s
H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast
Results 1 to 10 of 50
  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Εισαγωγή – Τι είναι η διαίσθηση;

    Είμαστε πια στην πρώτη δεκαετία του εικοστού πρώτου αιώνα. Κοντεύοντας να κλείσουμε τη δεκαετία και γυρίζοντας προς τα πίσω μπορούμε πλέον να παραδεχτούμε ότι από τον εικοστό αιώνα και μετά έχουν γίνει πλέον ορατά τα όρια της λογικής, του ορθολογισμού και της επιστημονικής μεθόδου ως μέσων καθοδήγησης στη ζωή. Με αυξανόμενο ρυθμό ο κόσμος στρέφεται σε αντιλήψεις και μεθόδους κατανόησης των πραγμάτων που δε στηρίζονται σε στοιχεία που μας δίνουν οι πέντε αισθήσεις μας, μεθόδους όπως η διαίσθηση και η πίστη.



    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    ΧΡΙΣΤΙΝΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΤΑ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΣΧΕΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  3. #3
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Σέβη
    Location
    Π.Φάληρο
    Posts
    242

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Έχει κάποια σχέση η διαίσθηση με τον ανώτερο εαυτό?

  4. #4
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει με μηχανιστικό τρόπο, αν αυτό εννοείτε... Η διαίσθηση είναι σαν το νερό της θάλασσας. Πρέπει να μάθεις που πάει πρώτα το κύμα και μετά να προσπαθήσεις να το "καβαλήσεις"... ¶ρα το πρώτο βήμα είναι να μάθει κανείς να "ακούει" τα συναισθήματα του...

    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη τουλάχιστον. Δεν είμαι ούτε διαισθητικός, ούτε ειδικός, αλλά τις λίγες φορές που πέτυχα πράγματα με τη διαίσθηση κάπως έτσι ήρθαν...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  5. #5

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Πολύ ωραίο θέμα αναπτύξατε κ.Παπαδολιά.Επειδή και εγώ ειμαι διαισθητική και αυτές οι τεχνικές που περιγράψατε μου άρεσαν θα προσπαθήσω να εφαρμόσω κάποιες.Ελπίζω να έχουν αποτελέσματα...
    Ευχαριστούμε πολύ για το άρθρο
    Πηγαίνω ως εκεί που με παίρνει.
    Για να χαίρομαι.
    Κι αν έχω κέφι προχωρώ ως εκεί που δεν με παίρνει.
    Για να μαθαίνω!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    30

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Καταπληκτικό άρθρο.. Αρκετές φορές συγχέω τη διαίσθηση με κάποια φοβία μου και έχω υπάρξει άδικη και υπερβολική χωρίς καμία βάση.. ¶λλοτε, αισθάνομαι ότι βρίσκω την απάντηση και εκπλήσσομαι πως το προέβλεψα ή το φαντάστηκα.. Με βοηθήσατε πολύ.. Και μια ερώτηση, ποια ζώδιο ή ποιος πλανητικός συνδυασμός έχει ανεπτυγμένη τη διαίσθηση του; Ευχαριστώ πολύ...

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Όνομα:
    Μαίρη
    Posts
    6

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Πραγματικά πολύ καλή δουλειά...Θίγετε πολλά ζητήματα...Καταρχήν δεν ξέρω αν όντως οι τεχνικές μπορούν να πιάσουν τόπο...Το πρώτο βήμα είναι σίγουρα να ακούσουμε την εσωτερική μας φωνή και να ξεκαθαρίσουμε πως η διαίσθηση υπάρχει και εκδηλώνεται μόνο όταν κατορθώσουμε να συγχρονίσουμε την ψυχή μας με κάποιο από τα ανώτερα συνειδησιακά επίπεδα. Η διαίσθηση δεν μπορεί να αναλυθεί με βάση "κοσμικές" συνταγές, γιατί τα ανθρώπινα όντα απλά έχουν μάθει να συγχρονίζονται συνήθως με τις τρεις γνωστές διαστάσεις. Διαίσθηση επίσης δε σημαίνει φόβος. Αν αυτό που νιώθουμε μας προκαλεί φόβο τότε δεν πρέπει να το ονομάζουμε έτσι. Συνήθως η έντονη διαίσθηση οπλίζει με θάρρος και υπομονή... Αυτά... Όσο για πλανητικούς συνδυασμούς, σίγουρα έντονο στοιχείο σκορπιού σε ένα ωροσκόπιο μπορεί να υποδηλώνει κάτι τέτοιο.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by GELLO View Post
    Καταπληκτικό άρθρο.. Αρκετές φορές συγχέω τη διαίσθηση με κάποια φοβία μου και έχω υπάρξει άδικη και υπερβολική χωρίς καμία βάση.. ¶λλοτε, αισθάνομαι ότι βρίσκω την απάντηση και εκπλήσσομαι πως το προέβλεψα ή το φαντάστηκα.. Με βοηθήσατε πολύ.. Και μια ερώτηση, ποια ζώδιο ή ποιος πλανητικός συνδυασμός έχει ανεπτυγμένη τη διαίσθηση του; Ευχαριστώ πολύ...
    Θα σας έλεγα ότι εξαρτάται. Γενικώς παραδεκτό είναι ότι τα ζώδια του Νερού σχετίζονται με την ανάπτυξη της διαίσθησης. Ωστόσο και τα ζώδια της Φωτιάς είναι γνωστό ότι κινούνται από παρορμήσεις που τους "βγαίνουν" στη ζωή. Είναι μία άλλη μορφή διαισθητικής επιλογής. Επίσης τα ζώδια του Αέρα εφόσον έχουν αρκετή ουράνια επίδραση, είναι δυνατόν να αφεθούν από την ανάγκη συνεχούς δόμησης και να μπουν στη λογική των ελεύθερων συνειρμών. Για τα ζώδια της Γης για να είμαι ειλικρινής δεν έχω γνώμη, αλλά για τα υπόλοιπα στοιχεία πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να αναπτύξουν αυτή την ικανότητα, καθένα από τη σκοπιά του Στοιχείου του.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Έχει κάποια σχέση η διαίσθηση με τον ανώτερο εαυτό?
    Δεν ξέρω αν μπορώ να απαντήσω με Ναι ή Όχι. Πολλές σχολές μεταφυσικής διδάσκουν ότι η διαίσθηση είναι ο λεγόμενος Ανώτερος Νους, όμως έχω την αίσθηση ότι υπάρχει μία σύγχυση στο θέμα αυτό. Στη διαδικασία της διαίσθησης όπως την περιγράφει η συγγραφέας του άρθρου εμπλέκονται για παράδειγμα συναισθήματα που πρέπει να τα καταγράφουμε. Πού θα εντάσσαμε αυτά τα συναισθήματα;

    Δεν ξέρω το background σας σε αυτά τα θέματα, αλλά για να το πω με θεοσοφικούς ορισμούς η προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχουν στοιχεία του ανώτερου εαυτού αλλά και στοιχεία του μπουντικού υποπεδίου του αστρικού πεδίου (ζητώ συγγνώμη από τους αναγνώστες για τη χρήση ειδικής ορολογίας).
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    πολύ καλό το θέμα σας
    προσωπικά την 'εχω προδώσει πολλές φορές γιάτι βάζω την λογική πάνω από αυτή

 

 
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads