s
[Συζήτηση] Παρτίδα σκάκι
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Παρτίδα σκάκι

    Εγώ είμαι ο Βασιλιάς-Ήλιος των Λευκών. Βρίσκομαι περιστοιχισμένος από τον πιστό μου στρατό που προσφέρει προστασία και σιγουριά ενώ μπροστά μου απλώνεται όλο το πεδίο δράσης χωρισμένο σε 64 ασπρόμαυρα τετράγωνα. Στ’ αριστερά μου στέκεται περήφανη και πάνοπλη η Βασίλισσα-Σελήνη, έτοιμη να αναλάβει τις πιο δύσκολες αποστολές για το χατίρι μου. Νοιώθω πράγματι μεγάλη σιγουριά όσο την έχω στο πλευρό μου αφού χωρίς αυτήν θα ήμουν ιδιαίτερα ευάλωτος. Μ’ αρέσει να σκέφτομαι ότι πρόκειται για το θηλυκό alter ego μου, μια άλλη προσωπικότητα που με συμπληρώνει αρμονικά.

    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Παρτίδα σκάκι

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Όνομα:
    Λεμονιά
    Location
    Κοζάνη
    Posts
    30

    Re: Παρτίδα σκάκι

    Μπράβο σου, Δημήτρη!!! Φανταστικό άρθρο... Βρήκα τις ομοιότητες πολύ ενδιαφέρουσες και κατά κάποιο τρόπο αυτονόητες. Το όλο ζήτημα αποπνέει μια λογική, σαν να ήταν πάντα έτσι και περίμενε κάποιον να το ανακαλύψει. Συγχαρητήρια!

  3. #3
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Παρτίδα σκάκι

    Σ’ ευχαριστώ Λεμονιά για την ενθουσιώδη υποδοχή, να ‘σαι καλά.

    Είναι αλήθεια ότι δεν ήμουν σίγουρος αν θα ‘πρεπε να ανεβάσω ένα τέτοιο κείμενο. Διαφέρει πολύ απ’ ό,τι συνήθως ψάχνει ο κόσμος σ’ ένα αστρολογικό site. Μου φαινόταν υπερβολικά προσωπικό αλλά τελικά χαίρομαι που το μοιράστηκα μαζί σας.

    Το σκάκι είναι κι αυτό μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Ένα πεδίο όπου ο άνθρωπος προβάλει ιεραρχία, ιδιότητες, χαρίσματα και όλα όσα συναντάει στην πραγματική του ζωή. Μόνο που εκεί προβάλλονται πιο ξεκάθαρα, απαλλαγμένα από τον θόρυβο και τη σύγχυση της πραγματικότητας. Κάτι σαν την αστρολογία δηλαδή.

    Σ’ ευχαριστώ και πάλι.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    λιλλιαν
    Location
    αθηνα
    Posts
    93

    Re: Παρτίδα σκάκι

    πολυ ωραιο αρθρο κ αυτο που μουρχεται στο μυαλο ειναι οτι η ζωη μου ειναι μια παρτιδα σκακι που δεν εχει τελειωσει ακομα ......................... ειδωμεν/?

  5. #5
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Παρτίδα σκάκι

    Σ’ ευχαριστώ Λίλλιαν.
    Ευτυχώς μετά από κάθε μάχη τα πιόνια ξανασηκώνονται, παίρνουν τις θέσεις τους και είναι έτοιμα για την επόμενη. Έτσι, καμία ήττα δεν είναι οριστική και η προσπάθεια συνεχίζεται….

  6. Re: Παρτίδα σκάκι

    Ωραία η σύνδεση του με τους πλανήτες

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads