s
[Συζήτηση] Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 13 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 130
  1. #1
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Μια από τις πιο δημοφιλείς μεθόδους πρόγνωσης στην αστρολογία, θεωρείται η ηλιακή επιστροφή. Ο χάρτης της ηλιακής επιστροφής είναι ο χάρτης που καταστρώνεται τη στιγμή που ο διελαύνοντας Ήλιος επιστρέψει στη γενέθλια θέση του. Έχουμε ως δεδομένο την ζωδιακή θέση και μοίρα που βρίσκεται ο Ήλιος μας στο γενέθλιο χάρτη μας κι αυτό που χρειαζόμαστε για να φτιάξουμε τον χάρτη της ηλιακής επιστροφής είναι η στιγμή που ο διερχόμενος Ήλιος θα βρεθεί στην ίδια ζωδιακή θέση και μοίρα. Αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο στα γενέθλια μας ωστόσο, ενδέχεται να συμβεί μια ημέρα πριν ή μια ημέρα μετά. Όταν έχουμε δίσεκτο έτος μπορεί οι ημέρες να είναι δυο πριν ή δυο μετά. Εκείνη την ώρα καταστρώνουμε τον χάρτη της ηλιακής επιστροφής, επομένως, ο χάρτης μας έχει εκείνη την ημερομηνία και ώρα που επιστρέφει στη γενέθλια θέση του.

    Ακολουθεί συζήτηση επί του άρθρου: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

  2. #2

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω στη φετινή μου ηλιακή επιστροφή αρκετές όψεις τριγώνου (ακριβείας) του κυβερνήτη του 7ου γενέθλιου οίκου μου (του άρη) με πλανήτες ηλιακής και σύνοδο του ωροσκόπου ηλιακής με τη γενέθλια αφροδίτη μου. Παρόλα αυτά ο 5ος ηλιακής έχει μέσα ένα ποσειδώνα ενώ ο 5ος γενέθλιος έχει το Δία ηλιακής. Θα μπορούσα να θεωρήσω ότι θα υπάρξει κάποια νέα σχέση?

  3. #3

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Τίνα μου, πολύ με βοήθησε το άρθρο σου γιατί το πάει βήμα βήμα και μπόρεσα να βάλω τα πράγματα που θα δω σε μια σειρά!

    Ξέρεις φυσικά ότι θα βομβαρδιστείς από απορίες, έτσι;;;;

    Θα ήθελα πολύ λοιπόν την γνώμη σου για τα ακόλουθα:

    -Κοιτάζουμε μόνο κύριες όψεις; Τη χιαστή την αγνοούμε;

    -Ανοχή δίνουμε 4 για τρίγωνο,εξάγωνο-5 για σύνοδο,τετράγωνο,αντίθεση;

    -Η ανοχή αλλάζει για τα Φώτα;Και για τις ακμές με πλανήτη;

    -Κοιτάζουμε Χείρωνα, Δεσμούς, Βέρτεξ, Κλήρο Τύχης;

    -Μια ακμή στην μηδενική μοίρα ενός ζωδίου μας υποδηλώνει κάποια αλλαγή στα θέματα του οίκου ή δεν αξιολογείται έτσι;


    Θα επανέλθω, αυτά ήταν μόνο η αρχή....


    Επίσης, θα ήθελα να προτείνω, αν συμφωνεί η Τίνα, να αναφέρουμε παραδείγματα από προηγούμενες ηλιακές μας επιστροφές και τον τρόπο που λειτούργησαν οι σχηματιζόμενες όψεις. Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν δηλαδή...
    Last edited by laparisienne; 26-02-2013 at 08:21 PM.

  4. #4

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Εννοείται Τίνα οτι διαβάζω μια το άρθρο και μια κοιταω την ηλιακή μου ...Μεχρι στιγμής λίγο θολά αλλά σίγουρα κάτι θα βγει μιας που το άρθρο σου είναι πολύ κατατοπιστικό.
    Για να συνεχίσω στο μοτίβο των αποριών (πολλές θα είναι, υπομονή να χεις) οι όψεις με δεσμούς και δη τα τετράγωνα, χωρίς να υπάρχουν στο γενέθλιο σηματοδοτούν σημαντικά γεγονότα;
    Σχετικά με τον ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του , πιάνοντας την δική μου πως ερνημεύεται η ακριβής σύνοδος ωροσκόπου(Αιγόκερω) Πλούτωνα (σε εξαγωνο με Κρόνο-αμοιβαία υποδοχή); Οτι χρωματίζει έντονα ο Πλούτωνας το ηλιακό μου ωροσκόπιο; (βέβαια η ακμή πέφτει στον γεν. 12ο και ο Κρόνος στον 10 ηλιακής και 9ο γεν) ....
    Η βαρύτητα του ωροσκόπου συνεχίζει να δίνεται στον Κρόνο ή πλέον λόγω Πλούτωνα σηματοδοτεί μια Πλούτώνια δράση και έκφραση γι αυτή τη χρονιά;
    Θα υπάρξουν σίγουρα και άλλες απορίες που θα μου γεννήσει το υπέροχο άρθρο σου
    Victory

  5. #5
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Γεια σας! Πολύ ωραίο το άρθρο σας...μου αρέσουν πολύ οι ηλιακές επιστροφές.
    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αρχή. Οι εμπεριεχόμενοι οίκοι τι δείχνουν; Πχ εγώ παρατήρησα πως σε μία προηγούμενη ηλιακή επιστροφή όταν είχα εμπεριεχόμενο το ζώδιο του Κριού στον 12ο οίκο δεν έκανα κανένα καινούργιο ξεκίνημα εκείνη την χρονιά και μάλλον ''αναμασούσα'' μια κατάσταση που υπήρχε την προηγούμενη χρονιά.
    Και επίσης όταν ο Ήλιος δεν κάνει καμία όψη τι δείχνει; Ότι επαναλαμβάνονται οι γενέθλιες όψεις να υποθέσω;
    Last edited by ΕΛΕΝΗ1; 27-02-2013 at 03:36 PM.

  6. #6
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Melissanthi αν το υποστηρίζουν και τα άλλα προγνωστικά συστήματα, είναι πολύ πιθανό να προκύψει μια νέα σχέση. Με τον Ποσειδώνα που αναφέρεις στον 5ο οίκο ενδέχεται να ερωτευτείς, μπορεί πλατωνικά, ίσως και να απογοητευτείς κυρίως αν στο γενέθλιο ωροσκόπιο σου υπάρχουν έντονα Ποσειδώνιες τάσεις στα αισθηματικά σου.

    Θεοδοσία μου αν μιλούσαμε για χάρτη ωριαίας θα σου έλεγα να κοιτάξεις μόνο τις κύριες όψεις. Σε μια ηλιακή συνήθως κοιτάμε τις χιαστί, τις 45άρες και τις 135άρες αν κι εφ' όσον είμαστε προσχωρημένοι.

    Για το πολύπαθο θέμα των ανοχών θα πω, πως τις πιάνω προσωπικά και όχι τι επικρατεί γενικότερα γιατί είναι ένα θέμα που "μυρίζει μπαρούτι". Για συνόδους/τρίγωνα/αντιθέσεις/τετράγωνα δίνω 8 μοίρες, για εξάγωνα 5 μοίρες, λίγο λιγότερη ανοχή για ασύμβατες κι αποκλίνουσες όψεις, ανάλογα τους πλανήτες. Όψεις με εξωκρόνιους 3 με 5 μοίρες ανάλογα, εκτός κι αν συμμετέχουν σε σχηματισμό (τ τετράγωνο πχ.) που δίνω περισσότερες.

    Για τις ακμές δίνω μέχρι 6 αν πρόκειται για γωνιακούς οίκους 3 με 4 μοίρες για τους υπόλοιπους. Για τα φώτα τώρα ενδέχεται να δώσω παραπάνω στους γωνιακούς. Κάποιες φορές τυχαίνει να "μαλλώνω" κι εγώ με τις ανοχές, έχει τύχει να δω ανοχή με 8 μοίρες να λειτουργεί κι άλλες πάλι όχι, πιστεύω δηλαδή πως η ανοχή σχετίζεται με τον πλανήτη που σχηματίζει την όψη και τι σημειοδοτεί ο συγκεκριμένος πλανήτης.

    Κοιτάζω Χείρωνα και δεσμούς αλλά όχι το βέρτεξ ή τον κλήρο τύχης που για να είμαι ειλικρινής ούτε σε γενέθλιο ωροσκόπιο τα κοιτάζω. Κι αν τα κοιτάξω δεν θα βασιστώ σ' αυτά για να πάρω απαντήσεις αν δεν υποστηρίζονται κι από αλλού.

    Μια μηδενική ακμή συνήθως υποδηλώνει μια νέα κατάσταση που έχει ξεκινήσει, ωστόσο θα το λάβω υπόψη μου για τους γνωνιακούς οίκους περισσότερο.

    Νίκη επειδή οι δεσμοί είναι πολύπλοκο θέμα ότι σημειοδοτούν σε γεγονότα θα πρέπει να το βρείς και από αλλού. Σίγουρα δίνουν πληροφορίες αλλά δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στις όψεις των δεσμών για να προβλέψεις ένα γεγονός. Αυτό ισχύει ακόμη και για την περίπτωση που ενεργοποιούνται γενέθλιες όψεις.

    Από τη στιγμή που εφέτος έχεις ωροσκόπο στον Αιγόκερω και σε σύνοδο με Πλούτωνα σαφέσταστα οι επιρροές είναι κρονιο-πλουτώνιες ακόμη κι αν δεν βρίσκονταν σε αμοιβαία υποδοχή, πολύ περισσότερο τώρα. Νομίζω πως πρεπει να τους δώσεις την ίδια βαρύτητα δηλαδή.

    Ελένη όταν υπάρχει εμπεριεχόμενο ζώδιο σημαίνει πως καμία ακμή δεν ξεκινά από ένα συγκεκριμένο ζώδιο. Είναι σαν να λέμε πως αυτό το ζώδιο "καταπιέζεται" άρα υπολειτουργεί. Όταν υπάρχει πλανήτης εμπεριεχόμενος τότε η δράση του είναι περισσότερο εσωτερική και δεν λειτουργεί όπως θα λειτουργούσε αν δεν βρισκόταν "στριμωγμένος". Στην προκειμένη ανάφερεσαι στον 12ο οίκο που είναι εσωτερικός και πνευματικός οίκος επομένως δεν μπορώ να φανταστώ τι νέα ξεκινήματα περίμενες να δεις.

    Στην ερώτηση σου για τον Ήλιο προτείνω να ρίξεις άλλη μια ματιά στο άρθρο και θα βρεις την απάντηση. Πάντως επειδή στον Ήλιο δίνουμε αρκετή ανοχή είναι λιγάκι δύσκολο να μην σχηματίζει καμία όψη, ακόμη και έτσι να ναι, ισχύουν οι γενέθλιες πάντα αφού η θέση του Ήλιου δεν αλλάζει.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας, ελπίζω να ήμουν κατανοητή τόσο στο άρθρο, όσο και στις απαντήσεις μου.

    ΥΓ. Θεοδοσία μου αυτό που μπορώ να προτείνω είναι να βρείτε κάποια σημαντικά γεγονότα στη ζωή σας, να ψάξετε να βρείτε πως φαίνονταν στις ηλιακές σας επιστροφές και να μας καταθέσετε τα ευρήματα σας Για παράδειγμα την χρονιά που πήρε κάποιος πτυχίο, παντρεύτηκε, απόκτησε παιδί, επιχείρηση κτλ. τι έδειχνε η ηλιακή επιστροφή και τι είχε ενεργοποιηθεί στο γενέθλιο ωροσκόπιο σας;

  7. #7
    Join Date
    Oct 2011
    Όνομα:
    ΕΛΕΝΗ
    Posts
    273

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Ευχαριστούμε
    Ναι και εμένα μου αρέσει η ιδέα να εντοπιστούν σημαντικά γεγονότα και να αναφερθεί πως αυτά εντοπίζονται στον χάρτη της επιστροφής.
    Last edited by ΕΛΕΝΗ1; 27-02-2013 at 06:31 PM.

  8. #8

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Ευχαριστώ Τίνα μου ...αυτό ήταν που περίμενα να ακούσω...Δύσκολη χρονιά με σημαντικά γεγονότα...
    Το άρθρο σου είναι πολύ απλό και εξαιρετικά κατανοητό!!!
    Victory

  9. #9

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Απολύτως κατανοητή Τίνα μου! Σ'ευχαριστώ πολύ κι εγώ με τη σειρά μου. Θα επανέλθω με παραδείγματα από το παρελθόν σύντομα!

  10. #10

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Τίνα μου σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είναι αλήθεια ότι διαβάζοντας τα άρθρα τα δικά σου και της Κοραλλίας έχω αρχίσει να βλέπω ότι κάποια πράγματα λειτουργούν συνδιαστικά όσον αφορά τα συστήματα πρόβλεψης τόσο σε δικούς μου χάρτες όσο και σε χάρτες φίλων μου στους οποίους μελετώ. Έχω δε παρατηρήσει ότι πολλές φορές η ηλιακή επιστροφή λειτουργεί - σε όλα τα σπουδαία γεγονότα της ζωής μου - αλλά δυο φορές ενώ οι χάρτες ηλιακής έδειχναν σημαντικοί, δεν υπήρξαν γεγονότα εκείνη τη χρονιά.
    Για να επιστρέψω όμως στη φετινή μου ηλιακή επιστροφή την οποία θεωρώ σημαντική κυρίως επειδή βλέπω ότι και το προοδευτικό αλλά και το ηλιακό τόξο έχουν κάποιες σημαντικές ενδείξεις ότι κάτι καρμικό θα συμβεί. Σε ρώτησα για τον Ποσειδώνα γιατί με έχει ταλαιπωρήσει πολύ σε όλες τις σχέσεις μου (προσωπικές, επαγγελματικές, φιλικές) καθώς έχω γενέθλιο τετράγωνο ποσειδώνα - ήλιο, ποσειδώνα - άρη. Το μόνο παρήγορο είναι ότι ο Ποσειδώνας βρίσκεται στο δεύτερο γενέθλιο οίκο. Έχω επίσης γενέθλιο τρίγωνο ποσειδώνα - σελήνης και ποσειδώνα - μεσουρανήματος. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω όμως - για να μη σε κουράζω - είναι το εξής: υπάρχουν δύο-τρεις ενδείξεις στη φετινή ηλιακή που με κάνουν αισιόδοξη παρά την παρουσία του Ποσειδώνα στον 5ο ηλιακής και αυτές είναι: σύνοδος στενή Ποσειδώνα (κυβερνήτη γενέθλιου 5ου οίκου) με το ηλιακό βέρτεξ, επίσης η γενέθλια αφροδίτη δεν είναι μόνο σε στενή σύνοδο με τον ωροσκόπο όπως σου είπα αλλά είναι στην ίδια ακριβώς μοίρα με τη ηλιακή αφροδίτη. Η γενέθλια σελήνη μου σε στενή σύνοδο με το ηλιακό μεσουράνημα και επίσης σε σύνοδο με τον ηλιακό ουρανό και σε τρίγωνο με τον ποσειδώνα (ενεργοποιείται το γενέθλιο τρίγωνο ποσειδώνα-μεσουρανήματος). Έχω επίσης σύνοδο ηλιακού πλούτωνα με ηλιακή σελήνη οι οποίοι τριγωνίζουν το γενέθλιο ήλιο. Ενεργοποιείται γενέθλιο τρίγωνο σελήνης μεσουρανήματος και υπάρχουν δύο τρίγωνα δία ουρανού και δία κρόνου που δεν υπάρχουν όμως στο γενέθλιο. Εκείνο όμως που θεωρώ καθοριστικό είναι ότι ο ηλιακός Κρόνος (παραδοσιακός κυβερνήτης του 4ου γενέθλιου οίκου μου) πέφτει ακριβώς επάνω στο μεσοδιάστημα Δία - Αφροδίτης μέσα στον 4ο ηλιακό και σε σύνοδο τον ηλιακό άρη (κυβερνήτη του 7ου γενέθλιου). Τέλος οι ηλιακοί αυτοί κρόνος και άρης είναι σε σύνοδο στενή με τον γενέθλιο ωροσκόπο.
    Συγνώμη αν σε ζάλισα με όλα αυτά αλλά εκτιμώ πολύ την άποψή σου και θα μου ήταν χρήσιμο μου απαντήσεις όχι μόνο για την πρόβλεψη αλλά και γιατί μ'αρέσει η έρευνα και η ανταλλαγή απόψεων με άλλους που σίγουρα γνωρίζουν περισσότερα από μένα.
    Σ'ευχαριστώ πολύ.

 

 
Page 1 of 13 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads