Ένα απο τα θέματα που με απασχόλησε καθως αρχισα να εξερευνω τον αστρολογικο "χώρο", ηταν οι κλίσεις μου,να δω δλδ το τι μου αρεσει, με ποιες δραστηριοτητες θελω ή αξιζει να ασχοληθω, και αν θα καταφερνα τελικα να κανω καποιο/α απο τα χόμπυ μου επάγγελμα.

Ετσι...εμαθα για τον 5ο οικο...ηθελα να αιστανθω τη χαρα της δημιουργίας και της προσφορας (αυτο το τελευταιο "η προσφορα στο κοινωνικο συνολο" ειναι θεμα κ 11ου οικου/Υδροοχου σε συνδυασμο με Ποσειδωνιες επιρροες-12ου οικου βεβαια,που ετυχε να συνπαρχουν σε μενα και τα δυο,γι'αυτο το αναφερω!)...αλλα αυτη η πολυπραγμοσυνη του Τοξοτη (ωροσκοπος+Αρης+ποσειδωνας στον 1ο, σε συνοδο μεταξυ τους) με μπερδευε και δε μπορουσα να καταλαβω με ποια- απο το πληθος των ενασχολησεων μου-δραστηριοτητα, θα μου ταιριαζε καλυτερα να ασχοληθω και επαγγελματικα.

Ετσι ξεκινησα μια βαθυτερη ερευνα κια μελετη γυρω απο τα θεματα του 5ου οικου, αφου καταλαβαινα οτι ο Κυβερνητης αυτου, Αφροδιτη sto Zygo-ακμη 5ου μου στον Ταυρο- (μιας κ δεν ειχα πλανητες εκει) δεν ειχε να μου πει κατι εξειδικευμενο απο μονος του ωστε να βρω τι ιδιαιτερες κλισεις μου...περαν του γενικου συμπερασματος οτι εχω καλλιτεχνικες κλισεις στα θεματα ομορφιας, μοδας, τραγουδιου,styling, ποιησης, αισθητικης,διακοσητικης χωρων κτλ...!

αΑυτη η Αφροδιτη ομως,σκεφτηκα, δε στεκεται μονη της, ειναι ενας πλανητης σημαντικος, ως Κυβερνητης του μεσουρανηματος, ο οποιος επιπλεον συμμετεχει σε μιας τριπλης συνοδου στο ζωδιο του Ζυγου, καθως στεκεται αναμεσα σε Δια και Κρονο, εναν ισχυρο Κρονο στην εξαρση του κι ενα Δια που ευτυχως υπαρχει εκει και την κανει πιο...ας πουμε ισορροπημενη!

Εχουμε λοιπον ...κυβερνητης 5ου σε συνοδο με Δια,κυβερνητη 1ου και 3ου (παραδοσιακα) και με Κρονο ,κυβερνητη 2ου (Ουρανος συνκυβερνητης 2ου).Να μια ενδιαφερουσα συνδυαστικη πληροφορια,ειπα μεσα μου...

Τι μας λεει αυτη η συσχετιση;
Οσοι θελετε μπορειτε να συμετεχετε στη συζητησ-αναλυση, και με δικα σας παραδειγματα...

Μ εκτιμηση
Το Μαρακι...

Καλη χρονιά!