s
Νότες αισιοδοξίας...
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. #1

    Νότες αισιοδοξίας...

    Ψάχνοντας για μια νότα αισιοδοξίας, μακριά από τη μαυρίλα που επικρατεί αυτές τις μέρες παντού, θυμήθηκα σε ένα εξαιρετικό ντοκιμαντέρ που ήδη πριν αρκετά χρόνια, το "1 Giant Leap". Το ξαναείδα και μου έφτιαξε λίγο τη διάθεση... Ένιωσα ότι μπορεί να υπάρχει και ελπίδα... Γι' αυτό και μοιράζομαι μαζί σας ένα μικρό απόσπασμα....

    "We must learn to live together as brothers
    or perish together as fools"
    Martin Luther King

    YouTube - "Braided Hair" music video from 1 Giant Leap


    P.S. Συγγνώμη που το ποστ δεν έχει σχέση με τη θεματολογία του σάιτ, αλλά transit Ερμής και Ουρανός έχουν στήσει πανηγύρι στο ωροσκόπιό μου... Δεν μπορώ να αντισταθώ...:embarrest

    "....Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
    δεν το αντέχουν οι άνθρωποι...." (Ελύτης)

  2. #2

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    :bigsmile:

    πω πω πω la_luna, τι μου θύμισες τώρα... Καταπληκτική η αναφορά σου για το 1 Giant Leap! Το λατρεύω αυτό το ντοκιμαντερ!
    Τέτοια ντοκιμαντέρ, για την ακρίβεια, θα έπρεπε να προβάλονται στα σχολεία!
    Να σαι καλά!

    Είναι καιρός να "ξεμουδιάσουμε" όλοι μας, και να σταματήσουμε να τα περιμένουμε όλα έτοιμα στο πιάτο. Είναι καιρός να συνειδητοποιήσουμε, ότι ο καθένας από μας μπορεί να κάνει την διαφορά.

    Πιάστε τον... Ουρανό απ' τα κέρατα!!!

    Μια μικρή μουσική συνεισφορά κι από μένα, με πολύ πολύ αγάπη προς όλους σας!
    YouTube - Melissa Etheridge - I Need to Wake up + Earth

  3. #3
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Δήμος
    Location
    Βόλος
    Posts
    7

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Αν νομίζουμε ότι δεν είμαστε ευχαριστημένοι ή ότι οι ζωές μας είναι μίζερες,ας ανοίξουμε την τηλεόραση ή ας κοιτάξουμε γύρω μας:φτώχια,δυστυχία,πόλεμο κλπ.;Ας πούμε κι ένα ευχαριστώ επιτέλους...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Χμ εξαρτάται αν βλέπεις το ποτήρι πάντα μισοάδειο ή πάντα μισογεμάτο. Έχει μεγάλη σημασία αυτό, είναι φιλοσοφία ζωής. Και αν (φυσικά) με το μισοάδειο επαναπαύεσαι ή σε φέρνει σε εγρήγορση. Για κανένα λόγο όμως η δυστυχία του διπλανού δεν πρέπει να συνιστά λόγο δικής μας «ευτυχίας». Το κλασικό δηλαδή φτουφτουφτου και πάλι καλά να λέμε που προωθούν ή επιβάλλουν τα δελτία των 8.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  5. #5

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    "....Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
    δεν το αντέχουν οι άνθρωποι...." (Ελύτης)

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Καλημέρα, καλό μήνα και καλό φθινόπωρο βρε παιδιά!

    Κάποτε αυτά τα λέγαμε στο «Μεσάνυχτα και κάτι…» , αλλά εκείνο το «μαγαζάκι» τελεί υπό διάλυση τον τελευταίο καιρό.

    Φαίνεται πως ο Σεπτέμβρης που αποτελεί πάντα την εισαγωγή της επανένταξης στην μετά την καλοκαιρινή χαλαρότητα, σοφά συνδυάζεται με τον αστρολογικό μήνα της Παρθένου και την ανάγκη της για τάξη.
    Ελπίζω μόνο τα κεφάλια μέσα και οι καρδιές έξω.

    Κουράστηκα να ακούω τα προγνωστικά ενός δύσκολου χειμώνα… Και για την κρίση… Για την ανεργία…Για το πόσα χρόνια ακόμα θα μας πάρει σαν χώρα να σηκώσουμε κεφάλι… Έλεος!

    Υπάρχει κάτι παρήγορο σε όλο αυτό. Ότι και να είναι, είναι για όλους και θα το περάσουμε μαζί, όπως όλα τα δύσκολα που έχουν περάσει στο παρελθόν οι προηγούμενες γενιές.

    Λίγη λιγότερη ύλη, λίγο περισσότερο πνεύμα , λίγη παραπάνω ευγνωμοσύνη για όσα θεωρούμε δεδομένα και όλα θα πάνε καλά!

    Κάτι για την αρχή του φθινοπώρου. «Στις αρχές του φθινοπώρου»… Καλά να είμαστε!


    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Σήμερα με ξύπνησαν οι φωνές των παιδιών του δημοτικού σχολείου που απέχει ένα τετράγωνο από το σπίτι μου. Ήταν κάτι καταπληκτικό. Είχα καιρό να ακούσω τέτοιες φωνούλες.
    Είδα τα παιδάκια στο δρόμο, γεμάτα από ενέργεια και τη χαρά της ζωής. Τι όμορφο θέαμα…
    Μου ήρθαν στο μυαλό οι διαφάνειες που ντύναμε τα βιβλία… Οι ετικέτες… Η μυρωδιά της γόμας φράουλα… Τα μπλε τετράδια…

    Καλή σχολική χρονιά στα παιδιά , με ή χωρίς βιβλία… Με ή χωρίς δασκάλους… Με ή χωρίς παιδεία.

    Έτσι κι αλλιώς, τα πιο σπουδαία πράγματα δεν θα τα μάθουν στο σχολείο.


    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #8

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Καλή σχολική χρονιά στα παιδιά , με ή χωρίς βιβλία… Με ή χωρίς δασκάλους… Με ή χωρίς παιδεία.

    Έτσι κι αλλιώς, τα πιο σπουδαία πράγματα δεν θα τα μάθουν στο σχολείο.



    Imagine | Playing For Change - YouTube

    "....Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο
    δεν το αντέχουν οι άνθρωποι...." (Ελύτης)

  9. #9
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει με ιδιαίτερη προσήλωση τις προβλέψεις για το τρέχον έτος της χώρας, αλλά έχω τη γνώμη ότι πάντα οι προβλέψεις αδικούν την πραγματικότητα ως προς την γενίκευση μιας κατάστασης. Εδώ που τα λέμε. Τι να σου πει και η πρόβλεψη; Πως θα ζήσουν οι άνθρωποι με 22% μείωση στον κατώτατο μισθό; Όλα τα έχουν κόψει. Το μόνο που μένει να κόψουν είναι το λαιμό τους, αφού δεν είχαν φροντίσει να κόψουν το κακό συνήθειο να ψηφίζουν μ@λ@κες!
    Ο βασικός για τους νέους κάτω από 25 χρονών, φτάνει για να πληρώνει το κινητό, τα έξοδα κίνησης και δυο ποτά στο villa Mercedes κάθε δεύτερο Σάββατο. Όσο για τα τσιγάρα, είναι σαν το άλλο με τον Τοτό. Το ξέρεις;
    Tip: Τώρα με τον Ποσειδώνα στο ζώδιο της κυριαρχίας του, μπορεί να αποδειχτεί ότι η τηλεπάθεια είναι η πιο φθηνή μορφή επικοινωνίας. Σκέφτεσαι τον φίλο σου έντονα και περιμένεις να σε πάρει τηλέφωνο εκείνος.

    Για κάποιο λόγο από τη μία με πιάνει οργή και από την άλλη γελάω με ευχαρίστηση για την συμπαντική δικαιοσύνη, γιατί δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. Το κακό είναι ότι το σύμπαν εφαρμόζει την δικαιοσύνη του στην καμπούρα του αδύναμου κρίκου, γιατί οι κρατόντες δεν πτοούνται από την κρίση. Είναι γνωστό ότι όταν σου πάνε όλα δεξιά, χάνεις την αριστερή σου πλευρά, στην οποία βρίσκεται η καρδιά.
    Είναι λυπηρό να σκέφτεσαι ότι εδώ μας έφτασαν εκείνοι που κάποτε φώναζαν ψωμί –παιδία-ελευθερία και άκουγαν Θεοδωράκη.

    Βγήκαν και οι δημοσκοπήσεις πουρνό –πουρνό. Η Νέα Δημοκρατία είναι πρώτο κόμμα , το ΠΑΣΟΚ έχει λέει μόλις το 8% ενώ η Χρυσή Αυγή 3%. Δεν σκέφτομαι καθόλου την αναμενόμενη πτώση του ΠΑΣΟΚ μετά από όλο αυτό το ανεκδιήγητο φιάσκο, αλλά το μη αναμενόμενο κατάντημα μιας μερίδας συμπολιτών μας. Όταν η χώρα κινδυνεύει, κάποιοι κρίνουν ότι είναι λογικό να ψηφίζουν Χρυσή Αυγή, να τους λύσει τα προβλήματα. Άλλοι λένε ότι μας χρειάζεται μια χούντα (τι να πει κανείς; ) . Ας το αφήσουμε ασχολίαστο και ας ασχοληθούμε με την μερίδα του Λέοντος που θεωρεί ότι η Νέα Δημοκρατία θα μας σώσει από το αδιέξοδο. Το ίδιο ακατάλληλο κόμμα που πριν λίγα χρόνια έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες για να μας κυβερνήσει αυτό που μας άφησε ακυβέρνητους μέχρι σήμερα. Μια από τα ίδια δηλαδή. Η πολιτική κοσμοθεωρία του Έλληνα έγινε σκόρδο-κρεμμύδι και … «όταν σου λέω πορτοκάλι να βγαίνεις». Νόμιζα ότι μετά από όλα αυτά , κάτι θα άλλαζε. Νόμιζα ότι ως λαός είχαμε μια φαντασία. Τίποτα!
    Έρευνες λένε ότι 4 στους 10 Έλληνες έχουν κάνει προμήθειες σε μακαρόνια , ρύζι , αλεύρι , λάδι, γάλα και ζάχαρη για να αντιμετωπίσουν ενδεχόμενη πτώχευση. Να κλάψω ή να γελάσω;
    (Εγώ λέω να ανησυχήσουμε όταν η Αργυρώ Μπαρμπαρίγου δώσει σε μεσημεριανή εκπομπή την συνταγή για μπομπότα και γαλέτα)

    Το 42% των Ελλήνων λέει ότι πρέπει «μάλλον» να πάμε σε εκλογές και το 38 % ότι «μάλλον» δεν πρέπει. Σύνολο 80%. Το υπόλοιπο 20% δεν απάντησε γιατί ήταν «μάλλον» στις δουλειές του.
    Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι πλανήτες στο χάρτη της χώρας , αλλά αυτό που έκανε ο Ποσειδώνας πάνω στον Ερμή μας, φαίνεται μια χαρά. Δεν είναι ότι σκεφτόμαστε θολωμένοι, αλλά ότι δεν ξέρουμε καν τι να σκεφτούμε.
    Θα αρχίσουν πάλι οι απεργίες και ο κόσμος θα βγει στο δρόμο. Δεν ξέρω με τι αίτημα και από ποια κυβέρνηση θα ζητήσουν λύσεις που γίναμε σαν εγκυμονούσα στις μέρες της, που παρακαλάει να γεννήσει. Ο κόσμος σκέφτεται κρυφά να πτωχεύσουμε, να ησυχάσουμε, να δούμε τι θα κάνουμε ο καθένας μόνος του, γιατί από το κράτος δεν περιμένει κανείς. Δεν αντέχεται άλλη ταπείνωση και άλλος εμπαιγμός. Κάναμε και τις πλάκες μας, αλλά δεν υπάρχει όρεξη ούτε για πλάκα πια. Το τελευταίο χαριτωμένο που άκουσα ήταν το σύνθημα:

    «Δεν θα μας πάρεις τα καγιέν, Όλι Ρεν , Όλι Ρεν !»

    Χρόνια είχε να είναι τόσο επίκαιρος ο Διονύσιος Σολωμός:

    Δυστυχής παρηγορία
    μόνη σου έμενε να λες
    περασμένα μεγαλεία
    και διηγώντας τα να κλαις.

    Και καρτέρει και καρτέρει
    φιλελεύθερη λαλιά,
    ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι
    από την απελπισιά.
    ……………………………..
    Μοναχή το δρόομο επήρες,
    εξανάλθες μοναχή.
    Δεν είν' εύκολες οι θύρες,
    εάν η χρεία τες κουρταλεί.

    Άλλος σου έκλαψε εις τα στήθια,
    αλλά ανάσαση καμιά.
    άλλος σου έταξε βοήθεια
    και σε γέλασε φριχτά…
    ….κι έτσι, όσοι φταίμε και όσοι δεν φταίμε , όλοι μαζί ας τραγουδήσουμε χαρούμενοι στον πάτο!



    Α! Να μην ξεχάσω και μια νότα αισιοδοξίας ε; Φα δίεση!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #10
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Νότες αισιοδοξίας...

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post

    Tip: Τώρα με τον Ποσειδώνα στο ζώδιο της κυριαρχίας του, μπορεί να αποδειχτεί ότι η τηλεπάθεια είναι η πιο φθηνή μορφή επικοινωνίας. Σκέφτεσαι τον φίλο σου έντονα και περιμένεις να σε πάρει τηλέφωνο εκείνος.
    Είναι γνωστό ότι όταν σου πάνε όλα δεξιά, χάνεις την αριστερή σου πλευρά, στην οποία βρίσκεται η καρδιά.
    Είναι λυπηρό να σκέφτεσαι ότι εδώ μας έφτασαν εκείνοι που κάποτε φώναζαν ψωμί –παιδία-ελευθερία και άκουγαν Θεοδωράκη.

    Ό,τι πιο σοφό και επίκαιρο ακουσα τον τελευταίο καιρό.

    Η γενια της επανάστασης, ήταν μια γενιά ηδη χορτασμενη, καλομαθημενη, προερχόμενη από την εύπορη αστική τάξη.
    Η γενια που κραύγαζε για ψωμί κλπ, με τον Πλουτωνα στην ταπεινή Παρθενο, χόρτασε παντεσπανι με τον Πλούτωνα στο Σκορπιό, και τωρα -υπερβαρη πλεον- ζηταει ξεδιαντροπα και αδηφάγα,όλα όσα δεν της ανήκουν, με τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω.

    Ελπίζω να ζήσω για να δω τι θα κανει η γενια μας για να αλλαξει όλα τα κακώς κείμενα, με τον Πλούτωνα στα ψάρια....
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads