s
Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. #1

    Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο είναι το λινκ που παραπέμπει στο θέμα αυτό και πως να το τοποθετήσω. Θα ήθελα να παραθέσω κάποια σχόλια στο θέμα αυτό, όχι τόσο διαφωνίας όσο επέκτασης και διευκρίνισης.
    Ο Μπάρακ Ομπάμα εκλέγηκε πρόεδρος των Η.Π.Α. με την αντίθεση Ουρανού/Κρόνου στον άξονα Ιχθύων/Παρθένου, μετά από μια παρατεταμένη και οξυμένη αντιπαράθεση (όπως δείχνει και η φύση του Ουρανού Κρόνου) ανάμεσα σε μια συντηρητική πολιτική διακυβέρνηση (όπως αυτή του Μπους) και την αλλαγή που ευαγγελίζεται ο Ομπάμα. Η ανάληψη της προεδρίας από τον Ομπάμα με την είσοδο του Δία στον Υδροχόο δείχνει ότι θα ξεκινήσει δυναμικά και άμεσα τις αλλαγές αυτές και ότι θα έχουν μεγάλη απήχηση στις μάζες (Υδροχόος) ακόμα και πέρα από τα σύνορα της χώρας του. Οι Η.Π.Α. ανήκουν στο ζώδιο του Καρκίνου, με ωροσκόπο στους Δίδυμους και Σελήνη στους Ιχθύς και τόσο ο τράνζιτ Δίας και Ποσειδώνας στον Υδροχόο όσο και ο Ουρανός στους Ιχθύς είναι ευνοϊκοί.
    Ο Δίας στον χάρτη ενός κράτους δείχνει ανάμεσα στα άλλα το κράτος πρόνοιας, δηλαδή το είδος και το μέγεθος των κοινωνικών παροχών που δίνει ένα κράτος στους πολίτες του (επιδόματα). Ο Ποσειδώνας δεν έχει να κάνει με δημοκρατικά ιδεώδη τόσο όσο με τον σοσιαλισμό, ως ένα σύστημα που ευνοεί τις ασθενέστερες τάξεις. Έτσι, με την σύνοδο Δία/Ποσειδώνα στον Υδροχόο (το ζώδιο του κομμουνισμού και της εξίσωσης των ανθρώπων και των τάξεων) θα ωθήσει πολλές κυβερνήσεις σε μεγαλύτερες παροχές και μέτρα στήριξης των ασθενέστερων οικονομικά και πιο ευπαθών τάξεων ή αντίθετα να τις μειώσει, ανάλογα με το ωροσκόπιο της χώρας. Όπως και να έχει οι κοινωνικές παροχές θα γίνουν αντικείμενο συζητήσεων και ενδιαφέροντος και θα είναι βασικό αίτημα των λαών. Ο συνδυασμός Δία/ Ποσειδώνα/Υδροχόου μπορεί να φέρει την άνοδο των μαζών στο παγκόσμιο προσκήνιο, ανάδειξη του πόνου και των προβλημάτων που μαστίζουν την ανθρωπότητα (πόλεμοι, πείνα κ.λπ.), όπως και πιο ενεργητική συμμετοχή των πολιτών στα κοινωνικά και πολιτικά δρώμενα. Μπορεί να παρατηρηθεί άνοδος των σοσιαλιστικών ιδεών παρόλο που μπορεί να μην εφαρμοστούν ως συστήματα μέσα στο 2009 αλλά αργότερα. Πολιτικές προσωπικότητες που μπορεί να εμφανιστούν τώρα θα έχουν την ικανότητα να γοητεύουν και να μαγνητίζουν τα πλήθη. Σε κάποιες χώρες η σύνοδο Δία Ποσειδώνα μπορεί να φέρει σκάνδαλα ή αποκάλυψη κρατικών μυστικών. Ευνοούνται επίσης οι νέες τεχνολογίες στον χώρο της ιατρικής.
    Ποιοι από εσάς έχετε όψη Δία/Ποσειδώνα στον χάρτη σας; Σας ενδιαφέρει να συζητήσετε μαζί μας πώς εκδηλώθηκε στην προσωπική σας εμπειρία; Έτσι, θα μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα για το πώς μπορεί να εκδηλωθεί κοσμικά.

  2. #2
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Ο Δίας στον χάρτη ενός κράτους δείχνει ανάμεσα στα άλλα το κράτος πρόνοιας, δηλαδή το είδος και το μέγεθος των κοινωνικών παροχών που δίνει ένα κράτος στους πολίτες του (επιδόματα). Ο Ποσειδώνας δεν έχει να κάνει με δημοκρατικά ιδεώδη τόσο όσο με τον σοσιαλισμό, ως ένα σύστημα που ευνοεί τις ασθενέστερες τάξεις. Έτσι, με την σύνοδο Δία/Ποσειδώνα στον Υδροχόο (το ζώδιο του κομμουνισμού και της εξίσωσης των ανθρώπων και των τάξεων) θα ωθήσει πολλές κυβερνήσεις σε μεγαλύτερες παροχές και μέτρα στήριξης των ασθενέστερων οικονομικά και πιο ευπαθών τάξεων ή αντίθετα να τις μειώσει, ανάλογα με το ωροσκόπιο της χώρας. Όπως και να έχει οι κοινωνικές παροχές θα γίνουν αντικείμενο συζητήσεων και ενδιαφέροντος και θα είναι βασικό αίτημα των λαών. Ο συνδυασμός Δία/ Ποσειδώνα/Υδροχόου μπορεί να φέρει την άνοδο των μαζών στο παγκόσμιο προσκήνιο, ανάδειξη του πόνου και των προβλημάτων που μαστίζουν την ανθρωπότητα (πόλεμοι, πείνα κ.λπ.), όπως και πιο ενεργητική συμμετοχή των πολιτών στα κοινωνικά και πολιτικά δρώμενα.



    Κοραλλια μου στα περισσοτερα που λες συμφωνουμε, απλα εγω ειμαι λιγο πιο επιφυλακτικη για αυτην την συνοδο, πραγματι ο Διας ο κυβερνητης του Ζωδιου της παγκοσμιοτητας αλλα κ των παροχων θα κανει οψη με τον κυβερνητη του Ζωδιου των Ιχθυων,Ζωδιο της παλιας εποχης, μιας εποχης που δειχνει εντονη κριση,προβληματα, πονο κ θλιψη, στο Ζωδιου του καινοτομου Υδροχοου κ πιθανον να φερει τα αποτελεσματα που λες.
    Ομως μηπως τελικα αυτη η Συνοδος φερει εξαπατηση κ απογοητευση? κ μην ξεχναμε οτι στις 25 μοιρες του Υδροχοου θα συναντησει αυτη η συνοδος τον Χειρωνα καπου μεσα στον Μαιο ,μιλαμε λοιπον για μια οψη που δειχνει πολυ ιδεαλισμο κ πιθανον να θεραπευσει τα τραυματα του κοσμου.
    ( οψη Δια-Ποσειδωνα κ Χειρωνα ειχαμε το 1946 οταν εγινε η ιδρυση του ΟΗΕ.)
    Θα θεραπευτουν ομως τα τραυματα η για ακομη μια φορα θα εξαπατηθει ο κοσμος?
    Κ οχι μονο αυτο αν σκεφτουμε,εμπλοκη Του χειρωνα με τον αξονα Δια- Ποσειδωνα που δειχνει κ την κερδοσκοπια, τι μπορει να δειξει?

    Τωρα αφου ρωτησες ( το ξερεις αλλωστε) εχω στον χαρτη μου Δια σε κλειστη συνοδο στον Τοξοτη με Ποσειδωνα, μεσα στον 5ο οικο,σε τριγωνο με τον Ηλιο μου που βρισκεται στον 10ο οικο κ ενεργοποιειται με εξαγωνα απο τον Διελαυνοντα Δια.
    Απο διελευση θα σου πω οτι μου εφερε καποιες ευκαιριες κ ανοιγματα στον επαγγελματικο τομεα ( επισης στον συζυγο μου ) αλλα ακομα τα αποτελεσματα δεν τα εχω δει προφανως γιατι ειναι νωρις.
    Γενικα μεσα στον 5ο στην διαρκεια της ζωης μου μου εφερε μια Διδυμο κυηση, στην οποια απεβαλα (η απογοητευση του Ποσειδωνα που με κανει να ειμαι επιφυλακτικη.) μου εφερε δυο παιδια ευτυχως γερα κ επισης μου εφερε διδασκαλια με παιδια αλλα κ μεγαλους.
    Φυσικα μου εχει φερει κ αλλα απλα αυτα αναφερω ενδεικτικα
    Πολυ καλο το αρθρο σου, περιμενω την αποψη σου.

  3. #3

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Αγαπητή Έρση, συμφωνώ ότι η απογοήτευση και η εξαπάτηση είναι πιθανή μ' αυτή την όψη, όμως, κατά την γνώμη μου, αυτή είναι η πιο βαθειά και ουσιαστικά ανθρωπιστική όψη και εξαιρετικά καλοπροαίρετη και επομένως αν δώσει εξαπάτηση δεν είναι με κακό κίνητρο. Οι άνθρωποι που έχουν αυτή την όψη στον χάρτη τους (όπως εσύ και μάλιστα σε τρίγωνο με Ήλιο) είναι μεγάλες ψυχές, έχουν εξαιρετική ικανότητα να συμπάσχουν και να κατανοούν τον ανθρώπινο πόνο και κάνουν ότι περνά από το χέρι τους για να βοηθήσουν. Αισθάνονται βαθειά και ανιδιοτελή αγάπη για τους άλλους.Έχουν έμφυτη την πίστη και την ελπίδα στο μέλλον και μπορούν να την μεταδώσουν και στους άλλους. Γι' αυτό πιστεύω ότι κάτι καλό μπορεί να βγει. Δίνει ιδέες, σχέδια και οράματα για το μέλλον που αν θα πραγματοποιηθούν όμως εξαρτάται από την δράση του ατόμου ή της ανθρωπότητας. Αν το άτομο είναι πιο παθητικό τότε μπορεί να μείνει μόνο στα σχέδια. Έτσι κι αλλιώς η όψη αυτή δίνει ιδέες μπροστά από την εποχή τους που δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν στο παρόν αλλά όταν έρχονται στην συνειδητότητα αρχίζουν να δουλεύονται για να πραγματοποιηθούν στο μέλλον. Θα είναι όμως μεγάλα θέματα με τον Δία. Και αυτές οι τρεις ενέργειες θα έρθουν ξανά σε επαφή του χρόνου όταν ο Δίας θα κάνει σύνοδο με τον Ουρανό στους Ιχθείς. Οπότε κάτι μεγάλο θα ξεκινήσει που θα είναι σημαντικό και θα έχει συνέχεια. Μπορεί να είναι θέμα θρησκευτικό, ανθρώπινο, νομικό, πολιτικό, κοινωνικό. Ή μπορεί απλώς να είμαι πολύ αισιόδοξη!!!Σε ατομικά ωροσκόπια, ακόμα και σε αρνητικές όψεις αυτών των πλανητών, οι δυσκολίες που φέρνει δεν καταβάλλουν το άτομο. Το φιλοσοφούν και προχωρούν. Όσο για την αποβολή των διδύμων (το έζησα κι εγώ και καταλαβαίνω τι σημαίνει), πιστεύω ότι η σύλληψη, εγκυμοσύνη και γέννα φαίνονται περισσότερο στο 8ο και την Σελήνη. Πιστεύω ότι το 5ο δείχνει περισσότερο την σχέση μας με τα παιδιά. Πού είναι το 8ο σου και τι κάνει; Η Σελήνη σου;

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Κοραλλια μου πραγματικα πιστευω πως οτι απογοητευση η εξαπατηση μπορει να προκυψει δεν θα ειναι απο προθεση η απο αρνητικο κινητρο αλλα γιατι στην προσπαθεια καποιων να πραγματωσουν μεγαλοπνοα σχεδια κ οραματα με σκοπο να προσφερουν την ειλικρινη κ ανιδιοτελη συμπαρασταση τους ειτε ιδεαλιστικα ειτε εμπρακτα, απο φαρμακα λογου χαρη μεχρι οπως ανεφερες νεες τεχνολογιες, ισως παρασυρθουν η αποπροσανατολιστουν κ εντελει ολα τα σχεδια κ οι στοχοι παραμεινουν μονο σχεδια κ στοχοι κ αντι για προνοια κ ευμαρεια εισπραξουμε μια ουτοπια.
    Επειδη απο την φυση μου ειμαι αρκετα αισιοδοξη κ ιδεαλιστρια, ευχομαι κ περιμενω πολλα για την ανθρωποτητα,αλλα στο πισω μερους του μυαλου μου, υπαρχει κ μια φωνουλα που μου λεει οτι ο Χειρωνας πρωτα πληγωνει κ μετα θεραπευει, γι αυτο αναρωτιεμαι μηπως οπως εγω που εχω αυτην την Συνοδο κ με κανει αισιοδοξη λεω μηπως κ ο κασμος περιμενει παρα πολλα?
    Ας ευχηθουμε οτι τις ευκαιριες που θα δωσει αυτη η οψη θα τις εκμεταλευτουν κ θα τις αξιοποιησουν αυτοι που πρεπει σε παγκοσμιο επιπεδο κ σε προσωπικο επιπεδο επισης ο καθενας ξεχωριστα, με σκοπο την πνευματικη του καλλιεργεια κ οχι μονο.
    Για εμενα προσωπικα να σου πω οτι η διελευση μου εφερε τα αποτελεσαματα τα θετικα νωριτερα απο οτι περιμενα (συγκεκριμενα εχτες το βραδυ), το αν θα μου φερει κ απογοητευση η οχι θα σου το πω μελλοντικα.
    Τωρα επειδη ρωτας για την σεληνη μου κ τον 8ο μου οικο, θα σου στειλω πρ.μηνυμα για να μην ειμαστε κ οφ τοπικ, απλα θα σου πω οτι ολα τα στοιχεια του χαρτη μου εδειχναν επακριβως τα οσα διαδραματιστηκαν στις εγκυμοσυνες, στις γεννες αλλα κ στα χειρουργεια μου..

  5. Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    ....
    Ο Μπάρακ Ομπάμα εκλέγηκε πρόεδρος των Η.Π.Α. με την αντίθεση Ουρανού/Κρόνου στον άξονα Ιχθύων/Παρθένου, μετά από μια παρατεταμένη και οξυμένη αντιπαράθεση (όπως δείχνει και η φύση του Ουρανού Κρόνου) ανάμεσα σε μια συντηρητική πολιτική διακυβέρνηση (όπως αυτή του Μπους) και την αλλαγή που ευαγγελίζεται ο Ομπάμα. Η ανάληψη της προεδρίας από τον Ομπάμα με την είσοδο του Δία στον Υδροχόο δείχνει ότι θα ξεκινήσει δυναμικά και άμεσα τις αλλαγές αυτές και ότι θα έχουν μεγάλη απήχηση στις μάζες (Υδροχόος) ακόμα και πέρα από τα σύνορα της χώρας του. Οι Η.Π.Α. ανήκουν στο ζώδιο του Καρκίνου, με ωροσκόπο στους Δίδυμους και Σελήνη στους Ιχθύς και τόσο ο τράνζιτ Δίας και Ποσειδώνας στον Υδροχόο όσο και ο Ουρανός στους Ιχθύς είναι ευνοϊκοί.
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε σχέση με τις εκτιμήσεις σου. Πρώτα πρώτα, το γεγονός ότι αν απαίτηση του λαού είναι η αλλαγή, δεν σημαίνει ότι αυτός που την ευαγγελίζεται θα την φέρει κιόλας. Ιδίως ένας πολιτικός που, αστρολογικά τουλάχιστον, είναι χαρακτηριστικός δημαγωγός (Αστρολογία για όλους - View Single Post - H πλεκτανη + το πανω χερι , στον γενεθλιο χαρτη).

    Οι πρώτες του δε κινήσεις μάλλον δείχνουν ότι θα κινηθεί στο πλαίσιο των προκατόχων του. Ας μην ξεχνάμε ότι επί μέγα δημοκράτη Τζον Φ. Κένεντι ενεπλάκησαν ουσιαστικά οι ΗΠΑ στον πόλεμο του Βιετνάμ και επί μέγα δημοκράτη Κλίντον έγιναν οι πρώτοι βομβαρδισμοί ευρωπαϊκής χώρας μετά τον Β' Π.Π. Οι αλλαγές που λέει ότι θα φέρει δεν μπορούν να ξεκινήσουν άμεσα ούτε δυναμικά, καθώς οι χρηματοδότες του δεν φημίζονται για την αξία που δίνουν στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια, ούτε έχει φανεί ποτέ στην ιστορία ότι οι ριζικές αλλαγές γίνονται με μεταρρυθμίσεις τύπου εναλλαγής προσώπων σε καθεστώτα κοινοβουλευτικής "δημοκρατίας".
    Εν κατακλείδι, απήχηση ο Ομπάμα μπορεί να έχει. Δεν είναι καθόλου σίγουρο όμως αν θα έχει και κάποιο αποτέλεσμα, ή αν η πολιτική του θα είναι διαφορετική από των προκατόχων του.

    Αναφέρεις ακόμα ότι υπάρχουν ευνοϊκές τάσεις με την παρουσία των Δία-Ποσειδώνα στον Υδροχόο. Σωστόν, καθώς τριγωνίζουν τους Δίδυμους και ο Ουρανός τους εξαγωνίζει. Δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς τις μοίρες, αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι και η Σελήνη των Η.Π.Α. και ο Ωροσκόπος τους είναι στα μεταβλητά, που εδώ και μήνες δέχονται την πίεση της αντίθεσης των Κρόνου - Ουρανού (και θα την δέχονται για πολύ ακόμη), και εφόσον ο Ήλιος τους είναι στον Καρκίνο, αργά ή γρήγορα θα δεχθεί την όψη αντίθεσης από τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω.
    Αυτά τα στοιχεία εμένα δεν μου δίνουν την αίσθηση ότι θα είναι μια περίοδος κατά την οποία ο Ομπάμα (η ο όποιος Ομπάμα) και να θέλει να κάνει κάτι καλό θα μπορεί και να το κάνει. Το δε τετράγωνο Κρόνου με τον Πλούτωνα, που ακολουθεί, δεν νομίζω να ευνοεί τις Η.Π.Α., αντιθέτως.

    Ο Ποσειδώνας δεν έχει να κάνει με δημοκρατικά ιδεώδη τόσο όσο με τον σοσιαλισμό, ως ένα σύστημα που ευνοεί τις ασθενέστερες τάξεις. Έτσι, με την σύνοδο Δία/Ποσειδώνα στον Υδροχόο (το ζώδιο του κομμουνισμού και της εξίσωσης των ανθρώπων και των τάξεων) θα ωθήσει πολλές κυβερνήσεις σε μεγαλύτερες παροχές και μέτρα στήριξης των ασθενέστερων οικονομικά και πιο ευπαθών τάξεων ή αντίθετα να τις μειώσει, ανάλογα με το ωροσκόπιο της χώρας. Όπως και να έχει οι κοινωνικές παροχές θα γίνουν αντικείμενο συζητήσεων και ενδιαφέροντος και θα είναι βασικό αίτημα των λαών.
    Ο υπαρκτός σοσιαλισμός (κομουνισμός), καλώς ή κακώς, μας τελείωσε το '88-'90. Οι ιδέες του για αταξική κοινωνία και σταμάτημα της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο μπορεί να παραμένουν, αλλά με τον παραδοσιακό τρόπο εκφραζόμενες αντικειμενικά συγκινούν όλο και λιγότερους ανθρώπους. Η συρρίκνωση των Κ.Κ. ανά τον κόσμο αυτό δείχνει.

    Με αυτό δεδομένο και σε συνδυασμό ότι ο Ουρανός, ως ρηξικέλευθος, δεν μπορεί να φέρει στην επιφάνεια ξαναζεσταμένο φαγητό, εκτιμώ ότι το καινούργιο που θα φέρει είναι η ανάπτυξη οικολογικών ιδεών και κινημάτων (ο Ουρανός είναι της Οικολογίας) και όχι σοσιαλιστικών, ή τουλάχιστον κινημάτων που θα εμπεριέχουν κοινωνικά αιτήματα αλλά διεθνοποιημένα και στη βάση της οικολογίας. Θα φροντίσει για αυτό η σύνοδος Δία-Ποσειδώνα, η οποία πιστεύω ότι θα γεννήσει και το όραμα που λείπει.
    Γιατί δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, μπορεί να έπεσε ο υπαρκτός, αλλά κατέρρευσε και το αντίπαλο ιδεολογικό του δέος, αυτό του καπιταλισμού με το προσωπείο του φιλελευθερισμού. Υπάρχει ιδεολογικό κενό και όπως ξέρετε το Σύμπαν αντιπαθεί τα κενά. Ένα νέο όραμα θα εμπνεύσει πάλι τους ανθρώπους, τέτοιο που να καλύπτει τις σύγχρονες απαιτήσεις.

    Όσον αφορά τις όποιες παροχές, ας είμαστε ρεαλιστές. Για να υπάρχουν παροχές πρέπει να δώσουν αυτοί που έχουν. Αυτοί που έχουν, από μόνοι τους δεν πρόκειται να κουνήσουν ούτε το μικρό τους δαχτυλάκι. Ο Πλούτωνας στον Αιγόκερω αυτό μας δείχνει, όπως και το πώς αντιδρούν οι εξουσίες όταν χάνουν την ισχύ τους.

    Μπορεί να παρατηρηθεί άνοδος των σοσιαλιστικών ιδεών παρόλο που μπορεί να μην εφαρμοστούν ως συστήματα μέσα στο 2009 αλλά αργότερα. Πολιτικές προσωπικότητες που μπορεί να εμφανιστούν τώρα θα έχουν την ικανότητα να γοητεύουν και να μαγνητίζουν τα πλήθη. Σε κάποιες χώρες η σύνοδο Δία Ποσειδώνα μπορεί να φέρει σκάνδαλα ή αποκάλυψη κρατικών μυστικών. Ευνοούνται επίσης οι νέες τεχνολογίες στον χώρο της ιατρικής.
    Αναφορικά με τις "σοσιαλιστικές" ιδέες, αναφέρομαι πιο πάνω. Δεν θα είναι σοσιαλιστικές με την έννοια που τώρα ορίζουμε τον σοσιαλισμό. Το ότι θα εφαρμοστούν αργότερα είναι το πιο σίγουρο, καθώς και θα χρειαστεί χρόνος για να αφομοιωθούν από τις πλατιές μάζες των ανθρώπων αλλά και θα υπάρχει η σθεναρή αντίσταση των κρατούντων. Και φυσικά, μέσα σε ένα πλαίσιο διεκδίκησης από τις μάζες, αυτές, μέσω των διαδικασιών και αναγκαστικά, πάντα αναδεικνύουν τους επικεφαλής τους, είτε αυτοί είναι χαρισματικοί ηγέτες είτε χαρισματικοί καιροσκόποι.

    Συμφωνώ και με τα υπόλοιπα (σκάνδαλα και εξελίξεις τεχνολογικές-ιατρικές), απλώς θα προσθέσω ότι πέρα από τις εξαπατήσεις ο Ποσειδώνας σχετίζεται και με τις ψευδαισθήσεις - και όχι μόνο από αυτές που πουλάνε οι δημαγωγοί πολιτικοί, αλλά και των ψυχοτρόπων ουσιών. Οπότε δεν αποκλείεται είτε εξάπλωση της χρήσης κάποιου ναρκωτικού είτε η ανακάλυψη ενός νέου, πιο ...αποδοτικού.
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  6. #6

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Ναι, ο κίνδυνος με τον Ποσειδώνα είναι πάντα να μείνουν όλα μια ουτοπία κι ίσως κι εγώ παραείμαι αισιόδοξη! Λες όμως να γεννηθεί μ' αυτή την όψη κάποιο άτομο (όπως π.χ. ο Μαχάτμα Κάντι) που να παίξει αργότερα ως προσωπικότητα κάποιο σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του κόσμου; Θα παρακολουθούμε και θα δούμε...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    De me xwraei o topos
    Posts
    12

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Οπου και να έψαξα δε βρήκα πουθενά τι σημαινει η όψη εξαγώνου πλούτωνα με ποσειδώνα..Εχετε τίποτε στα υποψιν?

  8. #8
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο είναι το λινκ που παραπέμπει στο θέμα αυτό και πως να το τοποθετήσω. Θα ήθελα να παραθέσω κάποια σχόλια στο θέμα αυτό, όχι τόσο διαφωνίας όσο επέκτασης και διευκρίνισης.
    Ο Μπάρακ Ομπάμα εκλέγηκε πρόεδρος των Η.Π.Α. με την αντίθεση Ουρανού/Κρόνου στον άξονα Ιχθύων/Παρθένου, μετά από μια παρατεταμένη και οξυμένη αντιπαράθεση (όπως δείχνει και η φύση του Ουρανού Κρόνου) ανάμεσα σε μια συντηρητική πολιτική διακυβέρνηση (όπως αυτή του Μπους) και την αλλαγή που ευαγγελίζεται ο Ομπάμα. Η ανάληψη της προεδρίας από τον Ομπάμα με την είσοδο του Δία στον Υδροχόο δείχνει ότι θα ξεκινήσει δυναμικά και άμεσα τις αλλαγές αυτές και ότι θα έχουν μεγάλη απήχηση στις μάζες (Υδροχόος) ακόμα και πέρα από τα σύνορα της χώρας του. Οι Η.Π.Α. ανήκουν στο ζώδιο του Καρκίνου, με ωροσκόπο στους Δίδυμους και Σελήνη στους Ιχθύς και τόσο ο τράνζιτ Δίας και Ποσειδώνας στον Υδροχόο όσο και ο Ουρανός στους Ιχθύς είναι ευνοϊκοί.
    Ο Δίας στον χάρτη ενός κράτους δείχνει ανάμεσα στα άλλα το κράτος πρόνοιας, δηλαδή το είδος και το μέγεθος των κοινωνικών παροχών που δίνει ένα κράτος στους πολίτες του (επιδόματα). Ο Ποσειδώνας δεν έχει να κάνει με δημοκρατικά ιδεώδη τόσο όσο με τον σοσιαλισμό, ως ένα σύστημα που ευνοεί τις ασθενέστερες τάξεις. Έτσι, με την σύνοδο Δία/Ποσειδώνα στον Υδροχόο (το ζώδιο του κομμουνισμού και της εξίσωσης των ανθρώπων και των τάξεων) θα ωθήσει πολλές κυβερνήσεις σε μεγαλύτερες παροχές και μέτρα στήριξης των ασθενέστερων οικονομικά και πιο ευπαθών τάξεων ή αντίθετα να τις μειώσει, ανάλογα με το ωροσκόπιο της χώρας. Όπως και να έχει οι κοινωνικές παροχές θα γίνουν αντικείμενο συζητήσεων και ενδιαφέροντος και θα είναι βασικό αίτημα των λαών. Ο συνδυασμός Δία/ Ποσειδώνα/Υδροχόου μπορεί να φέρει την άνοδο των μαζών στο παγκόσμιο προσκήνιο, ανάδειξη του πόνου και των προβλημάτων που μαστίζουν την ανθρωπότητα (πόλεμοι, πείνα κ.λπ.), όπως και πιο ενεργητική συμμετοχή των πολιτών στα κοινωνικά και πολιτικά δρώμενα. Μπορεί να παρατηρηθεί άνοδος των σοσιαλιστικών ιδεών παρόλο που μπορεί να μην εφαρμοστούν ως συστήματα μέσα στο 2009 αλλά αργότερα. Πολιτικές προσωπικότητες που μπορεί να εμφανιστούν τώρα θα έχουν την ικανότητα να γοητεύουν και να μαγνητίζουν τα πλήθη. Σε κάποιες χώρες η σύνοδο Δία Ποσειδώνα μπορεί να φέρει σκάνδαλα ή αποκάλυψη κρατικών μυστικών. Ευνοούνται επίσης οι νέες τεχνολογίες στον χώρο της ιατρικής.
    Ποιοι από εσάς έχετε όψη Δία/Ποσειδώνα στον χάρτη σας; Σας ενδιαφέρει να συζητήσετε μαζί μας πώς εκδηλώθηκε στην προσωπική σας εμπειρία; Έτσι, θα μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα για το πώς μπορεί να εκδηλωθεί κοσμικά.


    Aγαπητή φίλη

    Δεν έχω όψη Δια/Ποσειδώνα στο χάρτη μου.
    Έχω όμως αντίθεση Κρόνου/Ουρανού στον γνωστό άξονα Παρθένου-Ιχθύων (απολύτως ενεργοποιημένο αυτόν τον καιρό) που εμπλουτίζεται με σύνοδο Πλούτωνα ¶ρη με τον Ουρανό, όποτε έχουμε και τους 3 απέναντι από τον Κρόνο και ΟΛΟΙ σε τετράγωνα με τον Ήλιο μου (άλλος περισσότερο άλλος λιγώτερο). Το χαριτωμένο σκηνικό συμπίπτει με τον άξονα MC-IC και ως εκ τούτου τετραγωνίζει και τον ωροσκόπο μου ....ο άξονας του οποίου συμπίπτει με αυτόν του Νότιου Δεσμού (σύνοδος με ωροσκόπο)

    Εφόσον εγώ μακροημερεύω και χωρίς την βοήθεια (καλής & ευγενικής) όψης Δία / Ποσειδώνα δεν βλέπω το λόγο να μη συμβεί το ίδιο και στον συμπαθή Ομπάμα, και (φοβούμαι) και στην κυβέρνησή του:weird: .
    Όσον αφορά την αντίθεση Ουρανού - Κρόνου πάντως επιβεβαιώνω πως δεν πρόκειται να δει ήρεμη μέρα. Κάθε μέρα και μια έκπληξη (κακή!!! φοβούμαι επίσης)

    Οπότε καλά έκανε και πήγε διακοπές με την οικογενειά του στο πανάκριβο ξενοδοχείο στην Χαβάη (δεν ζηλεύω να εξηγούμαστε, προτιμω τη Μάνη, όπως μάθει ο καθένας)

    Με όλο τον απαιτούμενο σεβασμό στην αστρολογία όμως, τι περιμένεις ακριβώς από αυτόν τον γοητευτικό κυριούλη ?? Ναι, υποθέτω και εγώ πως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, σου υπενθυμίζω όμως πως υπουργός εξωτερικών έγινε η Χίλαρι.!!!
    Αντιπρόεδρο ποιόν έκανε δεν ξέρω ακριβώς, να υποθέσω αυτόν τον ηλικιωμένο κύριο που έλεγε στην προεκλογική του εκστρατεία? Αυτόν τον καλό Χριστιανό, που θα συνεχίσει το φιλάνθρωπο έργο του Μπους ανά την ηφηλιο (γιατί ο νέος και όμορφος πρόεδρος δεν θα μπορεί ίσως να ασχοληθεί και με αυτό

    Οι κοινωνικές παροχές των Ηνωμένων Πολιτειών έκαναν προ 30ετίας και βάλε ένα θαύμα. Η εντελώς απολίτικ μαμά μου, που τις επισκέφτηκε, επέστρεψε στην Ελλάδα συνειδητοποιημένη (και τρομαγμένη από αυτά που είδε) στο έπακρο.... Σταμάτησε να οραματίζεται την επιστροφή του Βασιλιά στο Τατόι (καθότι Μανιάτισσα) και άρχισε να ανησυχεί για την Ιδιωτική Ασφάλιση, τις ιδιοτικοποιήσεις (γενικώς), μέχρι και καλημέρα στον μακαρίτη το Φλωράκη είπε, που ήταν γειτονάς της!!:unsure:

    Ελπίζω φυσικά για τους Αμερικάνους (έχω και μερικά πρώτα ξαδέλφια αμερικάνους, οπότε έχω σοβαρούς οικογενειακούς λόγους) το καλύτερο. Και τους το εύχομαι από καρδιάς. Αλλά να πω ότι το βλέπω;; όχι! δεν το βλέπω!!!
    Η ανθρώπινη φύση δεν έχει αληθινή γνώση,
    μόνο η θεϊκή έχει

    Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό ον
    μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση

  9. Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Ναι, ο κίνδυνος με τον Ποσειδώνα είναι πάντα να μείνουν όλα μια ουτοπία κι ίσως κι εγώ παραείμαι αισιόδοξη! Λες όμως να γεννηθεί μ' αυτή την όψη κάποιο άτομο (όπως π.χ. ο Μαχάτμα Κάντι) που να παίξει αργότερα ως προσωπικότητα κάποιο σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του κόσμου; Θα παρακολουθούμε και θα δούμε...
    Από χαρισματικές προσωπικότητες έχουμε χορτάσει. Αυτό που λείπει (και ευελπιστώ να αναδείξει ο Ουρανός) είναι η πιο ουσιαστική συμμετοχή του κόσμου σε διαδικασίες.
    Το να υπάρξει ένας (ας το δεχτούμε, χαρισματικός και με διάθεση να κάνει κάτι καλό) ηγέτης και ο υπόλοιπος κόσμος, αν όχι όλος τουλάχιστον το μεγαλύτερο τμήμα του, παραμείνει απαθής και περιμένει να πέσει το μήλο στο στόμα του δεν θα φέρει καμία αλλαγή, όπως δεν έχει φέρει μέχρι τώρα.

    Quote Originally Posted by toniats View Post
    ....................
    Ελπίζω φυσικά για τους Αμερικάνους (έχω και μερικά πρώτα ξαδέλφια αμερικάνους, οπότε έχω σοβαρούς οικογενειακούς λόγους) το καλύτερο. Και τους το εύχομαι από καρδιάς. Αλλά να πω ότι το βλέπω;; όχι! δεν το βλέπω!!!:wacko:
    Καλά βλέπεις :bigsmile:
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Συζήτηση του άρθρου: "Η είσοδος του Δία στον Υδροχόο" από "Ζωή και Ζώδια"

    Δημήτρη, μήπως η αντίθεση Κρόνου - Ουρανού έχει να κάνει και με την αντίθεση τεχνοκρατών - ηθικής/μπέσας; Νομίζω ότι παίζει ένα τέτοιο σενάριο.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads