s
Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 81
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Η Ωριαία Αστρολογία είναι ίσως το αγαπημένο μου παρακλάδι της Αστρολογίας. Θυμάμαι ακόμα εκείνη την πρώτη φορά που έπεσε στα χέρια μου εντελώς τυχαία βιβλιογραφία σχετικά με την Ωριαία Αστρολογία και το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω ήταν να ξεζουμίζω τις σελίδες μια προς μια.



  2. #2
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Evgenia
    Location
    Salonica
    Posts
    12

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με τον κυβερνήτη πλανήτη...Στην ωριαία δε λαμβάνουμε υπόψη τους εξωκρόνιους πλανήτες;;;Γιατί έχω 7ο οίκο σε Ουρανό και θα λάβω ως κυβερνήτη τον Κρόνο και όχι τον Ουρανό;;;Ποιο θεωρείται πιο σωστό;;;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα επίσης. Στην παραδοσιακή αστρολογία λαμβάνουν τον Κρόνο, στη μοντέρνα τον Ουρανό. Η μια επιλογή δεν αναιρεί την άλλη. Σαφώς προσωπικά, θα λάμβανα αρχικά τον Κρόνο και αν με βοηθούσε ο Ουρανός στην κρίση του αποτελέσματος θα λάμβανα και τον Ουρανό. Ο χάρτης, είτε έτσι είτε αλλιώς θα σου δώσει την απάντηση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

    Μπορώ να σε παραπέμψω στο καταπληκτικό άρθρο της Τίνας Ζαχαριάδου σχετικά με τους εξωκρόνιους ώστε να πάρεις μια γεύση...

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Evgenia
    Location
    Salonica
    Posts
    12

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Καλημέρα και πάλι....Μμμμμμ, ναι....έλαβα υπόψη μου στο χάρτη και τους εξωκρόνιους...και τελικά μπερδεύτηκα παρά βοηθήθηκα....
    Έθεσα το ερώτημα για τη φίλη μου, η οποία με ρώτησε αν "θα πάρει οριστική θέση στην υπηρεσία που την ενδιαφέρει" (γιατί είναι προσωρινά τοποθετημένη σε άλλη υπηρεσία) και κατέστρωσα το χάρτη στις 18/06/2012 και ώρα 10.32 π.μ. με τόπο τη Θεσσαλονίκη.
    Με τον ωροσκόπο στο Λέοντα κυβερνήτης της είναι ο Ήλιος, ο οποίος βρίσκεται στους Διδύμους και στον 11ο οίκο, των οίκο των επιθυμιών, των φιλοδοξιών, των στόχων. Ναι, ισχύει πως είναι ο τελικός της στόχος αυτός.Θα πρέπει να με προβληματίσει το γεγονός πως βρίσκεται στην 27η μοίρα των Διδύμων;Είναι οι τελευταίες μοίρες, όπου η κατάσταση είναι ήδη τελειωμένη;
    Ο Ερμής κάνει αμοιβαία υποδοχή με τη Σελήνη, που κι αυτή είναι ο β' δείκτης του ζητουμένου και βρίσκεται στον 10ο οίκο, ενώ κι ο Δίας από τον 10ο κάνει μικτή υποδοχή με τον Ερμή, που βρίσκεται στον 11ο! Πώς θα το ερμηνεύσω αυτό;;; (έχω πρόβλημα...ενώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα άρθρα σας, δε δύναμαι να τα συνδυάσω όλα αυτά και να βγάλω το τελικό συμπέρασμα!!!!Μάλλον δεν είμαι γεννημένη για την αστρολογία, έτσι δεν είναι;;;Ας ασχοληθώ με κάτι άλλο καλύτερα....)!!!!!
    Θα πρέπει να κοιτάξω επίσης τον 10ο οίκο μόνο ή μαζί με τον 6ο, αλλά και σε συνδυασμό με τον 7ο (επειδή η τοποθέτηση εξαρτάται από υπηρεσιακό συμβούλιο);;Το οποίο, παρεπιπτόντως, έχει Ποσειδώνα στους Ιχθύς στον οίκο του, όπου διαφαίνεται ξεκάθαρα το παρασκήνιο που επικρατεί καθώς και πολλά μυστικά συγκαλυμμένα...Επίσης, ο κυβερνήτης του 7ου,ο Ουρανός, βρίσκεται στον 8ο στον Κριό και προσβάλλεται από τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω και στον 5ο οίκο και αυτό σαφέστατα καταδεικνύει πως το υπηρεσιακό αποτελείται από άτομα δίχως διάθεση για συνεργασία ή υποχωρητικότητα, ενώ ο Ουρανός από μόνος του δείχνει πως η εξέλιξη του ερωτήματος θα είναι απροσδόκητη.
    Αλλά και παραδοσιακά, αν λάβουμε ως κυβερνήτη του 7ου τον Κρόνο από το Ζυγό στον 3ο οίκο, ο οποίος είναι ανάδρομος, αυτό δείχνει καθυστέρηση στη λύση του προβλήματος μέχρι να επιστρέψει σε ορθόδρομη πορεία.
    Μέχρι εδώ καλά....Το θέμα μου είναι πως βλέπω τα στοιχεία, αλλά δεν ξέρω πώς να τα συνδυάσω μεταξύ τους....Τι δεν κάνω σωστά;;;;Υπάρχουν κι άλλα σαφώς στοιχεία που θεωρώ πως δεν τα έχω λάβει υπόψη μου...Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποιες κατευθηντήριες γραμμές για το πώς πρέπει να συνεχίσω;;;; Pleaseeeeeeee.....hepl meeeeeee!!!!!

    Ευχαριστώ πολύ-πολύ εκ των προτέρων!!!!

    Υ.Γ. Και συγνώμη για το χώρο που χρησιμοποίησα!!!!!!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Kαλημέρα !

    Πω πω ! Πόσες πολλές πληροφορίες ( που μεταξύ μας νομίζω πως οι περισσότερες είναι άχρηστες )

    Αρχικά έχει πολύ μεγάλη σημασία το πρωταρχικό στάδιο της ερώτησης. Γράφεις πως έθεσες το ερώτημα για την φίλη σου και έπειτα γράφεις "...η οποία με ρώτησε. ". Επειδή δεν κατάλαβα καλά, αν ήσουν εσύ εκείνη που έθεσες την ερώτηση για λογαριασμό της φίλης σου, τότε ο η ακμή του πρώτου δεν σημειοδοτεί τη φίλη σου αλλά εσένα ενώ η φίλη σου σημειοδοτείται από την ακμή του 11ου οίκου. Στην περίπτωση όμως που η ερώτηση έγινε καθαρά από τη φίλη σου, τότε όπως σωστά γράφεις , η φίλη σου σημειοδοτείται από την ακμή του 1ου οίκου.

    Προσωπικά, αν κάποιος με ρωτούσε σχετικά με το αν θα καταφέρει να πάρει την τάδε " θέση " , θα χρησιμοποιούσα μόνο τον 10ο οίκο και όχι τον 6ο οίκο ή τον 7ο, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Καταλαβαίνεις λοιπόν, πως η ερώτηση που θα κάνει ο ερωτών και οι λέξεις που θα χρησιμοποιήσει έχουν άμεσο αντίκτυπο στους σημειοδότες οίκους και πλανήτες που θα χρησιμοποιήσουμε.

    Μόλις είδα τον χάρτη σου και κατάλαβα πως είναι πολύ εύκολο να δώσεις μια σαφή απάντηση. Δεν θα σου δώσω την απάντηση ωστόσο θα σε βοηθήσω λίγο να την δώσεις από μόνη σου.

    1) Κοίτα τους σημειοδότες πλανήτες του χάρτη : Σχηματίζουν κάποια όψη ή κάποια αποδοχή μεταξύ τους ή και τα δύο ; Eίναι δυνατοί, όσον αφορά τις θεμελιώδεις δυνάμεις τους και τους οίκους που βρίσκονται ; Έχουν καλές βαθμολογίες ; Eίναι γρήγοροι ; Κάνουν όψεις με κακεργέτες ή ευνοϊκούς πλανήτες ;

    2) Εξέτασε τους οίκους των σημειοδοτών.

    3) Εξέτασε τη Σελήνη : " Στέκεται " καλά στον χάρτη ; Κάνει κάποια όψη με τον πλανήτη που αφορά το ζητούμενο ;

    4) Εξέτασε τον 4ο, που δίνει την έκβαση.


    Αν εξετάσεις όλα αυτά είμαι σίγουρος πως θα βρεις την απάντηση από μόνη σου. Βασικά είμαι απόλυτα σίγουρος...
    Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι εντελώς πληροφοριακά , αν πάρει τη θέση αυτή θα αναγκαστεί να ταξιδέψει ή έστω αυτή η θέση αφορά με κάποιο τρόπο τη θάλασσα. Δε χρειάζεται να μπεις σε λεπτομέρειες απλά ένα ναι ή όχι αρκεί. Ρωτάω εντελώς πληροφοριακά.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2005
    Όνομα:
    Evgenia
    Location
    Salonica
    Posts
    12

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Καλημέραααααα cancerian!!!!!!!!!
    Χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!!!!Να είσαι πάντοτε καλά!!!!Πολυτιμότατη η βοήθειά σου!!!!!!
    Μμμμμ....όχι, δε θα χρειαστεί να ταξιδέψει...απλά ήδη κάνει πολλά χιλιόμετρα και γι' αυτό την ενδιαφέρει η τοποθέτησή της, θα πάει πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας της!!!!

    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ!!!!!

  7. #7

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Πολύ χρήσιμα τα παραδείγματά σου cancerian! Ευχαριστούμε!

    Θα εκτιμούσα την γνώμη σου σε κάτι. Όταν σκεφτούμε μια ερώτηση έντονα και καταλήξουμε και στη διατύπωση κιόλας, αλλά δεν έχουμε εκείνη την ώρα δυνατότητα να φτιάξουμε χάρτη....η εμπειρία σου λέει ότι θα πρέπει ως ώρα της ερώτησης να λάβουμε την ώρα που αυτή διαμορφώθηκε στο μυαλό μας ή την ώρα που τελικά βρισκόμαστε μπροστά στον υπολογιστή κι έχουμε τη δυνατότητα να φτιάξουμε τον χάρτη;

    Ευχαριστώ!

  8. #8
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Δεν έχω καταλάβει κάτι όταν θέλουμε να κάνουμε μία πρόβλεψη δεν φτιάχνουμε τον χάρτη του ατόμου στο οποίο αφορά η ερώτηση;
    Και αν όχι τι φτιάχνουμε δεν κατάλαβα...
    Φτιάχνουμε τον χάρτη που έχει ο ουρανός τη στιγμή που κάνουμε της ερώτησης και μετά αντιστοιχίζουμε τους οίκους στα πρόσωπα ή αντικείμενα που αφορά η ερώτηση;
    Και αν ναι γιατί;
    Τι μας προσφέρει αυτό; Για όλους ο ίδιος χάρτης βγαίνει για μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή...

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Kαλησπέρα Laparisienne !

    Λοιπόν, στην περίπτωση που αναφέρεις απλά σημειώνεις σε ένα χαρτάκι την ώρα που έγινε η ερώτηση και δουλεύεις με αυτή. Προς θεού... Ο υπολογιστής δεν έχει να κάνει καμία σχέση με την ώρα. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα χαρώ να σου απαντήσω.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.

    Eλένη καλησπέρα.

    Η Ωριαία Αστρολογία δεν έχει να κάνει με την Γενέθλια. Απαντά σε συγκεκριμένα ερωτήματα, μια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα, σε έναν συγκεκριμένο τόπο. Όπώς ακριβώς κάθε αστρολογικός γενέθλιος χάρτης είναι μοναδικός έτσι και στην ωριαία. Κάθε ερώτηση είναι μοναδική. Και μέσα από αυτό τον χάρτη την απαντάμε. Είναι ίσως το πιο λεπτομερές σύστημα πρόβλεψης στην αστρολογία.

 

 
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 9 users browsing this thread. (0 members and 9 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads