s
Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    21

    Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Εισάγω το θέμα αυτό γιατί πιστεύω πως εάν αρθούν οι αμφιβολίες και οι επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα των εναλλακτικών θεραπειών, τότε θα αυξηθεί περαιτέρω η αποτελεσματικότητά τους.
    Οι θεραπείες αυτού του τύπου είναι μάλλον νοοθεραπείες και δρουν στο αιθερικό σώμα του ανθρώπου το οποίο παίρνει εντολές από την ψυχή μέσω της νόησης και αφού κατασκευάσει "πρόπλασμα" εκδηλώνει αυτό στο φυσικό σώμα μέσω του νου.
    Το αίτιο λοιπόν πρέπει να θεραπεύεται και όχι το αποτέλεσμα.
    Ακόμη αποτελεσματικότερη μπορεί να είναι μια θεραπεία, όταν προηγείται της εμφάνισης της ασθένειας.
    KOSTAS

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    3

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Η προσωπική μου εμπειρία λέει πως βοηθούν πάρα πολύ και σε οξείες και σε άλλες καταστάσεις. Η ομοιοπαθητική και τα ανθοιάματα του Bach που εγώ παίρνω με κρατούν σε μια ισορροπία σε μια δύσκολη περίοδο που περνάω. Για τα ανθοιάματα προτείνω μια πολύ καλή σελίδα:http://rainbowcrystal.com/bach
    και αν κάποιος ενδιαφέρεται περισσότερο μπορώ να τον βοηθήσω.

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    "Εκεί που δυό δεν περπατούν και τρεις δεν κουβεντιάζουν...
    Posts
    36

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Quote Originally Posted by KOSTAS
    Εισάγω το θέμα αυτό γιατί πιστεύω πως εάν αρθούν οι αμφιβολίες και οι επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα των εναλλακτικών θεραπειών, τότε θα αυξηθεί περαιτέρω η αποτελεσματικότητά τους.
    KOSTAS
    Γεια σου Κώστα και καλωσόρισες στο Horoscope!
    Πριν πάρω θέση και καταθέσω κι εγώ την άποψή μου για την αποτελεσματικότητα των εναλλακτικών θεραπειών ήθελα μερικές διευκρινίσεις επάνω στο θέμα που εισήγαγες στο οποίο διακρίνω μια μικρή αντίφαση και θα εξηγήσω πιο αναλυτικά όταν θα μου απαντήσεις στο εξής απλούστατο ερώτημα: Είσαι υπέρ ή κατά των εναλλακτικών θεραπειών;

    Quote Originally Posted by KOSTAS
    Το αίτιο λοιπόν πρέπει να θεραπεύεται και όχι το αποτέλεσμα.
    Ακόμη αποτελεσματικότερη μπορεί να είναι μια θεραπεία, όταν προηγείται της εμφάνισης της ασθένειας.
    KOSTAS
    Σε αυτό με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο και είναι κάτι το οποίο ισχύει και είναι βασικός και πρωταρχικός κανόνας σε οποιαδήποτε μορφή ιατρικής θεραπείας είτε της παραδοσιακής ιατρικής των φαρμάκων και των επεμβάσεων, είτε των εναλλακτικών 8εραπειών, είτε των λογοθεραπειών με την καθοδήγηση θεραπευτή ψυχολόγου, κ.λπ.
    Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...
    Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...
    Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Quote Originally Posted by KOSTAS
    Εισάγω το θέμα αυτό γιατί πιστεύω πως εάν αρθούν οι αμφιβολίες και οι επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα των εναλλακτικών θεραπειών, τότε θα αυξηθεί περαιτέρω η αποτελεσματικότητά τους.
    Οι θεραπείες αυτού του τύπου είναι μάλλον νοοθεραπείες και δρουν στο αιθερικό σώμα του ανθρώπου το οποίο παίρνει εντολές από την ψυχή μέσω της νόησης και αφού κατασκευάσει "πρόπλασμα" εκδηλώνει αυτό στο φυσικό σώμα μέσω του νου.
    Το αίτιο λοιπόν πρέπει να θεραπεύεται και όχι το αποτέλεσμα.
    Ακόμη αποτελεσματικότερη μπορεί να είναι μια θεραπεία, όταν προηγείται της εμφάνισης της ασθένειας.
    KOSTAS
    Συμφωνώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζετε το θέμα της θεραπείας. Αφού είμαστε τρισυπόστατοι, πνεύμα, ψυχή και σώμα, δεν μπορούμε παρά να επουλώσουμε τις πληγές μας με χημικά μέσα, χωρίς να θεραπεύσουμε τη ψυχή και το πνεύμα που υποφέρουν παράλληλα με το σώμα.
    Οι νοοθεραπείες, όπως τις αποκαλείτε, επιδρούν κυρίως στο εσωτερικό μας κομμάτι και ενισχύουν την άμυνα του οργανισμού, δυναμώνοντας την αυτοϊασή του.

    Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας και θα επιθυμούσαμε να σας έχουμε κοντά μας στο φόρουμ

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Όνομα:
    ΒΑΝΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    14

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Θεωρώ ιδιαίτερα αισιόδοξη τη στάση αλλά και την επιστροφή όλο και περισσότερων ανθρώπων στις εναλλακτικές θεραπείες. Σε αρχαιότερους χρόνους πριν η επιστήμη προοδεύσει και φτάσει στην σημερινή της εξέλιξη,όπου τον τελευταίο λόγο έχει το νυστέρι,οι άνθρωποι γνώριζαν μέσα από τη σχέση τους με τη φύση πάμπολλους τρόπους εναλλακτικής θεραπείας.Το ρέικι, η ρεφλεξολογία, ο βελονισμός, η γιόγκα, η χειροπρακτική επιστήμη δεν είναι ανακάλυψη των τελευταίων ετών. Ωστόσο σήμερα παρατηρούμε μια έντονη στροφή σ'αυτούς τους πολύ φυσικούς τρόπους ίασης και αυτό δηλώνει κάτι. Μήπως μας έχει κουράσει η χημική αντιμετώπιση; Μήπως επιστρέφουμε στην αγκαλιά της Μητέρας Φύσης που τόσο απλόχερα μας δίνει τα αγνά της Δώρα είτε για την θεραπεία μας, είτε για την διατήρηση της σωματικής μας ευεξίας καθώς και της πνευματικής μας διαύγειας και της ψυχικής μας αρμονίας; Κάποιες φυλές Ινδιάνων πίστευαν ότι όσο μπορούμε κι ακούμε τους ψίθυρους του αέρα θ' ακούσουμε και τα μυστικά της Φύσης και μέσα σ' αυτά τα μυστικά μπορούμε να ανακαλύψουμε όχι απλώς ένα τεράστιο φαρμακείο, αλλά και μια τεράστια ποικιλία βοτάνων που χαρίζουν ηρεμία, ευφορία,γαλήνη, ευεξία και επιδρούν ιδιαίτερα τονωτικά στην υγεία μας,πνευματικά, ψυχικά και σωματικά.Όσον αφορά τη διάχυση του προπλάσματος, αυτό το θέμα ανοίγει μια άλλη παράμμετρο.Πάντως συνηγορεί δυναμικά σ' αυτό που ονομάζουμε εναλλακτική θεραπεία υπό κατάλληλες προυποθέσεις μάλιστα! Το Σύμπαν δεν λειτουργεί αυθαίρετα, ούτε και η Φύση.Υπάρχουν κάποιοι κανόνες που ακολουθούν και εμείς οφείλουμε να τους σεβαστούμε πρώτα και μετά να τους ακολουθήσουμε.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    21

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Αγαπητέ μου Κένταυρε Χείρων
    Με έμφαση θα τονίσω ότι πιστεύω στις Εναλλακτικές Θεραπείες, τόσο πολύ που θα έλεγα ότι αποτελούν το πρωταρχικό στάδιο της θεραπείας.
    Το αίτιο της α-σθένειας είναι η απώλεια σθένους και σθένος ή ισχύς ή δύναμις είναι η ίδια η δυναμική της ψυχής.
    Η κλασσική ιατρική έφθασε στο συμπέρασμα (το 1973) πως το 75% των ασθενειών οφείλεται σε ψυχοπαθολογικα αίτια.
    Τα νεώτερα συμπεράσματα της κλασσικής ιατρικής ανεβάζουν το ποσοστό αυτό (για τις ασθένειες) στο 99%.
    Η αδυναμία της εναλλακτικής θεραπείας βρίσκεται στο ότι πρέπει να πιστεύει σ' αυτήν και ο θεραπευτής και ο θεραπευόμενος.
    Μία άλλη περίπτωση είναι το ατύχημα, όπου υπάρχει πιθανότητα προσωρινής ή μόνιμης διακοπής της εντολής κίνησης.
    Εδώ το πρόβλημα θεραπεύεται μόνο με την βοήθεια επιμονής και υπομονής, χαρακτηριστικές αρετές των κατ' ουσίαν μυημένων.
    Οι κατ' ουσίαν μυημένοι δεν υποτιμούν, ούτε υπερτιμούν την υλική ή πνευματική πλευρά τους, απλά τιμούν και τις δύο όψεις τους και κατά μία έννοια είναι Κένταυροι (μισοί άλογα και μισοί έλλογα όντα).
    Χαίρομαι όποτε γνωρίζω κάποιον τέτοιον.
    Με Αγάπη
    Ιδιαίτερα για τις Άγιες μέρες αυτές των Χριστουγέννων
    KOSTAS

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    "Εκεί που δυό δεν περπατούν και τρεις δεν κουβεντιάζουν...
    Posts
    36

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Αγαπητέ φίλε Κώστα
    Μου επιτρέπεις να σε λές φίλο ελπίζω.
    Ήταν προφανές ότι πιστεύεις στην αποτελεσματικότητα των εναλλακτικών θεραπειών όταν έγραψες "πιστεύω πως εάν αρθούν οι αμφιβολίες και οι επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα των εναλλακτικών θεραπειών, τότε θα αυξηθεί περαιτέρω η αποτελεσματικότητά τους".
    Η αντίφαση που είπα βγήκε ήταν όταν τις αποκάλεσες μάλλον νοοθεραπείες (γλώσσα Μαργιωρή) αν και όπως ξέρεις πολλές από αυτές προϋποθέτουν σωματική επαφή του θεραπευτή προς τον θεραπευόμενο ή και ακόμα χρήση φυτικών ή και βελονών.
    Με την ίδια λοιπόν λογική όπως και στις εναλακτικές αλλά και στην κλασική ιατρική το θέμα θεραπείας πρέπει να το πιστεύει και ο θεραπευτής και ο θεραπευόμενος.

    Όσο γι αυτό που είπες ότι ..."Η κλασσική ιατρική έφθασε στο συμπέρασμα (το 1973) πως το 75% των ασθενειών οφείλεται σε ψυχοπαθολογικα αίτια" δεν την ξέρω την μελέτη αλλά εν έτει 2005 και η επαφή μου με δεκάδες φίλους ιατρούς νομίζω έχει αναιρέσει την μελέτη του 1973. Λες την μεγάλωσε σε 99% αλλά αυτό το λέω με επιφύλαξη αν δεν δω τις σχετικές καταχωρήσεις στα επίσημα ιατρικά έντυπα. Τα γνωστά συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών και ενδεχομένως κλασικοί αιρετικοί ιατροί σίγουρα και εδώ έχουν βάλει το χεράκι τους.

    Για την σπουδαιότητα των εναλλακτικών θεραπειών θα επανέλθω σε άλλο θέμα μου δεδομένου ότι ο Χείρων είναι σήμερα καταβεβλημένος από τις επαφές του με το αόρατο!

    Σου εύχομαι τα καλύτερα για τις Άγιες ημέρες και ΕΑΝ είσαι αυτός που νομίζω ας πούμε εκδότης και "δάσκαλος" για να μη λέμε και περισσότερα τότε χαίρομαι που μέσα από αυτό το φόρουμ ανταλάσσουμε απόψεις και είναι τιμή μου αυτό!
    Την αγάπη μου επίσης.

    Υ.Γ. Θα χαρώ πολύ πέραν από τις συζητήσεις και τους σχολιασμούς σου να σε δω να και να αρθογραφείς εδώ σε αυτό το όμορφο φόρουμ.
    Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...
    Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...
    Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

  8. #8
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    20

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    mipos kaneis kserei gia to rebirthing?sas parakalo doste mou oses plirofories perisoteres mporeite ean kserete..
    tha ithela na ksero:
    1) pou kai pos voithaei
    2)ti alazei stin zoi sou meta apo mai sinedria rebirthing
    3)an oi alages ine monimes i toulahiston ehoune arketi diarkeia

    PS; ksero kapia pragmata apla epidi eho vrei kapia stin athina pou kanei sinedries rebirthing kai thelo na tin episkefto alla opos katalavenete ime ligo epifilahtikos...
    efhariasto poli

  9. #9

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Γειά σου Κώστα,
    εγώ θα καταθέσω την δική μου εμπειρία. Πριω από 2 χρόνια είχα ένα πολλύ ενοχλητικό προβλημα υγείας , δεν μπορείς να φανταστείς σε ποσεούς (κλασικούς) γιατρούσ πήγα. αποτέλεσμα μηδέν!!! αποφάσισα να κανω ομοιπαθητική. δεν μπορούσα να πιστέψω οτι είχα τοσο καλά αποτέλέσματα!!!!!!! επιπλέον δεν σου κάνουν κακό έστω και αν δεν θεραπευτείς. αλλά πρεπει να κάνεισ μια καλή έρευνα πριν καταλήξεις σε καποιόν ειδικό λόγω του ότι κυκλοφορούν πολλοί κομπογιανίτες.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    25

    Re: Αληθινά; Οι Εναλλακτικές Θεραπείες Είναι Αποτελεσματικές;

    Γεια και καλή χρονιά σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω και αν κάποιος ξέρει να απαντήσει για να ασχοληθει κάποιος με τετοιου ειδους θεραπείες συνηθώς τι οψεις μπορουμε να δουμε στο χαρτη του καθως και ποιους οικους κοιταμε?Εχει καμια σχεση ο 6ος,ο 10ος και ο 12ος με τέτοια θεματα//?

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads