s
[Συζήτηση] Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 79
  1. #1
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    O σημαντικότερος ρολος της γυναικας μέσα στην οικογένεια ήταν -ανέκαθεν- και εξακολουθεί να είναι μέχρι τις μέρες μας, αυτός της μητέρας και συντροφου. Με το πέρασμα του χρόνου, βεβαια, ο ρόλος της αυτός, έχει εξελιχθεί κοινωνικα και ιστορικα και εχει υποστει ριζικές αλλαγες και μεταμορφωσεις όσον αφορά την υποσταση της. Υπηρξε εποχη που η γυναίκα κυριολεκτικά λατρευόταν, ηταν υπευθυνη για όλα και ειχε κυρίαρχο ρολο μεσα στην οικογενεια (μητριαρχια ), αλλά και εποχη που ηταν κλεισμενη στο σπιτι και το μονο "δικαίωμά" της ηταν οι ασχολίες του σπιτιου και η ανατροφη των παιδιων (Αρχαια Αθηνα). Υπήρξε, επίσης, εποχη που, λογω των συνθηκων που επικρατούσαν δεν ηταν σε θεση να ασχοληθει και να διαπαιδαγωγησει τα παιδια της (τουρκοκρατια ), όπως και εποχη που λογω της ισοτητας αλλα και του φεμινισμου διεκδίκησε, συστηματικά και επίμονα και συνεχίζει να διεκδικεί, εδω και δεκαετίες τις ιδιες θεσεις εργασιας με τους αντρες, με αποτελεσμα να αφιερωνει πολυ απο τον χρονο της στην ανάπτυξη της επαγγελματικης και κοινωνικης της καταξιωσης.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Όνομα:
    κωνσταντινα
    Posts
    128

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    καταπληκτικο αρθρο!!
    σε ευχαριστώ πολύ!

  3. #3
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    .. ψηλά ... στα βουνά !!
    Posts
    238

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    -- καθως και την θεση της Ηρας (Juno) αφου τις περισσοτερες φορες σε θεματα γαμου δειχνει να ειναι ενεργοποιημενη.



    Έρση καλημέρα !! τι εννοείς με το παραπάνω τι σημαίνει ενεργοποιημένη ?
    Le coeur unit
    ce que l'esprit divise.

    Η καρδιά σμίγει,
    ό,τι ο νους χωρίζει.

  4. #4

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Έρση μου, και πάλι έκανες πολύ καλή δουλειά!!! Ωραία η εισαγωγή σου στο θέμα, δήλωσες από την αρχή τους δείκτες που θα χρησιμοποιήσεις και την μεθοδολογία σου και η ανάλυσή σου μετά πολύ καλή.

    Συμφωνώ μαζί σου για τον Ουρανό. Στο παράδειγμά σου εδώ ο Ουρανός είναι στον Καρκίνο, σε σύνοδο με Ήλιο και εξάγωνο με Κρόνο (αρκετά σταθεροποιητικός παράγοντας) γιατί να δώσει διαζύγιο; Εξάλλου είναι Καρκίνος στο ζώδιο (η οικογένεια είναι σημαντική) και με ωροσκόπο στον Λέοντα (σταθερές επιδιώξεις στην ζωή), δεν είναι άτομο που θα άφηνε εύκολα τον γάμο της να διαλυθεί.

    Ακόμα όμως και στις δυσαρμονικές του όψεις ο Ουρανός (όταν σχετίζεται με τον γάμο) δεν δίνει πάντα διαζύγιο. Αν ο Ουρανός και οι πλανήτες με τους οποίους κάνει δυσαρμονικές όψεις είναι σε σταθερά ζώδια, και ιδιαίτερα αν το άτομο έχει και άλλα βασικά του στοιχεία σε σταθερά ζώδια, ο γάμος θα περάσει από πολλές διακυμάνσεις αλλά δεν θα δώσει εύκολα διαζύγιο.

    Συμφωνώ και μ' αυτό που λες για τον Ποσειδώνα και τις αποβολές (υποθέτω εδώ εννοείς το τετράγωνό του με την Αφροδίτη). Στο παράδειγμά σου εδώ, οι δείκτες της γονιμότητας είναι πολύ καλοί: Σελήνη (μήτρα, σύλληψη, εγκυμοσύνη, γέννα) είναι σε έξαρση και σε πολύ γόνιμο ζώδιο, η Αφροδίτη (ωοθήκες) στον Καρκίνο (επίσης πολύ γόνιμο ζώδιο) και ο Ερμής (σάλπιγγες) είναι δυνατός σε ζώδιο που κυβερνά. Ακόμα και το τετράγωνο της Σελήνης με τον Πλούτωνα δεν μπορεί να δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί η Σελήνη είναι πολύ δυνατή.

    Επίσης, ο Ουρανός, κυβερνήτης του 8ου, είναι στον Καρκίνο, σε σύνοδο με Ήλιο και εξάγωνο με τον Κρόνο, είναι ευνοϊκός. Είναι και Καρκίνος με ωροσκόπο Λέοντα που μπορεί κάλλιστα να θέλει πολλά παιδιά (έκανε 4 από ότι μας λες).

    Σ' ευχαριστούμε για το ωραίο σου άρθρο.

  5. Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Μπράβο Ερση μου!!!:bigsmile:
    Πολύ καλό άρθρο!!!!! Μας κακομαθαίνεις!!!!!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Νομίζω πως γενικά έχεις μέθοδο και γνώση, ειλικρινά εκτιμώ τη δουλειά (και την προσφορά σου)

    Το "μας κακομαθαίνεις" η αλήθεια είναι πως το σκέφτηκα κι εγώ
    Η ανθρώπινη φύση δεν έχει αληθινή γνώση,
    μόνο η θεϊκή έχει

    Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό ον
    μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση

  7. #7

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Τελεια ειχα βάλει μια σχετικη ερωτηση στο forumn και τωρα ειμαι ετοιμη να το μελετησω καλυτερα το θέμα! Σ ευχαριστω και εγώ με την σειρα μου

  8. #8
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Kαταρχην να σας ευχαριστησω ολους για τα θετικα σας σχολια, πραγματικα με κανετε και νιωθω οτι προσφερω και ειλικρινα θελω να πιστευω πως απο αυτην εργασια κυριως θα βοηθηθουν οι αρχαριοι της Αστρολογιας για ενα τοσο σημαντικο θεμα οπως ειναι η οικογενεια.


    White Horse οταν μιλαμε για ενεργοποιηση της Ηρας , κοιταμε ο,τι κ με τους υπολοιπους πλανητες η πλανητοειδεις, αν υπαρχει οψη στον γενεθλιο αλλα ακομα κ αν δεν υπαρχει,αν την πιανει καποιος πλανητης απο διελευση ( πχ. στο ωροσκοπιο της Μεριλ Στριπ ο Ουρανος απο διελευση εκανε τριγωνο με την γενεθλια Ηρα) η αν κανει σημαντικες οψεις σε ηλιακη η προοδευτικα.


    Κοραλλια μου αναφερομαι στον Ποσειδωνα μεσα στον 5ο οικο της ηλιακης.γι αυτο εσενα θα σε ευχαριστησω ιδιατερως γιατι επισημανες το τετραγωνο της Αφροδιτης με τον Ποσειδωνα στον γενεθλιο που μου διεφυγε να αναλυσω κ κακως γιατι η Αφροδιτη ειναι στους δεικτες που κοιταμε για γαμο κ σχεσεις.
    Ετσι λοιπον να πω μονο, οτι αυτο το τετραγωνο(ενα απο τα πολλα που δινει ) δειχνει την ταση της να εξιδανικευει τους ερωτες της αλλα κ περιοδους θλιψης που μπορει να περναει (δεν ειναι κ λιγο το γεγονος οτι εχασε τον αρραβωνιαστικο της).
    Κ παλι σας ευχαριστω ολους .

  9. #9
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    .. ψηλά ... στα βουνά !!
    Posts
    238

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Έρση πολύ ωραίο όμως το άρθρο πραγματικά

    προβλέπω πολλές σελίδες .. :bigsmile:
    Le coeur unit
    ce que l'esprit divise.

    Η καρδιά σμίγει,
    ό,τι ο νους χωρίζει.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Και εγώ προβλέπω κλείδωμα όπως δεκάδες άλλα άρθρα μελών εάν προσωποποιηθεί :toung:

    Quote Originally Posted by WHITE.HORSE View Post

    προβλέπω πολλές σελίδες .. :bigsmile:
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

 

 
Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads