s
Χρωματοθεραπεία
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 35
  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    36

    Χρωματοθεραπεία

    Χρωματοθεραπεία


    Η Χρωματοθεραπεία ή Xρωμοθεραπεία, είναι η επιστήμη που χρησιμοποιεί διάφορα χρώματα με σκοπό να μεταβάλλει ή να διατηρήσει τη δονητική στάθμη των κυττάρων του σώματος στις συχνότητες εκείνες που του προσφέρουν υγεία, ανακούφιση και αρμονία. Αυτές οι χρωματικές συχνότητες και ακτίνες μπορεί να είναι ορατές ή αόρατες στο ανθρώπινο μάτι και μπορεί να εφαρμόζονται στο σώμα είτε εξωτερικά, μέσα από φυσική έκθεση σε συγκεκριμένα φωτεινά χρώματα, είτε εσωτερικά (διανοητικά) μέσα από τεχνικές υποβολής, οραματισμού ή διαλογισμού.

    Η θεραπεία με χρώμα ήταν πιθανότατα ο πρώτος τύπος θεραπείας που χρησιμοποιήθηκε από τον άνθρωπο, αφού η “θεραπεία” αυτή είναι η μέθοδος που χρησιμοποιεί η φύση για να διατηρεί τον οργανισμό σε ισορροπία και ρυθμό. Όταν ο άνθρωπος περπάτησε για πρώτη φορά στη Γη, οι ακτίνες του Ηλίου ήταν αυτές που τον έθρεψαν και τον κράτησαν ζεστό, ενώ το χρώμα της χλωρίδας και της πανίδας ρύθμισε τις διαθέσεις και την ψυχολογία του και το γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας τον χαλάρωνε και γαλήνευε τους φόβους του.

    Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως το χρώμα των ροφημάτων από βότανα βοηθούσε στη θεραπεία διαφόρων ασθενειών. Πίστευαν επίσης ότι ο πλανήτης Γη αποτελείτε από τέσσερα στοιχεία -γη,αέρα,φωτιά και νερό- και αντιστοιχούσαν τη γη με το πράσινο, τον αέρα με το κίτρινο, τη φωτιά με το κόκκινο και το νερό με το μπλε. Σύμφωνα με τα αρχαία κείμενα, ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, ο Κύριος Όλων των Τεχνών και των Επιστημών της αρχαίας Αιγύπτου, θεμελίωσε την τέχνη της θεραπείας σε κοινή βάση με σχεδόν κάθε τομέα μάθησης που ενδιέφερε την ανθρωπότητα.

    Σήμερα η χρωματική θεραπεία είναι μια ανερχόμενη επιστήμη ψυχοσωματικής ιατρικής η οποία αποδέχεται ότι ο άνθρωπος έχει μια ψυχή που δεν μπορεί να διαχωριστεί από το σώμα του. Οι φόβοι και οι εντάσεις που προκαλούν άσθμα, αλλεργίες ή εκζέματα πρέπει να αντιμετωπίζονται με την εφαρμογή χρωμάτων και άλλων ολιστικών θεραπειών. Η αξία της χρωματοθεραπείας στις ψυχοσωματικές ασθένειες δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Η επιρροή του χρώματος όμως δεν περιορίζεται μόνο στην ψυχολογική σφαίρα, έχει επίσης άμεσα βιολογικά και λειτουργικά αποτελέσματα, τα οποία γίνονται όλο και περισσότερα όσο η έρευνα συνεχίζεται. Σύμφωνα με τους θεραπευτές που εφαρμόζουν τη μέθοδο της χρωματοθεραπείας, η χρωματοθεραπεία είναι ικανή να αποτοξινώνει, να προκαλεί αύξηση της κυκλοφορίας και να καταπραΰνει τους ερεθισμούς. Σε ότι έχει σχέση με το πρόσωπο, οι ακτίνες πράσινου φωτός υποβοηθούν θεραπείες που στοχεύουν στην αφαίρεση χρωματικών κηλίδων ή σμήγματος, το κόκκινο φως βοηθά την κυκλοφορία, το κίτρινο βοηθά στην αποτοξίνωση δέρματος με ακμή, το μπλε φως ενισχύει τη δράση της λεμφικής παροχέτευσης ενώ το ιώδες δρα τονωτικά στο δέρμα. Ανάλογα ευεργετικά αποτελέσματα έχει η χρήση της χρωματοθεραπείας και στο σώμα. Ακόμα η εφαρμογή της θεραπευτικής των χρωμάτων βοηθά στην απάλυνση των παθογόνων αιτιών. Συγκεντρώνεται στην εξουδετέρωση του στρες, στην εξάλειψη της εξασθένησης και την επαναφορά της ισορροπίας του οργανισμού, μέσω της ενδυνάμωσής του σαν σύνολο (ολιστικά). Η Χρωματοθεραπεία αυξάνει την ικανότητα των συστημάτων του οργανισμού να λειτουργούν σαν ενιαίο σύνολο και να αντιμετωπίζουν τις δύσκολες καταστάσεις με σθένος και αντοχή.
    Τα βασικά χρώματα που χρησιμοποιούνται από την χρωματοθεραπεία και τα οφέλη τους:

    ΚΟΚΚΙΝΟ

    Σύμβολο: Το σύμβολο του πυρός, της οργής, του θυμού, της δύναμης, της ενεργητικότητας διεγείρει τις αισθήσεις και τα πάθη.

    Στην αρνητική του όψη διεγείρει το φόβο, προκαλεί ανεξέλεγκτο πάθος, λαγνεία και υπερβολική οργή.

    Θεραπευτικές δυνάμεις: Ανεβάζει τη θερμοκρασία του σώματος, δίνει ενέργεια, δρα κατά της αναιμίας, παράλυσης, κακής κυκλοφορίας του αίματος, εξαλείφει την κόπωση, την αδράνεια, το κρυολόγημα.

    ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ:

    Σύμβολο: Χρώμα της καρδιάς, φωτιάς, πυρετού, συμβολίζει ζεστασιά και ευημερία. Διεγείρει τη δημιουργικότητα και τη φιλοδοξία, καθώς και την ενεργητικότητα .

    Στην αρνητική του όψη προκαλεί νευρικότητα και ανησυχία.

    Θεραπευτικές δυνάμεις: Θεραπεύει ανωμαλίες του σπλήνα, βρογχικά άσθματα, πέτρες στη χολή, παράλυση και αναπνευστικές ανωμαλίες, χαρίζει φυσική ευεξία και πνευματική τόνωση.

    ΚΙΤΡΙΝΟ

    Σύμβολο: Διάνοια, αντίληψη, χαρά , σοφία, ευθυμία, ευχάριστη διάθεση.

    Στην αρνητική του όψη : το χρώμα της δειλίας και της καταστροφικής κυριαρχίας.

    Θεραπευτικές δυνάμεις: Τονώνει το νευρικό σύστημα, καθαρίζει το συκώτι από τις τοξίνες, απαλύνει δερματικές ανωμαλίες, βοηθά στην αφομοίωση στο σώμα.

    ΠΡΑΣΙΝΟ:

    Σύμβολο: Ελπίδα, νέα ζωή, ενέργεια, γονιμότητα, ανάπτυξη. Ξεκουράζει, κατευνάζει , επουλωτικό, θεραπευτική δύναμη.

    Στην αρνητική του όψη εγωισμός, ζήλια, οκνηρία.

    Θεραπευτικές δυνάμεις: Ελέγχει την καρδιά και την πίεση του αίματος, εξισορροπεί το νευρικό σύστημα, απαλύνει το έλκος, θεραπεύει πονοκεφάλους, ιώσεις, την κυτταρική δυσαρμονία.

    ΜΠΛΕ:

    Σύμβολο: Ενόραση, ανώτερες νοητικές λειτουργίες. Αφοσίωση, ειλικρίνεια, ηρεμία ,Πειθαρχία, δημιουργικότητα.

    Στην αρνητική του όψη στασιμότητα, πνευματική κούραση, μόχθος χωρίς αποτελεσματικότητα.

    Θεραπευτικές δυνάμεις: Είναι ηρεμιστικό, ιδιαίτερα σε περιόδους υπερέντασης, νευρικότητας, ακόμη και υστερίας. Χρησιμοποιείται κατά της ιλαράς, του πυρετού, σπασμών, πονοκεφάλων.

    ΙΩΔΕΣ - ΜΕΝΕΞΕΔΙ:

    Σύμβολο: Καλά κίνητρα, υψηλές πνευματικές επιδιώξεις, καθαγιασμός της ψυχής, ευημερία, πλούτο, αυξημένη παραγωγικότητα. Αυτοέλεγχος.

    Θεραπευτικές δυνάμεις: Βοηθά στην όραση και στην ακοή, αυξάνει τη διαισθητική ικανότητα, προλαβαίνει και εξισορροπεί τα ψυχολογικά προβλήματα, τις παθήσεις των πνευμόνων, της όρασης, της ακοής, της όσφρησης.


    Το χρώμα μπορεί να μας κάνει να έχουμε τις “μαύρες μας” με την κυριολεκτική έννοια του όρου, ή να τα “βλέπουμε όλα ρόδινα”. Ζώντας μια έγχρωμη ζωή, μπορούμε να έχουμε σταθερά συναισθήματα, αίσθηση του χιούμορ, ζωντανό νου, ψυχοσωματική υγεία, έντονο ενθουσιασμό και βαθειά ικανοποίηση.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Πολύ όμορφη προσέγγιση στο θέμα της χρωματοθεραπείας! Συγχαρητήρια!!

  3. #3
    Join Date
    Apr 2005
    Όνομα:
    Παρασκευή
    Location
    Αθήνα
    Posts
    76

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Αγαπητή Margaret,
    ωραία η ανάλυση , αλλά σε μένα δεν πιάνει ποτέ.!!!
    Όταν είμαι στις μαύρες μου προσπαθώ να ντύνομαι με ανοιχτα χρώματα μπας και αλλάξει η διαθεσή μου αλλά τ ι π ο τ α !!!!
    Η ελπίδα είναι ένα όνειρο που ξυπνά. (Αριστοτέλης)

  4. #4
    Join Date
    Jan 2005
    Όνομα:
    Τζένη
    Location
    αθήνα
    Posts
    50

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Πολυ ωραίο άρθρο margaret! ΄
    Εγω πάντως είμαι της αποψης πως το χρώμα των ρούχων που διαλέγουμε να φορεσουμε, πολλές φορές δείχνει και την ψυχολογική μας κατάσταση. Σε εμένα πάντως αυτο ισχυεί... Κάποτε όταν ήμουν πολύ χάλια, το μόνο χρώμα που ήθελα να φοράω ήταν το μαύρο, σε σημείο που όλοι με ρωτούσαν αν είχα πένθος....
    Ενας συνειδητοποιημένος συμβιβασμός είναι καλύτερος από μια αναγκαστική υποχώρηση...Είναι μια έξυπνη τακτική που ενισχύει μια δυναμική επανατοποθέτηση.....

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    31

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Πολύ καλό άρθρο Margaret!! :thumbsup:
    Και εγώ θα συμφωνήσω με την jennoyla. Όσες φορες έχω τις μαύρες μου κυριολεκτώ...! Όταν δεν είμαι καλά μόνο μέσα σ'άυτο το χρώμα νιώθω άνετα. Ισως επειδή οι εσωτερικοί χρωματισμοί ταιριάζουν με τους εξωτερικούς.

    Οταν όμως είμαι καλά φοράω ανοιχτά χρώματα και συνήθως γαλάζιο!

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Αγαπητές φίλες

    Ίσως ο οδηγός της χρωματοθεραπείας, μας συμβουλεύει να αποφεύγουμε το μαύρο χρώμα, ειδικά όταν έχουμε τις μαύρες μας!!!
    Αν δεν μπορούμε να βάλουμε άσπρο ή κόκκινο, γιατί όχι ένα γαλαζοπράσινο που μας χαλαρώνει?????Ας το σκεφθούμε στις δύσκολες ώρες της ζωής μας.....

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    31

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Πολύ καλή ιδεά Λίλιαν! Άλλωστε το γαλάζιο είναι το αγαπημένο μου χρώμα και συχνά το προτιμώ! Ίσως θα έπρεπε να το προτιμώ κι όταν είμαι στις μαύρες μου και όχι να ντύνομαι στα μαύρα σαν να πενθώ! Να φανταστείς ότι όταν βάζω μαύρο γίνομαι πιο μαυρή απο ότι ήμουνα επομένως μόνο καλό δεν μου κάνει. Μας ρίχνει κάτω στα μαύρα υπόγεια ενώ δεν θέλουμε το γαλάζιο του ουρανού να μας φτιάξει η διάθεση Απο τώρα τέρμα τα μαύρα όταν είμαι στις μαύρες μου!!

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    32

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Έχω να διατυπώσω κάποιες διαφορετικές απόψεις μου πάνω σε ορισμένα χρώματα και στο τι αντιπροσωπεύουν
    1) Το έντονο κόκκινο χρώμα βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση .Στο Βατικανό υπάρχει το επονομαζόμενο και κόκκινο δωμάτιο όπου μπαίνει ο Πάπας μόνος του όταν πρέπει να πάρει κάποιες παρά πολύ σοβαρές αποφάσεις . Χαρακτηριστικό του δωματίου είναι ότι τα πάντα εκεί μέσα είναι σε έντονο κόκκινο χρώμα .
    2) Το ιώδες είναι το χρώμα που συμβολίζει το θάνατο . Χαρακτηριστικό είναι ότι κατά τι Μ.Παρασκευτη όλες οι εκκλησίες έχουν κορδέλες με αυτό το χρώμα
    3) Το κίτρινο συχνά θεωρείται το χρώμα του μίσους
    4) Το μπλε συχνά συμβολίζει τον δογματισμό
    Και τελειώνοντας το μαύρο δεν είναι χρώμα αλλά η έλλειψη κάποιου χρώματος , όπως αντίστοιχα το λευκό είναι η ύπαρξη όλον τον χρωμάτων ταυτόχρονα ( στη χρωματοθεραπεια όμως δεν χρησιμοποιείτε ούτε το ένα ούτε το άλλο . Κάτι τελευταίο : Οι αγγλοσάξονες όταν «έχουν τις μαύρες τους » λένε ότι «έχουν τις μπλε τους »

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Σε μένα πάντως το κόκκινο μόνο στην αυτοσυγκέντρωσή μου δεν βοηθά.Αποσπά την προσοχή, θα έλεγα και με αποσυντονίζει. Διεγείρει τις αισθήσεις, μάλλον και μας ξεσηκώνει. Το κόκκινο μάλλον συμβολίζει την υψηλή εξουσία. Η πορφύρα, αγαπημένο ένδυμα των απανταχού βασιλέων. Ισως έτσι να συνδέεται με το Βατικανό.

    Οσο για το μπλέ... είναι γνωστό πόσο μας ηρεμεί. Πως λέμε, βαθιά, γαλάζια θάλασσα... Τώρα αν βοηθάει στην ενδοσκόπηση... μάλλον!

    Το κίτρινο.... διαδόσεις όσα ακούτε για το μίσος! Ισως να μην άρεσαν τα κίτρινα τριαντάφυλλα που προσφέρατε. Είναι το χρώμα της σοφίας, το χρώμα του Ηλιου, του χρυσού! Το χρώμα π.χ του Απόλλωνα!

    Το μωβ, πράγματι το έχουν για πένθιμο, αλλά κανείς δεν το χρησιμοποιεί στο πένθος. Αντίθετα το άσπρο και το μαύρο έχουν αυτή τη χρήση σε διάφορους λαούς. Ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν στη φύση ως χρώματα. Βέβαια, δεν είναι όλοι Χριστιανοί στον πλανήτη Γη. Οι μουσουλμάνοι είναι πολυπληθέστεροι νομίζω.


    Οι Αγγλοσάξωνες.... πάντα ανάποδα πήγαιναν από τον υπόλοιπο κόσμο! Γιατί blue σημαίνει εκτός των άλλων, μεταφορικά τον Συντηρητικό (κόμμα), τον σταθερό, τον απελπιστικό, τον πρόστυχο και το μπλέ χρώμα φυσικά. Αλλά όταν λέμε μπλε χρώμα, εννοούμε το κυανούν (ελληνιστί), το γαλάζιο δηλαδή και έτσι το ερμηνεύει η χρωματολογία.

    Καιρός να ασχοληθούμε και με τις αποχρώσεις...
    Bιτγκεστάϊν: "Ενα τίποτα είναι το ίδιο με ένα κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να λεχθεί"

  10. #10
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    32

    Re: Χρωματοθεραπεία

    Η χρωματολογια ,όπως αναφέρει η Margaret μιλάει για μπλε και όχι για γαλάζιο. Αν θέλαμε να μιλήσουμε για βασικά χρώματα έπρεπε να αναφέρουμε και το γαλάζιο και το μπλε . Επίσης καλό είναι να βλέπουμε πως ανά τον κόσμο αυτό που εμείς θεωρούμαι άσπρο οι άλλοι το βλέπουν μαύρο ( και ξαναυπενθμιζω ότι ούτε το άσπρο ούτε το μαύρο είναι χρώματα ) Όσο για τις υπόλοιπες ερμηνείες περί ορέξεως … Εννοώ ότι παρά πολύ απλά το κάθε χρώμα μπορεί στον κάθε ένα από εμάς να επιδράσει διαφορετικά Για παράδειγμα εγώ το κίτρινο το έχω συνδέσει με το μίσος ( και αγαπητή fillenia άλλο το κίτρινο και άλλο το χρυσό ) . Μήπως όμως πρέπει να βάλουμε και στο μυαλό μας τον μύθο του Μίδα ? Ο ζωοδότης ήλιος δίνει λευκό χρώμα , με αλλά λόγια δίνει όλα τα χρώματα ταυτόχρονα .

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads