s
Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56
  1. #1
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Post Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Όταν ο Χάρυ γνώρισε την Σάλυ…
    Για όσους δεν έχουν δει την ταινία, πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες ανθρώπων, που οι δρόμοι τους για πολλά χρόνια διασταυρώνονται διαρκώς τυχαία, μετά χάνονται, γίνονται φίλοι, εραστές, μετά χωρίζουν και τελικά … φτάνουμε στο χάπι έντ, όπου ο ήρωας συνειδητοποιεί ότι αυτό που έψαχνε ήταν μπροστά του τόσα χρόνια. Σε έναν κόσμο που το τετριμμένο «η ζωή δεν μιμείται την τέχνη», είναι ο κανόνας, υπάρχει άραγε το περιθώριο για εξαιρέσεις;



  2. #2

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Ti θαυμάσιο κείμενο...Μπράβο. Δεν ξέρω αν το λένε αδελφή ψυχή και αν υπάρχουν αδελφές ψυχές γενικά, αλλά κάτι παρόμοιο έχω βιώσει. Είμαι σίγουρος γνώρισα μια τέτοια ψυχή πριν κάποια χρόνια. 'Εχουν πολύ καλή ποιότητα τέτοιες σχέσεις, και διάρκεια, αλλά δεν ένοιωσα πληγωμένος ούτε μία στιγμή. Απλά όταν απομακρύνεσαι υπάρχει μια αμοιβαία αίσθηση σαν να έχεις αφήσει ανοιχτή την πόρτα και είτε θα υπάρχει αμοιβαίος πόνος είτε καθόλου πόνος. Ουσιαστικά δεν ξεστομίζονται ποτέ λέξεις αποχωρισμού. Αντ'αυτού μπορείς να ακούσεις από ένα τέτοιο άτομο ''εδώ είμαι'', ακόμα κι αν φύγει προσωρινά. Είναι συγκλονιστικές οι εμπειρίες και η ποσότητα γνώσης που συσωρεύεται από τέτοιου είδους σχέσεις.
    Ακόμα κι ο πόνος έχει άλλη ποιότητα, αλλά από την πρώτη μέρα δεν νοιώθεις απλά οικειότητα, νοιώθεις ότι συμφωνείτε σχεδόν σε όλα. Το'χω ζήσει παλιά, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να του βάλλω πινακίδα ''αδελφή ψυχή''. Νομίζω οι καρμικές σχέσεις είναι επώδυνες και σχέσεις εναντίωσης και ανταγωνισμού συχνά, ενώ οι σχέσεις που περιγράφεις είναι κάτι ακόμα πιο ανώτερο και έχουν πολύ περισσότερη αίσθηση βεβαιότητας. Ο χωρισμός μπορεί να επέλθει μόνο αν πεθάνει ή μετακομίσει αναγκαστικά κάποιος από τους δυο, αλλά και πάλι είναι τυπικός, και όχι ουσιαστικός χωρισμός.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Αγαπητή Φωτεινή

    Έγραψες ένα πολύ συγκινητικό κείμενο και σου δίνω τα συγχαρητήριά μου.
    Νοιώθω πως αν σχολιάσω κάποια σημεία του, θα αδικήσω άλλα.

    Θα ήθελα μόνο να εστιαστώ στο τελευταίο σου μήνυμα:
    Πρέπει να αγαπήσουμε και να αποδεχτούμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Μόνο τότε θα είμαστε ανοιχτοί σε κάθε ψυχή, καθώς όλοι όσοι βρίσκονται πλάι μας, είναι αδέλφια μας. Δεν σημαίνει πως θα είναι πάντα ερωτικοί σύντροφοι ή συγγενείς. Με ανοιχτή την καρδιά στην Αγάπη, θα νοιώσουμε τον άνθρωπο με τον οποίο μας συνδέουν πολλά. Έχεις απόλυτο δίκιο!

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #4
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!:embarrest
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  5. #5
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    150

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Φωτεινή μου πάρα πολύ ενδιαφέρον και καλογραμμένο το άρθρο σου!!!:bigsmile:
    Μου άρεσε ειδικά το σημείο που ανέφερες τα συναισθήματα που μπορεί να μας προκαλέσει μια ενδεχόμενη συνάντηση με την αδελφή ψυχή μας...


    Και φυσικά να κρατήσουμε και το παρακάτω:
    Quote Originally Posted by roadrunner View Post
    Για να αγαπήσουμε τους άλλους πρέπει πρώτα να αγαπήσουμε και να σεβαστούμε τον εαυτό μας, αντί να περιμένουμε να μας αγαπήσει κάποιος άλλος και να αυτοπροσδιοριζόμαστε μέσω αυτού. Εμείς είμαστε εκείνοι που καλούμαστε να δώσουμε νόημα στην ζωή μας, και όχι οι άνθρωποι με τους οποίους σχετιζόμαστε. Αντί λοιπόν να σπαταλάμε την ενέργειά μας σε ανέφικτες αναζητήσεις του ιδανικού ή της αδελφής ψυχής είναι ουσιώδες να επικεντρωθούμε στα σημεία από όπου ξεκινούν όλα, δηλαδή στην ψυχή μας, στον εαυτό μας. Να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και να βοηθήσουμε την ψυχή μας να ανέβει ψηλότερα.


    Συγχαρητήρια και πάλι!!!:clapping::clapping:
    Πίσω απ' τη γιορτή είμαι μαρτύριο και καταιγίδα...!!!

  6. #6

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Πολύ όμορφο κείμενο Φωτεινή. Ελαφρύ και ευχάριστο στην ανάγνωση!
    Κρατάω το σημείο που αναφέρεις και συ ακόμη μια φορά, ότι αδελφή ψυχή δεν είναι απαραίτητα ένας ερωτικός σύντροφος, αλλά μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, η οποιαδήποτε... άντρας ή γυναίκα, φίλος ή φίλη...
    Δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο πιστεύω σε αυτό που ονομάζουμε αδελφή ψυχή. Αυτό που ξέρω είναι ότι με κάποιους ανθρώπους υπάρχει μια καλύτερη επικοινωνία, ένα στενότερο δέσιμο, μια σχέση αλληλοσυμπλήρωσης, που με κάποιους άλλους δεν έχουμε.
    Συγχαρητήρια! Περιμένουμε και άλλα

  7. #7

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Πράγματι όμορφο κείμενο με ενδιαφέροντα σημεία.
    Όπως όλοι, έτσι και εγώ θα σταθώ στο σημείο όπου τονίζεται πως το καρμικό δέσιμο δεν αναπτύσσεται μόνο ανάμεσα σε ερωτικούς συντρόφους. ¶λλωστε είναι τόσο πολύπλοκες οι ανθρώπινες σχέσεις που δεν θα πρέπει να τις βλέπουμε μονοδιάστατα.
    Αν αποδεχθούμε την υπάρξη τέτοιου δεσμού ανάμεσα στους ανθρώπους!


    Συγχαρητήρια:bigsmile:
    Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: Πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    Ταδε έφη Ζαρατούστρα

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Eυχαριστώ και χαίρομαι που σας άρεσε το θέμα.:bigsmile:

    Πέρα από τα σημεία που σταθήκατε θα ήθελα να προσθέσω πως, όπως γράφω,το "κλειδί" στις ανθρώπινες σχέσεις -όποιου είδους κι άν είναι και ανεξάρτητα με το άν δεόμαστε την θεωρία ή όχι-είναι το ότι,για να ειναι υγιείς θα πρέπει πρώτα εμείς οι ίδιοι να αποδεχτούμε και να αγαπήσουμε τον εαυτό μας.


    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  9. #9
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    πάρα πολύ καλό
    πιστεύω ότι στην ζωή μας ερχονται ατομα που πολλές φορές τα νιώθουμε γνωστά ή το άλλο σε κρίσιμες φάσεις της ζωής μας γνωρίζουμε άτομα που μας βοηθούν ή μας επιρεάζουν

  10. #10

    Re: Αδελφές ψυχές. Η απεγνωσμένη αναζήτηση;

    Υπέροχο το άρθρο σας! πολύ κατανοητό και ακριβές!!!
    κι εγώ σε διάφορες στιγμές της ζωής μου συνάντησα ανθρώπους που μαζί τους νιώθω οικεία και δημιουργήθηκαν σχέσεις ζωής μαζί τους. Για παράδειγμα μία φίλη την οποία γνωρίζω 22 χρόνια τώρα και πάντα είχα την αίσθηση ότι μας συνδέει κάτι βαθύ - από την πρώτη μέρα που την είδα.
    Επιδίωξα εγώ να τη γνωρίσω καλύτερα και από τότε είμαστε σάν αδελφές. Παρόλο που η φίλη μου έχει δύο αδελφές, η δική μας σχέση είναι πιο κοντινή και πιο βαθειά. Κάτι χαρακτηριστικό που νιώθω μαζί της, είναι ότι τη βλέπω σαν κόρη μου ενώ δεν την περνάω παρά 2 χρόνια, όμως τη νιώθω σαν το μικρό γλυκό παιδάκι μου, που δεν μπορώ να θυμώσω μαζί του ό,τι και να κάνει.
    Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους

 

 
Page 1 of 6 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads