s
Δίας και τύχη
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Μαρία , Μάγδα
    Location
    αθηνα
    Posts
    4

    Δίας και τύχη

    Γεια σας και καλή χρονιά

    Δεν είμαι σίγουρη ότι είμαι στη σωστή κατηγορία οπότε συγχωρείστε με αν έχω γράψει αλλού γι αλλού.
    Η ερώτησή μου αφορά την "τύχη" και τον Δία στο χάρτη μου. Έχω γεννηθεί 28-11-68 19.00μμ. Δηλαδή :
    Tοξότης (Δίας),πρώτου δεκαημέρου(Δίας) , ημέρα Πέμπτη(Δίας) . Έχω ωροσκόπο Καρκίνο (Δίας σε έξαρση) και
    Σελήνη Ιχθείς (παραδοσιακός πλανήτης Δίας) . Ο ήλιος μου έχει όψη εξαγώνου με τον Δία. Με τόσο Δία στο
    ωροσκόπιο μου θα έπρεπε να είμαι super τυχερή ή υπάρχει κάτι που δεν "μεταφράζω" σωστά σε σχέση με το Δία ?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Δίας και τύχη

    Καλή χρονιά και σε σένα Μαρία Μάγδα

    Φαντάζομαι θεωρείς ότι η ζωή σού χρωστάει περισσότερη τύχη απ’ όση είχες μέχρι τώρα.

    Έγραψες πολλά σε σχέση με το Δία σου, μόνο που δεν μας έγραψες που είναι ο Δίας σου. Απ’ ότι είδα είναι στο Ζυγό / 4ο οίκο. Το εξάγωνο με τον Ήλιο έχει κάπου 5 μοίρες ανοχή (μεγάλη για εξάγωνο – τουλάχιστον το πρόγραμμα του site δεν το δίνει για εξάγωνο) και ο Τοξότης εμπεριέχεται στον 6ο οίκο.

    Η θέση του Δία στο Ζυγό δεν είναι ιδιαίτερα ευνοϊκή, ειδικά με την Αφροδίτη στον Αιγόκερο στην κορυφή ενός Τ-τετραγώνου με Κρόνο σε πτώση και Άρη σε αδυναμία.

    Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να τα δεις σε σχέση με το Δία αλλά αυτό που πρέπει να δεις καταρχήν στον χάρτη σου είναι πως έχουν λειτουργήσει οι αντιθέσεις στον 4ο – 10ο οίκο όπου έχεις 6 πλανήτες + τους Δεσμούς της Σελήνης.

  3. #3

    Re: Δίας και τύχη

    Οταν λεμε για Δια και τυχη εχω γεννηθει 29081958 ωρα 9π.μ. ο Ηλιοs μου κανει τριγωνο με τον διελαυνοντα Δια αλλα και ο Διαs μου [ 28του Ζυγου] γινεται συνοδο με τον προοδευτικο Ηλιο μου [απο ηλιακο τοξο,προοδευτικο, δευτερευουσεs οψειs]με γενεθλια οψη εξαγωνου Ηλιου Δια σε τι θα μπορουσα να εχω τυχη ευχαριστω προκαταβολικα θα ηθελα εαν εινει δυνατον την αποψη του Αtrapos
    Last edited by osfp; 17-01-2012 at 05:40 PM.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Δίας και τύχη

    Quote Originally Posted by osfp View Post
    Οταν λεμε για Δια και τυχη εχω γεννηθει 29081958 ωρα 9π.μ. ο Ηλιοs μου κανει τριγωνο με τον διελαυνοντα Δια αλλα και ο Διαs μου [ 28του Ζυγου] γινεται συνοδο με τον προοδευτικο Ηλιο μου [απο ηλιακο τοξο,προοδευτικο, δευτερευουσεs οψειs]με γενεθλια οψη εξαγωνου Ηλιου Δια σε τι θα μπορουσα να εχω τυχη ευχαριστω προκαταβολικα
    Ο Δίας σχετίζεται με την επέκταση και ο Ήλιος με την αυτοέκφραση και την ζωτικότητα. Βασικά ο συνδυασμός των δεδομένων δείχνουν μια γενικότερη εύνοια (λίγη προσοχή γιατί μπορεί να φέρει και μερικά περιττά κιλά στο πλαίσιο της γενικότερης επέκτασης).
    Για να βρεθούν οι τομείς της υποσχόμενης «καλής τύχης», θα πρέπει να δεις σε ποιους οίκους είναι ο Ήλιος και ο Δίας αντίστοιχα στο γενέθλιο χάρτη και ποιους οίκους κυβερνούν. Αυτοί οι τομείς είναι που ενεργοποιούνται θετικά. Από εκεί και μετά, μπορεί κανείς να κάνει τους συνειρμούς του και να αξιολογήσει την επίδραση σύμφωνα και με τον υπόλοιπο χάρτη.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #5
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254

    Re: Δίας και τύχη

    @ Μαρία Μάγδα
    Νομίζω πως σκέφτεσαι πολύ σαν Τοξότης! Χεχε, γνήσιο παιδί του Δία! Δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή που να δίνει τον 'σουπερ τυχερό' άνθρωπο σε αυτή τη ζωή ή αντιστοίχως κάποια άλλη συνταγή που να δίνει τον 'απελπιστικά γκαντέμή'. Όλα τα ωροσκόπια -και κατ'επέκταση όλοι οι άνθρωποι- έχουν τα δυνατά σημεία στο χάρτη τους που τους δίνουν την εύνοια και επαναπαυση και άλλα σημεία, πιο αδύναμα που είναι οι πτυχές εκείνες του χαρακτήρα ή της ζωής του ατόμου που θέλουν δουλειά. Ζητήματα που πρέπει πρώτα να αναγνωρίσει, να εξηγήσει και έπειτα να δουλέψει για αυτά.
    Πχ στο δικό σου χάρτη τόσο το Τ-τετράγωνο μεταξύ Αφροδίτης-Άρη-Κρόνου και σε γωνιακούς οίκους, αλλά και η αντίθεση Σελήνης-Πλούτωνα (και αντίθεση με Δία και Ουρανό) επίσης στον άξονα 4-10 είναι κάποια τέτοια σημεία που θέλουν αναγνώριση και δουλειά!

    Ο Ήλιος σου στον Τοξότη σε σύνοδο με τον Ερμή (στο ζώδιο της αδυναμίας του) ίσως σου δίνουν μια τάση να υπερκετιμάς αισιόδοξα τις καταστάσεις.

    Και πάλι όμως ο Τοξότης είναι...Τοξότης! Δε μασάει!
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Μαρία , Μάγδα
    Location
    αθηνα
    Posts
    4

    Re: Δίας και τύχη

    H αλήθεια είναι ότι αναγνωρίζω ότι το μυαλό μου βρίσκεται κάπου
    στα "ύψη του Ολύμπου" , αλλά τα πόδια μου βρίσκονται στη γη .
    Αυτό δεν ξέρω εάν είναι το "διπλό στοιχείο" του Τοξότη (Κένταυρος)
    ή αυτός ο Κρόνος που με έχει ταλαιπωρήσει και πάντα με γειώνει.
    Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

  7. #7

    Re: Δίας και τύχη

    Ενας Διας στον Ταυρο στον 8ο οικο που κανει καλες οψεις με ερμη (που ειναι σε πτωση),ουρανο και κρονο τι θα μπορει να φερει στην ζωη του ατομου;

  8. #8
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318

    Re: Δίας και τύχη

    Quote Originally Posted by maria magda View Post
    Γεια σας και καλή χρονιά

    Δεν είμαι σίγουρη ότι είμαι στη σωστή κατηγορία οπότε συγχωρείστε με αν έχω γράψει αλλού γι αλλού.
    Η ερώτησή μου αφορά την "τύχη" και τον Δία στο χάρτη μου. Έχω γεννηθεί 28-11-68 19.00μμ. Δηλαδή :
    Tοξότης (Δίας),πρώτου δεκαημέρου(Δίας) , ημέρα Πέμπτη(Δίας) . Έχω ωροσκόπο Καρκίνο (Δίας σε έξαρση) και
    Σελήνη Ιχθείς (παραδοσιακός πλανήτης Δίας) . Ο ήλιος μου έχει όψη εξαγώνου με τον Δία. Με τόσο Δία στο
    ωροσκόπιο μου θα έπρεπε να είμαι super τυχερή ή υπάρχει κάτι που δεν "μεταφράζω" σωστά σε σχέση με το Δία ?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Σε ποιο τομέα θεωρείτε ότι έπρεπε να έχετε μεγαλύτερη τύχη ? Αναφέρεστε στα αισθηματικά, οικονομικά ή σε κάτι άλλο ?
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  9. #9
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Θαλασσινή
    Posts
    318

    Re: Δίας και τύχη

    Quote Originally Posted by papaki123 View Post
    Ενας Διας στον Ταυρο στον 8ο οικο που κανει καλες οψεις με ερμη (που ειναι σε πτωση),ουρανο και κρονο τι θα μπορει να φερει στην ζωη του ατομου;

    Ο γενέθλιος Δίας σας απ' ότι είδα βρίσκεται στις πρώτες μοίρες του Ταύρου και αυτή τη στιγμή δέχεται τη διέλευση του Δία. Έχετε επιστροφή Δία που συμβαίνει κάθε 12 χρόνια.
    Ο Ερμής σας βρίσκεται στον 6ο και ο Ουρανός και Κρόνος στον 4ο ?
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις...


    Κωνσταντίνος Καβάφης

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Μαρία , Μάγδα
    Location
    αθηνα
    Posts
    4

    Re: Δίας και τύχη

    Καλημέρα .. καλή εβδομάδα
    Δεν θέλω να εστιάσω σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα (αισθηματικό ή οικονομικό).
    Αναφέρομαι σε μια γενικότερη εύνοια "τύχη" , αυτό το "χέρι" που σε σπρώχνει λίγο πιο
    μπροστά.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads