s
Προφητικά όνειρα
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 87
  1. #1

    Προφητικά όνειρα

    Τα πιστεύετε;
    Έχετε δει ποτέ κάτι που να συμβεί την επόμενη μέρα;

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    "Εκεί που δυό δεν περπατούν και τρεις δεν κουβεντιάζουν...
    Posts
    36

    Re: << προφητικά>> όνειρα

    Σε εμένα συγκεκριμένα όταν βλέπω κάποιο γνωστό μου άνθρωπο στο όνειρό μου είναι σίγουρο στατιστικά ότι την επόμενη μέρα κάτι άσχημο (μικρό ή μεγάλο) θα συμβεί στη ζωή μου.
    Προφητικό όνειρο; Σχέση του υποσυνείδητου; Η απλώς μια σύμπτωση; Το έχω αφήσει να σβήνει από τη μνήμη μου αν και τις περισσότερες φορές μου χαλάει την διάθεση και τη μέρα.

    Οι ερευνητές λένε ότι χρειάζεται να μάθει ο καθένας μας τον προσωπικό του κώδικα συμβολισμού για να καταλάβει και να ερμηνεύσει το όνειρό του. Υπάρχουν σύμβολα με αρχετυπική, πανανθρώπινη σημασία, αλλά τα δικά μας όνειρα μοιάζουν και είναι καθαρά προσωπικά. Καλό θα ήταν να καταλάβουμε μόνοι μας τα νοήματα που δίνουμε εμείς στα σύμβολα και να κατανοούμε τι μήνυμα μας στέλνει το υποσυνείδητό μας.

    Η γνώμη μου είναι πάντως να μην εμπιστευόμαστε τους ονειροκρίτες!

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Μηνάς
    Location
    Athens/New York/Boston
    Posts
    76

    Re: << προφητικά>> όνειρα

    Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχουν παρόλο που μου έχει συμβεί μερικές φορές. Ξέρω όμως πως αν έχω ανήσυχο ύπνο το βράδυ σίγουρα κάτι θα συμβεί την επόμενη μέρα σε κάποιον γνωστό μου. Τα όνειρα σίγουρα κρύβουν πολλά πράγματα μέσα τους, αλλά όπως είπε κ ο Chiron, ο μόνος τρόπος για να μάθουμε είναι να προσπαθήσουμε να τα ερμηνεύσουμε μόνοι μας. Έχω ακούσει ιστορίες απο γνωστούς που έχουν βγει από το σώμα τους κατά την διάρκεια του ύπνου τους κ βλέπουν πραγμάτα να συμβαίνουν. Κ την επόμενη μέρα μαθαίνουν πως πράγματι ό,τι είδαν στον ύπνο τους συνέβει.
    Ποιος ξέρει τι γίνεται..

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: << προφητικά>> όνειρα

    Κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν όνειρα που είναι προβολές του υποσυνειδήτου, ιδιαίτερα σε περιόδους άγχους. Αυτό συμβαίνει ακόμη και την ώρα του ύπνου, όπου όλες οι ανησυχίες μας ενοχλούν, αντί να ηρεμούμε. Ωστόσο, υπάρχουν και όνειρα που μας προειδοποιούν. Αυτά έχουν μία κωδική γλώσσα ξεχωριστή για τον καθένα. Τα σύμβολα δεν είναι ίδια από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εμείς πρέπει να κατανοήσουμε τι θέλουν να πουν.
    Κάποιες φορές, ο εσωτερικός μας δάσκαλος ή ο ανώτερος εαυτός μας, ανάλογα τη φιλοσοφία που έχουμε, μας δίνει απαντήσεις σε απορίες ή ανησυχίες μας, κατά την ώρα του ύπνου.

  5. #5

    Re: << προφητικά>> όνειρα

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ούτε εγώ πολυπιστεύω στον ονειροκρίτη γιατί δε μπορεί να έχουμε όλοι τα ίδια σύμβολα όπως λέτε. Είναι λίγο βαρύς αυτός ο όρος <<προφητικά>>.. μάλλον εννοώ διαισθητικά, όπως όταν κάποιος βλέπει κάποιον στον ύπνο του το βράδυ και το πρωί αυτός (ο άλλος) τον παίρνει τηλέφωνο..(που αυτό μάλλον τηλεπάθεια είναι).Κάποιο γνωστό μου άτομο απ' την άλλη μου είχε πει ότι πιστεύει οτι όταν στη ζωή μας γενικά βλέπουμε μια σκηνή που νομίζουμε ότι την έχουμε ξαναζήσει-deja vu δεν ξέρω πως γράφεται- ίσως αυτή τη σκηνή να την έχουμε δει στον ύπνο μας.Δεν ξέρω αν το πιστεύω..

  6. #6
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4

    Re: Προφητικά όνειρα

    Ακριβως πριν εναμιση χρονο αρχισε μετα απο ενα δυσαρεστο νεο και εκτοτε οτι ονειρο δω οπως το δω για συγκεκριμενα ατομα γινονται ακριβως τα ιδια την επομενη μερα,ειναι αρκετα τρομακτικο σαν γεγονος αλλα συμβαινει.

  7. #7

    Re: Προφητικά όνειρα

    tannia παρόλο που δεν έχω δει κάποιο προφητικό όνειρο, τα πιστεύω γιατί πολύ συχνά η μητέρα μου βλέπει τέτοιου είδους "παράξενα" που μόνο παράξενα δεν θα μπορούσες να τα πεις. Απλά μέσα από συμβολισμούς μπορεί να καταλάβει ότι κάτι καλό ή κακό θα συμβεί σε κάποια γνωστά της άτομα. Και επειδή έχουν επαληθευτεί όσα έχει δει (ακόμη και για μένα, την αδελφή μου κλπ) τα πιστεύω ακράδαντα! Από την άλλη μεριά, έχω ακούσει γενικά για τα όνειρα ότι συνήθως συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που βλέπεις...ίσως η επιθυμία σου να συμβεί κάτι (θετικό ή αρνητικό), όπως λένε και οι παραπάνω υποσεινήδητα, να επηρεάζει το αποτέλεσμα!

  8. #8
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Προφητικά όνειρα

    προφητικά όνειρα; χμμμμ... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ποτέ. Πιστεύω πάντως πως ορισμένοι άνθρωποι, που ίσως να'ναι πιο διαισθητικοί και μπορούν να "λαμβάνουν" κάποια πράγματα, έχουν αυτή την ικανότητα. Το θέμα είναι ότι συνήθως δεν το επιδιώκει κάποιος... δεν πέφτει κάποιος να κοιμηθεί και λέει στον εαυτό του "σήμερα θα δω ένα προφητικό όνειρο"... :wondering Το ανθρώπινο μυαλό, αυτό το ανεξερεύνητο μικρό σύμπαν κατ'εμέ, έχει κεραίες και μπορεί απλά να λαμβάνει κάποια πράγματα, τα οποία κάπου βρίσκονται, αλλά που; :wondering :wondering

  9. #9
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Προφητικά όνειρα

    Τα όνειρα που βλέπω και που θυμάμαι μπορεί να είναι είτε αποκυήματα του άγχους μου (αυτό το πάθαινα πάντα μα πάντα σε περιόδους εξεταστικής!!) είτε εν μέρει "προφητικά". Δηλαδή περισσότερο βλέπω όνειρα που με κατευθύνουν απέναντι σε ανθρώπους κ καταστάσεις που συμβαίνουν εκείνη τη στιγμή.

    Θα αναφέρω σύντομα μια εμπειρία από τη μητέρα μου..

    η μητέρα μου την παραμονή της γέννησης μου είδε στον ύπνο της ότι βρισκόταν στην κορυφή ενός λόφου και φορούσε ένα όμορφο κ μακρύ ροζ φόρεμα που ανέμιζε στον αέρα και μια κορδέλα στα ξανθά μαλλιά (σημείωση : εγώ είμαι ξανθιά κ η μητέρα μου μελαχροινή). Δίπλα στα πόδια της στεκόταν ένα λιοντάρι θηλυκό. Αυτό το τελευταίο σημείο δεν έχει καταφέρει ακόμα να το αποκωδικοποιήσει.. καποιοι το συνδέουν με τον ωροσκόπο μου που είναι λιοντάρι, ανώ καποιοι άλλοι με το προβλημα υγείας που τελικά όλοι περιμέναν ότι θα έχω, αλλά δεν είχα. Ξυπνώντας ένιωθε απολύτως σίγουρη ότι μέχρι να τελείωνε η ημέρα θα είχε γεννήσει κ ότι τελικά δεν θα υπήρχε το πρόβλημα υγείας για το οποίο φοβόταν πολυ.. και όπως και έγινε!!

    Όσον αφορά τους ονειροκρίτες.. εγώ έχω κρατήσει τον ονειροκρίτη της γιαγιάς που πέφτει πάντα μέσα 99%!!

    Αυτά!!

    may..

  10. #10

    Re: Προφητικά όνειρα

    Πιστέυω σε ένα πολύ συγκεκριμένο όνειρο.Το έχω δει δύο φορές στη ζωή μου.Την πρώτη φορά στα 16 και την δεύτερη στα 34.Ημουν ντυμένη νύφη και κοιτώντας τον εαυτό μου προς τα κάτω φορούσα μάυρες γόβες.Και τις δύο φορές έγινε κάτι πολύ κακό σε μένα, στο τέλος της ίδιας μέρας.Ειμαι άτομο με πολύ αυξημένη διαίσθηση και αντιλαμβάνομαι πράγματα πριν κάν συμβούν.Οπότε δεν είναι μόνο τα όνειρα για μένα προφητικά και εκτός αυτού όπως προαναφέρθηκε ο καθένας εχει τους δικούς του κώδικες για να ξεκλειδώνει τον ευατό του και να προφητεύει όνειρα και συναισθήματα.
    Πηγαίνω ως εκεί που με παίρνει.
    Για να χαίρομαι.
    Κι αν έχω κέφι προχωρώ ως εκεί που δεν με παίρνει.
    Για να μαθαίνω!

 

 
Page 1 of 9 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads