s
[Συζήτηση] Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Κρίσιμες μοίρες λέγονται οι ακμές των “οίκων” της Σελήνης. Οι “οίκοι” της Σελήνης είναι 28, όσες και οι μέρες του ταξιδιού της στον ζωδιακό. Κάθε “οίκος” είναι το σύνολο των μοιρών που διανύει η Σελήνη, κατά μέσο όρο την ημέρα. Διαιρούμε τις 360ο μοίρες του ζωδιακού κύκλου με το 28, όσες είναι οι ημέρες που χρειάζεται η Σελήνη για να διανύσει αυτό τον κύκλο:

    360:28=12ο 51΄25,2΄΄ άρα η Σελήνη κινείται περίπου 12ο 51΄ μοίρες την ημέρα. Η ακμή κάθε οίκου δείχνει τα όρια μεταξύ των “οίκων” της Σελήνης. Τα όρια αυτά (ακμές) ονομάστηκαν κρίσιμες μοίρες.

    Για να βρούμε τις κρίσιμες μοίρες (τις ακμές των οίκων της Σελήνης) αρχίζουμε να μετράμε από το σημείο της εαρινής ισημερίας, δηλαδή την μηδενική του Κριού που είναι και η ακμή του 1ου οίκου της Σελήνης και άρα η πρώτη κρίσιμη μοίρα. Κάθε φορά προσθέτουμε 12ο51΄μοίρες.


    Ακολουθεί συζήτηση επί του άρθρου: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

  2. #2

    Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Δινουμε καποια ανοχη στις μοιρες αυτες?και η ενεργοποιηση ισχυει για ολες τις οψεις?
    Ευχαριστω!

  3. Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Silvestro γεια σου, στις κρίσιμες μοίρες δεν δίνουμε καμία ανοχή, ή είναι κρίσιμη μοίρα ή δεν είναι. Μόνο στα πρώτα λεπτά παίζει η ανοχή. Η ενεργοποίηση γίνεται με αυτές που ονομάζουμε σκληρές όψεις, δηλαδή σύνοδο, αντίθεση, τετράγωνο. Οι πλανήτες που θα ενεργοποιήσουν την κρίσιμη μοίρα για να βγάλει ένα σημαντικό γεγονός είναι οι αργοί, π.χ. σύνοδος Πλούτωνα με γενέθλιο πλανήτη σε κρίσιμη μοίρα, θα βγάλει σημαντικό γεγονός. Αν ενεργοποιηθεί από ένα διελαύνοντα Ερμή δεν θα βγάλει γεγονός εκτός και αν ενεργοποιείται και από σημαντικό προοδευτικό μας πλανήτη.

  4. #4

    Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

  5. #5

    Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    γεια σας!
    αυτο το θεμα με τις κρισιμες μοιρες,με απασχολει πολυ και ψαχνω καποιον που ισως να ξερει και να θελει να με βοηθησει. Εχω τον ηλιο και το μεσουρανημά μου σε κρισιμες μοιρες στο γενεθλιο και στην επομενη ηλιακη μου επιστροφη,θα εχω σεληνη στον πεμπτο,στον Ζυγο και σε κρισιμη μοιρα και μαλιστα σε αντιθεση με τον Ερμη.Συνηθως χρεωνουμε τα ερωτικα και τα παιδια στον πεμπτο,αλλα εχω κατι καλλιτεχνικα θεματα ανοιχτα και σκεφτομαι πως αυτο εχει αμεση σχεση με τον Ζυγο.Επισης ο Ερμης,ειναι πλανητης-κλειδι της διανοησης.Να περιμενω θετικη ή αρνητικη εξελιξη;

  6. #6
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Αγαπητή nostercopernicus καλώς μας ήρθες.

    Οι κρίσιμες μοίρες δεν φέρνουν θετικές ή αρνητικές εξελίξεις, περιγράφουν μια κρισιμότητα στα θέματα που σημειοδοτεί ο πλανήτης που βρίσκεται εκεί. Αν διαβάσεις το παραπάνω ποστ της κ. Σχοινοπλοκάκη θα δεις πως γράφει ότι για να έχουμε ενεργοποίηση χρειαζόμαστε σκληρές όψεις με αργούς πλανήτες. Ο Ερμής είναι γρήγορος πλανήτης άρα επί της ουσίας δεν ενεργοποιεί τίποτα ιδιαίτερο σε σχέση τουλάχιστον με κρίσιμη μοίρα.

  7. Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    nostercopernicus.1 συγχωρήστε με για καθυστερημένη απάντηση!
    Κάθε πλανήτης σε κρίσιμη μοίρα, ότανενεργοποιείται μας δείχνει ότι τα θέματα του έχουν φτάσει σε ένα κρίσιμο σημείοκαι πρέπει να γίνουν αλλαγές ή διορθώσεις αφού έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο τουςή έχουν φτάσει σε αδιέξοδο. Πρέπει να σχεδιάσουμε ξανά τα θέματα του, ναπάρουμε αποφάσεις και να προχωρήσουμε άμεσα.
    Μου γράφετε ότι έχετε στο solarΣελήνη στο 5ο σε κρίσιμη μοίρα, σεαντίθεση με Ερμή. Δεν μου γράφετε όμως σε πιο ζώδιο είναι σε κρίσιμη μοίρα οΉλιος και το μεσουράνημα σας στο γενέθλιο και αν κάποιος βαρύς πλανήτης ταενεργοποιούν. Πάνταγίνεταιότιυπόσχεταιτογενέθλιο. Το solarμας δείχνει το χρώμα της χρονιάς. Σε κάθε περίπτωση πάντωςδεν θα πρέπει να μας ανησυχεί η κρίσιμη μοίρα. Φέτος λοιπόν με την Σελήνη σας σεκρίσιμη μοίρα απλά σας σκουντάει να ενεργήσετε και να κάνετε πράγματα είτε στηνπροσωπική είτε στην επαγγελματική σας ζωή.

  8. Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Σ' ευχαριστώ απ' την καρδιά μου Τίνα μου για την απάντηση. Δεν είχα δει την ερώτηση!

  9. Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Γειά σας θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω. Εχω τον Δια μου στις 25.50 μοίρες του Κριού. Θεωρείτε κρίσιμη μοίρα;

  10. Re: Κρίσιμες μοίρες: Η σημασία τους στο ωροσκόπιο

    Σπασμένη κούκλα, πράγματι ο Δίας σας είναι σε κρίσιμη μοίρα.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads