s
Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. #1

    Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Καλημέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ που τους τελευταίους μήνες μου χαρίζεται την συντροφιά σας. Οι τελευταίοι μήνες είναι πραγματικά οι πιο δύσκολοι της ζωής μου από ολες τις απόψεις. Σκέφτηκα λοιπόν, αν συμφωνείτε και σεις και φυσικά και η διαχείριση ,να ψάξω ανάμεσα σας , ανθρώπους με παρόμοια γενέθλια στοιχεία. Δηλαδή 30/1/72 , 7.56 π.μ. -μία μέρα διαφορά - αλλά με ίδια σελήνη και οικοθεσία. Δηλαδή ίδιο ωροσκόπο. Βιώνεται ανάλογες καταστάσεις με τις δικές μου , είχατε παρόμοια βιώματα μέχρι στιγμής και μοιραζόμαστε τις ίδιες φοβίες και ανασφάλειες?
    Νομίζω ότι θα μου έκανε καλό να νιώσω κομμάτι μιας παρέας ομοιοπαθούντων (αν υπάρχουν) !!
    Σας ευχαριστώ και περιμένω με αγωνία τα "διδυμάκια" μου στο σύμπαν .
    Victory

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Κοριτσακι μου, δεν χρειαζεται να υπαρχουν κοινα στοιχεια στους χαρτες μας για να καταλαβω πως αισθανεσαι. Η διελευση του Ποσειδωνα απο τον 1ο οικο σου και του Ορανου απο τον 2ο, μου θυμιζει την πιο δυσαρεστη περιοδο της ζωης μου. Συμπτωματικα, ειχα την ηλικια σου.
    Ειμαι σιγουρη, οτι ακομη κι αν δεν βρεις το αστρολογικο σου διδυμακι, υπαρχουν πολλα <αδελφακια> σου, που εχουν βιωσει τα ιδια συναισθηματα με σενα κατα την διαρκεια αυτων των διελευσεων.
    Ακριβως οπως τα περιγραφεις. Ανασφαλεια, φοβιες και θλιψη και να τρεχουν οι υποχρεωσεις.....................:nuts:: nuts:

    Καθε μερα φαινεται να εχει χιλιες ωρες. Στηριξου στους φιλους σου και στην οικογενεια σου.
    Δεν γινεσαι βαρος, γιατι καποια στιγμη ολοι θα περασουμε μια μεγαλη συναισθηματικη κριση και δυστυχως ειναι κι αυτο μεσα σ αυτο που λεμε ωριμοτητα.
    Εκτος απο το < προσφερω > , υπαρχει και το <λαμβανω>, που ειναι κι αυτο μερος απο το μαθημα της ζωης μας.

  3. #3

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Εφάκι μου καλημέρα και σ΄ευχαριστώ πραγματικά για την στήριξη. Τέτοιες στιγμές, νιώθεις μετέωρος ότι δεν μπορείς να στηριχτείς πουθενά και ότι όσο δυνατά και αν φωνάξεις ....κανείς δεν θα ακούσει. Ένιωσα λοιπόν την ανάγκη να βρω ανθρώπους με κοινά βιώματα εδώ μέσα και να λειτουργήσει σαν ένα μικρό group therapy με βάση κάποια κοινά αστρολογικά στοιχεία που τυχόν μοιράζομαι με κάποιους. Ισως να είναι η αναζήτηση μιας φαινομενικής διαφυγής (βλέπεις τρώω την ενεργοποίηση της γενέθλιας αντίθεσης Κρόνου Ποσειδώνα από τον εκπληκτικό Ποσ. που τετραγωνίζει από διέλευση τον Μεγάλο Δάσκαλο), μέσα από την ψευδαίσθηση του "δεν είμαι μόνη μου , άρα όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε" ,ή πάλι είναι ή μοναξιά ενός έντονου 12ου (Ηλιος - Ερμής - Β.Δεσμός) που όσο οικεία και απαραίτητη είναι , τόσο αβάσταχτη γίνεται. Πολλά "ίσως" ....που απλά ψάχνουν επιβεβαίωση ; διάψευση; τον απομηχανή Θεό που θα τα αλλάξει ως δια μαγείας όλα προς το καλύτερο ; την συμπαντική 'δικαίωση" ώς απόδειξη της νομετέλειας ; Η μήπως την ωρίμανση μέσω μιας επίπονης διαδικασίας που θα λειτουργήσει ως το μεγαλύτερο μάθημα " μόνη σου πληρώνεις τα λάθη σου και ακόμα πιο μόνη σου τα διορθώνεις" ;
    Καλή μου Εφη ίσως τελικά να ψάχνω, με λάθος τρόπο για μια ακόμη φορά, το φως στο τουνελ.
    Victory

  4. #4
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Victory μου, αυτο το μικρο group therapy, οπως το ονομασες, θα βρει πολλους αποδεκτες και θα λειτουργησει <αναλγητικα>, για ολους οσους θ αποφασισουν να μιλησουν για την εμπειρια τους αλλα και για εκεινους που απλα θα διαβασουν.

    Δεν ειναι τυχαιο, οτι ολοι οσοι εχουμε βιωσει την ενεργοποιηση μια σκληρης γενεθλιας οψης Κρονου-Ποσειδωνα, (στην περιπτωση μου τετραγωνο), εκφραζουμε παρομοια συναισθηματα με τα δικα σου, οταν δημοσιευονται σχετικα αρθρα.
    Αυτη η οψη διαλυει τις ομορφες αυταπατες μας για την ζωη, τα ονειρα μας , την ιδεολογια μας, ακομη και για την ιδια μας την προσωπικοτητα, τις εσωτερικες μας δυναμεις και τις δυνατοτητες μας, την γνωμη μας για τους ανθρωπους τους περιβαλλοντος μας, αναλογα με τους οικους που βρισκονται οι πλανητες.

    Δεν ψαχνεις καθολου λαθος, οταν απευθυνεσαι στ αλλα μελη γι ανταλλαγη τετοιων εμπειριων. Οσοι αγαπαμε την αστρολογια κι εχουμε περασει τα πρωτα μας <αντα>, νοιαζομαστε πολυ περισσοτερο για τις ψυχολογικες προεκτασεις των οψεων και σε βεβαιωνω, οτι καπου στο βαθος, ολοι περιμενουμε τον απο μηχανης θεο, για να γινει το θαυμα, κι ας λεει αλλα η λογικη μας.

    Επισης και τωρα που κοντοφθανω τα πρωτα <ηντα>:bigsmile::embarrest και τους φιλους μου αυτης της ηλικιας, μην φανταστεις, οτι δεν τον σκεφτομαστε, να κατεβει να μας δωσει την λυση, ακομη και τωρα.

    Victory μου, ολοι εχουμε κανει μεγαλα λαθη στην ζωη μας κι εχουμε υποστει τις συνεπειες για πολυ μεγαλες περιοδους. Ομως σε διαβεβαιω οτι τα ορια της αυτοτιμωριας μας τα οριζουμε εμεις. Μην αφησεις το εαυτο σου να γινει <κολλητη> με την <ενοχοποιηση>, τουλαχιστον οχι παραπανω απ οσο πρεπει.
    Δεν εκανες κι εγκλημα..........Βοηθησε τον 12ο σου και την Αφροδιτουλα σου να εκφραστουν θετικα και τρυφερα για την ιδια σου την υπαρξη.

    ..........και μην ξεχνας, οτι ειμαι κι εγω παθουσα.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Η Έφη μας τα έγραψε κάτι παραπάνω από καλά, και δεν αναφέρομαι μόνο στην αστρολογική της τοποθέτηση, αλλά και ανθρώπινη προσέγγισή της .
    Η αίσθηση της απομόνωσης και της θλίψης, είναι ένα συναίσθημα που ολοένα και περισσότερο φωλιάζει μέσα στην ψυχή του σύγχρονου ανθρώπου. Είναι η ίδια η ζωή μας και ο τρόπος που διαχειριστήκαμε το 24ωρο μας. Δεν υπάρχει χώρος για ουσιαστική επικοινωνία, για φίλους, για μια απλή βόλτα.
    Πρόσφατα παρατήρησα στην άκρη του δρόμου μια μικρή συστάδα παπαρούνες και το βλέμμα μου στάθηκε πάνω καρφωμένο για ένα λεπτό, καθώς στο μυαλό μου γύριζαν σκέψεις ότι η ζωή μας έχει χάσει κάθε ίχνος πρωτογενούς ομορφιάς.
    Δεν υπάρχει διάθεση για μια απλή ζωή που αρκείται σε αυτά που πραγματικά έχουμε ανάγκη και όχι στα επίκτητα ανούσια.
    Στην πραγματικότητα αυτή η θλίψη που νιώθεις εσύ, είναι μια θλίψη που πήρε διαστάσεις μάστιγας και υποσκάπτει ύπουλα ακόμα και την σωματική μας υγεία. Η θλίψη, καταστρέφει το ανοσοποιητικό μας σύστημα.

    Γνώμη μου είναι ότι καθοριστικό ρόλο στην ενεργοποίηση της γενέθλιας αντίθεσης Κρόνου\Ποσειδώνα, παίζει η ταυτόχρονη διελεύση Κρόνου από το 8ο σπίτι.
    Αυτό από μόνο του, οδηγεί τον άνθρωπο να έρθει αντιμέτωπος με τους πιο βαθιά θαμμένους φόβους του-απωθημένα. Ο άξονας 2ου\8ου είναι ισχυρά ενεργοποιημένος αυτή την στιγμή στον χάρτη σου, κάτι που έτσι κι αλλιώς ισχύει και από γενέθλια θέση.

    Αυτό μου δίνει την αφορμή να πω ότι ο άξονας αυτός (2ος\8ος) συνδέεται άμεσα με την ψυχική μας κατάσταση και υγεία. Ιδιαίτερα ο 8ος , επειδή σχετίζεται με τις φοβίες, σε μια δυσμενή του ενεργοποίηση, έχει την ιδιότητα να φέρνει μπροστά μας αυτό ακριβώς που φοβόμαστε.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που παθαίνουν τα μικρά παιδιά, όταν ξαπλωμένα στο σκοτάδι κοιτάζουν γύρω τους με φόβο. Αν φοβούνται τους σκύλους, τότε η τρομαγμένη τους φαντασία θα δει το ακουμπισμένο παλτό στην καρέκλα για σκύλο, ενώ αν φοβούνται τις σαύρες, θα δουν την κασετίνα πάνω στο γραφείο τους για σαύρα.
    Ο ενήλικος που φοβάται την μοναξιά, θα την νοιώσει να του τρυπάει το κόκαλο και εκείνος που έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση θα ζήσει την απελπισία της απαξίας του.
    Το καλό είναι ότι ο άξονας (2ος\8ος) λειτουργεί σαν καθαρτήριο και μαζί με το φόβο, φέρνει το θάρρος. Δεν είναι τυχαίο που με γενέθλια σχέση συνόδου Σελήνης \Πλούτωνα είχα κάποτε αυτή την υπογραφή: «θάρρος είναι να προχωράς ενώ φοβάσαι!»
    Έτσι, η βόλτα με το τρενάκι του φόβου στο σκοτεινό λαβύρινθο του υποσυνείδητου, έχει θεραπευτικό χαρακτήρα αν δεν κλείνεις τα μάτια κάθε φορά που κάποιο πολυκαιρισμένο τέρας εμφανίζεται εμπρός σου.
    Είναι η στιγμή που βρίσκεις το θάρρος να σηκωθείς από το κρεβάτι και να ανάψεις το φως, για να γίνει ο σκύλος παλτό και η σαύρα κασετίνα! Είναι η ώρα να γεννηθείς μέσα από τις στάχτες σου, όπως επιβάλει η παρουσία του Κρόνου στο 8ο σπίτι. Έτσι οφείλεις στον εαυτό σου να το δεις.

    Σου αφιερώνω το παρακάτω απόσπασμα από κάτι που έγραψα σε μια ανάλογη περίπτωση ψυχικών διεργασιών:
    …………………………………………
    Θα περιμένω τα ηφαίστεια να θυμώσουν
    να ξεχειλίσουν στα βουνά της λογικής
    τα αγρίμια τ’ άρρωστα στη λάβα τους να σπρώξουν
    γιατί έχει θάνατο να θες ν’ αναστηθείς!
    ………………………………………..
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Κατια, ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα μαζι σου, για την αναλυση του αξονα 2ου-8ου και την διελευση του Κρονου απο εκει, στο ωροσκοπιο της φιλης μας.

    Αυτος ο αξονας ειναι χτυπημενος και στο δικο μου ωροσκοπιο κι ενεργοποιημενος εδω και πολλα χρονια απο τους <βαρεις> πλανητες. Ο καθενας εφερε το δικο του μαθημα παρεα με τον γενεθλιο Κρονο κι αλλο διαβασμα κι εξετασεις δεν μπορω :bigsmile:, εχω πλεον και πρεσβυωπια για σκονακια.




    Υ.Γ Πριν καποια χρονια, μου προσφερες υπεροχες στιγμες χαλαροτητας με το χιουμορ σου στα κειμενα σου. Σημερα το μεσημερι ομως, αγγιξες με τους στιχους σου την προσωπικη μου θεωρια για την ζωη, οπως εχει διαμορφωθει με το περασμα του χρονου.

  7. #7

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Εφάκι μου το δρομολόγιο είναι πολύ δύσκολο και μάλλον αντανακλαστικά νιώθουμε όλοι περνώντας από τέτοιες στενωπούς, ότι προφανώς πληρώνουμε χρέη μας. Ισως να είναι η ανάγκη της φύσης μας, να εκλογικεύουμε και να αιτιολογούμε κάθε τι κακό ή καλό μας συμβαίνει, σαν συμπαντική ανταμοιβή ( ενοχοποίηση όπως σωστά έγραψες) . Βλέπεις μου είναι , σ' συτή την φάση που βιώνω, πολύ δύσκολο να κατανοήσω ότι είμαι ένας ακόμη μαγνήτης στο άπειρο , θετικών και αρνητικών γεγονότων, και ακολούθως να δράσω και να αντιδράσω στωϊκά στα μηνύματα αυτών . Σ' ευχαριστώ πολύ που δήλωσες παρούσα και έτοιμη για βοήθεια στο group !!!
    Κάτια μου τώρα αρχίζω και συνειδητοποιώ ότι οι παπαρούνες είναι πολύ πιο απαραίτητες για την ευτυχία μας απ΄ότι κάποια άλλα που ζητούσα ή διακαώς επιθυμούσα ....Ελπίζω να μην το ξεχάσω ποτέ ξανά ! Ωστόσο ειλικρινά ο άξονας 2ος -8ος έχει διαταράξει όλη μου την ύπαρξη . Η ανασφάλεια και η αβεβαιότητα έχουν γίνει τρομακτικοί εφιάλτες. Τρέμω τι θα μου ξημερώσει !!!Και την ίδια στιγμή μια φωνή από μέσα μου να με διαβεβαιώνει ότι θα τα καταφέρω. Εδώ έιναι που τρέμω τον Ποσειδώνα μου και τις αυταπάτες. Τρέμω το τι έχει να μου δώσει όλη αυτή η διετία με Ποσειδώνα , κρόνο και Ουρανό !!! Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής : ΤΡΕΜΩ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ !!!! Το είπα γι'αυτό και στις δύο οφείλω και νιώθω να σας πω : "Αγάπα με περισσότερο όταν το αξίζω λιγότερο γιατί τότε είναι που το χρειάζομαι πραγματικά" (Σουηδική παροιμία)
    Σας ευχαριστώ
    Victory

  8. #8
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Quote Originally Posted by Victory View Post
    "Αγάπα με περισσότερο όταν το αξίζω λιγότερο γιατί τότε είναι που το χρειάζομαι πραγματικά" (Σουηδική παροιμία)
    Τι να πω γι' αυτό; Μεγάλο κέρδος για σήμερα! Μόνο αυτό!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    Τα ειπες ολα σε μια φραση.

    Κοριτσακι μου, η ανεξαρτησια στην οποια σ εχει μαθει ο ωροσκοπος σου δοκιμαζεται και τιποτα χειροτερο δεν θα συμβει, αφου ηδη ενοιωσες αυτα τα συναισθηματα, τα οποια δεν φανταζοσουν οτι υπηρχαν στον χαρακτηρα σου. Μην φοβασαι τιποτε αλλο πια:bigsmile:

  10. #10
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Re: Παρόμοιοι γενέθλιοι και ομοιότητες επί του πρακτέου

    πάντως μιας και συζητάμε για παρόμοιους χάρτες...και αστρολογικά δίδυμα...συζητούσα παλιότερα με μία φίλη και εντελώς τυχαία ανακαλύψαμε ότι ένα συγγενικό της πρόσωπο είχε γεννηθεί την ίδια μέρα με μένα (και χρονιά εννοείται) αλλά με κάποιες ώρες διαφορά χωρίς όμως να είμασταν σίγουρες για το δικό του ωροσκόπιο...οπότε η οικοθεσία όντως πρέπει να ήταν διαφορετική....αλλά η Σελήνη ήταν στο ίδιο ζώδιο...και καθώς συζητούσα μαζί της καταλήξαμε να λέμε ακριβώς αυτό το πράγμα...πόσο διαφορετικοί άνθρωποι είμασταν (εγώ και ο συγγενής της) με εντελώς διαφορετικά βιώματα...εντελώς διαφορετικές πορείες, γεγονότα και πολλα πολλά άλλα...

    θα μου πείτε τώρα "για νέο μας το λες?"! προφανώς όχι...το λέω περισσότερο για τη φίλη μας victory που ψάχνει να βρει λιμάνι για τον καημό της...γνωρίζοντας και συζητώντας με τον αστρολογικό της δίδυμο.... αντίθετα, όπως αναφέρει η Έφη αλλά και η Κάτια, μπορεί, αν η "αιτία" μίας τέτοιας συναισθηματικής και ψυχολογικής κατάστασης είναι εντοπισμένη και συγκεκριμένη αστρολογικά (όσο γίνεται βεβαίως) να την έχουν ζήσει πολλοί άνθρωποι ανεξάρτητα με την ημερομηνία γέννησης τους.... :bigsmile:
    Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads