s
Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    36

    Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Όνειρο, λένε οι επιστήμονες, είναι η οπτασία κατά την διάρκεια του ύπνου, χωρίς την συμμετοχή της βούλησης, που οφείλεται σε μερική και αυτοματική λειτουργία του εγκεφάλου. Αν σκεφτεί κανείς ότι έξι χρόνια ή 50000 ώρες της ζωής μας τις περνάμε βλέποντας όνειρα ενώ κατά τη διάρκεια μιας νύχτας βλέπουμε τέσσερα με πέντε σίγουρα θα θελήσει να μάθει περισσότερα σχετικά με αυτά.



  2. #2
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    6

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο..

    Θα ήθελα να εξομολογηθώ οτι από μικρό παιδί έχω deja vu. Εννοώ οτι κάποια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής μου, ζω μια σκηνή την οποία είμαι σίγουρη οτι την έχω ξαναζήσει. Μπορεί να είναι κάτι εντελώς απλό ή κάτι σοβαρό. Για παράδειγμα, πηγαίνω σε μια δουλειά να μου πάρουν συνέντευξη και κάθομαι στην καρέκλα. Όλο το σκηνικό, οι άνθρωποι, τα πράγματα, τα λεγόμενά μας, τα έχω ξαναδεί στον ύπνο μου και είμαι ΒΕΒΑΙΗ γι'αυτό γιατί αυτομάτως θυμάμαι το όνειρο την στιγμή ακριβώς αυτού του deja vu!!

    Αυτά μου συμβαίνουν κάποιες φορές και ξέρω οτι είναι όνειρα που έχω δει κάποτε στο παρελθόν..

    ¶ραγε υπάρχει κάποια εξήγηση;.. Υπάρχει κανείς που ζει το ίδιο;...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαιρη
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    935

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Αγαπητή φίλη μπορείς να διαβασεις προηγούμενη συζτηση σχετικά με το deja vu, το οποίο είναι διαφορετικό από το όνειρο και τη σημασία του.
    Οτι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά

    http://www.horoscope.gr

  4. #4

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Εγω έχω μια άλλη απορία,
    μιας και δεν γνωρίζω πολύ καλά το θέμα...αναρωτιέμαι..πως μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος την πραγματικότητα από την φαντασία του στα όνειρα?όπως συμβαίνει με τις ψευδαισθήσεις δλδ, για παράδειγμα σε διάφορες ασθένεις όπως η σχιζοφρένεια κλπ, όπου η φαντασία παίζει παιχνίδια με το μυαλό... πως μπορεί να ξεχωρίσει αν αυτό που ακούει (ή βλέπει) είναι μέρος της φαντασίας του ή έχει επαφή με κάποια άλλη οντότητα, σε κάποια άλλη διάσταση, δέχεται μηνύματα,έχεις αστρικές προβολές κλπ?...σίγουρα όλα λειτουργούν μέσω σημάτων που δέχεται ο εγκέφαλος...αλλά τελικά υπάρχει διαφορά?..μήπως είναι όλα μια ιδέα?

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Xε χε χε χε ... Εκει ειναι το θεμα φιλη μου ... Αν μπορουσαν να τα διαχωρισουν τοτε θα θεωρουσαν τη παραψυχολογια σαν μια εδραιωμενη επιστημη ... Προς στιγμην αν καποιος δεν μπορει να ξεχωρισει την πραγματικοτητα με την φαντασια μια καλη αρχη θα ηταν να επισκεφτει το Δαφνι Τεταρτες κ Παρασκευες .... :bigsmile::bigsmile:

  6. #6
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    52

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Πολύ θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει στον ύπνο σουνα βλέπεις ότι χτυπάει το τηλέφωνο αλλά δεν το ακούω η πειμένω να χτυπήσει αλλά δεν χτυπάει όμως ξέρω ότι θα χτυπήσει παρ' όλα αυτά.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Ας το αποκρυπτογραφισουμε ... Πολλες φορες στον υπνο μας προσπαθουμε να κανουμε κατι αλλα κατι αλλο μας εμποδιζει ή το ιδιο μας το σωμα μας αρνηται...
    Πιστευω πως δεν υπαρχουν γενικοι συμβολισμοι για την οικουμενη . Καθε συμβολο εχει προσωπικο μνμ για τον καθε ενα. Αν για σενα το χτυπημα του τηλεφωνου ειναι καποιο μηνυμα που περιμενεις για εμενα μπορει να ειναι μια επερχομενη προειδοποιηση , οτι κανω κατι λαθος η θα συμβει κατι ασχημο. Αρα προσωποποιησε το συμβολο σου και κανε τις παρακατω ερωτησεις αφου ξηπνησεις :

    α) Τι σημαινει για εμενα ο ονειρικος συμβολισμος τηλεφωνο ?
    β) Γιατι δεν μπορω να το σηκωσω ? Γιατι δεν το ακουω ? Τι με αποτρεπει απο το να το ακουσω ?

    Στην συνεχεια παρομοιασε και συσχετησε το τηλεφωνο στην υπαρχουσα ζωη σου , ποια κατασταση σε κανει να μην την δεχεσαι να την ακουσεις ?

    Θεωρω οτι το ονειρο σου εχει να κανει με μια αγχωδη κατασταση στην ζωη σου , η οποια ναι μεν σε ενδιαφερει να την φερεις σε τελμα κατι ομως μεσα σου σε εμποδιζει για τον Α Β λογο ...

  8. #8
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    52

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    :bigsmile:
    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Ας το αποκρυπτογραφισουμε ... Πολλες φορες στον υπνο μας προσπαθουμε να κανουμε κατι αλλα κατι αλλο μας εμποδιζει ή το ιδιο μας το σωμα μας αρνηται...
    Πιστευω πως δεν υπαρχουν γενικοι συμβολισμοι για την οικουμενη . Καθε συμβολο εχει προσωπικο μνμ για τον καθε ενα. Αν για σενα το χτυπημα του τηλεφωνου ειναι καποιο μηνυμα που περιμενεις για εμενα μπορει να ειναι μια επερχομενη προειδοποιηση , οτι κανω κατι λαθος η θα συμβει κατι ασχημο. Αρα προσωποποιησε το συμβολο σου και κανε τις παρακατω ερωτησεις αφου ξηπνησεις :

    α) Τι σημαινει για εμενα ο ονειρικος συμβολισμος τηλεφωνο ?
    β) Γιατι δεν μπορω να το σηκωσω ? Γιατι δεν το ακουω ? Τι με αποτρεπει απο το να το ακουσω ?

    Στην συνεχεια παρομοιασε και συσχετησε το τηλεφωνο στην υπαρχουσα ζωη σου , ποια κατασταση σε κανει να μην την δεχεσαι να την ακουσεις ?

    Θεωρω οτι το ονειρο σου εχει να κανει με μια αγχωδη κατασταση στην ζωη σου , η οποια ναι μεν σε ενδιαφερει να την φερεις σε τελμα κατι ομως μεσα σου σε εμποδιζει για τον Α Β λογο ...
    Καλημέρα Cancerian! Σ' ευχαριστώ για την εξήγηση του ονείρου. Έχεις πέσει μέσα στ΄αλήθεα.
    Πράγματι περνάω μιά αγχώδη κατάσταση στη ζωή μου και αυτό το όνειρο επαναλαμβάνεται κάθε μερικές μέρες. Έχώ την εντύπωση ότι θ' ακούσω κάτι δυσάρεστο και γιαυτό ίσως αποφεύγει το υποσυνείδητό μου να το ακούσει ή να το σηκώσει....

  9. #9

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    Θα ηθελα να σας πω οτι γενικα βλεπω και θυμαμαι παρα πολλα ονειρα. Τις περισσοτερες φορες , μετα απο ερμηνειες που τους δινω, πεφτω μεσα. Αλλα υπηρχε μια περιοδος που ξυπνουσα και θυμομουν 3-4 ονειρα στη σειρα , και τα οποια δεν ειχαν σχεση το ενα με το αλλο. Πως μπορειτε να το ερμηνευσετε αυτο το γεγονος, δηλαδη να βλεπεις παρα πολλα ονειρα και να τα θυμασαι?
    Τοτε θυμαμαι, ενιωθα και πολυ κουρασμενη οταν ξυπνουσα , εξαιτιας των ονειρων.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1

    Re: Όνειρα: «σημάδια» του πεπρωμένου;

    πραγματικά πολύ ψαγμένο άρθρο.συγχαρητήρια

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads