s
Το ζήτημα του Ωροσκόπου
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 33
  1. #1
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Το παρακάτω αποτελεί κανονικά μέρος του Γ' Κεφαλαίου της Αστρολογίας της Αναζήτησης, αλλά επειδή πιστεύω ότι λειτουργεί σωστά ως αυτοτελές άρθρο και επειδή τα ολόκληρα κεφάλαια καμιά φορά κουράζουν, παρατίθεται εκτός σειράς.
    ---


    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #2

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Αγαπητέ μου Βασίλη, γεια σου.
    Το άρθρο σου μου δημιούργησε πολλές απορίες και δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά ορισμένα πράγματα που λες. Σου παραθέτω μερικές από αυτές, αν θέλεις να μου απαντήσεις.

    -Λες ότι ο ωροσκόπος δεν έχει από μόνος του κάποιου είδους ψυχική ενέργεια και δίνεις έμφαση στην σωματική του διάσταση, να γίνει το σώμα "καλός αγωγός" της συμπαντικής ενέργειας. Αυτό σημαίνει πως δεν δέχεσαι ότι ο ωροσκόπος δείχνει κάποια χαρακτηριστικά στην προσωπικότητα και την συμπεριφορά ενός ατόμου; Αν δέχεσαι ότι δίνει, πώς τα συνδέεις αυτά τα χαρακτηριστικά με το σώμα;

    -Λες ότι το βρέφος γεννιέται "άγραφος πίνακας". Αυτό σημαίνει πως δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν βιολογικές καταβολές στον άνθρωπο; Αν πιστεύεις ότι υπάρχουν, πού είναι καταγραμμένες;

    -Λες ότι το βρέφος γεννιέται "άγραφος πίνακας" και ότι ο στόχος του ωροσκόπου είναι ο έλεγχος πάνω στο σώμα: αναπνοές, καρδιακοί παλμοί κ.λπ. Αυτά όμως είναι κοινά στο σώμα όλων των ανθρώπων. Αν σωστά κατάλαβα, τι σημαίνουν για σένα οι διαφοροποιήσεις του ωροσκόπου στα διάφορα ζώδια;

    Όπως καταλαβαίνεις με μπέρδεψες αρκετά!

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Αγαπητέ μου Βασίλη, γεια σου.
    Το άρθρο σου μου δημιούργησε πολλές απορίες και δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά ορισμένα πράγματα που λες. Σου παραθέτω μερικές από αυτές, αν θέλεις να μου απαντήσεις.
    Γεια σου Κοραλλία,

    η παραπάνω ανάλυση είναι κυρίως ενεργειακή. Γι' αυτό και επικεντρώνεται αρκετά στο σώμα. Δεν αφορά όμως βεβαίως μόνο αυτό. Ας δούμε τώρα και τις απαντήσεις...

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    -Λες ότι ο ωροσκόπος δεν έχει από μόνος του κάποιου είδους ψυχική ενέργεια και δίνεις έμφαση στην σωματική του διάσταση, να γίνει το σώμα "καλός αγωγός" της συμπαντικής ενέργειας. Αυτό σημαίνει πως δεν δέχεσαι ότι ο ωροσκόπος δείχνει κάποια χαρακτηριστικά στην προσωπικότητα και την συμπεριφορά ενός ατόμου; Αν δέχεσαι ότι δίνει, πώς τα συνδέεις αυτά τα χαρακτηριστικά με το σώμα;
    Γενικά πιστεύω ότι τα σημεία στο χάρτη (ωροσκόπος, μεσουράνημα, κλήροι, κλπ) γενικότερα είναι πύλες ή αλλιώς διαδρομές ενέργειας, όχι ψυχικές προσωπικότητες. Είναι το καλώδιο του ρεύματος, όχι το ρεύμα. Ενεργοποιούνται από ενέργεια, αλλά δεν είναι ενέργεια.

    Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν επηρεάζουν τη συμπεριφορά. Απλά την επηρεάζουν διαφορετικά. Μάλιστα σε εξωτερικό επίπεδο (προβλέψεων) πιθανότατα βγάζουν πιο σημαντικά γεγονότα. Ας θυμηθούμε τη γνωστή σύγκρουση για το αν οι κυβερνήτες των οίκων έχουν σημασία ή όχι κι ότι επίσης τα συστήματα πρόβλεψης όπως η ωριαία που δεν ενδιαφέρονται για ψυχολογικές αναλύσεις, αναλύουν βάσει κυβερνητών οίκων.

    Όταν πάμε να μελετήσουμε ψυχικές διεργασίες όμως κοιτάμε συνήθως όψεις ή θέσεις πλανητών μεταξύ τους ή σε ζώδια. Μία διέλευση μας αγγίζει σε δύο επίπεδα. Το ψυχολογικό και αυτό των εξωτερικών γεγονότων. Αυτά τα δύο δε συμφωνούν συνήθως. Από ό,τι φαίνεται κι από ό,τι έχω δει εγώ τουλάχιστον, το γεγονός βγαίνει στον οίκο που κυβερνά ο εμπλεκόμενες πλανήτης, ενώ η ψυχολογική σύγκρουση βγαίνει στον οίκο που είναι τη στιγμή της γέννησης.

    Επομένως η διάκριση που κάνω μεταξύ σημείων και πλανητικών θέσεων είναι ότι το πρώτο είναι σχηματισμός, διάταξη ύλης, διαδρομή ενέργειας, μέσα από την οποία ρέει ψυχική ενέργεια αλλά δεν είναι η ίδια ψυχική ενέργεια. Είναι το ρούχο που φοράμε, ο δρόμος που οδηγάμε, κλπ, το αντικείμενο όχι το υποκείμενο.

    Η οργάνωση αυτή βεβαίως δε σημαίνει ότι δεν επηρεάζει τη συμπεριφορά. Εάν μας φορέσουν π.χ ένα στενό ρούχο, αυτό επηρεάζει τη συμπεριφορά μας. Δεν έχει όμως το ρούχο δική του προσωπικότητα. Εάν μας φορέσουν μία μάσκα ή μια στολή, η μάσκα ή η στολή δείχνουν να έχουν προσωπικότητα προς τα έξω. Κάποιος μπορεί να τσακωθεί με κάποιον επειδή π.χ φοράει στολή μπάτσου. Έτσι έχει περιγραφεί ο Ωροσκόπος κατά καιρούς από την Αστρολογία, ως η Μάσκα. Ο άνθρωπος ως άνθρωπος όμως πίσω από τη μάσκα είναι που έχει την προσωπικότητα.

    Τώρα με ρωτάς γιατί συνδέω τον ωροσκόπο με το σώμα. Για να είμαι ειλικρινής δεν το συνδέω. Οι κλασσικοί αστρολόγοι το έκαναν περισσότερο (θυμάμαι τον Λήο τώρα). Για μένα ο ωροσκόπος είναι κυρίως ο τρόπος που ρέει μέσα μας η ενέργεια. Αφορά και τους τρεις κόσμους (σώμα, συναίσθημα, νους).

    Πιστεύω όμως ότι είναι πιο εύκολο να τον συνδέσουμε με το σώμα, αν είναι να τον δούμε σαν ενέργεια. Στο συναισθηματικό κόσμο τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Υπάρχουν πολλοί επίκτητοι παράγοντες που έχουν να κάνουν με το πώς μεγαλώσαμε, που μπερδεύονται και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν ο δρόμος ελάχιστης αντίστασης είναι θέμα ωροσκόπου ή οφείλεται στα "γυμνάσια" που περνάμε μέχρι να μεγαλώσουμε. Υπάρχουν πολλές ταυτίσεις και δεν μπορείς να δεις την ενέργεια ως αποστασιοποιημένος παρατηρητής, όπως βλέπεις το σώμα σου

    Το να δεις ότι υπάρχει αυτή η διαδρομή ελάχιστης αντίστασης στο σώμα σου βέβαια δε σημαίνει ότι μπορείς και να την ελέγξεις, αυτό είναι άλλο ζήτημα, πιο δύσκολο. Για να την ελέγξεις πρέπει να κάνεις την ακριβώς αντίστροφη διαδικασία, να "μπεις" μέσα της, για να γίνει υποκειμενική και να "πάρεις αποφάσεις" για κάτι που μέχρι τώρα γίνεται αυτόματα μέσα σου.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    -Λες ότι το βρέφος γεννιέται "άγραφος πίνακας". Αυτό σημαίνει πως δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν βιολογικές καταβολές στον άνθρωπο; Αν πιστεύεις ότι υπάρχουν, πού είναι καταγραμμένες;
    Κι εδώ δύσκολη η απάντηση. Η λέξη άγραφος πίνακας πιθανόν δεν είναι σωστή, έχεις δίκιο. Γιατί δεν είσαι τελείως άγραφος όταν γεννιέσαι. Βέβαια οι βιολογικές καταβολές είναι ακόμα εν δυνάμει, έτσι; Δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα ψυχισμός (όχι κατά τις περισσότερες σχολές ψυχολογίας τουλάχιστον, αν και υπάρχουν και αντιρρήσεις). Με την έννοια αυτή θα μπορούσε να πει κανείς ότι το βρέφος είναι άγραφος πίνακας.

    Με ρωτάς που πιστεύω ότι υπάρχουν οι βιολογικές καταβολές. Εννοείς αστρολογικά; Αν ναι, δε νομίζω ότι σχετίζονται άμεσα με τον Ωροσκόπο. Ο Ωροσκόπος είναι μία συμπαντική "επίθεση" ενέργειας που δεχόμαστε και εν-τυπώνεται μέσα μας, ανοίγοντας στο δρόμο της ένα μονοπάτι, που μένει για πάντα πάνω μας ως μελλοντική οδός για ό,τι άλλη ενέργεια δεχτούμε στο εξής. Μπορεί όμως να συνδέεεται έμμεσα. Και εξηγούμαι.

    Αστρολογικά λέγεται ότι το παιδί επηρεάζεται πριν τη γέννηση του από άλλους παράγοντες, π.χ. την προγενέθλια Σελήνη. Ή με τη Σελήνη της σύλληψης. Για την τελευταία λέγεται μάλιστα ότι σχετίζεται με τον Ωροσκόπο. Ότι είναι το ίδιο ζώδιο. Με την έννοια αυτή ένας παράγων κληρονομικότητας (Σελήνη) πιθανόν να προαποφασίζει τι είδους "επίθεση" θα δεχτούμε στη γέννηση, πότε θα "εκτεθούμε" στις ακτίνες του Ήλιου για πρώτη φορά, πιθανόν να το προετοιμάζει. Αλλά, αν είναι να αναζητήσουμε κληρονομικότητα, η αιτία θα είναι η Σελήνη, όχι ο Ωροσκόπος. Ο Ωροσκόπος θα είναι το αποτέλεσμα της κληρονομικότητας.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    -Λες ότι το βρέφος γεννιέται "άγραφος πίνακας" και ότι ο στόχος του ωροσκόπου είναι ο έλεγχος πάνω στο σώμα: αναπνοές, καρδιακοί παλμοί κ.λπ. Αυτά όμως είναι κοινά στο σώμα όλων των ανθρώπων. Αν σωστά κατάλαβα, τι σημαίνουν για σένα οι διαφοροποιήσεις του ωροσκόπου στα διάφορα ζώδια;
    Στόχος του ωροσκόπου δεν είναι αποκλειστικά ο έλεγχος στο σώμα. Μάλλον δεν το είπα καλά, αν ακούστηκε έτσι. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο έλεγχος του σώματος είναι το τελευταίο στάδιο ελέγχου της ενέργειας. Δεν είναι μοναδικός σκοπός του ωροσκόπου. Με τον ωροσκόπο δουλεύει κανείς κι όταν εξετάζει τη σκέψη ή τα συναισθήματα του. Εκεί όμως δουλεύει πολύ περισσότερο με τους πλανήτες, που δείχνουν τις προβολές του, τις πλάνες του.

    Όταν φτάσει στο σώμα, οι πλανήτες δε δουλεύουν σχεδόν καθόλου. Έχουν ξεπεραστεί οι πλάνες, έχει τακτοποιηθεί η ψυχική ενέργεια. Έχει φύγει κανείς από τη λογική των ψυχικών διεργασιών και έχει κατέβει σε επίπεδο ύλης και ενέργειας. Οπότε εκεί αναγκαστικά πρέπει να κατανοήσει τον ωροσκόπο του θέλοντας και μη. Με αυτό δουλεύει.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Όπως καταλαβαίνεις με μπέρδεψες αρκετά!
    Σε κάλυψα τουλάχιστον; Δεν είναι εύκολα και να τα πει κανείς αυτά περιγραφικά.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  4. #4
    Join Date
    Jul 2008
    Όνομα:
    Μαίρη
    Posts
    220

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Με ποιον τρόπο λοιπόν προσεγγίζεται η ερμηνεία των όψεων που κάνει αυτό το σημείο, που λέγεται ο Ωροσκόπος, με πλανήτες ή άλλα σημεία;
    Ωραίο είναι αυτό που γίνεται στην ώρα του

  5. #5

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Βασίλη μου,
    ναι, νομίζω πως ξεκαθάρισα σε μερικά σημεία καλύτερα τι εννοείς αλλά έχω ακόμα πολλές απορίες.

    Ο λόγος που δυσκολεύτηκα να καταλάβω τι εννοείς είναι γιατί τον ρόλο που αποδίδεις στον ωροσκόπο εγώ τον αποδίδω στον Ήλιο. Δηλαδή ότι ο Ήλιος είναι το κέντρο της ύπαρξης μας, όπως είναι το κέντρο του ηλιακού συστήματος και είναι η ζωική ενέργεια, η πηγή του φωτός και της ζωής και με αυτή την έννοια αυτό που μας συνδέει με την συμπαντική ενέργεια.

    Όπως αντιλαμβάνομαι τον Ήλιο, είναι ταυτόχρονα και το "κέντρο" μας που οργανώνει την ροή, μέσα και έξω, αυτής της ενέργειας. 'Οπως λες: "το βρέφος στο εξής θα είναι σε θέση να υποδέχεται τις συμπαντικές ενέργειες (διελεύσεις) μέσα από αυτά τα κανάλια και να τα διοχετεύει στις ψυχικές προσωπικότητες (πλανήτες) του γενέθλιου χάρτη του". Ο Ήλιος είναι αυτό το κέντρο που οργανώνει, βιώνει και εκδηλώνει ολόκληρο τον χάρτη και όλες τις ενέργειες, ότι περνά στον συνειδητό μας κόσμο. Και ο στόχος είναι να γίνουμε όσο πιο συνειδητοί γίνεται σε όλες τις ενέργειες, σε όλα τα επίπεδα, υλικό, ψυχικό και πνευματικό.

    Καταλαβαίνω όμως την λογική πίσω από τις θέσεις σου και προβληματίστηκα. Ο ωροσκόπος είναι πράγματι μια πύλη κι αν μη τι άλλο η πύλη της γέννησής μας και της εισόδου μας στον υλικό κόσμο. ¶ρα σίγουρα κάτι σημαντικό πρέπει να σημαίνει για την ύπαρξη μας. Είναι η πύλη που μπαίνουμε στον υλικό κόσμο αλλά όχι η πύλη από την οποία βγαίνουμε. Σημαίνει κάτι αυτό; Δεν ξέρω.

    Σίγουρα συμφωνώ μ' αυτό που λες ότι όλα τα σημεία του χάρτη είναι πύλες. Ο ωροσκόπος δεν είναι ένα μεμονωμένο σημείο. Είναι κατ' αρχήν άξονας που εκτείνεται στο απέναντι σημείο του ζωδιακού. Μετά ο ωροσκόπος και το μεσουράνημα καθορίζουν ολόκληρη την οικοθεσία. ¶ρα ότι νόημα δώσουμε στον ωροσκόπο πρέπει να εκτείνεται και στους υπόλοιπους οίκους.

    Αν όμως, Βασίλη μου, ο ωροσκόπος είναι ενεργειακή πύλη τότε τι είναι η ακμή του 7ου; Τι μπορεί να σημαίνει; Ή τι σημαίνει ενεργειακά το μεσουράνημα κι οι υπόλοιποι οίκοι;

    Ένα άλλο σημείο που δυσκολεύομαι να κατανοήσω είναι το εξής: ξέρουμε ότι ο ωροσκόπος έχει να κάνει με το σώμα και την εμφάνισή μας, δηλαδή αν είμαστε καστανοί ή ξανθοί, κοντοί ή ψηλοί, με μεγάλη ή μικρή μύτη κ.λπ. Αυτό προϋποθέτει βιολογικές καταβολές και κληρονομικότητα. ¶ρα ο ωροσκόπος πρέπει να είναι δείκτης βιολογικών και κληρονομικών καταβολών. Αρκετοί αστρολόγοι μάλιστα τον θεωρούν κι ως δείκτη της υγείας μας.

    Θεωρώ πολύ καλή την εξήγηση που μου έδωσες για την προγενέθλια Σελήνη που "μεταφέρει" βιολογικές προδιαθέσεις στον ωροσκόπο αλλά και πάλι δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί η εμφάνισή μας δεν φαίνεται από την Σελήνη αλλά από τον ωροσκόπο. ¶ρα παίρνει αποκλειστικά στην δικαιοδοσία του κάποια βιολογικά στοιχεία;

    Ταυτόχρονα, ξέρουμε ότι ο ωροσκόπος δείχνει στοιχεία της προσωπικότητάς μας. ¶νθρωποι που ασχολούνται με τον σωματότυπο ή οι φυσιογνωμιστές σε Ανατολή και Δύση υποστηρίζουν ότι τα σωματικά χαρακτηριστικά μας συνδέονται με στοιχεία της προσωπικότητας και του ψυχισμού μας. Λένε π.χ. ότι η τονισμένη και γαμψή μύτη δείχνει ανθρώπους που διαθέτουν θέληση και αποφασιστικότητα. Ή στην χειρομαντεία λένε ότι αν οι άκρες των δαχτύλων σου είναι τετράγωνες, οβάλ ή στρογγυλές αυτό δείχνει κάτι για την προσωπικότητα και την ζωή σου.

    Αν ισχύουν αυτά, αν δηλαδή τα σωματικά χαρακτηριστικά μας συνδέονται άμεσα με χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας τότε η προσωπικότητά μας συνδέεται με βιολογικές προδιαγραφές που δείχνει ο ωροσκόπος; Αφού ο ωροσκόπος είναι το προσωπείο μας, η μάσκα, οι ρόλοι που υιοθετούμε από νωρίς στην σχέση μας με το περιβάλλον μας για να πάρουμε μια θέση και να επιβιώσουμε σ' αυτό και που γίνονται μέρος της προσωπικότητάς μας, φαίνεται αυτό το προσωπείο στις βιολογικές μας
    προδιαγραφές;

    Ακόμα, ποια είναι η σχέση του ωροσκόπου με την Σελήνη, αφού και η Σελήνη λέμε στην αστρολογία ότι δείχνει βιολογικές καταβολές και εμπειρίες της παιδικής ηλικίας, όπως και ο ωροσκόπος; Και ποια είναι η σχέση του Ήλιου με τον ωροσκόπο, αφού ο Ήλιος είναι το κέντρο της συνειδητότητάς μας, αυτός που θα κάνει τις επιλογές για να διαμορφώσουμε στην ζωή μας τις βιολογικές μας τάσεις;

    Αν ο ωροσκόπος είναι πραγματικά όλα αυτά τότε τι σημαίνει ότι ο ωροσκόπος είναι ενεργειακή πύλη; Και πώς σχετίζεται αυτή η ενεργειακή πύλη με την Σελήνη και ιδιαίτερα με τον Ήλιο;

    Ελπίζω, Βασίλη μου, να μην σε ζάλισα με τους προβληματισμούς μου και κάθε συνεισφορά στις απορίες μου ευπρόσδεχτη. Απλώς πιστεύω ότι ο υλικός κόσμος βρίσκεται σε απόλυτη συμφωνία και αντιστοιχία με τον πνευματικό, επομένως πρέπει να καταλάβω πως λειτουργεί η "υλική" πλευρά του ωροσκόπου με την πνευματική διάσταση που παίρνει ως ενεργειακή πύλη.

  6. #6
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Αστρολογικά λέγεται ότι το παιδί επηρεάζεται πριν τη γέννηση του από άλλους παράγοντες, π.χ. την προγενέθλια Σελήνη. Ή με τη Σελήνη της σύλληψης. Για την τελευταία λέγεται μάλιστα ότι σχετίζεται με τον Ωροσκόπο. Ότι είναι το ίδιο ζώδιο. Με την έννοια αυτή ένας παράγων κληρονομικότητας (Σελήνη) πιθανόν να προαποφασίζει τι είδους "επίθεση" θα δεχτούμε στη γέννηση, πότε θα "εκτεθούμε" στις ακτίνες του Ήλιου για πρώτη φορά, πιθανόν να το προετοιμάζει. Αλλά, αν είναι να αναζητήσουμε κληρονομικότητα, η αιτία θα είναι η Σελήνη, όχι ο Ωροσκόπος. Ο Ωροσκόπος θα είναι το αποτέλεσμα της κληρονομικότητας.


    Βασιλη μου,επειδη το θεμα της συλληψης το εχω ψαξει αρκετα,να σου πω οτι σε κανενα ωροσκοπιο, εγω προσωπικα δεν ειδα η Σεληνη της συλληψης να βρισκεται στο ιδιο ζωδιο με τον Ωροσκοπο γεννησης ενος παιδιου, αντιθετως σε ωριαιες κατα περιεργο τροπο, τροπο το εχω δει, τυχαιο γεγονος? μπορει.
    Κ τι ακριβως εννοεις οταν λες ο Ωροσκοπος ειναι το αποτελεσμα της κληρονομικοτητας?γαιτι μαλλον κ εγω μπερδευτικα λιγο.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Ο λόγος που δυσκολεύτηκα να καταλάβω τι εννοείς είναι γιατί τον ρόλο που αποδίδεις στον ωροσκόπο εγώ τον αποδίδω στον Ήλιο. Δηλαδή ότι ο Ήλιος είναι το κέντρο της ύπαρξης μας, όπως είναι το κέντρο του ηλιακού συστήματος και είναι η ζωική ενέργεια, η πηγή του φωτός και της ζωής και με αυτή την έννοια αυτό που μας συνδέει με την συμπαντική ενέργεια.
    Κάπου σε έχασα μάλλον, Κοραλλία, γιατί κι εγώ δε διαφωνώ σε αυτά που λες... Νομίζω ότι κι εγώ το ίδιο υποστηρίζω, ότι οι πλανήτες είναι αυτοί που έχουν την ψυχική ενέργεια κι ο Ωροσκόπος είναι ο δρόμος που αυτή κυκλοφορεί μέσα μας... Πού το χάνουμε; Μήπως εννοείς ότι ο Ήλιος είναι αυτός που ανοίγει αυτά τα κανάλια κυκλοφορίας μέσα μας; ¶ρα είναι θέμα της προσωπικής μας συνείδησης να τα ανοίξουμε;

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Καταλαβαίνω όμως την λογική πίσω από τις θέσεις σου και προβληματίστηκα. Ο ωροσκόπος είναι πράγματι μια πύλη κι αν μη τι άλλο η πύλη της γέννησής μας και της εισόδου μας στον υλικό κόσμο. ¶ρα σίγουρα κάτι σημαντικό πρέπει να σημαίνει για την ύπαρξη μας. Είναι η πύλη που μπαίνουμε στον υλικό κόσμο αλλά όχι η πύλη από την οποία βγαίνουμε. Σημαίνει κάτι αυτό; Δεν ξέρω.
    Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά λέγεται ότι την ώρα της αναχώρησης μας η Σελήνη θα πρέπει να έχει την αντίθετη θέση από τη Σελήνη της γέννησης μας. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με τον Ωροσκόπο.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Αν όμως, Βασίλη μου, ο ωροσκόπος είναι ενεργειακή πύλη τότε τι είναι η ακμή του 7ου; Τι μπορεί να σημαίνει; Ή τι σημαίνει ενεργειακά το μεσουράνημα κι οι υπόλοιποι οίκοι;
    Οι οίκοι έχουν μία ιδιαιτερότητα. Δεν είναι στην ουσία σημεία του χάρτη, είναι σημεία ορισμένα αυθαίρετα για λόγους ερμηνείας. Η ακμή του 2ου οίκου π.χ. δεν αντιστοιχεί σε κάποια αστρονομική θέση, όπως ο Ωροσκόπος ή το Μεσουράνημα. Οπότε εκεί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. Το Μεσουράνημα, οι δεσμοί της Σελήνης, οι κλήροι, αυτά είναι κυρίως τα σημεία πιστεύω. Για τους οίκους προβληματίζομαι ακόμα για το πώς ταιριάζουν σε αυτό το ενεργειακό σύστημα. Ειδικά μάλιστα που στο παρελθόν είχα ασχοληθεί με αυτούς από καθαρά ψυχολογική σκοπιά. Τους είχα περιγράψει από ψυχολογική άποψη (υπάρχει ένα άρθρο στο site, το Ωροσκόπιο της Αυτοπραγμάτωσης). Αυτό φαινομενικά έρχεται σε αντίθεση με τα όσα είπα εδώ, ότι δηλαδή οι οίκοι δεν αντιστοιχούν σε ψυχικές ενέργειες. Βέβαια μπορεί να τεκμηριωθεί εάν θεωρήσουμε ότι εκτός από ψυχικές ενέργειες υπάρχουν και ψυχικοί "χώροι", αλλά αυτό είναι κάτι πολύ μακρινό ακόμα. Με άλλα λόγια για τους οίκους ακόμη το δουλεύω στο μυαλό μου, Κοραλία...

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Θεωρώ πολύ καλή την εξήγηση που μου έδωσες για την προγενέθλια Σελήνη που "μεταφέρει" βιολογικές προδιαθέσεις στον ωροσκόπο αλλά και πάλι δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί η εμφάνισή μας δεν φαίνεται από την Σελήνη αλλά από τον ωροσκόπο. ¶ρα παίρνει αποκλειστικά στην δικαιοδοσία του κάποια βιολογικά στοιχεία;
    Πιθανόν γιατί η σχέση δεν είναι πάνω στο υλικό επίπεδο αποκλειστικά. Η Σελήνη κάνει ότι κάνει στο αστρικό, δε θα φανεί αυτό κάπου στο σώμα μας, όταν γεννηθούμε. Φαντάσου το γνωστό παράδειγμα που ρίχνουμε πετραδάκι στη λίμνη. Ένα ζουζούνι στην επιφάνεια της θάλασσας δε βλέπει το πετραδάκι να πέφτει. Βλέπει μόνο το τεράστιο κύμα που έρχεται καταπάνω του.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Αν ισχύουν αυτά, αν δηλαδή τα σωματικά χαρακτηριστικά μας συνδέονται άμεσα με χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας τότε η προσωπικότητά μας συνδέεται με βιολογικές προδιαγραφές που δείχνει ο ωροσκόπος; Αφού ο ωροσκόπος είναι το προσωπείο μας, η μάσκα, οι ρόλοι που υιοθετούμε από νωρίς στην σχέση μας με το περιβάλλον μας για να πάρουμε μια θέση και να επιβιώσουμε σ' αυτό και που γίνονται μέρος της προσωπικότητάς μας, φαίνεται αυτό το προσωπείο στις βιολογικές μας προδιαγραφές;
    Αν θεωρήσουμε ότι ισχύει αυτό που είπαμε για τη Σελήνη της σύλληψης, προφανώς θα φαίνεται...

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Ακόμα, ποια είναι η σχέση του ωροσκόπου με την Σελήνη, αφού και η Σελήνη λέμε στην αστρολογία ότι δείχνει βιολογικές καταβολές και εμπειρίες της παιδικής ηλικίας, όπως και ο ωροσκόπος; Και ποια είναι η σχέση του Ήλιου με τον ωροσκόπο, αφού ο Ήλιος είναι το κέντρο της συνειδητότητάς μας, αυτός που θα κάνει τις επιλογές για να διαμορφώσουμε στην ζωή μας τις βιολογικές μας τάσεις;
    Πιστεύω ότι άλλο πράγμα είναι η Σελήνη της σύλληψης και σε άλλο επίπεδο επηρεάζει και άλλο η γενέθλια. Η γενέθλια δίνει στοιχεία για την αύρα του περιβάλλοντος που θα μεγαλώσουμε περισσότερο πιστεύω. Θεωρητικά και αυτό θα μπορούσε να σχετίζεται όμως ως προεπιλογή από τη Σελήνη της σύλληψης.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Αν ο ωροσκόπος είναι πραγματικά όλα αυτά τότε τι σημαίνει ότι ο ωροσκόπος είναι ενεργειακή πύλη; Και πώς σχετίζεται αυτή η ενεργειακή πύλη με την Σελήνη και ιδιαίτερα με τον Ήλιο;
    Ο ωροσκόπος είναι όλα αυτά, αλλά ως αποτέλεσμα, όχι ως αίτιο. Μέσα από αυτό θα κυκλοφορήσει η αύρα της οικογένειας (αλλά και η προσωπική αντίδραση στην αύρα της οικογένειας) (Σελήνη), η προσωπική μας θέληση (Ήλιος) και οι πλανήτες.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Ελπίζω, Βασίλη μου, να μην σε ζάλισα με τους προβληματισμούς μου και κάθε συνεισφορά στις απορίες μου ευπρόσδεχτη. Απλώς πιστεύω ότι ο υλικός κόσμος βρίσκεται σε απόλυτη συμφωνία και αντιστοιχία με τον πνευματικό, επομένως πρέπει να καταλάβω πως λειτουργεί η "υλική" πλευρά του ωροσκόπου με την πνευματική διάσταση που παίρνει ως ενεργειακή πύλη.
    Η πνευματική διάσταση αποτυπώνεται ως "πατημασιά" στην ύλη. Εμείς βλέπουμε την πατημασιά. Την πνευματική διάσταση νομίζω απλά την υποθέτουμε. Ωστόσο η πατημασιά, αν και δεν περιέχει ενέργεια επιδρά στην εξέλιξη απλά μέσω του γεγονότος ότι υπάρχει. Δεν ξέρω πώς να το πω ακριβώς αλλά η εξέλιξη έχει δύο συνιστώσες το σχήμα και την ουσία (μορφή και ουσία δεν έλεγε ο Αριστοτέλης); Το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται και από τα δύο. Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι η πατημασιά είναι αποτέλεσμα της πνευματικής διάστασης (οι υλιστές θα διαφωνήσουν σε αυτό), το τελικό αποτέλεσμα της ζωής δεν είναι προκαθορισμένο, γιατί οι ενέργειες που θα διαχυθούν στην πατημασιά δε γνωρίζουμε εκ των προτέρων τι αποτέλεσμα θα έχουν.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. #8

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by 'Ερση View Post
    Αστρολογικά λέγεται ότι το παιδί επηρεάζεται πριν τη γέννηση του από άλλους παράγοντες, π.χ. την προγενέθλια Σελήνη. Ή με τη Σελήνη της σύλληψης. Για την τελευταία λέγεται μάλιστα ότι σχετίζεται με τον Ωροσκόπο. Ότι είναι το ίδιο ζώδιο. Με την έννοια αυτή ένας παράγων κληρονομικότητας (Σελήνη) πιθανόν να προαποφασίζει τι είδους "επίθεση" θα δεχτούμε στη γέννηση, πότε θα "εκτεθούμε" στις ακτίνες του Ήλιου για πρώτη φορά, πιθανόν να το προετοιμάζει. Αλλά, αν είναι να αναζητήσουμε κληρονομικότητα, η αιτία θα είναι η Σελήνη, όχι ο Ωροσκόπος. Ο Ωροσκόπος θα είναι το αποτέλεσμα της κληρονομικότητας.


    Βασιλη μου,επειδη το θεμα της συλληψης το εχω ψαξει αρκετα,να σου πω οτι σε κανενα ωροσκοπιο, εγω προσωπικα δεν ειδα η Σεληνη της συλληψης να βρισκεται στο ιδιο ζωδιο με τον Ωροσκοπο γεννησης ενος παιδιου, αντιθετως σε ωριαιες κατα περιεργο τροπο, τροπο το εχω δει, τυχαιο γεγονος? μπορει.
    Κ τι ακριβως εννοεις οταν λες ο Ωροσκοπος ειναι το αποτελεσμα της κληρονομικοτητας?γαιτι μαλλον κ εγω μπερδευτικα λιγο.
    Έρση μου, γεια σου.
    Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες. Ο ¶λαν Λίο λέει ότι ο ωροσκόπος της ώρας της σύλληψης βρίσκεται ακριβώς πάνω στην γενέθλια Σελήνη και η Σελήνη της σύλληψης ακριβώς πάνω στον γενέθλιο ωροσκόπο. Το χρησιμοποιούσε μάλιστα αυτό, με ειδικούς υπολογισμούς που έκανε, για διόρθωση του ωροσκόπου γέννησης.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by strange View Post
    Με ποιον τρόπο λοιπόν προσεγγίζεται η ερμηνεία των όψεων που κάνει αυτό το σημείο, που λέγεται ο Ωροσκόπος, με πλανήτες ή άλλα σημεία;
    Οι όψεις με τον Ωροσκόπο δείχνουν μία συγγένεια ή έλλειψη συγγένειας ενέργειας με χώρο. Μία θετική όψη σημαίνει ότι η ψυχική ενέργεια κυκλοφορεί άνετα στο δεδομένο κύκλωμα. ¶νετα σημαίνει ωστόσο χωρίς αντιστάσεις και επομένως μάλλον χωρίς ενισχυτή. Αντίθετα μία αρνητική όψη σημαίνει ότι η ψυχική ενέργεια ζορίζεται να κυκλοφορήσει στο χώρο που της δίνεται, αλλά μπορεί να σημαίνει ότι γι' αυτό το λόγο μαζεύεται δυναμικό ενέργειας μέσα μας, επειδή η ενέργεια δεν κυκλοφορεί άνετα και με αυτήν μπορούμε να κάνουμε πράγματα, αν τη διοχευτεύσουμε κάπου (π.χ. την περάσουμε μέσω του ωροσκόπου ενός άλλου ατόμου, που συνεργάζεται πιο αρμονικά με τους δικούς μας πλανήτες). Ωστόσο τα πράγματα αυτά στις μη θετικές όψεις γίνονται με "ξεσπάσματα" του δυναμικού, όχι με ομαλή ροή κι αυτή είναι κυρίως η διαφορά με τις θετικές όψεις.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by 'Ερση View Post
    Βασιλη μου,επειδη το θεμα της συλληψης το εχω ψαξει αρκετα,να σου πω οτι σε κανενα ωροσκοπιο, εγω προσωπικα δεν ειδα η Σεληνη της συλληψης να βρισκεται στο ιδιο ζωδιο με τον Ωροσκοπο γεννησης ενος παιδιου, αντιθετως σε ωριαιες κατα περιεργο τροπο, τροπο το εχω δει, τυχαιο γεγονος? μπορει.
    Κ τι ακριβως εννοεις οταν λες ο Ωροσκοπος ειναι το αποτελεσμα της κληρονομικοτητας?γαιτι μαλλον κ εγω μπερδευτικα λιγο.
    Συμφωνώ, Έρση. Αν και θεωρητικά ισχύει αυτό που λέει ο Κοραλλία και που το έχει πει ο Λήο, στην πράξη πιστεύω κι εγώ ότι αυτό δεν ισχύει πάντα. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν κάνουμε μεταφυσικές συζητήσεις υποστηρίζω πάντα ότι δεν υπάρχει πλήρης προκαθορισμός του ανθρώπου από κάρμα / ψυχή, κλπ. Το αρχικό "σχέδιο" μπορεί να είναι να ταιριάζουν αυτά τα δύο, αλλά επεισέρχονται και εξωτερικοί παράγοντες, δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία επιλογής. Υπάρχει προκαθορισμός αλλά υπάρχει και τυχαιότητα. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads