s
Ώρα γέννησης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 76
  1. #1

    Ώρα γέννησης

    Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούνται με γενέθλιους χάρτες, αν τους έχει συμβεί ποτέ το γεγονός η επίσημα αναγραφόμενη στο αρχείο του μαιευτηρίου ώρα γέννησης ενός βρέφους να προκύψει τελικά λανθασμένη ;
    Συγκεκριμένα ενώ εγώ γεννήθηκα 12 ιούλιου του 1976 ατις 05:45 αθήνα(σύμφωνα με το αρχείο του μαιευτηρίου), οι δικοί μου υποστηρίζουν οτι γεννήθηκα γύρω στις 03:30 πμ. Η μητέρα μου ισχυρίζεται οτι επειδή ήταν ξύπνια άκουσε το γιατρό να λέει την ώρα 03:30 (και ο πατέρας μου που ήταν εκτός χειρουργίου την ίδια ώρα λεει περίπου). Στο νοσοκομείο ισχυρίζονται οτι απο τους πόνους η μητέρα μου προφανώς δεν κατάλαβε. Γεννήθηκα όμως 6μηνήτης (πήρα 1 ημέρα απο τον έβδομο μήνα) και βγήκα και με τα πόδια!! και σκέφτομαι μήπως λόγω της ταλαιπωρίας και του τρεξίματος για θερμοκοιτίδα έγραψαν άλλη ώρα τελικά στο αρχείο. Έτσι ενώ μέχρι τώρα κατέστρωνα το ωροσκόπιο βάση της ώρας 05:45 τώρα έχω αμφιβολίες. Προσπάθησα να καταλάβω απο την ερμηνεία των πλανητών στους διαφορετικούς οίκους αλλα περισσότερο μπερδεύομαι.
    Φαίνεται σε ένα ωροσκόπιο η πρόωρη γέννα; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβω ποιας ώρας ωροσκόπιο είναι πιο κοντά σε μένα; καθότι η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη...2 ώρες και 15 λεπτά. Τότε ίσχυε και η θερινή ώρα και όλοι ισχυρίζονται οτι είχαν αλλάξει τα ρολόγια...τα νεύρα μου τα χάπια μου και ένα ...ταξίδι στο χρόνο θέλω...

    Όποια γνώμη άποψη συμβουλή ερμηνεία καλοδεχούμενη..

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Ώρα γέννησης

    Είναι κάπως περίεργο το θέμα και με εχει απασχολήσει πολύ.
    Τότε που γεννηθήκαμε δεν υπολόγιζαν την ωρα.

    Ο μπαμπας μου επιμένει πως γεννήθηκα 23.55, δηλαδή την ωρα που με είδε. Σύμφωνα με αυτή την ωρα, ο ωροσκόπος μου εβγαινε 0,18ο του Αιγόκερω, αλλα δεν "νιωθω" Αιγόκερως.

    Χοντρικά υπολόγισα πως γεννήθηκα 15 λεπτα νωρίτερα και βγαινει ωροσκόπος στις τελευταίες μοίρες του Τοξότη, αλλά ενας επαγγελματίας θα το υπολόγιζε με μεγάλη ακρίβεια.

    Να ξερεις πως από την ωρα που γεννιέται ένα μωρό, μεχρι την ωρα που το βγάζουν με το "πυρεξ" εξω για χαρτζηλίκι και για να το δούν οι συγγενείς, μεσολαβεί ενα 15λεπτο περίπου, γιατί το εξετάζουν επιτόπου και επαναλαμβανουν την εξεταση στα 5 λεπτα (τεστ Απγκαρ), το καθαρίζουν, το πλένουν και το δίνουν αμεσως στη μητερα να το κρατήσει επάνω της και να το ταίσει. Οπότε το λιγότερο 15 λεπτα πέφτουν εξω.

    Ευτυχως στο Ιασω που γέννησα τις κόρες μου, ο γυναικολόγος μου (ήξερε τη μούρλια μου με την αστρολογία),την ωρα που βγήκαν φωναξε την ωρα γέννησης στη μαια που σημείωνε το δελτίο, και στην παιδίατρο, που πήραν τα μωρα για ζύγισμα και μπανάκι!


    Υ.Γ: Όσο και να πονάει η μητερα, σε φυσιολογικό τοκετό που δεν υπάρχει θέμα νάρκωσης,σε πληροφορω θυμάται τα πάντα, με ακρίβεια και λεπτομέρειες.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #3
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ώρα γέννησης

    Να πω ότι δεν κοίταξα το χάρτη σου θα πω ψέμματα. Τον κοίταξα και τον παρακοίταξα. Αλλά δεν πολυκατάλαβα τελικά το τι ζήταγες στο προηγηθέν σου δημοσίευμα.

    Πάντως για το σκέλος της τωρινής ερώτησης σου, σε ενημερώνω πως ούτε χάπια, ούτε νεύρα, αλλά ένα σούπερ ταξιδάκι όλοι μας το χρειαζόμαστε άμα λάχει.

    Τώρα στο θέμα μας. Ανέκαθεν υπήρχαν διάφοροι τρόποι για την λεγόμενη διόρθωση ώρας. Ενα θέμα που για την δική και τις προγενέστερες δεκαετίες το αντιμετωπίζαμε κατά κόρον.

    Μεταξύ των άλλων εν τω μετξύ έχουν βγει και ειδικά προγράμματα την εγκυρότητα των οποίων όμως δεν εμπιστεύομαι απόλυτα.

    Προσωπικά πάντως λαμβάνω υπόψη μου χρόνο με το χρόνο διάφορα σημαντικά γεγονότα του ενδιαφερόμενου.

    Γεννητούρια, βαπτίσεις θάνατος παππού -γιαγιάς ή άλλων κοντινών συγγενών, σπουδές, ανάληψη εργασίας, γάμος κ.ο.κ και γενικά οτιδήποτε σημαδιακό ή σημαντικό στην μέχρι την ημέρα αυτής της διερεύνησης, της ζωής του.

    Εν συνεχεία συντάσσουμε τους χάρτες για αυτές τις σημαδιακές χρονιές και κατόπιν συνδυάζουμε ορισμένα χαρακτηριστικά στοιχεία του χάρτη μέχρι που να ταιριάξουν με όσα συνέβησαν προγενέστερα.

    Ωστόσο εγώ επείδη είμαι λίγο μουρλή και με ενδιαφέρει και η παραμικρή λεπτομέρεια, συνεχίζω κατόπιν της συμφωνίας και του ενδιαφερόμενου παρακολουθώ τον χάρτη του και στα καταπονεινά χρόνια, μέχρι να βεβαιωθώ επί των αρχικών συμπερασμάτων μου.

    Υπάρχουν περιπτώσεις -π.χ. ένα πολύ συνταρακτικό ατύχημα, ή η αποδήμηση σε άλλη χώρα - που βοηθούν στο να φτάσει κανείς στα πλησιέστερα και σωστά της πραγματικής ώρας συμπεράσματα. Σε άλλες περιπτώσεις πάλι όχι.

    Εν πάση περιπτώση υπάρχουν και πολλές άλλες τακτικές που ακολουθεί κανείς. Για εσένα που είσαι στην αρχή θα σε βοηθήσει μόνο μία καλή και στενή συνεργασία με κάποιον συνάδελφο που ασχολείται με το θέμα.

    Συμπερασματικά μόνο να πω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο χάρτη σου, που εάν και εφόσον βρεθεί το κατάλληλο πρόσωπο, πολύ εύκολα θα φτάσετε στο σωστό ή σχεδόν σε ένα αρκετά σωστό συμπέρασμα. Τέτοιο ώστε εν συνεχεία θα είναι ακόμα πιο εύκολο να εξαχθούν ακόμα πιο ακριβή και έγκυρα συμπεράσματα ως προς την πλησιέστερα δυνατή ώρα γέννησης.

    Φιλικά Χρυσάνθη Σπίγγου

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ώρα γέννησης

    Ταυρινούλα μου είσαι υπερ -τυχερή και μπράβο στον γυναικολόγο σου.

    Αμ εγώ ούτε στα παιδιά μου και σκέψου ούτε στην εγγονή μου είχα τέτοια επιτυχία. Η εγγονή γεννήθηκε πέρσι, και ο μεν μπαμπάς είπε άλλα, ή μαμά άλλα, και η μαία -αδελφή της μαμάς - έσκιζε τα ιμάτια της ότι το ρολόι της κλινικής πήγαινε και 4 λεπτά μπροστά.

    Μιλάμε οπωσδήποτε για μικρή διαφορά, απο τα λεγόμενα του ενός με εκείνα του άλλου, αμ έλα που στην περίπτωση της πέφτουν όλα μα όλα ακριβώς στις ακμές, και άντε να βγάλεις άκρη.

    Την παρακολουώ στενά και έχω ήδη φτάσει σε κάποια συμπεράσματα ως προς το ποιά τελικά είναι η ακριβής ώρα, αλλά ρε γαμώτο...............την σήμερον ημέρα τέτοια γκάφα πια, έλεος!

    Εμένα πάντως η μάνα μου έλεγε αφότου φυσικά είχε ήδη γεννήσει πριν από εμένα 4 παιδιά ότι ήμουν γεννημένη γύρω στι 11.00 π.μ. και ο χάρτης έκανε κολωτούμπες για χρόνια!

    Τελικά βρέθηκε πίσω από την εικόνα ενός θείου μου γραμμένη η ώρα γέννησης μου. Γιατί; Ετοιμαζόταν να πάει στην εκκλησία, αλλά κοντοστάθηκε κάτω από το παράθυρο να φωνάξει την γυναίκα του που συμπαραστεκόταν στην μάνα μου και στην μαία -τότε γεννούσαν στο σπίτι - και τότε άκουσε το κλάμα μου και την καμπάνα της εκκλησίας.

    Το θεώρησε μεγάλο θαύμα. Τότε οι εκκλησίες ήταν σαν ελβετικά ρολόγια. Ετσι έμαθα -όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι εκείνης της εποχής, ότι γεννήθηκα πρωί -πρωί ενώ ο πριν απο εμένα αδελφός μου στις 11.00πμ. και όχι εγώ.

    Εμ με τόσα παιδιά και τόσα βάσανα και πόνους, σιγά μην κρατούσαν και ρολόι ή είχαν το νου της στην ώρα γέννησης.

    Πάντως σε γενικές γραμμές η ώρα γεννήσης είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο με το οποίο εμείς οι παλιότεροι είχαμε να παλέψουμε σχεδόν σε κάθε ένα χάρτη!

    Καλό ξημέρωμα.

  5. #5

    Re: Ώρα γέννησης

    Lam,

    το είδος του τοκετού με τον οποίο γεννιόμαστε φαίνεται από τον ωροσκόπο. Κοίταξε και τους δυο ωροσκόπους, το ζώδιο που βρίσκονται και τις όψεις που κάνουν, καθώς και τον κυβερνήτη των δύο ωροσκόπων και δες ποιος ταιριάζει καλύτερα με το ότι γεννήθηκες πρόωρα και ανάποδα, δηλαδή με τα πόδια πρώτα αντί με το κεφάλι.

  6. #6
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Ώρα γέννησης

    Taurine μας δεν χωράει αμφιβολία ότι έχεις ωροσκόπο τοξότη!!
    αλλά και να υπήρχε αμφιβολία είμαι σίγουρη ότι θα διάλεγες την πιθανότητα του τοξότη ...γεγονός που αποδεικνύει ότι έτσι αισθάνεσαι μέσα σου! άρα και με την εις άτοπον απαγωγή, ο τοξότης ισχύει!!

    Να δώσω και μια άλλη σπουδαία πληροφορία Η ώρα γέννησης που μετράει στον ωροσκόπο είναι η στιγμή που κόβεται ο ομφάλιος λώρος γιατί από εκέινη τη στιγμή και μετά ξεκινάει η νέα ζωή για το μωράκι.
    Μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι ενωμένο με τη μαμά του και δεν αποτελεί χωριστή οντότητα, αλλά είναι ένα με αυτήν.

    Καλά όταν θα έρθει η ώρα να γίνω μαμά θα τους έχω όλους στην πρίζα με την ώρα
    άσε που με τη τρέλλα που έχω είμαι ικανή να πω στο γιατρό ''περίμενε μισό λεπτό σε παρακαλώ, μην κόψεις ακόμη τον ομφάλιο λώρο....... και τώρα κόβουμε τον οφμάλιο λώρο''
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  7. #7
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Ώρα γέννησης

    Quote Originally Posted by errikaki View Post
    Taurine μας δεν χωράει αμφιβολία ότι έχεις ωροσκόπο τοξότη!!
    αλλά και να υπήρχε αμφιβολία είμαι σίγουρη ότι θα διάλεγες την πιθανότητα του τοξότη ...γεγονός που αποδεικνύει ότι έτσι αισθάνεσαι μέσα σου! άρα και με την εις άτοπον απαγωγή, ο τοξότης ισχύει!!

    Να δώσω και μια άλλη σπουδαία πληροφορία Η ώρα γέννησης που μετράει στον ωροσκόπο είναι η στιγμή που κόβεται ο ομφάλιος λώρος γιατί από εκέινη τη στιγμή και μετά ξεκινάει η νέα ζωή για το μωράκι.
    Μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι ενωμένο με τη μαμά του και δεν αποτελεί χωριστή οντότητα, αλλά είναι ένα με αυτήν.

    Καλά όταν θα έρθει η ώρα να γίνω μαμά θα τους έχω όλους στην πρίζα με την ώρα
    άσε που με τη τρέλλα που έχω είμαι ικανή να πω στο γιατρό ''περίμενε μισό λεπτό σε παρακαλώ, μην κόψεις ακόμη τον ομφάλιο λώρο....... και τώρα κόβουμε τον οφμάλιο λώρο''
    Η αλήθεια ειναι πως περισσότερο Τοξότης μου "βγαίνει", μιας που καθ'ότι σταθερή, προσαρμόζομαι εύκολα γενικότερα, και βοηθά και η σελήνη, αλλά και ο κυβ. Δίας στον 5ο στους Διδύμους. Δεν είμαι της συνήθειας και της ρουτίνας, γιατί με "πνίγει" η απραξία και η μονοτονία.

    Η ώρα που κόβεται ο ομφάλιος λώρος είναι αμέσως μετά την "εξοδο" του μωρού, καθ'ότι είναι επικίνδυνο να υπάρχει αναμονή εστω και 2-3 λεπτά.
    Ασε που ο ομφαλιος λώρος, μπήκε απευθείας σε δοχείο υγρου αζώτου για να σωθούν τα βλαστοκύτταρα και έπρεπε η διαδικασία να γίνει μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

    (Πάλι πάω να βγω εκτός θέματος, αλλά βρε παιδί μου, συγκινούμαι κάθε φορά που τα θυμάμαι)
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  8. #8
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ώρα γέννησης

    Αν δεν συγκινηθούμε για τέτοιες και σε τέτοιες στιγμές εμείς οι γυναίκες στον υπέρτατο βαθμό ποτέ καμία άλλη συγκίνηση δεν θάχει λόγο να γελάει πριν από εμάς για εμάς Ταυρίνα μου.

    Οσο δε για την κινητικότητα και την ενεργό δράση, έννοια σου και είχα μία Ταυρινάρα μάνα εγώ, που όμοια αγωνίστρια, δυναμική και δραστική ουδέποτε γνώρισα έκτοτε.

    Λες να είσαι το μεταφυικό της πνεύμα; Χα, χα,χα, να πούμε και καμία χαζομάρα και να θυμηθούμε άτομα που ανήκαν σε ζώδια που ήταν λάθος που τις αξίες τους δεν αναγνωρίσαμε αρκετά και που έφυγαν ενώ θα έπρεπε να είναι ακόμα εδώ.

    Φιλ - Χρ

  9. #9
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Ώρα γέννησης

    Κοραλλία πως φαίνεται τοκετός απ'τον ωροσκόπο δλδ?
    Κι εγώ με τα πόδια γεννήθηκα,και ζόρισα πολύ τη μαμά μου,ούτε ηπέρηχοι τότε,τίποτα.
    Ωροσκόπο Καρκίνο έχω,αλλά τι κοιτάζω,τις όψεις του ή της Σελήνης?
    Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  10. #10

    Re: Ώρα γέννησης

    Kαταρχήν ευχαριστώ όλους σας και που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε αλλα και που συμμετέχετε στο topic. Η αλήθεια είναι οτι ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω με ποιο ωροσκόπο φαίνεται οτι γεννήθηκα πρόωρα και ανάποδα.

    1. Αν λάβω υπόψην ώρα γέννησης 03:30 τότε έχω ωροσκόπο δίδυμο, με ερμή (στο 2ο οίκο) στον καρκίνο α) σε συγκλίνουσα σύνοδο με ήλιο (στο 2ο οίκο) και β) ο ερμής σε αποχωρίζων (αν το λέω σωστά)τετράγωνο με πλούτωνα (στο 5ο οίκο) και γ) ο πλούτωνας τριγωνίζει τον ωροσκόπο μου. (ερμηνείες δεν αναφέρω γιατι θα τα κάνω μαντάρα)
    2. Αν λάβω υπόψην ώρα γέννησης 05:45 τότε έχω ωροσκόπο καρκίνο
    - οπου Asc σε σύνοδο με ερμή στο καρκίνο(οπου μου δίνει πάλι στοιχεία διδύμων και για αυτό μπερδεύομαι να διαχωρίσω ποιος ωροσκόπος μου ταιριάζει πιο πολύ)
    - όπου Asc σε σύνοδο με ήλιο (ήλιος και ερμής σε σύνοδο) επίσης στον καρκίνο
    - πλούτωνας ατο τέταρτο οίκο να τετραγωνίζει ερμή και Asc
    - και σελήνη στον έβδομο οίκο σε αντίθεση με ήλιο αφροδίτη κρόνο και συμμετέχουσα σε 2 μεγάλους σταυρούς με κρόνο, αφροδίτη χειρων και ουρανο


    Τώρα που τα γράφω συγκεντρωμένα με τόσο χτυπημένη σελήνη αλλα και τετράγωνα απο πλούτωνα στον τέταρτο, μήπως τελικά ισχύει η 2η περίπτωση; ή είναι άτοπο να το συμπεραίνω απο τις όψεις και μόνο;


    Επίσης θα μπορούσε για παράδειγμα η συμμετοχή του χειρων και κυρίως του ουρανού (5ος οίκος) σε αυτό το μεγάλο σταυρό (που σχηματίζεται όμως ούτως η άλλως με όποιον ωροσκόπο)να δείχνει τον ξαφνικό ερχομό μιας ψυχής (σελήνης);

    Ίσως να λέω και βλακείες αλλα απλά είπα να παραθέσω αυτο που μου ρθε στο μυαλό.

    Συγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ για την όποια απάντηση και καλή συνέχεια σε όλους μας.

 

 
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads