s
ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22
  1. #1

    ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω πόση ανοχή δίνουμε στον ήλιο και την σελήνη με αργούς πλανήτες, πόση ανοχή μεταξύ αργών πλανητών και πόση ανοχή πλανητών και ακμών. Έχω διαβάσει ότι αν ένας πλανήτης είναι κυβερνήτης του ωροσκοπίου έχει μεγαλύτερη ανοχή και ότι αν ενας πλανήτης ειναι κοντά στην ακμή του επόμενου οίκου τότε θεωρείται ότι ανήκει στον επόμενο οίκο.
    ευχαριστω

  2. #2

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Quote Originally Posted by ouranos76 View Post
    Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω πόση ανοχή δίνουμε στον ήλιο και την σελήνη με αργούς πλανήτες, πόση ανοχή μεταξύ αργών πλανητών και πόση ανοχή πλανητών και ακμών. Έχω διαβάσει ότι αν ένας πλανήτης είναι κυβερνήτης του ωροσκοπίου έχει μεγαλύτερη ανοχή και ότι αν ενας πλανήτης ειναι κοντά στην ακμή του επόμενου οίκου τότε θεωρείται ότι ανήκει στον επόμενο οίκο.
    ευχαριστω
    Πολύ καλή ερώτηση. Θα περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις, ιδίως των ειδικών (αστρολόγων, μελετητών κλπ, κλπ).
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #3
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Αγγέλα
    Location
    Γιάννενα :(
    Posts
    259

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Quote Originally Posted by ouranos76 View Post
    Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω πόση ανοχή δίνουμε στον ήλιο και την σελήνη με αργούς πλανήτες, πόση ανοχή μεταξύ αργών πλανητών και πόση ανοχή πλανητών και ακμών. Έχω διαβάσει ότι αν ένας πλανήτης είναι κυβερνήτης του ωροσκοπίου έχει μεγαλύτερη ανοχή και ότι αν ενας πλανήτης ειναι κοντά στην ακμή του επόμενου οίκου τότε θεωρείται ότι ανήκει στον επόμενο οίκο.
    ευχαριστω
    Γειά σου ouranos76!:bigsmile:
    Για αυτό που ρωτάς, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε
    αυτή τη συζήτηση

    Είναι αρκετά κατατοπιστικοί οι σύνδεσμοι που παρατίθενται και νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν.:bigsmile::toung:
    Μη λές πάντα τα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα τα όσα λές...

    Σωκράτης

    myhoroscope και στο facebook!Κοιτάξτε εδώ!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    ¶λλες σχετικές και χρήσιμες συζητήσεις περί ανοχών

    Πλανητικές Ανοχές (άρθρο)
    Ανοχή από ακμές

    Περί ακραίων μοιρών (0°, 29°)


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  5. #5

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    ευχαριστώ θα τις κοιτάξω και αν χρειαστεί επανέρχομαι.

  6. #6

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    κοίταξα αυτά που μου είπατε και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα, όμως δεν είδα για ανοχή μεταξύ αργών πλανητών. και ακόμα μια ερώτηση, αν η σελήνη κανει τετραγωνο με εναν πλανητη που είναι αναδρομος π.χ σεληνη στις 12.34 τετραγωνο με πλουτωνα αναδρομο στις19.44, αυτη είναι ισχυρή όψη, ισχύει?

  7. #7
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Quote Originally Posted by ouranos76 View Post
    κοίταξα αυτά που μου είπατε και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα, όμως δεν είδα για ανοχή μεταξύ αργών πλανητών.
    Αντιγράφω από εδώ:

    Στις όψεις μεταξύ των πλανητών που βρίσκονται εσωτερικά της Αφροδίτης (Ήλιος, Ερμής και Αφροδίτη) ή εκείνων που βρίσκονται έξω από τον Κρόνο (Ουρανός, Ποσειδώνας και Πλούτωνας). Στενότερες ανοχές χρησιμοποιούνται εδώ, γιατί οι τρεις «εσωτερικοί» πλανήτες κινούνται πιο γρήγορα και βρίσκονται πάντα κοντά ο ένας στον άλλον, σχηματίζοντας έτσι συχνά μικρές όψεις. Οι «εξωτερικοί» πλανήτες είναι σχετικά πολύ αργοί σε κίνηση. Αυτοί οι πλανήτες μένουν σε σχετική γωνία μεταξύ τους για μεγαλύτερες χρονικές περιόδους και γι' αυτό τον λόγο μάλλον θα πρέπει να θεωρούνται σαν σχετιζόμενοι με συλλογικούς παρά με ατομικούς παράγοντες.
    Όσον αφορά τις ανοχές γενικά, θα σε βοηθούσε ίσως αυτός ο πίνακας.

  8. #8

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Καλημέρα!Θα ηθελα να ρωτήσω πόση ανοχή δίνουμε στις όψεις του ωροσκόπου στο γενέθλιο και αν οι όψεις που θα αναφέρω παρακάτω φέρουν την ισχύ τετραγώνου.

    Ο γενέθλιος ωροσκ.ειναι στις 7.56λέοντα και ο κρόνος 28.18ζυγού και πλούτωνας 26.49 ζυγού ισχύει το τετράγωνο η δεν δίνουμε τόση μεγάλη ανοχή 10 -12μοιρών για ωροσκόπο;

    Επίσης,η σελήνη 9.14ιχθυεις και άρης 19καρκίνου ισχύει το τρίγωνο με τέτοια ανοχή γιατι το βλέπω στο προοδευτικό ως τετράγωνο και δεν ξέρω αν θα έχει ισχύ τετραγώνου η τριγώνου.

    Ευχαριστώ!

  9. #9
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Στο θέμα της ανοχής υπάρχουν αρκετές διαφορετικές απόψεις. Ίσως δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι ο κάθε αστρολόγος έχει το δικό του σύστημα όψεων / ανοχών. Αυτό σ’ ένα βαθμό δικαιολογείται αφού δεν είναι λογικό να πούμε ότι μία όψη ισχύει μέχρι κάποιες μοίρες ανοχή και για λίγα λεπτά της μοίρας παραπάνω παύει να ισχύει. Το μόνο σίγουρο είναι πως όσο μικρότερη είναι η ανοχή, τόσο πιο ισχυρή είναι η όψη. Συχνά λοιπόν, δεν είναι τόσο θέμα αν ισχύει ή όχι όσο το πόσο ισχυρή είναι μια όψη.

    Για τον ωροσκόπο δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε διαφορετικές ανοχές απ’ ότι χρησιμοποιούμε ανάμεσα σε δύο πλανήτες. Στο παράδειγμα που αναφέρεις, εγώ δεν θα θεωρήσω ότι υπάρχει τετράγωνο ανάμεσα σε Κρόνο / Πλούτωνα και Ωροσκόπο. Όχι μόνο επειδή οι 10 μοίρες είναι πολλές αλλά και επειδή η (υποτιθέμενη) όψη είναι ασύμβατη. Ένα τετράγωνο στον Λέοντα θα πρέπει να έρθει από Ταύρο ή Σκορπιό. Αν η ανοχή ήταν σημαντικά μικρότερη (λιγότερο από 6 μοίρες) θα μπορούσα να δεχτώ και την ασυμβατότητα. Όπως σου είπα, είναι προσωπική άποψη.

    Για την Σελήνη, υπάρχουν πολλοί που θα δεχτούν μια όψη με 10 μοίρες ανοχή. Εγώ, στην καλύτερη περίπτωση θα έλεγα ότι έχεις ένα «χαλαρό» τρίγωνο. Ουσιαστικά δεν θα το λάμβανα ιδιαίτερα υπόψη μου. Ανεξάρτητα όμως με το αν ισχύει ή όχι, από τη στιγμή που στον προοδευμένο χάρτη υπάρχει τετράγωνο Σελήνης / Άρη αυτό θα πρέπει να ερμηνευτεί σαν τετράγωνο. Το αν οι δύο πλανήτες έχουν μια «φιλική» σχέση στο γενέθλιο, είναι κάτι που θα πρέπει να το λάβεις υπόψη σου στην ερμηνεία. Υπάρχει ένας γενικός κανόνας που λέει λίγο – πολύ ότι τίποτα δεν μπορεί να συμβεί στη ζωή μας αν δεν υπάρχει στο γενέθλιο χάρτη. Είναι ένας σωστός κανόνας αλλά από εκεί μέχρι να φτάσουμε να ερμηνεύουμε τα τετράγωνα για τρίγωνα, η απόσταση είναι τεράστια. Και δεν καλύπτεται με τίποτα.

    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

  10. #10

    Re: ΑΝΟΧΗ ΜΟΙΡΩΝ

    Ευχαριστώ πολύ K.atrape!Επίσης ο ήλιος 4.31λεοντα σε ασύμβατο τετραγωνο με ανοχή 6μοιρων με κρόνο 28.18ζυγου.

    Επειδή όμως ο ηλιος ειναι σε σύνοδο με ωροσκόπο, αναρωτιέμαι αν εκλαβουμε ως τετράγωνο ως προς την γενέθλια σύνοδο ηλίου/ωροσκόπου και όχι σαν μέμονωμενη όψη τετραγώνου κρόνου/ ωροσκόπου εχει αλλη ισχύ σαν εστω και ασύμβατη όψη;


    Απλά πλησιάζει και μια σεληνιακή εκλειψή πανω στην σύνοδο ηλιο/ωροσκόπου(ξέρω δεν είναι της παρούσης να γίνουν αναφορές)έχω αρχίσει ήδη να ταράζομαι..

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads