s
Χαιρετώ!
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 4 of 4

Thread: Χαιρετώ!

  1. #1
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    2

    Χαιρετώ!

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι στο σαιτ σας.
    Θα ήθελα αρχικά να εκφράσω το θαυμασμό μου για την όλη δομή του σάιτ μα και για την κυκλοφορία της γνώσης σε θέματα αστρολογίας που, απ' όσο μπορώ να κρίνω, χαρακτηρίζεται από υψηλό αίσθημα υπευθυνότητας. Φαίνεται πως πολλά μέλη και κυρίως οι διαχειριστές, έχουν μια καμπούρα αφομοιωμένης αστρολογικής (και όχι μόνο) γνώσης.
    Προσωπικά νομίζω πως μπορώ να αυτό-αποκαλούμε σαν σπουδαστής της αστρολογίας της κατωτάτης βαθμίδας. Έχω μελετήσει κυρίως τον δικό μου χάρτη και κάτι διακρίνω.
    Πιστεύω πως η αστρολογία είναι μονάχα μια ατραπός που μπορεί να οδηγήσει κάποιον στο να γνωρίσει τον πραγματικό εαυτό του. Κανείς δεν κατέχει την αστρολογία, όπως κανείς δεν κατέχει τα μαθηματικά. Ο άνθρωπος που επιλέγει έναν από τους αμέτρητους δρόμους της εσωτερικής εξέλιξης, είτε είναι μαθηματικός είτα αστρολόγος είτε φυσικός είτε αποκρυφιστής, αν παραμείνει ανοικτός στη σύλληψη της πραγματικότητας και όχι των δικών του φαντασιοπληξιών, θα βρει αυτό που θα βρουν και όλοι οι άλλοι. Την ακραιφνή, άσπιλη, διαυγή πραγματικότητα. Την Αλήθεια που αντανακλάτε αιωνίως στην καρδιά κάθε ανθρώπου. Την Αλήθεια που υπάρχει στο ποτήρι που πέφτει και σπάζει, σε κάθε ανάσα που παίρνουμε, σε κάθε ήχο που αφήνει τα χείλη μας και δονεί τον αέρα. Αυτή η Αλήθεια που υπάρχει από μόνη της, μα στην υποκειμενική όψη του σύμπαντος. Για την σύλληψή της πρέπει να υπάρχει μια δεκτική, εξελιγμένη συνείδηση για να την κατανοήσει. Σ'αυτήν την Αλήθεια, που είναι ο Θεός στα δάση, στα ουράνια, στα ποτάμια, στον αέρα και μέσα στον άνθρωπο. Σ'αυτήν πιστεύω και προσεύχομαι.
    Για να προσγειωθώ λίγο, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όποιον θα ήθελε να μου απαντήσει, σχετικά με μία όψη στον χάρτη μου.
    Η σελήνη στον Καρκίνο στον τρίτο οίκο σε αντίθεση με τον Ήλιο στον Αιγόκερο στον 9ο οίκο σε ισχυρή όψη τριγώνου με τον Πλούτωνα στον Σκορπιό στον 6ο οίκο.
    Αυτό που είναι ενδιαφέρον είναι το γεγονός πως η σελήνη και ο πλούτωνας βρίσκονται στην ίδια μοίρα(22η).
    Πώς θα μπορούσα να το εξηγήσω;
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
    Καλή σας μέρα! :bigsmile:

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Χαιρετώ!

    Καλωσόρισες Για την απορία σου μπορείς να ξεκινήσεις με το δωρεάν αστρολογικό μας πρόγραμμα, έναν οδηγό χρήσης του οποίου μπορείς να βρεις εδώ:

    http://www.myhoroscope.gr/135-%E1%ED...%F3%E7%F2.html

    Προσπάθησε να συνδυάσεις τις όψεις που σε ενδιαφέρουν, και βγάλε ας πούμε την «κεντρική ιδέα». Έτσι ακριβώς λειτουργεί η Αστρολογία, συνδυαστικά, με τη σύνθεση απλών βασικών αρχέτυπων. Καλή συνέχεια! (Το ότι οι δύο πλανήτες βρίσκονται ακριβώς στην ίδια μοίρα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλά η ισχύς της όψης τους είναι πολύ δυνατή. Όσο μεγαλώνουν οι ανοχές, οι όψεις εξασθενούν).


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  3. #3

    Re: Χαιρετώ!

    Την απάντηση την έδωσες μόνος σου και πιστεύω όχι τυχαία. Σ' ένα εσωτερικό επίπεδο, οι όψεις αυτές του Πλούτωνα με τα φώτα σου δείχνουν την ανάγκη να αναζητήσεις την Αλήθεια και την ουσία της ύπαρξης. Σ' ένα ψυχολογικό επίπεδο δίνουν μια τεράστια ψυχική δύναμη, ιδιαίτερα μπροστά σε μεγάλες δυσκολίες της ζωής. Σε πρακτικό επίπεδο, δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς μόνο με τα στοιχεία που δίνεις.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    2

    Re: Χαιρετώ!

    Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Δείμων και κυρία Κορραλία Μόζορα! :bigsmile:
    Δεν έχω μελετήσει συστηματικά την φιλοσοφία του Γνώθι Σ'αυτόν, καθώς τα χρόνια μου στον πλανήτη δεν ξεπερνούν τα 19, αλλά πράγματι έχω μια τάση και ίσως μια ανάγκη να ενωθώ με έναν αγνό ιδεαλισμό που υπερπηδά τα εμπόδια της -οριοθετημένης στις πέντε αισθήσεις- λογικής. Η βάση της αστρολογικής μελέτης και ίσως κάθε αποκρυφιστικής αναζήτησης που δεν πλέει σε πελάγη νοσηρής ονειροπόλησης, είναι μια λογική που δεν χρειάζεται τα δεκανίκια της πέντε-αισθησιακής παρατήρησης. Σαφέστατα, εφόσον έχουμε δεχθεί τα δώρα των αισθήσεων πρέπει να τα σεβόμαστε και να τα χρησιμοποιούμε "σωστά", αλλά νομίζω πως δεν πρέπει να στηρίζουμε τα "λογικά" μας συμπεράσματα σ'αυτές, γιατί εφόσον είναι ατελείς θα μας οδηγήσουν σε λανθασμένες εικασίες. Από εκεί ίσως προέρχονται οι προκαταλήψεις για την αστρολογία και για κάθε εσωτερική αναζήτηση.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα.
    Καλή μέρα και σε σας!

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads