s
Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Η απάντησή μου σε αυτήν την ερώτηση είναι πολύ συνοπτική. Για εκείνους που δεν έχουν οποιαδήποτε ιδέα για τη φύση του Ι CHING θα περιέγραφα το Ι CHING , σαν την ίδια τη φύση.
    Το Ι CHING είναι μια φιλοσοφία χρονολογούμενη από την προέλευση του κινεζικού πολιτισμού που εξελίχθηκε μαζί με την κινεζική γραφή και τον κινέζικο πολιτισμό. Αυτή η φιλοσοφία του δικαιώματος του ζειν, είναι βασισμένη στην προϋπόθεση ότι όλα στον κόσμο προκύπτουν από τις δύο δυνάμεις, το Yang και το Yin, οι κινεζικές λέξεις για τη δημιουργική και δεκτική ενέργεια ή τις αρσενικές και θηλυκές δυνάμεις. Η έννοια είναι ότι εάν ακολουθήσετε τον τρόπο της φύσης θα βρείτε το σωστό τρόπο και το σωστό χρόνο για τη δράση ή την μη-δράση στη ζωή κάποιου.

    Αυτή η αρχαία εργασία από την Κίνα είναι μια αλληλεπίδραση των συμβόλων που προέρχονται από τα στοιχεία της φύσης. Το Ι CHING χρησιμοποιείται ως εργαλείο μαντικής τέχνης, για την ευθυγράμμιση μόνο κάποιου με εκείνες τις στοιχειώδεις δυνάμεις έτσι ώστε κάποια μπορεί "να κολυμπήσει με τον τρόπο που ο ποταμός ρέει."

    Με τη φιλοσοφία του Ι CHING αναγνωριζόμαστε ως τμήμα της ροής της φύσης και εμείς και ο κόσμος είμαστε ένας οργανισμός. Η φιλοσοφία, περιγράφεται στο αρχαίο κείμενο, γνωστό ως το «Βιβλίο των Αλλαγών». Αυτό το « Βιβλίο των Αλλαγών» θεωρεί ως μόνο έναν νόμο που παραμένει σταθερός, και ότι το μόνο πράγμα που δεν αλλάζει ποτέ είναι η ίδια αλλαγή.

    Σε ένα από τα στρώματα των συμβόλων το Ι CHING αποδίδει τις ιδιότητες της προσωπικότητας και του χαρακτήρα επάνω στις εικόνες της φύσης. Αυτά τα σύμβολα δείχνουν επίσης τα μέλη της αρχετυπικής οικογένειας.

    Το Ι CHING είναι η πεμπτουσία των συμβόλων όλου του χρόνου. Περιέχει τα στρώματα των συμβόλων, ένα μέσα σε άλλο. Τα σύμβολα χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν άλλα σύμβολα. Δεν είναι, επομένως, καμία κατάπληξη ότι οι άνθρωποι βρίσκουν αυτό το βιβλίο της σοφίας σκοτεινό. Επειδή η φύση ενός συμβόλου δείχνει πάντα κάτι πέρα από το κατανοητό, οι έννοιες δεν μπορούν ποτέ να εντυπωθούν εκλαϊκευμένα, αλλά είναι πάντα ανοικτές σε κάθε νέο αναγνώστη – αναζητητή της αλήθειας.

    Το Ι CHING είναι όπως ένα μεγάλο πρίσμα απεικονίζοντας μια μυριάδα εικόνων. Όλες προέρχονται από μια πηγή, όπως διαθλούν στο εσωτερικό κάθε μεμονωμένου μυαλού που επιδιώκει να αγγίξει τη σοφία του. Η δύναμη του Ι CHING ενεργοποιείται μόνο μέσω της αλληλεπίδρασης του ανθρώπινου μυαλού. Τα αρχέτυπα στο Ι CHING είναι προγραμματισμένα κατά τη διάρκεια των αιώνων από τις συνεχείς εισαγωγές ψυχών στο γήινο επίπεδο, με στόχο την εξέλιξή τους. Επομένως Ι CHING απεικονίζει μια συλλογική απάντηση στον ανθρώπινο όρο ως μέρος της φύσης.

    Το Ι CHING μπορεί έπειτα να αντιμετωπισθεί ως μέρος της φύσης επίσης - από την άποψη της ανθρώπινης ψυχής που απεικονίζει πίσω της, ως κάτι που στέκεται μέσα στο σύνολο. Κατά τη μελέτη του Ι CHING ενεργοποιείται αυτό το αρχετυπικό υλικό με την άδεια της επιφάνειας των υδάτων του εσωτερικού κόσμου κάποιου ανθρώπου. Το Ι CHING το ίδιο προειδοποιεί ότι το βιβλίο δεν είναι για το καθένα, που προσδοκά ότι δεν θα αναγκαστεί να συμμετέχει μέσα ή να καταλάβει όλα τα συμβολικά μυστήριά του. Το Ι CHING είναι ένας ψυχικός υπολογιστής, που έρχεται σε μας μέσω χιλιάδων χρόνων.

    Αν κάποιος ξεκινήσει να το χρησιμοποιεί, δεν πρέπει να βιαστεί να ερμηνεύσει τα εξάγραμμά του επιφανειακά. Να ξέρει πως μοιάζουν περισσότερο με τους χρησμούς της Πυθίας των αρχαίων χρόνων στην Ελλάδα. Πίσω σπό την πρώτη αντίληψη, υπάρχει μία διαβάθμιση εννοιών και ερμηνειών.

    Τα εξάγραμμα είναι έξι σειρές γραμμών, διακεκομμένων ή ολόκληρων, που σχηματίζουν στο σύνολό τους μία φράση, μία ιδέα. Στο σύνολο, πρόκειται για 64 εξάγραμμα. Ο μάντης, οφείλει να γνωρίζει την έννοια των διακεκομμένων και ολόκληρων γραμμών, των τριών πρώτων και των τριών δεύτερων και φυσικά να οδηγηθεί στο συμπέρασμα του συνόλου. Αν και σήμερα μπορεί η επιλογή των γραμμών να γίνει με τη βοήθεια τριών νομισμάτων, που ο μάντης ρίχνει έξι φορές, ώστε να σχηματιστεί το εξάγραμμο, ο παραδοσιακός ερμηνευτής, χρησιμοποιεί ένα πολύπλοκο σύστημα από ξυλάκια κοντά ή μακριά και με αυτά επιλέγει το σχήμα του συμβολικού εξάγραμμου.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΑΓΓΕΛΑ
    Location
    αθηνα
    Posts
    22

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Το αρθρο σας για το ι τσινγκ ειναι πολυ καλο αλλα γενικο.Φυσικο ειναι αφου δεν εχει δηλωσει κανενας ενδιαφερον γιαυτο.Λυπαμαι που τετοια θεματα δεν σχολιαζονται καθολου.Το Βιβλιο των Αλλαγων αναφερεται σε ανωτερους ανθρωπους που τους βοηθαει να μην χασουν το δρομο τους και βοηθαει τους κατωτερους να γινουν ανωτεροι αν οι ιδιοι το θελησουν.
    Διδασκει την εγκαρτερηση,την ταπεινοτητα,την απλοτητα,την ειλικρινεια και τις θεωρει βασικες αρχες για αυτους που θελουν να το κατανοησουν.
    Τα οχτω βασικα του τριγραμμα ειναι βασισμενα στους οχτω κυριαρχους χαρακτηρες που υπαρχουν.Βεβαια κατα καιρους ο καθενας μας αλλαζει ρολο και μπορει να γινει ενας απο αυτους.
    Ο Δημιουργικος ειναι ισχυρος.
    Ο Δεκτικος ειναι υποχωρητικος.
    Ο Διεργετης ειναι κινητικος.
    Ο Ευγενης ειναι διαπεραστικος.
    Ο Αβυσσαλεος ειναι επικινδυνος.
    Ο Προσκολημενος ειναι εξαρτημενος.
    Ο Ηρεμιστης στασιμος.
    Ο Χαρωπος ευχαριστος.
    Το ι τσινγκ μας δειχνει τον τροπο πως να κατανοησουμε τον χρονο και τον χωρο,τις κινησεις του φωτεινου και του σκοτεινου,της ζωης και του θανατου ωστε να αντιταχτουμε στο πεπρωμενο.

  3. #3

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Δεν ξερω πως να το γραψω αλλα θα προσπαθησω σαν ασχετος.
    Ασχοληθηκα με το θεμα οχι με εξειδικευμενες γνωσεις αλλα με αισθηση πριν περιπου 14 χρονια
    Βεβαια ηταν σοβαρος πονοκεφαλος στης πυθιας τους χρησμους αλλα κρατωντας ιστορικο για χρονια με τις συγκεκριμενες ερωτησεις αλλα και την <<κατασταση μου>> τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη .... και μετα απο λιγα χρονια....ξαφνιαστηκα!
    Σιγα σιγα με τη χρηση της ιστοριας και των γεγονοτων ξεδιαλυναν τα σκοτεινα μυστικα....
    Σημερα εχω εναν καλο, πολυ καλο, εξαιρετο φιλο στις δυσκολες αποφασεις!
    Κυριολεκτικα δεν πεφτει ποτε εξω δεν κανει ποτε λαθος.....
    Βεβαια εμαθα να σεβομαι εκεινο που υπηρχε, υπαρχει, και θα υπαρχει.....
    Την αλληλεπιδραση των ταπεινων κατασκευασματων του Ενος

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Αγαπητά μέλη

    Σας ευχαριστώ που ενδιαφέρεστε για το θέμα αυτό. Η κινέζικη φιλοσοφία έχει πλούτο και βάθος. Το άρθρο αυτό ήταν μία πρώτη αναφορά στο θέμα του Ι-Τσινγκ και φυσικά πολύ γενική.
    Το σύστημα αυτό έχει μεγάλο εύρος και εξαιρετικά αποτελέσματα αν ασχοληθεί κάποιος.

    Πολύ ενδιαφέροντα όσα μας λέτε STARDUSTANGIE66. Αφού το γνωρίζετε κι έχετε ασχοληθεί, θα ήταν καλό να μας παρουσιάσετε ένα θέμα πάνω στο Ι-Τσινγκ και να γίνει πιο κατανοητό. Το φόρουμ αυτό έχει στόχο όλοι να συμμετέχουν και να μας εμπλουτίζουν.
    Αγαπητέ crom, η ίδια πρόσκληση ισχύει και για σας.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  5. #5

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Ετσι λοιπον μερα γεννεθλιων αποφασισα για αλλη μια φορα να ζητησω χρησμο!!
    μου βγηκε ο Ηρεμιστης και χαμογελασα εγκαρδια!!
    Ολος ο τελευταιος χρονος ηταν μια απολυτη ταραχη (και τα τελευταια 7) σε καθε τομεα με εξαιρεση τον τελευταιο μηνα που μπηκα σε διαδικασια ηρεμιας με εξαναγκασμο των συναισθηματων απο απλη αναγκη για γαληνη.
    μου εβγαλε γραμμες στο 1,2,4 και 9
    Ηταν απολυτα κατανοητη η τοποθετηση της συμβουλης ως προς τις πιθανοτητες του πραττειν για επιτευξη στοχου!!
    Δεν εντυπωσιαστηκα πια, απλα χαμογελασα και ευχαριστησα (πρακτικα δεν μπορω να συλλαβω ποιον και τι, αλλά εχω την αισθηση ευγνωμοσυνης)
    .......
    Θεωρω το Ι-ΤΣΙΝΚ λιγοτερο πολυπλοκο απο οποιοδηποτε συστημα <<καταστασης>> επειδη αν κανεις ψυχανεμιστει το <<υπαρχειν>> ειτε μεσα απο θρησκεια, ή επιστημη, ή απλα ταπεινη παρατηρηση των γεγονοτων θα διακρινει μια απολυτη συσχετιση στην αιτια και το αποτελεσμα. Το βιβλιο θεωρω σε προτρεπει να αντιληφθεις το αιτιατο!!
    και ξαναλεω ειναι ενας απιστευτος φιλος που χρειαστηκα πολλα χρονια να με εμπιστευτει!!!

    Κυρια Λιλιαν εχω να προσθεσω οτι για αρκετα χρονια εψαξα σε καθε βιβλιογραφια για το Ι-ΤΣΙΝΚ. Αυτα που εμαθα με κανανε για αρκετο καιρο να ψαχνομαι με διαθεση αναλυσης και εξακριβωσης, και οταν αφεθηκα εντελως, χωρις σκεψη κριση και κριτικη αρχισα να βλεπω και να καταλαβαινω.
    Και σε απλοικη γλωσσα κατι σαν να σε παιρνει καποιος απ το χερι και να σε καθοδηγει με αφοσιωση πατερα
    Δεν εχω πια αποριες, αλλά ισως εσεις να εχετε κατι να πειτε για το θεμα
    Κωστας

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Αγαπητέ κ. Κώστα

    Αυτό που λέτε, δείχνει πως τελικά εμβαθύνατε και ταυτιστήκατε με την φιλοσοφία του συστήματος και έτσι, ο εσωτερικός σας εαυτός, ο ανώτερος εαυτός μιλά, πέρα από την συγκριτική λογική. Ωστόσο, πιστεύω πως ήταν απαραίτητο να περάσετε από την διαδικασία της έρευνας και της αναζήτησης, μέχρι να κατανοήσετε ουσιαστικά το σύστημα αυτό.

    Θα ήταν ευχάριστο αν κάνατε ένα μικρό θέμα, ένα παράδειγμα, ή αν μας παρουσιάζατε την ανάλυση ενός συμβόλου ή κάποιων συμβόλων, μέσα από την ποικιλία των πληροφοριών που διαθέτετε. Θα έδινε σαφέστερη εικόνα στα μέλη που θα σας διαβάσουν.

    Καλή συνέχεια στις μελέτες σας
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  7. #7

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Θα προσπαθησω με απλη γλωσσα (δεν γνωριζω αλλη) κι ας με συγχωρεσουν οι γνωστες του θεματος για τυχον αντιφασεις ή ασαφειες. Δεν υπαρχει προθεση και ειμαι προθυμος να αναφερθω σε τυχον επεξηγησεις σε οσα διαισθητικα εζησα και ζω.
    Οι μελετες μου και η φυσικη μου ροπη ηταν στη <<αισθηση>> του κατι πολυ μεγαλυτερου απο κεινο που εβλεπα και γι αυτο ασχοληθηκα απο τα μικρα μου χρονια με ηλεκτρονια και παντα ειχα την αισθηση πως κατι συμβαινει που δεν το βλεπω. Ασχοληθηκα οσο χρειαζοταν να <<καταλαβω>> με ΖΕΝ, ΤΑΟ, Γιογκα, αρχαιους Ελληνες, βουδισμο και Βραχμανισμο. Με τελευταιο βιβλιο αναζητησης την Μπαγκαβατ Γκιτα μεταφρασμενο απο τον Θεοδωρο Παντουβα (απευθειας μεταφραση απ τα σανσικριτικα) και εκει τα παντα απεικονιστηκαν με σαφηνεια στη συνειδηση.
    Μιλαω για συνειδηση επειδη ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπει η λογικη σαν μεσο κρισης και συγκρισης. Ενα μικρο παραδειγμα ειναι πως δεν μπορουμε να φανταστουμε σε καμμια περιπτωση να <<δανεισουμε>> στρατηγους μας στον εχθρο μας οταν δεν εχει αλλους. Κι ομως ηταν κανονας και νομος στους αρχαιους μας.

    Ετσι πιστευω πως η εκδοση του Ι-ΤΣΙΝΚ που ηρθε στην εποχη μας ειναι ενα μικρο (πολυ μικρο) δειγμα μιας σοφιας που προσεγγιζει ασυλληπτους χωρους πραγματικοτητας.
    Ισως να μοιαζει πως ειμαι ενθουσιασμενος με το Ι-ΤΣΙΝΚ αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως! Διακρινω μεσα απ τον πονοκεφαλο της κατανοησης του οτι δεν προσεγγιζει μονο την πιθανοτητα εξελιξης (αυτο ειναι απλο οταν ζητας κατι να σου δοθει η του τι θα συμβει) αλλά σε εξωθει να αναπτυξεις -ας πω- υπερβατικη αντιληψη.
    Σε κανει να καταλαβαινεις ποσο λιγο μυαλο εχουμε σαν χρηση.
    Δεν ζηταω πια να μαθω απο το Ι-ΤΣΙΝΚ αν θα κερδισω κατι αλλα πως να προσαρμοστω καλλιτερα σε μια πραγματικοτητα μου.
    Δεν νοιαζεται το Ι-ΤΣΙΝΚ για υλικα αγαθα αλλα με καποιον <<μαγικο τροπο>> σε βαζει στη διαδικασια προσαρμογης σε κατι που εσυ ουτε καν ψυχανεμιζεσαι οτι μπορει να εισαι....
    Ακριβως σ αυτο το χρονικο σημειο μου ηρθε η ιδεα να ζητησω τη συμβουλη του επειδη δεν μιλαω σε ανθρωπους ευκολα και αυτο που μου ζητησε η κυρια Λιλιαν με εβαλε σε σκεψεις αν πραττω το σωστο καταγραφοντας τις θεσεις μου στο φορουμ.
    ....................
    Αλλη μια φορα εντυπωσιαστηκα
    Μου βγηκε το 61 με γραμμες το 5 και το 6 και διαβαζοντας το ανατριχιασα
    Το ερωτημα ηταν αυτολεξί
    -Γραφω στο horoscope για σενα φιλε μου. Τι κανω?
    ..........
    Για κεινους που εχουν προχειρο το βιβλιο ειναι σαφης η ενδειξη να την διαβασουν. Για κεινους που δεν εχουν με λιγα απλοικα λογια μου <<λεει>>
    -καλα κανεις φιλε μου αλλα να θυμασαι πως εισαι μονο ενα μεσον για γνωση μεχρι ενος σημειου. Αν συνεχισεις σε χωραφια που δεν γνωριζεις θα γινει λαθος η κινηση σε σχεση μ αυτο που η καρδια σου ξεκινησε!! και βεβαια μου επισημαινει πως πρεπει να ειμαι εξαιρετικα προσεκτικος για να μην γινει <<αστειο>> η παρουσια μου, ασχετα αν ειναι υψηλη η προθεση.

    Κωστας

  8. #8

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Κ.Κώστα,θα ήθελα να εκφράσω θετικά σχόλια για την τοποθέτηση σας σχετικά με το Ι-ΤΣΙΝΓΚ και αναφορικά με τον τρόπο που οφείλουμε να ερμηνεύουμε τα στοιχεία του...
    Έχω την αίσθηση -και ίσως μάλιστα να μη σας ενδιαφέρει καν-ότι βρίσκεστε στον ορθό δρόμο.Είναι πολύ σημαντικό να μην ξεχνάμε πώς είναι απλά ένα εργαλείο που μας βοηθά να κατανοήσουμε καλύτερα τον ιδιαίτερο ψυχισμό μας και να πορευτούμε με μεγαλύτερη καθαρότητα στο ταξίδι της προσωπικής μας αναζήτησης.

    Ας γίνουμε μία σταγόνα,ας πέσουμε στα νερά του ποταμού και ας ακολουθήσουμε τη ροή με εμπιστοσύνη στη ζωή...Σίγουρα θα μας οδηγήσει εκεί που χρειαζόμαστε.
    Το Ι-ΤΣΙΝΓΚ έρχεται να επιβεβαιώσει και να φωτίσει αυτές τις λεπτές ενέργειες που συμβαίνουν εντός μας και μας οδηγούν στην αυτοπραγμάτωση.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    Αγαπητέ κ. Κώστα

    Λυπάμαι αν σας έφερα σε δύσκολη θέση. Δεν υπήρχε επουδενί τέτοια πρόθεση. Από τα λεγόμενά σας, φάνηκε πως έχετε επαφή με το σύστημα αυτό και θα ήταν όμορφο να μοιραστείτε ένα παράδειγμα μαζί μας.
    Αν αγγίζετε με σεβασμό την γνώση, η γνώση ανταποδίδει. Εξ άλλου, η γνώση είναι για να τη μοιραζόμαστε με άλλους αναζητητές, πάντα με σύνεση και καθαρή καρδιά.

    ¨Ηταν ωραίο το παράδειγμά σας και σας ευχαριστώ.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  10. #10

    Re: Ποιο είναι το Κινέζικο σύστημα του Ι ΤΣΙΝΓΚ?

    μετα απο μια ασχημη ιωση με τα γνωστα επακολουθα ξανακαθομαι στο φορητο να τοποθετηθω στο θεμα
    Υπαρχουν 2 τροποι να προσεγγισει κανεις τα μελλουμενα
    ο ενας μεσα απο συσχετισμους και βασανιστικη παρατηρηση αλληλεπιδρασεων και εξαρτησεων που σημαινει εξαιρετη ποιοτητα μυαλου και ικανοτητα παρατηρησης λεπτεπιλεπτων γεγονοτων
    Ο δευτερος <<μαγεια>> (ακατανοητα γεγονοτα) <<εμπνευση>> <<φανερωμα>>
    Η αστρολογια μεσα απο ενεργειακα πεδια και παρατηρησεις αιωνων συμπεραινει σε ενα αξιοσεβαστο ποσοστο την πιθανη πιθανοτητα
    Το Ι-ΤΣΙΝΚ κανει κατι σαν μια τρυπα στο χρονο
    Σε καθε περιπτωση το τεραστιο προβλημα ειναι η ερμηνεια.
    Σιγουρα οι σοφοι δεν μιλανε στα τυφλα εχοντας τετοια εργαλεια υπερβασης αλλα παντα το να υπερνικησει κανεις την ταπεινη λογικη ειναι και για τον σοφο και τον ερωτουντα σχεδον ανυπερβλητο εμποδιο.
    Οι προσωπικες μου (το τονιζω προσωπικες) θεσεις απεναντι στο Ι-ΤΣΙΝΚ ειναι πως καθε φορα που το πιανω στα χερια μου αισθανομαι να χανομαι απο τον φυσικο κοσμο και να μπαινω στο χωρο μιας υπερβατικης αντιληψης επειδη αυτο ακριβως τονιζει το ιδιο (το Ι-ΤΣΙΝΚ) αμετρητους αιωνες
    Οπου και να στρεψει το βλεμμα κανεις και διαβασει τις προτασεις και θεσεις που δινει δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο το να <<ανεβαζει>> τον αναγνωστη σαν σε ψηλοτερο επιπεδο να δει τον εαυτο του στο χωρο και το χρονο σαν συνειδηση πρωτα και μετα σαν ονομα.
    Θεωρω σημαντικο βημα αυτη την αισθηση επειδη οπως και να το κανουμε οταν ζηταμε χρησμο στην κυριολεξια ζηταμε να μας δωθει κατ υπερβαση το προνομιο της γνωσης. Αυτο απο μονο του μας υποχρεωνει συνειδητα να <<συλλαβουμε>> τον εαυτο μας στο χωρο και το χρονο σαν συμπαντικες υπαρξεις με τα καθηκοντα και τις υποχρεωσεις που εχουμε στα φυσικα επιπεδα.
    Εχω παρατηρησει στις απαντησεις του Ι-ΤΣΙΝΚ μια αρνηση ή ακομα και παραπλανηση οταν τα ερωτηματα ειχαν ας πουμε ευγενικα, απογοητευτικα κινητρα απο τον ερωτουντα.
    Αναρωτηθηκα αρκετες φορες απο χρηση του Ι-ΤΣΙΝΚ απο φιλους και γνωστους γιατι το πεταξαν σαν αχρηστο στην ακρη... Ανακαλυψα με τον καιρο και ισως να ειναι και ιδεα μου οτι το Ι-ΤΣΙΝΚ σε διαλεγει.
    Εχω την αισθηση οτι το ιδιο ΞΕΡΕΙ οτι τα λογια και οι εξηγησεις ειναι φτωχες και διαλεγει με ποιον θα <<μιλαει>>
    Παραξενα πραγματα που καθως τα ειδα να επαναλαμβανονται πχ γιατι να μπορω εγω να ερμηνευσω ενα χρησμο και ο μητσος, κιτσος, κατινα, να μην μπορουν που ειναι και πιο εξυπνοι απο μενα, αρχισα να πιστευω πως κατι σοβαρο κρυβοταν και η προσεκτικη παρατηρηση φανερωσε νομους και κωδικες επικοινωνιας με το Ι-ΤΣΙΝΚ απλους, ξεκαθαρους οσο και η πραγματικοτητα του συμπαντος.
    Ειναι ευκολο να ερμηνευσει κανεις με τον τυφλοσουρτη των θεσεων του Ηρεμιστη ή της Μελλονυμφης αλλά το Ι-ΤΣΙΝΚ προχωρα τρομερα βαθυτερα με την ιδια αρχη του <<κοιτα τον εαυτο σου σαν παρατηρητης, που σε βλεπεις στο παλκο που σ εβαλα?>>
    Ετσι ο Ηρεμιστης παιρνει αλλη μορφη οποια μεταβλητη γραμμη και να βγει αλλα παντα εννοει καποια σταθερη ακλονητη θεση που πρεπει να παρει η εχει ο ερωτων για να λειτουργησει η εξελιξη της πιθανοτερης πιθανοτητας

    Αληθινα δεν ξερω πως να συνεχισω το θεμα και εχω την διαθεση να το κανω

    Στο Ι-ΤΣΙΝΚ μια βασικη σταθερα ειναι οτι θελει παντα ενα σημειο εκκινησης μιας πιθανοτητας για να αναπτυχθει και να λειτουργησει
    Ομοιως και γω!

    Κωστας

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads