s
[Συζήτηση] Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 85
  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης σε ασταθείς σχέσεις μητέρας-παιδιού, (Σελήνη) σε βρεφική και νηπιακή ηλικία, καθώς και συναισθήματα ανασφάλειας εκ μέρους του παιδιού αντιστοιχούν στις δύσκολες γενέθλιες όψεις Σελήνης – Πλούτωνα. Ήδη από την νηπιακή ηλικία το παιδί βιώνει την ασταθή αυτή σχέση ως έναν επώδυνο αποχωρισμό ή ως απόρριψη ή σαν ελλειμματική προστασία και φροντίδα. Εάν η μητέρα τους βρισκόταν σε φυσική απόσταση ή ήταν συναισθηματικά απόμακρη εξαιτίας προβλημάτων που πιθανά αντιμετώπιζε και δεν ανταποκρινόταν επαρκώς στις ανάγκες του παιδιού, τότε το παιδί αυτού του πλανητικού σχηματισμού, βίωσε από πολύ ωρίς το άγχος της απόρριψης.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

  2. #2

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Βρήκα εξαιρετικό το άρθρο σας. Ζω υπό την επήρεια αυτής της όψης και γνωρίζω πολύ καλά όλα όσα περιγράφετε. Θα προσθέσω, από την βιωματική μου εμπειρία και την παράμετρο του θανάτου των γονέων. Πώς, δηλαδή, βιώνει τον θάνατο των γονέων ή του γονέα το ενήλικο πλέον τέκνο, τις ενοχές αλλά και την λύτρωση μαζί με την υπακοή (να τους φροντίσει στην αρρώστια) αλλά και την εσωτερική ανταρσία (δεν σου το χρωστάω μετά από όσα μου έκανες) που το διαλύει. Πάρα πολύ οδυνηρή υπόθεση που δυστυχώς δεν ξεπερνιέται, νομίζω, ποτέ. Έχω όμως να σας υποβάλω και ένα ερώτημα που άπτεται του θέματος που εκθέσατε. Πώς, εγώ, π.χ. που έχω την αρνητική όψη Σελήνης Πλούτωνα και έχω υποστεί τα παραπάνω, μπορώ να βοηθήσω το δικό μου παιδί που έχει την δική του Σελήνη σε τρίγωνο με τον Πλούτωνά του αλλά και σε αντίθεση με Κρόνο, Ουρανό και Ποσειδώνα και σύνοδο με Δία;

    Δεν επιθυμώ οπωσδήποτε μια προσωπική απάντηση αλλά μια γενικότερη τοποθέτησή σας που θα βοηθούσε και τους υπόλοιπους αναγνώστες του άρθρου σας. Σας ευχαριστώ πολύ.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2011
    Όνομα:
    Γιώργος
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    109

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    ωραίο να είναι τόσο πλήρες το άρθρο , ώστε να μην κάνεις ερωτήσεις μετά. Συγχαρητήρια

  4. #4

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Πολύ ωραίο το άρθρο. Kαι κατατοπιστικό. Αλλά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.Η σχέση πατέρα-παιδιού πως φαίνεται στο χάρτη; Ή είναι πάλι το ίδιο; Kαι όταν έχουμε σύνοδο Σελήνης-Πλούτωνα, θεωρείται πάλι δύσκολη όψη;

  5. #5

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Πολύ ωραίο το άρθρο σας, εξαιρετικά κατατοπιστικό και με έναν εμφανή αέρα ποιότητας στο λόγο και το νόημά του. Αν ωστόσο στον γενέθλιο χάρτη δεν υπάρχει καμία όψη σελήνης-πλούτωνα αλλά κατά καιρούς έχουν συμβεί τέτοιου χαρακτήρα γεγονότα που με στιγμάτισαν μπορώ να ελπίζω στη λύτρωση και τη θεραπεία κάποια στιγμή από κάποια άλλη όψη διεύλεσης ίσως θεραπευτικού χαρακτήρα ή είναι μόνιμες οι πληγές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία το 2ο μέρος του έρθρου σας.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    17

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Ο Πλούτωνάς μου κάνει τετράγωνα με σελήνη και αφροδίτη.
    Και τώρα τι κάνουμε?
    Πως τις παλεύουμε εμείς αυτές τις όψεις?
    Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι , πρέπει να σας πω.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    star
    Location
    Ορος Ελαιων
    Posts
    7

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Προσωπικα, το βρισκω πολυ μηδενιστικο αυτο το αρθρο... Γνωριζουμε οτι οι σκληρες οψεις Σεληνης/Πλουτωνα ειναι δυσκολες αλλα το αρθρο σας τις παρουσιαζει ως καταδικη και κατακερματιζει ενα μελλον για αυτους τους ανθρωπους που τυχαινουν να εχουν μια τετοια οψη στο χαρτη. Σαν να τους αφαιρειτε καθε ελπιδα οτι καποια στιγμη στην ζωη τους θα ειναι ευτυχισμενοι. Κανενας δεν ειναι καταδικασμενος, οτι οψεις και να φερουμε. Ας μην ειμαστε τοσο μινιμαλιστικοι, δεν οφελει κανεναν..
    Στο χάρτη του κοσμου σημειωσα πως... χαθηκα..

  8. #8

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Έχετε δίκιο όταν αναφέρετε πως η βία σε νεαρή ηλικία δημιουργεί ψυχικά τραύματα στα παιδιά που τα ακολουθεί και στη μετέπειτα πορεία της ζωής τους.Μάλιστα μεταβιβάζεται αρκετές φορές και στις επόμενες γενεές. Όμως δεν είναι καταδικασμένα αυτά τα άτομα. Έτσι και αποφασίσουν να βοηθήσουν τους εαυτούς τους θα τα κατάφέρουν. Όσο χρονοβόρο και επίπονο τους είναι. Ο σώζων ευατόν σωθήτω.

  9. #9

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Γλαφυρή η παρουσίαση αλλά άκρως αφοριστική και ...εκφοβιστική! Μιά όψη από μόνη της να "φέρνει" τόσα; Εκτός και αν το β' μέρος είναι πιο ...πρακτικό.
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  10. #10
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Σελήνη - Πλούτωνας: Οι μαφιόζοι του ζωδιακού κύκλου (1)

    Κσταλημέρα,

    Ναι έτσι διαπιστώνω και εγώ αν κρίνω από τις εκτιμήσεις των αναγνωστών μας. Ωστόσο όπως όλοι μας ξέρουμε η αστρολογία είναι ένα μέσο "αλήθειας"!

    Κρίνοντας από το τι έχω ζήσει δια ζώσης, και το τι έχω ακούσει επί 28 χρόνια εδω΄και στο εξωτερικό και λίγα που έγραψα.

    Ωστόσο το συνολικό του θέματος έχει σημασία για να κριθεί το που το πάω και που τελικά θέλω να καταλήξω.


    Κατά τα άλλα αν και εσείς με μία όντως όψη σαν και αυτή το τι εγώ έχω ακούσει, τι έχω ζήσει δια ζώσης και το τι έχουν δει τα μάτια μου, και λίγα -πολύ λίγα τολμώ να πω έγραψα.

    Πάραυτα, επιμένω να δείτε και τα δύο επόμενα αρθρά επι του θέματος.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..............που θα αφιερώσετε το χρόνο σας εννοώ και ότι είχατε την καλοσύνη καν να μου εκφράσετε την άποψη σας.

    Υπόψη πως κάθε άποψη με βοηθά και στην δουλειά μου, αλλά και για να διαμορφώνω μία πιο καλή άποψη μέχρι που μφτάνουν οι αντοχές των αναγνωστών μας γενικά.

    Φιλικά,

    Χρυσάνθη Σπίγγου

 

 
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads