s
Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52
  1. #1

    Post Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Mind readers… υπάρχουν;
    Πολλές φορές αναρωτιόμαστε πώς είναι δυνατόν να διαβάσουμε την σκέψη ενός ατόμου, δίχως ν' ακούσουμε έστω μία λέξη από το στόμα του. Ακόμη περισσότερες φορές ενώ συζητάμε με κάποια άτομα, έχει τύχει να εκφράσουμε εμείς τη σκέψη που θα εξέφραζαν εκείνη τη δεδομένη στιγμή. Και ακόμη περισσότερες φορές έχει τύχει να χτυπάει το τηλέφωνό μας και μόλις απαντάμε, στην άλλη άκρη του ακουστικού να ακούγεται το άτομο που είχαμε στο μυαλό μας. Η συνήθης φράση που ξεστομίζουμε είναι: «Και ότι .........



  2. #2
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Το αρθρο ειναι τελειο πραγματικα.:amazed: Τωρα δεν ξερω πως εξηγει η ψυχολογια η η παραψυχολογια το θεμα, πιστευω ομως οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι πρεπει να διαθετουν καποιου τυπου διαισθηση απλα σε αλλους ειναι εντονοτερη.Αυτο που δεν ξερω και θα ηθελα την αποψη σου ειναι κατα ποσο η τηλεπαθεια η η ψυχομετρια μπορει να ειναι μονιμη κατασταση.Δηλαδη κατα ποσο καποιος συνεχεια μπορει να "βλεπει"τι θα συμβει η να διαβαζει τη σκεψη των αλλων.

  3. #3
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Θα συμφωνήσω και εγω σχετικά με το άρθρο. Είναι πολύ καλογραμμένο και αγγιζει με προσοχή το γεμάτο αμφισβητήσεις πεδίο της Διαίσθησης. :clapping: :clapping: :clapping:

    Πολλοί υποστηρίζουν ότι για να αναπτύξει κάποιος τις ψυχικές ικανότητες του απαιτείται εξάσκηση, άρα όλοι μας έχουμε την δυνατότητα. Αναφορικά τώρα με την συνεχή εξάσκηση για να διατηρήσουμε τη διαίσθηση μας, το γεγονός ότι αντιλαμβανόμαστε πράγματα αδιόρατα σε άλλους δεν αποτελει ένα ειδος καθημερινής άσκησης;:blink:

  4. #4
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Το θέμα εξαιρετικά ενδιαφέρον!Ευχαριστούμε kia:bigsmile:

    Προσωπική μου άποψη οτι η "αληθεια"βρίσκεται ενδιαμεσα.
    H διαίσθηση και oι λοιπές εξω αισθητήριες ικανότητες με συλλογική έννοια είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και ξεχωριστό.
    Οι περισσότεροι νομίζω οτι διαθετουμε συναισθηματική νοημοσύνη οπως ομορφα αναφέρθηκε στο αρθρο ενσυναίσθηση και την μπερδευουμε με την διαίσθηση και το υπερφυσικό λανθασμένα.
    Δεν αποκλείω και την διαίσθηση αλλά οι περισσότεροι νομίζω την διαθέτουμε μόνο σε ανθρώπους που γνωρίζουμε καλά...αλλωστε γι'αυτό πολλοί πέφτουμε "εξω"πολλές φορές στις εκτιμήσεις μας για ανθρώπους και καταστάσεις.

    Συγχαρητήρια και για την επιλογή του θεματος αλλά και την απόδοση kia!
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  5. #5
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Μαριάννα
    Location
    Μυτιλήνη-Ελλάδα
    Posts
    73

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Καλό μεσημέρι Kia,
    το θέμα σου είναι εξαιρετικό και καλογραμμένο...τα συγχαρητήρια μου....Perfect Perfect Perfect :clapping: :clapping:

  6. #6

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Καταρχάς, χαίρομαι που ένα τέτοιο θέμα άγγιξε το ενδιαφέρον σας! Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας. Γενικότερα έχω παρατηρήσει πως σε θέματα τέτοιου είδους, στα οποία εξηγήσεις δίνονται και από την πλευρά την ψυχολογίας και από την μεριά της παραψυχολογίας, υπάρχει πάντα μια "σύγχυση" με την έννοια ότι πραγματικά την στιγμή που πιστεύουμε ότι ένα τέτοιο φαινόμενο θα εξηγείται είτε από τον ένα κλάδο είτε από τον άλλο, αλλά όχι και από τους δύο, βάζει σε εγρήγορση το μυαλό μας και μας κάνει να σκεφτούμε περισσότερο ή πιο λογικά ότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες απόψεις που να δικαιολογούν αυτό το φαινόμενο και όντως να ισχύουν!

    Προσωπικά δεν θα απορρίψω καμιά από τις απόψεις που αναφέρονται στο άρθρο, διότι δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω κάποια από αυτές την στιγμή που όπως εκλαμβάνω το θέμα και χωρίς να βάζω παρωπίδες, παρουσιάζονται με λογικό τρόπο οι διάφορες εξηγήσεις. Ή μάλλον που εγώ προσωπικά τις θεωρώ λογικές με το μυαλό μου :toung:

    Το μυαλό μας, ο εγκέφαλός μας είναι από τα πολυπλοκότερα μέρη του σώματός μας. Ταπεινή μου άποψη. Και υπάρχουν σίγουρα πολλά σημεία και λειτουργίες του που δεν έχουν βρεθεί ακόμη. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε αυτό που ονομάζεται συναισθηματική νοημοσύνη. Απλά χρειάζεται να την εξασκήσουμε. Υπάρχουν μάλιστα ειδικά τεστ, (και από ξένους και από Έλληνες επιστήμονες), τα οποία την μετρούν με έναν αριθμό ερωτημάτων, τα οποία μετά από κάποιες στατιστικές διεργασίες (σε επίπεδο έρευνας) βγάζουν κάποια αποτελέσματα (στατιστικά σημαντικά ή μη) σχετικά με διάφορους τομείς της ζωής μας (εργασία, ευ ζην, σχολείο, κοινωνικές επαφές, υγεία, οικογενειακή κατάσταση). Δηλαδή, η συναισθηματική νοημοσύνη επιδρά σε όλους αυτούς τους τομείς της ζωής.

    Το κατά πόσο μπορεί να είναι μόνιμη η τηλεπάθεια ή η ψυχομετρία στα άτομα που την διαθέτουν; Αυτό που νομίζω εγώ, θα μπορούσα να το παρουσιάσω σαν μια σύνδεση της ψυχολογίας και της παραψυχολογίας. Τι εννοώ; Εφόσον όλοι οι άνθρωποι έχουμε αυτό που λέμε ενσυναίσθηση, τότε μπαίνουμε στην θέση του άλλου, σκεφτόμαστε όπως σκέφτεται και εκείνος. Πολλές φορές όλοι μας έχουμε αναφέρει ότι τα χνώτα μας με κάποιον άλλο άνθρωπο ταιριάζουν, εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος, υπάρχει δηλαδή ένα είδος θετικής ενέργειας ανάμεσά μας. Σε συνδυασμό, λοιπόν, με την ενσυναίσθηση και την εκπομπή στο ίδιο μήκος κύματος, όσο υπάρχει αυτή η στενή σύνδεση των ατόμων, τότε θα νιώθουμε, θα λαμβάνουμε κάποιους παλμούς από το άλλο άτομο. Αυτό μάλιστα νομίζω πως θα είναι ιδιαίτερα έντονο όταν γνωρίζεις κάποιον μεγάλο χρονικό διάστημα. Όσο υπάρχει αυτή η σύνδεση νομίζω πως θα μπορούμε να επικοινωνούμε με αυτόν τον τρόπο. Αλλά και για κάποιον άλλο λόγο να σταματήσει αυτή η επικοινωνία, και να μην είναι σε καθημερινό ή πολύ συχνό επίπεδο, και πάλι μέσω της ενσυναίσθησης δεν θα υπάρχει ένα είδος σύνδεσης; :unsure:

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Πολύ καλό άρθρο, μου άρεσε που παρέθετε διάφορες γνώμες για αυτό το πεδίο.

    Μερικές σημειώσεις:
    Και ακόμη περισσότερες φορές έχει τύχει να χτυπάει το τηλέφωνό μας και μόλις απαντάμε, στην άλλη άκρη του ακουστικού να ακούγεται το άτομο που είχαμε στο μυαλό μας. Η συνήθης φράση που ξεστομίζουμε είναι: «Και ότι σε είχα στο μυαλό μου!».
    Ναι μεν, αλλά πόσες φορές σκεφτίκαμε κάποιον και δεν χτήπισε το τηλέφωνο ή πόσες φορές χτήπισε το τηλέφωνο και ήταν κάποιος που δεν τον σκεφτίκαμε ποτέ; Θέλει προσοχή αυτό, μπορεί να μην είναι παρά μόνο συμπτώσεις.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, υποστηρίζει πως η άμεση αυτή σχέση που έχει η μητέρα με το έμβρυο της, της δίνει την δυνατότητα να γνωρίζει κάθε ώρα και στιγμή τις ανάγκες του και να τις ικανοποιεί, ερμηνεύοντάς το ως «συνεννόηση υποσυνειδήτων, άνευ αισθητού μέσου».
    Καθώς μέχρι και λίγο πριν τον τοκετό η μητέρα και το έμβρυο είναι ένα, με πιό κρητίριο λέγεται το "άνευ αισθητού μέσου"; Είναι απλά σαν το έμβρυο να ήταν π.χ. ένα όργανο στο σώμα της μητέρας. Εκτός και εάν υποστηρίξουμε ότι έχουμε τηλεπαθειακή επικοινωνία με όλα τα όργανά μας-πράγμα προφανώς αρκετά δύσκολο.
    ...τρίτο αυτί...
    Την πρώτη φορά που συνάντησα αυτόν τον όρο σε ένα αρχαίο βιβλίο "παραφυσικών φαινομένων", είχα σκάσει στα γέλια. Εντάξη ρε παιδιά, οκ, τρίτο μάτι ναι, αλλά τρίτο αυτί; Μου φαίνεται πολύ αστείο! Και πού είναι τοποθετιμένο αυτό το αυτί; Και για ποιό λόγο υπάρχει;
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  8. #8
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Κι όμως, αναφορικά με το τρίτο αυτί υφίσταται ο όρος της Διακοής, που αναφέρεται σε αντίληψη με την ακοή κάποιων ήχων μη αντιληπτών με τις γνωστές φυσικές αισθήσεις.
    Αλλωστε μην ξεχνάμε ότι μόνο ένα ελάχιστο ποσοστό της λειτουργίας του ανθρωπίνου εγκεφάλου έχει αποκρυπτογραφηθεί. Κανείς δεν γνωρίζει πού φτάνουν οι δυνατότητες μας. Κάποιοι στο παρελθόν θα γελούσαν και με την ύπαρξη τρίτου ματιού. Σήμερα όμως όλοι σχεδόν θεωρούμε δεδόμένο ότι υπάρχει. Και γιατί η Τηλεπάθεια μεταξύ δύο ατόμων να μην εκδηλώνεται και με το τρίτο αυτί; Σαν δηλαδή ό ένας να ακούει καθαρά τι σκέφτεται ο άλλος.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Πολυ ωραιο το αρθρο!
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  10. #10
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: Ξέρω τι… σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή!

    Εμενα ο προβληματισμος μου δεν ειναι στο αν μπορεις να επικοινωνησεις με ενα ατομο που γνωριζεις αλλα το κατα ποσο μπορει να διαβασεις τη σκεψη η να εχεις διαισθηση γενικα.Δηλαδη για παραδειγμα θεωρειται οτι υπαρχουν μεντιουμ?γιατι στην περιπτωση αυτη μιλαμε για ατομα τα οποια εχουν διαισθηση και μπορουν να δουν πραγματα και για ατομα που δεν γνωριζουν καθολου.Δεν μπορω να το αμφισβητησω αλλα κατα ποσο ειναι δυνατον να προ- βλέπει πραγματα για ατομα που δεν εχει καμια προηγουμενη ψυχικη συνδεση μαζι τους?
    Δεν ξερω...

 

 
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads