s
Ένα ζωάκι για συντροφιά...
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Ένα ζωάκι για συντροφιά...

    Ο άνθρωπος πάντα ζούσε συντροφιά με τα ζώα. Σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη, σε κάθε έθνος ή φυλή, τα ζώα συνυπήρχαν με μας. Πάνω από 1500 χρόνια προ Χριστού, βρίσκουμε τοιχογραφίες με σκύλους και ανθρώπους.

    Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο εκτιμάμε την παρουσία ενός ζώου κοντά μας. Για πολλούς είναι συντροφιά, για άλλους η ασφάλεια, για άλλους απλά μία ένδειξη τρυφερότητας και αγάπης. Η αστρολογία, θα μπορούσε να μας υποδείξει ποιο ζωάκι θα μας ταίριαζε, ώστε να νοιώθουμε άνετα μαζί του.

    Τα ζώδια που θα αναφέρω, είναι είτε σαν Ηλιακά ζώδια (από την ημερομηνία γέννησης), είτε το ζώδιο του Ωροσκόπου, είτε της Σελήνης αν το γνωρίζετε. Θα έλεγα μάλιστα, πως το ζώδιο της Σελήνης, είναι το πλέον ενδεικτικό για την επιλογή ενός οικιακού ζώου. Αν κάποιος αναγνώστης ενδιαφέρεται να το μάθει, θα μπορούσε να μου στείλει ένα μήνυμα, στη θεματική ενότητα με τις ερωτήσεις.

    Στοιχείο :

    Τα άτομα με έντονο το στοιχείο της γης, θα μπορούσαν να ταυτιστούν με ένα ζώο, ιδιαίτερα η Παρθένος. Για τον Ταύρο, τα ζώα της αγροτικής ζωής ενδείκνυνται (φυσικά αν ζει στην επαρχία ή έχει ένα εξοχικό σπίτι). Για τον Αιγόκερο, το ζώο πρέπει να είναι πειθαρχημένο και να μην δημιουργεί αταξία στον χώρο.

    Τα άτομα με έντονο το στοιχείο του νερού, θα επέλεγαν ένα ενυδρείο. Στα οικιακά ζώα γενικά, μπορούμε να πούμε πως βρίσκουν ηρεμία και τα αντιμετωπίζουν με ευαισθησία.

    Τα άτομα με το στοιχείο του αέρα, αγαπούν τα πουλιά περισσότερο, αλλά και όσα ζώα έχουν ελευθερία και κίνηση. Τους αρέσει να τα παρατηρούν και να τραβούν την προσοχή τους.

    Τα άτομα με το στοιχείο της φωτιάς, επιδιώκουν να έχουν ζώα που εκπαιδεύονται σε αθλήματα ή άλλες δραστηριότητες. Αγαπούν να έχουν μαζί τους περιπάτους ή να τα παρατηρούν να κάνουν διάφορα κόλπα.

    Καθώς τα στοιχεία συνδυάζονται μεταξύ τους, θα μπορούσαμε να πούμε πως τα άτομα με στοιχεία της γης, νοιώθουν άνετα με κατοικίδια της κατηγορίας του νερού και το αντίθετο. Το ίδιο συμβαίνει μεταξύ των ατόμων με στοιχεία της φωτιάς που νοιώθουν άνετα με κατοικίδια της κατηγορίας του αέρα και το αντίθετο.

    Ας παρακολουθήσουμε, κάποιες προτάσεις, για την επιλογής ενός κατοικίδιου, που θα ομορφήνει την καθημερινότητά σας :

    ΚΡΙΟΣ
    Ένα ζώο γρήγορο, ζωηρό και δραστήριο. Να δίνει ζωντάνια στο σπίτι. Ένα κυνηγητικό σκυλάκι ή ένα κόκκερ. Αν έχετε την δυνατότητα, ένα άλογο.

    ΤΑΥΡΟΣ
    Αν ζείτε σε επαρχία, ζώα όπως τα πρόβατα, τα κατσικάκια ή τα πουλερικά, θα ταίριαζαν. Διαφορετικά , θα μπορούσατε να επιλέξετε ένα πιστό σκυλάκι, όπως ένα Μπόξερ.

    ΔΙΔΥΜΟΙ
    Πάνω απ� όλα, σας ταιριάζουν τα πουλιά. Ένα παπαγαλάκι που μιλά θα ήταν κατάλληλο για σας, καθώς και κάθε ωδικό πουλί. Αλλά θα σας συνιστούσα ένα κουνελάκι ή ένα σκιουράκι.

    ΚΑΡΚΙΝΟΣ
    Μία γυάλα με ψαράκια, θα ήταν ένα όμορφο ντεκόρ στο σαλόνι σας. Ακόμη, μία χελωνίτσα νερού ή αν προτιμάτε, μία γάτα Αγκύρας.

    ΛΕΩΝ
    Χρειάζεστε ένα ζώο που να σας προσδίδει μία λάμψη, άρα ένα σκυλάκι ράτσας, αλλά να είναι μεγαλόσωμο κι εντυπωσιακό. Το τρίχωμα θα ήταν καλό να είναι με χρώμα χρυσαφί ή μελί.

    ΠΑΡΘΕΝΟΣ
    Τα μικρά και χαριτωμένα κατοικίδια , θα ήταν καλό να είναι στην πρώτη επιλογή σας. Για παράδειγμα, ένα χάμστερ ή ένα ινδικό χοιρίδιο. Αν επιθυμείτε ένα σκυλάκι, ας είναι ένα μικρόσωμο.

    ΖΥΓΟΣ
    Θα ήταν καλό να προτιμήσετε ένα ωραίο ζώο, ένα σκυλάκι του σαλονιού, όπως ένα κανίς. Σας ταιριάζουν τα ωδικά πτηνά και τα περιστέρια.

    ΣΚΟΡΠΙΟΣ
    Τα ερπετά που είναι της μόδας, θα σας ταίριαζαν. Όπως ένα φίδι, μία ιγκουάνα ή ένα βατραχάκι. Αν θέλετε κάτι λιγότερο εκκεντρικό, τότε να προτιμήσετε ένα σκύλο � φύλακα.

    ΤΟΞΟΤΗΣ
    Ζώα ζωηρά και με αθλητικό παράστημα. Για παράδειγμα, τα άλογα θα σας ταίριαζαν. Διαφορετικά, καλό θα ήταν να επιλέξετε ένα κυνηγητικό σκυλί ή ένα άλλο γρήγορο σκυλί. Για κάτι πιο ιδιόρρυθμο, δοκιμάστε ένα πιθηκάκι.

    ΑΙΓΟΚΕΡΟΣ
    Αν κάνετε αγροτική ζωή, τα κατσικάκια θα σας ταίριαζαν. Αν είστε άνθρωπος της πόλης, ένα πιστό σκυλί, εκπαιδευμένο να είναι χρήσιμο για τη ζωή σας θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

    ΥΔΡΟΧΟΟΣ
    Σας αρέσουν τα ζώα που έχουν ασυνήθιστα χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα, μία σπάνια γάτα με διαφορετικό χρώμα στα μάτια. Ένα σπάνιο σκυλάκι, όπως το Θιβετανικό, μία ανεξάρτητη γάτα Σιάμ, θα ήταν ιδανικά για σας.

    ΙΧΘΕΙΣ
    Το ενυδρείο με τα εξωτικά ψαράκια, θα ήταν το πιο όμορφο στολίδι στο σαλόνι σας. Κοιτάζοντάς το θα «ταξιδεύατε» μακριά. Αν θέλετε κάτι άλλο, βάλτε στη ζωή σας ένα πουλί με τροπικά χρώματα, όπως ένας μεγάλος βραζιλιάνικος παπαγάλος.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6

    Re: Ένα ζωάκι για συντροφιά...

    ΕΙΜΑΙ ΙΧΘΥΣ, ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΣΕΤΤΕΡ, Η ΛΑΜΠΡΑΤΟΡ ΝΑΙ,
    ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΙΧΘΥΣ ΠΟΥ ΩΦΕΙΛΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ??

  3. #3
    Join Date
    Feb 2011
    Όνομα:
    Γιώργος
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    109

    Re: Ένα ζωάκι για συντροφιά...

    Σκυλί και πάλι σκυλί! και είναι και λιονταράκι η σκυλίτσα μου!

  4. #4

    Re: Ένα ζωάκι για συντροφιά...

    Και εγω που ειμαι ιχθυς, σκυλια εχω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Τα ψαρια μονο με κυαλια στην θαλασσα θελω να τα βλεπω.

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads