ποσειδώνα, κυβερνήτη του 11ου οίκου των φιλικών χωρών. Ο Ερμής έχει ισχυρή θέση στο χάρτη αφού είναι κυβερνήτης του Ωροσκόπου και η παρουσία του στο Λέοντα μπορεί επίσης να δείχνει ενθουσιασμό και έμφαση στον επικοινωνιακό τομέα. ¶λλωστε νομίζω ότι το εμπόριο ήταν πάντα δυνατό σημείο για την Κύπρο. Όμως όσο αναφορά στις διεθνής σχέσεις, το τετράγωνο του Ποσειδώνα, όπως και η παρουσία των Ιχθύων στην ακμή του 11ου οίκου, δείχνει ίσως καλές προθέσεις χωρίς όμως ξεκάθαρες αποφάσεις και ουσιαστική βοήθεια.
    Για τις σχέσεις της Κύπρου με Ελλάδα και Τουρκία θα πρέπει να κοιτάξουμε τον έβδομο οίκο, των πολύ στενών σχέσεων, φιλικών ή εχθρικών. Εκεί η παρουσία του Δία σε κυριαρχία στον Τοξότη και το κλειστό τρίγωνο που σχηματίζει με τον Ήλιο, δημιουργούν πολλές προσδοκίες. Όμως το πρόβλημα με τα τρίγωνα είναι ότι συχνά προκαλούν εφησυχασμό και η Κύπρος ήδη έχει βιώσει τη διάψευση των προσδοκιών της. Γενικά οι πλανήτες στον έβδομο οίκο δείχνουν ιδιότητες που κινδυνεύουμε να προβάλουμε στους άλλους αντί να τις κάνουμε κτήμα μας και η Κύπρος φαίνεται να περιμένει από τις «προστάτιδες δυνάμεις» την έκφραση των κοινών ιδανικών και την απονομή δικαιοσύνης.
    Στα παραπάνω μπορούμε να προσθέσουμε και τη σχετική έλλειψη του παραρμητικού χαρακτήρα στο Ωροσκόπιο. Υπάρχει μόνο ένας πλανήτης σε παρορμητικό ζώδιο (ο Κρόνος στον Αιγόκερο) και μόνο 2 από τα 4 παρορμητικά ζώδια βρίσκονται σε ακμές οίκων. Η σχετική έλλειψη παρορμητισμού μας λέει ότι η Κύπρος δύσκολα θα πάρει πρωτοβουλίες και προτιμά να ακολουθεί τις καταστάσεις.

    Προοπτικές
    Γνώμη μου είναι ότι η Κύπρος δεν μπορεί να περιμένει πολλά πράγματα από τις άλλες χώρες και δυστυχώς στην κατηγορία αυτή των «άλλων χωρών» θα πρέπει να βάλω και την Ελλάδα. Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπάρξει απομόνωση. Ένα κράτος με Ήλιο στο Λέοντα και Σελήνη / Ωροσκόπο στους Διδύμους είναι από τη φύση του εξωστρεφές. Ίσως όμως υπάρχουν υπερβολικές προσδοκίες για λύση του κυπριακού στα πλαίσια διεθνών οργανισμών. Αν κάποια στιγμή ενωθεί το νησί και φύγουν τα ξένα στρατεύματα, μάλλον θα μιλάμε για ένα καινούργιο κράτος, με καινούργιο ωροσκόπιο και διαφορετικά χαρακτηριστικά. Στο αποτέλεσμα αυτό όμως θα φτάσουμε κυρίως με εσωτερικές διεργασίες και βέβαια η ειλικρινή πρόθεση των δύο κοινοτήτων είναι προαπαιτούμενο.
    Την τρέχουσα περίοδο ο Ποσειδώνας βρίσκεται πάνω στο Μεσουράνημα της Κύπρου, ο Χείρωνας ολοκληρώνει την πρώτη επιστροφή στη γενέθλια θέση του ενώ Ήλιος και Σελήνη ετοιμάζονται για την προοδευμένη Πανσέληνο, που θα σχηματιστεί φέτος τον Αύγουστο. Ταυτόχρονα το γνωστό Τ-τετράγωνο ανάμεσα σε Ουρανό – Κρόνο – Πλούτωνα, που έχει συζητηθεί σε άλλο σημείο του forum, στην περίπτωση της Κύπρου μπορεί ίσως να θεωρηθεί Μεγάλο Τετράγωνο εξαιτίας της παρουσίας του προοδευμένου ¶ρη στην 7η μοίρα του Καρκίνου. Νομίζω ότι είναι πιθανό μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια να δούμε κάποια κινητοποίηση στο κυπριακό, αφού η υπάρχουσα κατάσταση μάλλον δεν ικανοποιεί κανένα και οι δύο κοινότητες φαίνεται να είναι περισσότερο έτοιμες από ποτέ για να δώσουν κάποια λύση. Τα βίαια επεισόδια έχουν σταματήσει τα τελευταία χρόνια και ίσως έφτασε η ώρα να καρποφορήσουν οι μακροχρόνιες προσπάθειες για μεσολάβηση, διαπραγμάτευση κλπ. Για να υπάρξει όμως αποτέλεσμα θα πρέπει η πρωτοβουλία να έρθει από το εσωτερικό για την ουσιαστική προσέγγιση και τη δημιουργία ενός ενιαίου κράτους. Το όραμα της κοινής ευρωπαϊκής πορείας ίσως είναι αρκετά ελκυστικό για να ξεπεραστούν οι διχόνοιες του παρελθόντος.

    Δημήτρης Αντωνιάδης

  2. #2

    Re: Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας

    Μάλλον αυτός είναι ο χάρτης...
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #3

    Re: Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας

    Γεια σου, Δημήτρη μου.

    Ως Ελληνίδα της Κύπρου σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο σου, το χάρηκα πολύ. Παρόλο που δεν είσαι Κύπριος (αν κατάλαβα καλά) γνωρίζεις πολλά για την ιστορία του νησιού.

    Όντως γιορτάζουμε την Ανεξαρτησία της Κύπρου την 1η Οκτωβρίου. Όταν υπογράφηκαν οι συμφωνίες Ζυρίχης - Λονδίνου οι ¶γγλοι έπρεπε να παραδώσουν την διοίκηση στους Κύπριους. Θέλησαν να το κάνουν πολύ ήσυχα και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα κι έτσι επέλεξαν να παραδώσουν την διακυβέρνηση του νησιού (Ύπατη Αρμοστία, υπουργεία και υπηρεσίες) στις 16/8, δηλαδή την επομένη του Δεκαπενταύγουστου που είναι θρησκευτική αργία, Καλοκαίρι και οι περισσότεροι απουσίαζαν στις καλοκαιρινές τους άδειες.

    Όταν τελείωσαν οι καλοκαιρινές διακοπές και ο κόσμος επέστρεψε κανονικά στις δουλειές του, όρισαν την γιορτή αυτή της Ανεξαρτησίας την 1η Οκτωβρίου και από τότε παράμεινε η γιορτή στην ημερομηνία αυτή.

    Γι' αυτό και υπάρχει άλλος ένα χάρτης της Κύπρου που χρησιμοποιούν αρκετοί για τις 16/8/1960 στις 8 π.μ. που είναι η ώρα που οι Κύπριοι παρέλαβαν την διοίκηση από τους ¶γγλους. Κι ο χάρτης που ανάλυσες εσύ χρησιμοποιείται από αστρολόγους αλλά, αν θέλεις, ρίξε και μια ματιά στον χάρτη με την πρωινή ώρα. Θα τον βρεις κι αυτόν ενδιαφέρον. Ο ωροσκόπος είναι στην Παρθένο και το 7ο στους Ιχθείς κι έτσι με το τετράγωνο Ερμή/Ποσειδώνα τι λύση να βρούμε οι δυο κοινότητες αφού ούτε να συνεννοηθούμε δεν μπορούμε, ο καθένας μας και η φαντασίωση του.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας

    Μητσάκο, ευχαριστώ για τον χάρτη. Προσπάθησα κι εγώ να τον «ανεβάσω» αλλά προφανώς κάτι δεν έκανα καλά. Για κάποιο λόγο από τον υπολογιστή μου εξακολουθώ να βλέπω τον χάρτη στο κείμενο μου, αλλά φαίνεται πως μόνο εγώ τον βλέπω.

    Κοραλλία ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Συχνά υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές για το ωροσκόπιο ενός κράτους και αρκετές φορές η κάθε εκδοχή έχει τη σημασία της. Εγώ πήρα τον χάρτη από το «The Book of World Horoscopes» του N.Campion που νομίζω θεωρείται η πλέον έγκυρη πηγή για ωροσκόπια κρατών. Είναι βέβαια κάπως «άδικο» να παίρνουμε σαν ώρα ίδρυσης ενός κράτους τα μεσάνυχτα αφού έτσι ξεκινάμε έχοντας από την αρχή ένα ζήτημα: τον Ήλιο σε αντίθεση με το Μεσουράνημα, κάτι που φαίνεται αντιφατικό. Ωστόσο αυτή η αντίφαση νομίζω ότι ταιριάζει στην Κύπρο αφού το κράτος που δημιουργήθηκε ήταν ξένης έμπνευσης και η τοπική κυβέρνηση ουσιαστικά δεν το είδε με καλό μάτι.
    Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι βέβαια χαρακτηριστικό αλλά είναι και θέμα οπτικής. Αν πούμε ότι στον Ωροσκόπο βρίσκεται η ελληνοκυπριακή κοινότητα και στον έβδομο οίκο η τουρκοκυπριακή (Παρθένος και Ιχθύς αντίστοιχα στο ωροσκόπιο για 8πμ), μιλάμε για δύο αντίπαλα στρατόπεδα. Αυτό μπορεί να είναι η σημερινή πραγματικότητα ή ίσως αυτή να ήταν από πάντα η πραγματικότητα. Αλλά τότε μάλλον δεν θα πρέπει να αναφερόμαστε στο ωροσκόπιο τις 16.08.1960 που προέβλεπε ένα ενιαίο κράτος με τις δύο κοινότητες να συμβιώνουν ειρηνικά. Αν δηλαδή θεωρήσουμε ότι οι τουρκοκύπριοι είναι αντίπαλοι της Κυπριακής Δημοκρατίας (και συνεπώς συμβολίζονται από τον 7ο οίκο), τότε σαν γενέθλιο ωροσκόπιο θα πρέπει να θεωρήσουμε κάποια άλλη ημερομηνία που η Κυπριακή Δημοκρατία έγινε αμιγώς ελληνοκυπριακή, προφανώς μετά την εισβολή.
    Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο κι εγώ βρίσκομαι «έξω από τον χορό» (όπως σωστά υπέθεσες δεν είμαι κύπριος). Πολύ περισσότερο δεν είμαι ιστορικός, που νομίζω είσαι εσύ, ούτε βέβαια και πολιτικός. Κάποιες σκέψεις εξέφρασα με αφορμή ένα ωροσκόπιο και ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

  5. #5

    Re: Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Μητσάκο, ευχαριστώ για τον χάρτη. Προσπάθησα κι εγώ να τον «ανεβάσω» αλλά προφανώς κάτι δεν έκανα καλά. Για κάποιο λόγο από τον υπολογιστή μου εξακολουθώ να βλέπω τον χάρτη στο κείμενο μου, αλλά φαίνεται πως μόνο εγώ τον βλέπω.

    Κοραλλία ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Συχνά υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές για το ωροσκόπιο ενός κράτους και αρκετές φορές η κάθε εκδοχή έχει τη σημασία της. Εγώ πήρα τον χάρτη από το «The Book of World Horoscopes» του N.Campion που νομίζω θεωρείται η πλέον έγκυρη πηγή για ωροσκόπια κρατών. Είναι βέβαια κάπως «άδικο» να παίρνουμε σαν ώρα ίδρυσης ενός κράτους τα μεσάνυχτα αφού έτσι ξεκινάμε έχοντας από την αρχή ένα ζήτημα: τον Ήλιο σε αντίθεση με το Μεσουράνημα, κάτι που φαίνεται αντιφατικό. Ωστόσο αυτή η αντίφαση νομίζω ότι ταιριάζει στην Κύπρο αφού το κράτος που δημιουργήθηκε ήταν ξένης έμπνευσης και η τοπική κυβέρνηση ουσιαστικά δεν το είδε με καλό μάτι.
    Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι βέβαια χαρακτηριστικό αλλά είναι και θέμα οπτικής. Αν πούμε ότι στον Ωροσκόπο βρίσκεται η ελληνοκυπριακή κοινότητα και στον έβδομο οίκο η τουρκοκυπριακή (Παρθένος και Ιχθύς αντίστοιχα στο ωροσκόπιο για 8πμ), μιλάμε για δύο αντίπαλα στρατόπεδα. Αυτό μπορεί να είναι η σημερινή πραγματικότητα ή ίσως αυτή να ήταν από πάντα η πραγματικότητα. Αλλά τότε μάλλον δεν θα πρέπει να αναφερόμαστε στο ωροσκόπιο τις 16.08.1960 που προέβλεπε ένα ενιαίο κράτος με τις δύο κοινότητες να συμβιώνουν ειρηνικά. Αν δηλαδή θεωρήσουμε ότι οι τουρκοκύπριοι είναι αντίπαλοι της Κυπριακής Δημοκρατίας (και συνεπώς συμβολίζονται από τον 7ο οίκο), τότε σαν γενέθλιο ωροσκόπιο θα πρέπει να θεωρήσουμε κάποια άλλη ημερομηνία που η Κυπριακή Δημοκρατία έγινε αμιγώς ελληνοκυπριακή, προφανώς μετά την εισβολή.
    Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο κι εγώ βρίσκομαι «έξω από τον χορό» (όπως σωστά υπέθεσες δεν είμαι κύπριος). Πολύ περισσότερο δεν είμαι ιστορικός, που νομίζω είσαι εσύ, ούτε βέβαια και πολιτικός. Κάποιες σκέψεις εξέφρασα με αφορμή ένα ωροσκόπιο και ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
    Γεια σου, Δημήτρη μου.

    Οι σκέψεις σου που εξέφρασες είναι σωστές με βάση αυτό τον χάρτη και πραγματικά χάρηκα διαβάζοντάς τις. Βρήκα πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου. Όντως αυτός ο χάρτης χρησιμοποιείται από αρκετούς αστρολόγους. Η Κύπρος έχει πολλούς χάρτες κι έτσι υπάρχει ένα μπέρδεμα, που πιστεύω ότι δικαιολογείται από το τετράγωνο Ερμή Ποσειδώνα, ιδιαίτερα αν είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου. Και με τους δυο αυτούς χάρτες είναι. Ένας άλλος χάρτης είναι αυτός του Φεβρουαρίου του 1960, όταν υπογράφηκαν οι συμφωνίες στο Λονδίνο, που ήταν ουσιαστικά η αναγνώριση της Ανεξαρτησίας της Κύπρου και η υπογραφή του νέου Συντάγματός της.

    Ο χάρτης που ανάλυσες έχει πολλά στοιχεία που ταιριάζουν με την ιστορία και τις καταστάσεις στην Κύπρο. Δεν μου ταιριάζει όμως ο Δίας στον Τοξότη και στο 7ο σε τρίγωνο με τον Ήλιο και τον Ουρανό για μια χώρα που δέχτηκε εισβολή από άλλο κράτος και που δεν έχει ισχυρούς και ευνοϊκούς προς το μέρος της συμμάχους. Αντίθετα, τους ισχυρούς συμμάχους τους έχει η Τουρκία. Ούτε η στάση μας απέναντι σε μια λύση ήταν η καλύτερη όλα αυτά τα χρόνια (7ο σπίτι, διαπραγματεύσεις). Κάναμε πολλά λάθη. Το πιο ποσειδώνιο λάθος μας ήταν ότι από το 1974 μέχρι το 2004 υποστηρίζαμε σθεναρά μια λύση ομοσπονδίας χωρίς να αντιλαμβανόμαστε τι σημαίνει λύση ομοσπονδίας! Κι όταν το 2004 είδαμε στο χαρτί τι σημαίνει ομοσπονδία δεν θέλαμε λύση!

    Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες ότι οι δύο κοινότητες ξεκίνησαν ως μια κρατική οντότητα και αργότερα διαχωρίστηκαν. Τόσο οι Δίδυμοι όσο και η Παρθένος είναι διπλά ζώδια και μπορούν να δείξουν αυτή την διπλή οντότητα και έχουν και τα δυο ζώδια κυβερνήτη τον Ερμή. Απλώς αν ο ωροσκόπος είναι στην Παρθένο, το τετράγωνο με τον Ποσειδώνα του 7ου μπορεί να δείξει ότι στην πορεία διαχωρίζονται και γίνονται αντίπαλοι (έννοια του τετραγώνου ανάμεσα στο 1ο/7ο).

    Για να είμαι ειλικρινής όμως ούτε και ο χάρτης με ωροσκόπο στην Παρθένο δεν μου ταιριάζει απόλυτα. Ίσως κάτι να μου διαφεύγει. Ερμής/Ποσειδώνας είναι αυτός, δεν σε αφήνει εύκολα να ξεδιπλώσεις τις πτυχές ενός χάρτη! Και ιδιαίτερα μάλιστα που ο Ερμής στον χάρτη της Κύπρου είναι σε τετράγωνο με τον γενέθλιο Ποσειδώνα μου!

  6. #6
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Κύπρος – 50 χρόνια αναμονής της διεθνούς βοήθειας

    Αυτές είναι δύσκολες μέρες για την Κύπρο και όλοι ελπίζουμε να πάνε καλά τα πράγματα, αν και μάλλον δεν είναι ξεκάθαρο ποια είναι η καλύτερη λύση στα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί.

    Θυμήθηκα ένα άρθρο που είχα γράψει παλιά (ουσιαστικά το πρώτο άρθρο που έγραψα για το φόρουμ) και είπα να του ρίξω μια ματιά. Η ημερομηνία ίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας είναι 16.08.1960. Για την ώρα υπάρχουν διάφορες εκδοχές με πιο επίσημη τα μεσάνυχτα όταν επίσημα τελείωσε η διοίκηση του νησιού από τους άγγλους αλλά πιθανές ώρες είναι και μέχρι νωρίς το πρωί όταν στην πράξη ανέλαβε η νέα διοίκηση. Στο άρθρο αυτό χρησιμοποίησα τον χάρτη για τα μεσάνυχτα που αναφέρεται στο Book of World Horoscopes.

    Τον ξανακοίταξα τον χάρτη λοιπόν και τον επισυνάπτω μαζί με τις διελεύσεις (εξωτερικός δακτύλιος) και τις προόδους (ενδιάμεσος δακτύλιος).

    Click image for larger version. 

Name:	Cyprus.jpg 
Views:	71 
Size:	88.7 KB 
ID:	4508

    Έχει ενδιαφέρον ότι το τετράγωνο Ουρανού - Πλούτωνα είναι σε άμεση σχέση με τον άξονα 2ου - 8ου οίκου, με τον Πλούτωνα να έχει περάσει πάνω από την ακμή του 8ου και τώρα να έχει φτάσει το γενέθλιο Κρόνο. Επίσης, στην ακμή του 2ου οίκου βρίσκεται ο προοδευμένος Άρης (ακριβής θέση 7ο46'). Ταυτόχρονα η γενέθλια Σελήνη (κυβερνήτης του 2ου) είναι πάνω στην κορυφή ενός Yod που σχηματίζεται με το εξάγωνο Κρόνου - Πλούτωνα, ενώ και ο υπερβολικός Δίας βρίσκεται πάνω στη σύνοδο της με το γενέθλιο Άρη. Όλα αυτά στον 12ο οίκο, όπου βρίσκεται και η προοδευμένη Σελήνη. Φαίνεται ότι ο άξονας 2ου - 8ου είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένος, όπως και θα περιμέναμε.

    Τα παραπάνω, σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν μελέτη του χάρτη, απλά μια πρώτη παρατήρηση, καθώς όλοι περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads