s
[Επί προσωπικού] Γενεθλια μεσοδιαστηματα.
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 35
  1. #1
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    75

    Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Καλημερα!Εχω μια απορια σχετικα με τα γενεθλια μεσοδιαστηματα και τον τροπο ενεργοποιησης τους.Καταλαβα οτι τα γενεθλια μεσοδιαστηματα που ειναι σε σκληρη οψη με γενεθλιο πλανητη οταν ενεργοποιηθουν φερνουν και τα αναλογα αποτελεσματα.Θα αναφερω ενα παραδειγμα του χαρτη μου.Το γενεθλιο μεσοδιαστημα ωροσκοπου/ουρανου 06.34 και ηλιου/ωροσκοπου 06.14,δεχονται οψη χιαστι απο τον πλουτωνα ο οποιος διελαυνει τον 5ο οικο μου.Αυτα τα μεσοδιαστηματα δεν δεχονται καμια σκληρη οψη απο γενεθλιο πλανητη.Σε αυτη την περιπτωση με οψη χιαστι ,τριγωνου εξαγωνου μπορουμε να πουμε οτι εχουμε ενεργοποιηση ;

  2. #2
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by mersini1 View Post
    Καλημερα!Εχω μια απορια σχετικα με τα γενεθλια μεσοδιαστηματα και τον τροπο ενεργοποιησης τους.Καταλαβα οτι τα γενεθλια μεσοδιαστηματα που ειναι σε σκληρη οψη με γενεθλιο πλανητη οταν ενεργοποιηθουν φερνουν και τα αναλογα αποτελεσματα.Θα αναφερω ενα παραδειγμα του χαρτη μου.Το γενεθλιο μεσοδιαστημα ωροσκοπου/ουρανου 06.34 και ηλιου/ωροσκοπου 06.14,δεχονται οψη χιαστι απο τον πλουτωνα ο οποιος διελαυνει τον 5ο οικο μου.Αυτα τα μεσοδιαστηματα δεν δεχονται καμια σκληρη οψη απο γενεθλιο πλανητη.Σε αυτη την περιπτωση με οψη χιαστι ,τριγωνου εξαγωνου μπορουμε να πουμε οτι εχουμε ενεργοποιηση ;
    Τα μεσοδιαστήματα ενεργοποιούνται μόνο από τις λεγόμενες «σκληρές» όψεις και σύμφωνα με την άποψη πολλών αστρολόγων, οι σύνοδοι είναι αυτές που κρίνονται ως η πιο σημαντική όψη ενεργοποίησης μεσοδιαστημάτων. (σκληρές όψεις = Σύνοδος* , τετράγωνο, αντίθεση)
    Γνώμη μου είναι ότι αξίζει να μας απασχολούν τα πιο σημαντικά μεσοδιαστήματα και όχι όλοι οι συνδυασμοί που μπορεί να προκύπτουν. Επίσης, για τον καθένα υπάρχουν κάποια μεσοδιαστήματα που αποκτούν ιδιαίτερη σημασία , λόγω της γενέθλιας ενεργοποιημένης θέσης τους (να δέχονται δηλαδή κάποια γενέθλια σκληρή όψη).

    *Το αν μια σύνοδος είναι τελικά όντως μια σκληρή όψη, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η αξιολόγηση μιας συνόδου γίνεται ανά περίπτωση.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #3

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Πρεπει να δινουμε ιδιαιτερη σημασια στα γενεθλια μεσοδιαστηματα πλανητων που σχηματιζουν οψη μεταξυ τους?[το ρωταω γιατι στην περιπτωση που ενεργοποιειται απο συνοδο θα δεχονται ταυτοχρονα οψη και οι πλανητες].
    Επισης εχω μπερδευτει λιγο με τα θεματα που ενεργοποιει το καθε μεσοδιαστημα. Πρεπει να κοιταζουμε απλα τους πλανητες που συμμετεχουν και να βγαζουμε συμπερασμα?

  4. #4
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by ktisila View Post
    Πρεπει να δινουμε ιδιαιτερη σημασια στα γενεθλια μεσοδιαστηματα πλανητων που σχηματιζουν οψη μεταξυ τους?[το ρωταω γιατι στην περιπτωση που ενεργοποιειται απο συνοδο θα δεχονται ταυτοχρονα οψη και οι πλανητες].
    Επισης εχω μπερδευτει λιγο με τα θεματα που ενεργοποιει το καθε μεσοδιαστημα. Πρεπει να κοιταζουμε απλα τους πλανητες που συμμετεχουν και να βγαζουμε συμπερασμα?
    Δεν έχω κάποια ειδικότητα στα μεσοδιαστήματα, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έχω παρακολουθήσει αρκετά. Από ότι έχω διαβάσει και από όσα έχω προσωπικά παρατηρήσει, η λειτουργία τους χρειάζεται μια υπομονετική αξιολόγηση για το κάθε προσωπικό ωροσκόπιο ατόμου, ξεχωριστά. Όπως και όλα τα άλλα, έτσι και τα μεσοδιαστήματα είναι απόλυτα συνδεδεμένα με το σύνολο του ωροσκοπίου.
    Το μεσοδιάστημα δύο πλανητών που βρίσκονται ήδη σε γενέθλια όψη, σαφώς και έχει μια ιδιαίτερη σημασία. Ωστόσο θα ήθελα να παραθέσω ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό ότι στα μεσοδιαστήματα δεν έχει σημασία το είδος της ενεργοποίησης, αλλά η ενεργοποίηση η ίδια. Θέλω να πω ότι μια «σκληρή» όψη δεν σημαίνει ένα δυσμενές γεγονός. Την ποιότητα του γεγονότος θα την κρίνει η φύση του πλανήτη και η δυναμική του μεσοδιαστήματος.

    Για παράδειγμα, ας πάρουμε ένα μεγάλο τρίγωνο στον αέρα. Ας πούμε ότι έχουμε Κρόνο στους Διδύμους, Σελήνη στον Ζυγό και Αφροδίτη στον Υδροχόο. Αυτό σημαίνει ότι το μεσοδιάστημα της Αφροδίτης\Σελήνης βρίσκεται στον Τοξότη, σε ακριβείας αντίθεση με τον Κρόνο. Τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό; Θα μπορούσε να σημαίνει ότι αυτό το ωραίο τρίγωνο έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα επειδή το μεσοδιάστημα Αφροδίτης\Σελήνης είναι σε αντίθεση με τον Κρόνο; ΟΧΙ!
    Μπορείς να συμπεράνεις όμως ότι αυτή η Σελήνη στον Ζυγό και η Αφροδίτη στον Υδροχόο θα μπορούσε να δημιουργούν πιο ασταθείς απόψεις και «αέρινες» στάσεις και τάσεις στη ζωή, αν δεν ήταν τόσο επηρεασμένες από την καταλυτική επιρροή του Κρόνου. Επειδή το εν λόγω μεσοδιάστημα θεωρείται και μεσοδιάστημα της απόκτησης παιδιών, μπορεί το άτομο να αποκτήσει παιδιά σε μεγάλη ηλικία ή να βρει την πραγματική αγάπη σε μεγάλη ηλικία.
    Last edited by katiakiss; 14-12-2011 at 04:06 PM. Reason: "πιούμε" , αντί για "πούμε" χαχαχα
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #5
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    25

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Τα γενεθλια μεσοδιαστηματα ενεργοποιουνται απο διελευσεις πλανητων ή απο οψεις με τους γενεθλιους πλανήτες?Οταν δυο πλανήτες ειναι σε συνοδο σιγουρα και το μεσοδιαστημα τους θα ειναι σε συνοδο,σωστα?Ποσες μοιρες ανοχης δινουμε στα μεσοδιαστηματα?

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by stavri1 View Post
    Τα γενεθλια μεσοδιαστηματα ενεργοποιουνται απο διελευσεις πλανητων ή απο οψεις με τους γενεθλιους πλανήτες?Οταν δυο πλανήτες ειναι σε συνοδο σιγουρα και το μεσοδιαστημα τους θα ειναι σε συνοδο,σωστα?Ποσες μοιρες ανοχης δινουμε στα μεσοδιαστηματα?
    Οι γενέθλιες όψεις μεσοδιαστήματος\πλανητών , είναι αυτές που καθορίζουν-χαρακτηρίζουν την ποιότητα και την δυναμική του μεσοδιαστήματος. Η ενεργοποίηση γίνεται από διελεύσεις (σκληρών όψεων) ή συνόδους από δευτερεύουσες κατευθύνσεις.
    Στο βαθμό που το μεσοδιάστημα είναι το μέσο της απόστασης δύο πλανητών, εννοείται ότι στην περίπτωση της συνόδου δεν μπορούμε να μιλάμε για μεσοδιάστημα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    25

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Οι εκλειψεις ενεργοποιουν τα μεσοδιαστηματα ή οχι?Ποσες ειναι οι μοιρες που δινονται ανοχη στα μεσοδιαστηματα?

  8. #8
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by stavri1 View Post
    Οι εκλειψεις ενεργοποιουν τα μεσοδιαστηματα ή οχι?Ποσες ειναι οι μοιρες που δινονται ανοχη στα μεσοδιαστηματα?
    Μόνο αν μιλάμε για σημαντικό μεσοδιάστημα (πχ Ήλιου\Σελήνης) και για σκληρές όψεις. Η ανοχή είναι μέχρι 1ο .
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Θα ηθελα να συμπληρωσω σε οσα ανεφερε η Κατια και συμφωνω μαζι της, δυο παρατηρησεις μου απο προσωπικη εμπειρια κι ελπιζω να σε βοηθησουν.

    Πολυ σημαντικο ειναι οταν σε μια οψη μεσοδιαστηματος συμμετεχει ενα προσωπικο σημειο.
    Δηλαδη ωροσκοπος και μεσουρανημα. Π.χ προοδευμενο μεσουρανημα η ωροσκοπος σε οψη με καποιο γενεθλιο μεσοδιαστημα. Προυποθετει βεβαια μεγαλη ακριβεια στην ωρα γεννησης.

    Οι οψεις στο μεσοδιαστημα ωροσκοπου-μεσουρανηματος ειναι απο τις πιο σημαντικες. Δυνατες προοδοι και διελευσεις απ αυτο το σημειο, μπορει να ειναι καθοριστικες για ολη την ζωη.

    Πολυ σημαντικο ειναι επισης, οταν ενας διελαυνων πλανητης που συμμετεχει στο μεσοδιαστημα, σχηματισει τελικα οψη μαζι του. Π.χ Στο γενεθλιο μεσοδιαστημα ηλιου-ποσειδωνα, ο διελαυνων ποσειδωνας σχηματισει μια σκληρη οψη μ αυτο.

    Οσον αφορα στις προοδευτικες οψεις, η ανοχη που εχω διαβασει ειναι μονο μιση μοιρα.

    Ποτε δεν εχω δει να λειτουργει μονο ενα μεσοδιαστημα. Για να δημιουργηθει ενα γεγονος, ενεργοποιουνται κι αλλα σχετικα μεσοδιαστηματα ταυτοχρονα.


    Κατια μου αν διαβασεις το μηνυμα, εξηγησε μου κατι γιατι μαλλον δεν καταλαβα. Τι εννοεις αν εχουμε συνοδο πλανητων δεν εχουμε μεσοδιαστημα? Εννοω οτι η γνωστη συνοδος που εχω ηλιου-πλουτωνα με ανοχη μονο 16 λεπτων δεν σχηματιζει μεσοδιαστημα?

  10. #10
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Κατια μου αν διαβασεις το μηνυμα, εξηγησε μου κατι γιατι μαλλον δεν καταλαβα. Τι εννοεις αν εχουμε συνοδο πλανητων δεν εχουμε μεσοδιαστημα? Εννοω οτι η γνωστη συνοδος που εχω ηλιου-πλουτωνα με ανοχη μονο 16 λεπτων δεν σχηματιζει μεσοδιαστημα?
    Δεν έχει νόημα να βρούμε το μεσοδιάστημα δύο πλανητών που βρίσκονται σε στενή σύνοδο. Θα είχε νόημα αν η απόκλιση είναι αρκετά μεγάλη και θέλουμε να δούμε πως επηρεάζεται η σύνοδος αυτή. Δηλαδή, αν κάποιος τράνζιτ πλανήτης σχηματίζει όψη με την σύνοδο αυτή, είναι πολύ πιθανό να εκδηλώσει την επιρροή του κατά την στιγμή που βρίσκεται στο μεσοδιάστημα της απόκλισης της όψης αυτής.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads