s
Ανάδρομος Ποσειδώνας
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 29
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Post Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Το άτομο που έχει στην γέννησή του ανάδρομο τον Ποσειδώνα, είναι άτομο που δεν γίνεται εύκολα κατανοητό από τους άλλους. Τα κίνητρά του δεν στηρίζονται στην κοινή λογική που περιμένει κάποιος να βρεί στη ρίζα της κάθε πράξης. Δεν είναι σε θέση να μένει προσγειωμένο και πρακτικό.
    Αντίθετα, το άτομο δονείται σε μια ανώτερη μουσική που την ακούει μόνο ο ίδιος. Οι αντιλήψεις του δεν προέρχονται από το υλικό πεδίο, αλλά αποτελούν μια άμεση σύνδεση με τη Ψυχή του. Ετσι μπορεί να είναι ένα εξαιρετικά πνευματικό άτομο, χωρίς όμως να ενδιαφέρεται για την τυπική πλευρά της θρησκείας. Ζει σε ένα πνευματικό κόσμο, κατά τα δικά του � συχνά δυσδιάγνωστα � ιδεώδη.

    Μπορεί να έχει μεγάλη αγάπη για τη μουσική, χωρίς όμως πάντα να μπορεί να της αποδώσει κάποια σαφή δομή ανθρώπινα φτιαγμένη. Ωστόσο, μεγάλοι μουσουργοί και δημιουργοί έχουν τον Ποσειδώνα ανάδρομο. Άτομο με έμπνευση και ιδιαίτερες δονήσεις, συναισθάνεται σχεδόν τα πάντα, αλλά συνδέει τις αισθήσεις του όχι τόσο με τη φυσική πραγματικότητα αλλά με την αντίληψη ενός κοσμικού σύμπαντος. Γνωρίζει πολύ περισσότερα πράγματα από όσα θα μπορούσε να εκφράσει με λέξεις και συνειδητοποιεί τις περιοριστικές δυνατότητες της γλωσσικής απόδωσης που παρεμποδίζει την εξάπλωση της άπειρης κατανόησής του. Μπορεί να βλέπει τα φαινόμενα και τις ψευδαισθήσεις μέσα στις οποίες ζουν οι άλλοι. Ετσι πρέπει να προσπαθήσει να βρει τη χρυσή τομή ώστε να μη τους γκρεμίζει τα οχυρά που έχουν κτίσει από άμμο ενώ ταυτόχρονα να διατηρεί όλες τις εσωτερικές αλήθειες που γνωρίζει.

    Οι δοκιμασίες που βιώνει εντοπίζονται στο να μάθει να ξεδιαλέγει εκείνα που πραγματικά έχουν σχέση με τα ιδανικά του και εκείνα που φαίνονται μόνο να εκπληρώνουν τα ανέφικτα όνειρα του. Ξερει τι χρειάζεται, αλλά δυσκολεύεται να το βρει μέσα στον εξωτερικό κόσμο. Ζει συνεχώς το ένα όνειρο μετά το άλλο και συχνά καταλήγει να τρέχει για να σωθεί από φανταστικές σκιές, ενώ ταυτόχρονα κυνηγά εξωπραγματικές φαντασιώσεις.
    Παρ�όλα αυτά θα πρέπει να βρει τα ιδανικά του μέσα σε αυτόν τον «άμορφο» κόσμο που τον επηρεάζει τόσο έντονα. Μερικές φορές κάνει το λάθος να προβάλλει παλιά του όνειρα σε τωρινές καταστάσεις. Αυτό δεν του επιτρέπει να δει καθαρά την πραγματικότητα του τώρα. Εξαιρετικά διαισθητικό άτομο. Ομως μέχρις ότου μάθει πώς να χειρίζεται αυτή την διαίσθηση δεν την εμπιστεύεται εύκολα. Σαν άτομο πρέπει να μάθει πώς να διαρθρώνει και να συνδέει τις αισθήσεις του με τα ιδανικά και τα όνειρα του της ζωής.

    Ο τομέας μέσα στον οποίο λειτουργεί ο ανάδρομος Ποσειδώνας, δείχνει πού το άτομο θα είναι δοσμένο, πνευματικά και ονειρικά, και ενδεχόμενα ελάχιστα πρακτικό στις εξωτερικές υποχρεώσεις του. Ας δεχθεί τα δώρα του πλανήτη του, λειτουργώντας την διαίσθηση, την γλώσσα των ονείρων που κατά πάσα πιθανότητα θα βλέπει, την έμπνευση δημιουργίας και κυρίως, ας αποφύγει σ� αυτή τη ζωή τις απάτες ή τις αυταπάτες.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Πραγματικά το άρθρο "έπεσε μέσα" τελείως! Έχοντας ανάδρομο ποσειδώνα, είμαι και διαισθητικός, δυσκολεύομαι να γίνω κατανοητός για τις ιδέες μου (και συχνά με παρεξηγούν) και ασχολούμε με την μουσική!
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    2

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Πολύ καλό το άρθρο! Και εγώ με ανάδρομο Ποσειδώνα... και πραγματικά έχω μια πολύ ιδιαίτερη σχέση με την μουσική γενικώς... όπως επίσης το ότι δεν με αντιλαμβάνονται πλήρως οι άλλοι πολλές φορές ή τουλάχιστον όχι όσο τους αντιλαμβάνομαι εγώ... και όντως μερικές φορές είναι πολύ δύσκολος ο διαχωρισμός της «σχετικής» πραγματικότητας, του φανταστικού, του ονείρου, της απάτης ή της αυταπάτης από την «απόλυτη» πραγματικότητα του «εδώ» και του «τώρα»... Νομίζω πως «ξεφεύγουμε» σε κάποιο άλλο μήκος κύματος... ελπίζω εκείνες τις στιγμές να βοηθά η διαίσθηση... που επίσης είναι έντονη...

  4. #4

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Εκπληκτικό το άρθρο και όντως πέφτει μέσα αν όχι σε όλα, στα περισσότερα.Έχω κι εγώ ανάδρομο Ποσειδώνα...
    Είμαι ninja!!!

  5. #5

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Το άρθρο είναι πολύ καλό και επιβεβαιώνω και εγώ πως είναι ακριβώς έτσι. Όμως νομίζετε πως ένα τέτοιο άτομο είναι σε θέση να αποφύγει τις αυταπάτες όπως αναφέρεται στο τέλος του άρθρου;
    Για να αποφύγεις κάτι πρέπει να μπορείς να το εντοπίσεις, να το καταλαβαίνεις, να το βλέπεις.
    Επιπλέον σε μια τέτοια κατάσταση έτσι όπως περιγράφεται στο άρθρο (και έτσι είναι) δεν υπάρχουν "δώρα" και κατ' εμένα δεν είναι χαρίσματα, είναι εφιάλτης

  6. #6
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Quote Originally Posted by magikadespell View Post
    Το άρθρο είναι πολύ καλό και επιβεβαιώνω και εγώ πως είναι ακριβώς έτσι. Όμως νομίζετε πως ένα τέτοιο άτομο είναι σε θέση να αποφύγει τις αυταπάτες όπως αναφέρεται στο τέλος του άρθρου;
    Για να αποφύγεις κάτι πρέπει να μπορείς να το εντοπίσεις, να το καταλαβαίνεις, να το βλέπεις.
    Επιπλέον σε μια τέτοια κατάσταση έτσι όπως περιγράφεται στο άρθρο (και έτσι είναι) δεν υπάρχουν "δώρα" και κατ' εμένα δεν είναι χαρίσματα, είναι εφιάλτης
    Θα το εντοπίσεις. Αφού κουραστείς από τα λάθη που θα κάνεις, θα αναγκαστείς να αλλάξεις. Αλλά, μην ανησυχείς, σε αυτό θα σε βοηθήσει και ο Κρόνος

    Επίσης, στο τέλος του άρθρου αναφέρει ότι ανάλογα με τον οίκο που βρίσκεται ο αν. Ποσειδώνας, δηλώνει σε ποιό τομέα θα έχουμε πιθανά πρόβλημα. ¶ρα, βρίσκοντας την θέση του Ποσειδώνα σου, αυτόματα μπορείς να δεις, να καταλάβεις και να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα.
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  7. #7

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Ο Ποσειδώνας μου (ο ανάδρομος) είναι στον 12ο, αν αυτό σου λέει κάτι περί εφιάλτη και ο Κρόνος στο μόνο που με έχει βοηθήσει είναι να έχω το στοιχειώδες μυαλό (γιατί κατά τα άλλα είναι διάτρητο) για να "βγάλω" την καθημερινότητα μου, π.χ. να μην ξεχνάω την κουζίνα αναμένη και λαμπαδιάσω (το έχω κάνει) όσο χαζεύω στην κοσμάρα μου (του Ποσειδώνα τον κόσμο), να μην ξεχνάω τα κλειδιά του αυτοκινήτου πάνω στο αυτοκίνητο (και αυτό το έχω κάνει) και άλλα διάφορα κωμικοτραγικά τα λέει κανείς, τραγικά τα λέω εγώ!

  8. #8
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Αν σε παρηγορεί :bigsmile: κι εγώ με αναδρομο ποσειδώνα στον 7ο επίσης ξεχναω ανοιχτα τα μάτια της κουζίνας,βαζω χυμούς αντι στο ψυγείο σε ντουλάπι με ποτήρια και πολλά άλλα τέτοια.:embarrest

    Αλλά,απ΄την άλλη όπως αναφέρει και το άρθρο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την λογική μας και μαζί με τό δώρο του Ποσειδώνα να συλλαμβάνουμε πράγματα που άλλοι δεν μπορούν,να το χρησιμοποιήσουμε με τον πιο δημιουργικό τρόπο.

    Θα παρακαλέσω μόνο να μην προσωποποιήσουμε άλλο το αρθρο!:bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  9. #9

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    Εμένα που είναι στον 4ο ανάδρομος τί να πω...Το θέμα είναι ότι το άρθρο είναι πραγματικά πολύ καλό. Αν τα αναλύσουμε όλα αυτά θα φρικάρουμε...
    Είμαι ninja!!!

  10. #10

    Re: Ανάδρομος Ποσειδώνας

    καλησπερα και απο μενα.
    Εγω εχω αναδρομο ποσειδωνα στον 5ο οικο στον Σκορπιο.
    Αυτο σημαινει οτι δεν προκειται να στεριωσει καμια αισθηματικη σχεση,εκτος αν αλλαξω χαρακτηρα????
    Πως ομως????

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads