s
ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ

    Καλησπέρα σε όλους σας,

    Παρά τις όποιες δυσκολίες και τα ακατονόμαστα που αντιμετωπίζω εγώ η ίδια, κινώ πάντα τα νήματα μου μέσα από ένα βαθύ πνεύμα αισιοδοξίας, πίστης και ελπίδας!

    Το ότι φυσικά δεν αποδήμησα για το γνωστό αλλού, και ως αγωνίστρια εννοείται ότι δεν σκοπεύω να το κάνω παρότι πολλά πράγματα στην ζωή μου προβλέπονται μάλλον δυσοίωνα παρά ευοίωνα, οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο γεγονός της καλής γνώσης της αστρολογίας!

    Όπερ και σημαίνει, ότι για όλα και σε όλα, φροντίζω να ερμηνεύω απαξάπαντος και όλες εκείνες τις παραμέτρους που υπόσχονται έστω και μικρή βελτίωση, μέσα και τρόπους διαφυγής ή προσφυγής σε άλλα μέτρα και συμπεριφορές. Δυστυχώς αυτή την τακτική δεν την διέκρινα στην παρούσα ιστοσελίδα. Αντιθέτως και από όλα όσα διαβάζω -ειδικότερα σε όσα αναφέρονται τα μέλη - σχεδόν όλοι πιάνονται από τις δυσμενείς όψεις και ολωσδιόλου από τις ευμενείς. Είμαστε μεμψίμοιρος λαός και μοιρολάτρες και όταν διασαλεύονται τα συμφέροντα μας, και έρχεται η ασχήμια και οι καταιγίδες στρεφόμαστε και πολλές φορές αναλωνόμαστε αποκλειστικά σε αυτές.

    Κοιτάμε γενικώς το δέντρο αλλά ξεχνάμε ότι παραμέσα υπάρχει και το δάσος. Καλώς ή κακώς οι δημόσιες υπηρεσίες έγιναν το εξαναγκαστικό μεν και ολέθρια επιβεβλημένο καθήκον όλων μας. Και φυσικά η σχεδόν καθημερινή επαφή μας με θέματα που άπτονται των δημοσίων υπηρεσιών θα συνεχίσουν να μας απασχολούν για πολύ καιρό ακόμα.

    Η νέα ανακοίνωση ωστόσο –που κατά την γνώμη μου σε αυτήν συνέβαλε ο Άρης ανάδρομος στο ζώδιο της Παρθένου – όντως επιβεβαίωσε και την δική μου άποψη ως προς τις ιδιότητες του, που εκτενώς περιέγραψα σε σχετικό άρθρο μου. Σε ένα άρθρο όπου μεταξύ των άλλων τόνιζα – αν και πήγε άπατη αυτή η άποψη – ότι ο Άρης εκεί ανάδρομος θα συμβάλλει στην εκκίνηση διευθετήσεων και νοικοκυρέματος κ.λ.π.

    Εν προκειμένω λοιπόν, αναφέρομαι σε μία νέα ανακοίνωση που περιγράφει επακριβώς το πώς θα πρέπει να είναι «οι σχέσεις των δημοσίων υπαλλήλων και πολιτών» στις δημόσιες υπηρεσίες. Όταν λοιπόν συχνά πυκνά αναφέρομαι ή προσπαθώ όσο και με όποιο τρόπο μπορώ να επισημάνω πως και εμείς οφείλουμε να ανοίξουμε τα μάτια, τα αφτιά τις αισθήσεις, την κρίση μας, τις δικές μας ατομικές προσπάθειες τέλος πάντων, είναι γιατί το Παρθενίσιο ξεσκαρτάρισμα είναι και οφείλουμε και εμείς να είναι το πρώτο θέμα στην ζωή μας.

    Όπως δήλωσα και εξήγησα στους αγαπητούς συναδέλφους δεν ήθελα και δεν θέλω με κανένα τρόπο να αναλωθώ με τους Ανώνυμους ή άλλα παρόμοια θέματα που δεν άπτονται του δικού μας εδώ και τώρα. Προτιμώ τέλος πάντων να γίνουμε εμείς πρώτα και πιο χρήσιμοι και πιο χρηστικοί. Αντί να ψάχνουμε απεγνωσμένα στα σκουπίδια της σωρείας των αρνητικών ειδήσεων, και ότι καπνό φουμάρουν οι ξενόφερτες μόδες έστω και εάν αυτές είναι ενοχλητικές, νομίζω πως είναι προτιμότερο να ασχολιόμαστε με θέματα που αφορούν πρωτίστως τα δικά μας κακά συναπαντήματα και που στο κάτω –κάτω εμάς αργά ή γρήγορα θα εξυπηρετήσουν, αλλά και προς εμάς και προς όφελος μας προσανατολίζονται. Αργά –αργά, λίγο –λίγο αλλά τι να κάνουμε κάθε νοικοκύρεμα (Παρθένος ) θέλει το χρόνο του έτσι ή αλλιώς.

    Κοντολογίς η πρώτη μου πρότασης άπτεται του να σας παρακινήσω αφενός άπαντες να διαβάσετε την λεπτομερή αυτή ονομαστικά προαναφερθείσα και για εμένα σπουδαία ανακοίνωση, -οφειλόμενη στο κατά το άλλο χρήσιμο και καλό ζώδιο της Παρθένου – όπως και το να γίνουμε εμείς το παράδειγμα τόσο για τους εαυτούς μας όσο και για τα μέλη, ασχολούμενοι ερμηνεύοντας όλα τα καλά που σαφώς έπονται στην ζωή μας.

    Ολοκληρώνοντας να πω πως, ανώτερες δυνάμεις με οδηγούν συχνά πυκνά στο/στα νοσοκομεία. Αισχύνομαι και σιχαίνομαι τον εαυτό μου, όταν ο σούπερ Ελληνάρας, απαξιεί το φυσικό δικαίωμα της εγκύου να προηγηθεί της αφεντιάς του ή ενίοτε στα ταμεία ή όποια άλλα διαδικαστικά θέματα εντός αυτού του χώρου απαιτούνται.

    Φρίττω και γίνομαι Τούρκος με χατζάρα όταν στη γριούλα με το Πι, μόνο και μόνο επειδή είναι γριούλα, ανήμπορη και μόνη της επιβάλλεται να περιμένει, και φυσικά αδυνατώ να πιστέψω πως εν έτη 2011 δεν προσφέρει κανείς χέρι βοηθείας στον παππούλη που δεν βλέπει ούτε στα 30 εκατοστά, αλλά ο δημόσιος υπάλληλος τον βρίζει χυδαία. Επίσης αδυνατώ να πιστέψω το υβρεολόγιο που απευθύνουν ασθενείς προς τους γιατρούς, που με μισθούς πείνας και άθλιες συνθήκες προσπαθούν να παράσχουν τις υπηρεσίες τους !

    Κλείνοντας να πω πώς αν τυχόν τύχει να ακούσετε ότι έγινε μακελειό στην ΔΕΗ και κυρία αφρίζουσα ξεσήκωσε πολίτες και υπαλλήλους να είστε όλοι σίγουροι ότι ήταν η αφεντιά μου. Επιτέλους! Ας ξυπνήσουμε. Ας ορθώσουμε με τον λόγο μας το αυτονόητο. Ποιος μπορεί να ορκιστεί ότι αύριο μεθαύριο η γιαγιά και ο παππούλης δεν θα είναι η μάνα του ο πατέρας του, ο ίδιος. Έλεος πια! Είμαστε Ελληνάρες, αλλά πάνω από όλα εγωίσταροι. Ας κάνουμε τουλάχιστον εμείς οι αστρολόγοι κάτι για τον επιτακτικά επιβαλλόμενο εξανθρωπισμό μας. Ας αρχίσουμε να μιλάμε για οτιδήποτε θα βοηθήσει όλους μας να δούμε και τα στραβά μας και τα καλά μας!


    Καλό σας ξημέρωμα

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ

    Εχετε ακούσει μια θεσσαλική παροιμία που λέει "φταίει το σαμάρι,χτυπάμε το γαιδούρι"?
    Ε κατι τέτοιο συμβαίνει με τους Δ.Υ. της χώρας μας.
    Last edited by taurine; 06-04-2012 at 01:59 AM.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #3
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    λιλλιαν
    Location
    αθηνα
    Posts
    93

    Re: ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ

    πολυ σωστη συμφωνω κ επαυξανω ομωσ αραγε θα ζω να δω καμμια καλυτερευση σε αυτη την αμοιρη χωρα[ κ ειμαι κ παρθενοσ κ εχω κ τον αρη στη καμπουρα μου δεν με φτανει που ζοριζομουν απο μονη μου μου κατσικωθηκε κ αυτοσ κ επαθα κ ενα λουμπακο]

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ

    Καλημέρα taurine και λίλλιαν,

    Να αρχίσω τώρα να φωνάζω ή όχι ; Κοιτάτε όσο πιο μακριά μπορείτε. Ούτε εγώ θα ζω όταν με το καλό η χώρα που ζούμε και αγαπάμε θα αρχίσει να ορθοποδεί και να ξαναγίνεται αληθινά προσηνής και ευπροσήγορη. Θα ζουν όμως τα παιδιά μου και τα παιδιά σας και τα εγγόνια μας.

    Ας πάψουμε να κλαιγόμαστε και ας πιστέψουμε επιτέλους πως τόσο οι πλανήτες όσο και η ίδια η ζωή έχουν τα πάνω και τα κάτω τους, τα κακά και τα καλά τους.

    Ξέρω τώρα είμαστε όλοι καταρρακωμένοι και οικτρά απογοητευμένοι. Αλλά γιατί να μην το πάρουμε και αλλιώς. Κάθε πρόκληση είναι αφορμή και αιτία για να ορθώνουμε την δυναμική μας. Αν δεν αντιμετώπιζα τις προκλήσεις ως αφορμή για να παλέψω, να εμπνευστώ, να δημιουργήσω τώρα θα σας έστελνα ραβασάκια από το υπερπέραν -χα,χα,χα,χα,....- λέγοντάς σας πόσο ωραία περνάω!

    Μιας ομως και δεν είμαι εκεί, αλλά εδώ, σας δίνω το δικαίωμα να με λυντσάρετε αν θέλετε αν αυτά που λέω τώρα δεν βγουν αληθινά. Να δείτε που σε ελάχιστο καιρό από τώρα θα πηγαίνεται στις Δ.Υ. και οι υπάλληλοι θα σας λένε και καλημέρα, και θα σας προσφέρουν και καρέκλα αν έχετε λουμπάγκο.

    Είναι γραμμένο, είναι μοιραίο, είναι κισμέτ, είναι αληθινό. Αρκεί και εσείς-εμείς όλοι και αλλιώς να το πάρουμε και τον τρόπο σκέψης να αλλάξουμε.

    Καλή σας μέρα

  5. #5
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    λιλλιαν
    Location
    αθηνα
    Posts
    93

    Re: ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ

    ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΤΟ 1990 ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝΕ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΣΕ ΔΥ Κ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΛΕΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥ Κ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΝΑ ΟΥΖΑΚΙ ΜΠΑΣ Κ ΔΕ ΖΑΛΙΣΤΩ ΑΠΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠ ΤΟ ΟΥΖΟ

  6. #6

    Re: ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ

    Χρυσάνθη μου να αρχίσω να φωνάζω τώρα και εγώ, ή αργότερα?????

    Διότι ενώ συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενά σου , ότι δηλαδή καλό είναι να είμαστε όλοι πιο ευγενικοί πολίτες είτε πρόκειται για ΔΥ είτε όχι,... (και πολλές ιδιωτικές εταιρείες που πληρώνουμε προσφέρουν άθλιες υπηρεσίες ακόμα και τράπεζες τώρα τελευταία προβάλλοντας την πολιτική της εταιρείας και τις οποίες κάνουμε πολύ πλουσιότερες από ότι το κράτος.. οι οποίες επίσης προσβάλλουν κατάφωρα την ιδιωτικότητά μας και μας κλέβουν και μέσα στα μούτρα μας...στεγνά όμως! ...) δεν μπορώ παρά να μείνω άναυδη από την - κατά τη γνώμη μου πάντα - έλλειψη ουσιώδους σχολιασμού στα σημεία και τέρατα που συμβαίνουν στη χώρα μας!!!

    Για μένα προσωπικά - και το εννοώ πολύ σοβαρά, μετά από πολύωρες συζητήσεις με φίλους και γνωστούς πολιτικοποιημένους και μη, αναλύοντας δε πάρα πολύ τα επιχειρήματα που άκουσα- όποιος πιστεύει ότι αυτό που γίνεται τώρα είναι 'νοικοκύρεμα΄είτε πρέπει να νοικορευτεί ο ίδιος προσωπικά και το λέει από μία έκλαμψη αυτογνωσίας ή είναι τελείως μα τελείως έξω από το κοινωνικό γίγνεσθαι.

    Όταν ακούω τα κλισέ 'μα γιατί στις ξένες χώρες οι άνθρωποι είναι πιο ευγενικοί?' αρχίζω και αφρίζω! Αλήθεια! Που μπορεί φυσικά να σου λένε καλημέρα και να σκέφτονται άντε κ πνίξου ,... θα μου πεις λίγο με ενδιαφέρει εμένα... ναι αλλά οι άνθρωποι εκεί έχουν δομές, και παιδεία φυσικά ενώ εμείς τρέχουμε να τα ψάλλουμε την καθηγήτρια όταν ο κανακάρης μας δεν τα πάει καλά και για όλα φταίνε αυτοί οι άθλιοι ΔΥ !

    Στο εξωτερικό ο ΔΥ παίρνει και έπαιρνε πάντα πολύ περισσότερα από το δικό μας εδώ και δε μιλάω φυσικά για τους βισματωμένους που δε χρειάζονταν απλά τους βόλεψαν για ψηφαλάκια....

    Επίσης εκεί ήξερες ότι θα δουλέψεις και θα αμοίβεσαι πράγμα που δεν ισχύει εδώ. Μόνο ο θεσμός της οικογένειας στήριζε πάντα και στηρίζει τις ατομικές φιλοδοξίες... Στο εξωτερικό επίσης είναι θεσμοθετημένο το διάλειμμα για φαγητό!!!

    Εδώ η κολλητή μου σε γνωστή τράπεζα περνάει 9 με 9,5 ώρες από τη ζωή της κάθε μέρα με μία μπανάνα στην καλύτερη κρυμμένη πίσω από το χρηματοκιβώτιο!!!!!!! Άντε να γεννήσεις μετά να σε τρέχουνε για μετάγγιση αίματος!

    Εδώ παιδάκια δεν έχουνε να φάνε στα σχολεία και σένα σε νοιάζει βρε Χρυσάνθη το ευχαριστώ και το παρακαλώ, ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΑ?????????

    Το θέμα της ευγένειας και εμένα με πείραζε αλλά προ κρίσης , σίγουρα θα έχει σχέση με την κοινωνική αναλγησία που επικρατεί τώρα , αλλά αυτήν ακριβώς τη στιγμή ούτε η ενδοσκόπηση ούτε οι προτροπές για ευγένεια και ήθος έχουν νόημα τώρα. Μου θυμίζεις τις κυρίες που στον πόλεμο οργανώνουν σύλλογο για να κεντάει κάλτσες!! Εγώ πάλι προτιμούσα τις γιαγιάδες που έπαιρναν τα όπλα και πολεμούσαν τον εχθρό!

    Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες ολόκληρες αλλά δε θα το κάνω διότι ξέρω ότι αυτά είναι βαθιά ριζωμένες νοοτροπίες που κρύβουν χιλιάδες άλλες παραμέτρους, απλά σου ξαναδηλώνω ότι διαφωνώ και όχι για αυτό καθαυτό το θέμα της ευγένειας που έχει μία βάση αλλά για όλα τα άλλα θέματα που το συγκεκριμένο ποστ κρύβει από πίσω , με μία λέξη, συνολική νοοτροπία.

    Επίσης δε νομίζω ότι ένας αγενής νεαρός ξερίζωσε τον κοινωνικό ιστό και αποσάθρωσε το κοινωνικό κράτος ούτε τίναξε στον αέρα τον κρατικό προϋπολογισμό, προσωπικά θα χαιρόμουν να ζω σε αυτή τη χώρα ακόμα και εάν δεν άκουγα συνεχώς ευχαριστώ και παρακαλώ αλλά οι μισθοί ήταν ανθρώπινοι. Και το να μάθουμε στα παιδιά μας να λένε ευχαριστώ ακόμα και εάν παίρνουν 800 ε χωρίς ασφάλιση είναι το μεγαλύτερο έγκλημα από όλα!

    Χρυσάνθη, εντελώς προσωπικά, πιστεύω ότι έχεις εξαιρετική μνήμη, σε σχέση με αυτά που συζητούσαμε ,..... αυτός είναι ο Ουρανός μου!

    Τα φιλιά μου και καλή Ανάσταση!

    ΥΓ Έλα μην παραπονιέσαι , ακόμα είσαι εκεί, και αρκετά γερή για να ανάβεις φιτιλιές Πασχαλιάτικα, είσαι λοιπόν καλά!

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads