s
[Συζήτηση] Τι είναι η Αστρολογία - Page 9
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας

View Poll Results: Μπορεί η Αστρολογία να κάνει πρόβλεψη;

Voters
244. You may not vote on this poll
  • Σίγουρα μπορεί

    141 57.79%
  • Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί

    18 7.38%
  • Δεν είμαι σίγουρος/η

    85 34.84%
Page 9 of 50 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 19 ... LastLast
Results 81 to 90 of 497
  1. #81

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    erastros,

    κανείς δεν σας αφαίρεσε το δικαίωμα έκφρασης της γνώμης σας. Ωστόσο, δεν ξεκαθαρίζετε, μέσα από την έκφραση της γνώμης σας, ποιος είναι ο στόχος σας επακριβώς. Να την απασχολεί την Αστρολογία ως τομέα αυτό που σας απασχολεί κι εσάς, ώστε να θεωρήσετε πως λαμβάνει υπόψη ακόμη και αυτά που "δεν την συμφέρουν";

    Επιπλέον, δεν αντιλαμβάνομαι το πως εννοείτε την "ημιμάθεια". Είναι λίγο βαριά η λέξη, η χρήση της απαιτεί προσοχή.

    Ξέρξης,

    Συμφωνώ με την παρατήρηση σας. Ωστόσο, το αν ενδιαφέρεται η Αστρολογία όσον αφορά τη θέση των άστρων δεν σημαίνει αυτομάτως πως πρέπει να ακολουθεί εκ προοιμίου την όποια αντιστοιχία ή αναντιστοιχία με την Αστρονομία.

    Εάν ξεκινήσουμε από τη βάση ότι το ερμηνευτικό σύστημα που ισχύει σήμερα, αποδίδει, τότε μάλλον πρέπει να μας απασχολεί γιατί αποδίδει. Η απάντηση σε αυτό το γιατί πιθανόν να βρίσκεται σε ότι έχει να κάνει με τις θέσεις των ουρανίων σωμάτων, πιθανόν να βρίσκεται όμως και σε άλλα πεδία, που σήμερα, ακόμη εντάσσονται στη μεταφυσική. Ενδεχομένως σε κάποιες δεκαετίες από τώρα να μην εντάσσονται καν εκεί.

    Εάν από την άλλη, θεωρούμε πως η Αστρολογία δεν αποδίδει ως ερμηνευτικό σύστημα, τότε δεν έχει νόημα τίποτε από τα παραπάνω.

  2. #82

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by Κασσιόπη View Post
    Ξέρξης,
    Συμφωνώ με την παρατήρηση σας. Ωστόσο, το αν ενδιαφέρεται η Αστρολογία όσον αφορά τη θέση των άστρων δεν σημαίνει αυτομάτως πως πρέπει να ακολουθεί εκ προοιμίου την όποια αντιστοιχία ή αναντιστοιχία με την Αστρονομία.

    .
    Κασσιόπη,
    Δεν είμαι ο erastros, είμαι ο Θεός ¶ρης. Είναι μια μικρή αναντιστοιχία, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πρόβλημα να το δεχτείς! Εγώ θέλω να με αποκαλείς έτσι, άσχετα αν υπάρχει αντιστοιχία ή αναντιστοιχία με το τι γράφει η αστυνομική μου ταυτότητα.
    Ευχαριστώ.
    Θεός ¶ρης
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  3. #83

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Γεια χαρά και απο εμένα,

    Διάβασα όλο το Thread με μεγάλο ενδιαφέρον στα λεγόμενα σας και θα ήθελα να τοποθετηθώ και εγώ.

    Η Αστρολογία φυσικά και υπήρχε απο αρχαιοτάτων χρόνων και ήταν επιστήμη που ασχολούταν καθαρά με την παρατήρηση των ουράνιων σωμάτων και τα μαθηματικά. Τι σχέση έχει όμως η αστρολογία τότε και σήμερα. Ηδη κάποιος σε προηγούμενο post ειπε οτι δεν μας ενδιαφέρει αν κοιτάμε η όχι στον ουρανο η αν οι αστερισμοί ειναι εκει που είναι πραγματικά η κάπου άλλου σε άλλο σύστημα αναφοράς. Τότε που βασίζεται η παρατήρηση?
    Πώς ερμηνευονται οι επιδράσεις των άστρων στα καβούρια αν τα αστρα ειναι διαφορετικά απο εκει που τα θέλουμε?

    Αστερισμός του λέωντα όπως πολυ ωραία μας παρέθεσε με τα Link o erastros.
    Xμμ τι ειναι ακριβως αστερισμός? μια σχηματική προβολή αστέρων που μας θυμίζουν κάποια ζωδια μυθικά πρόσωπα τηγάνια αρκούδες κτλ, Αποτελούν εναν ¨οδηγο¨ στον απέραντο (ορατό δια γυμνου οφθαλμου) σύμπαν ωστε να μπορουμε να διακρίνουμε να προσανατολιστούμε να χαρτογραφήσουμε αν θέλετε την εικόνα του ουρανού.
    Στην πραγματικότητα τα αστέρια που αποτελούν τον κάθε λέωντα η οποιοδήποτε άλλο αστερισμό δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ ενω οι αποστάσεις μεταξυ τους είναι μυθικές. Απλα η 2dimensial προβολή τους μας θυμίζει αυτο που έχουμε ορίσει.

    Πως επηρεάζει την καθημερινή ζωή του ανθρωπου ή που βασίζονται κάθε είδους εξαγόμενα αστρολογικής φύσης πάνω σε αστερισμούς και θέσεις πλανητών οταν απλα όλα βρίσκονται σε ένα σύστημα που έμεις έχουμε ορίσει αυθαιρετα και σε υποθέσεις?

    Ναι επηρεαζόμαστε απο το σύμπαν, είμαστε ενα κομμάτι του και σίγουρα δεχόμαστε επηρροές είτε απο κοσμικη ακτινοβολία είτε οτιδήποτε άλλο καθαρά θέμα φυσικής. Δε δέχομαι ομως οτι ο κριός τάδε και είναι εκεί ο διδυμος ειναι σε φάση που.....κτλ κτλ
    συμπεράσματα καθαρά μακρια απο την παρατήρηση των άστρων που όμως βασίζονται σε αυτά. Πώς γίνεται αυτο?

    Μήπως έχουμε να κάνουμε με κάτι άλλο και όχι με τα άστρα? Μπορώ να δεχτώ οτιδήποτε απο την "αστρολογία" ΄ως έχει αλλα με κάποιο άλλο ορισμό εξαγωγής συμπαρασμάτων, όχι τα άστρα...

  4. #84
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    ¶ρη, η αστυνομική σου ταυτότητα γράφει erastros?:amazed:

  5. #85

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Μαρίνα
    Εύγε!!! Κάνεις ένα πρώτο βήμα λογικής σκέψης! Θα εξετάσεις την ταυτότητά μου!! Με τα ματάκια σου. Εύγε.
    Τώρα υπάρχουν δύο εκδοχές:
    a) δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εγκέφαλό σου και συνεχίζεις να με αποκαλείς Θεό ¶ρη, παρ' όλο που είδες άλλο όνομα στην ταυτότητά μου.
    b) έχεις εμπιστοσύνη στον εγκέφαλό σου και με αποκαλείς με το όνομα που βλέπεις στην ταυτότητα.

    Στην πρώτη περίπτωση παραμένεις στη νιρβάνα σου.
    Στη δεύτερη περίπτωση αποκαλύπτομαι αναξιόπιστος στα μάτια σου. Και μετά μη μου πείς ότι θα παίρνεις τοις μετρητοίς ο,τιδήποτε σου λέω!!
    ΥΣ: Αν συντρέχει η πρώτη περίπτωση, κάποιοι μπορεί να σε χλευάζουν, κι εσύ να τσαντίζεσαι και να ψάχνεις το γιατί.
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  6. #86

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Γεια σου Pentraks,

    Συμφωνώ με όλα όσα λες!!!
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  7. #87
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    erastros,
    Επιμένω στην αρχική μου ερώτηση: Η αστυνομική σου ταυτότητα γράφει erastros? Για να καταλάβω την δική σου λογική σκέψη!
    pentraks,
    Εγώ προσωπικά δεν υπερασπίζομαι την εγγυρότητα της Αστρολογίας, ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν να την αποδεχτεί. Το θέμα είναι πού θα έπρεπε να βασίζεται η Αστρολογία; πού λέει ότι βασίζεται; ή αν συμφωνούμε εμείς, ο καθένας ξεχωριστά με την αστρολογία και τις μεθόδους που ακολουθεί?
    Η Αστρονομία από την άλλη είναι επιστήμη άσχετη με την αστρολογία στις μέρες μας και οποσδήποτε οι αστερισμοί είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας του ανθρώπου να "χαρτογραφήσει" τον ουράνιο θόλο, μία προσπάθεια προσανατολισμού αν θες, μέσα στην απεραντοσύνη που μας περιβάλει. Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε.

  8. #88

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Αυτό σε μάρανε τώρα; Όχι, δε γράφει erastros. Σε κάλυψα;
    Όσον αφορά την απορία για το που βασίζεται η Αστρολογία, για μένα είναι ξεκάθαρο ότι είναι μια μορφή θρησκείας για τους οπαδούς της, αφού αναφέρεται απροκάλυπτα σε επιδράσεις Θεών στη ζωή των ανθρώπων (Αφροδίτη, Δίας, ¶ρης, κλπ κλπ). Κι αυτοί, ως πιστοί οπαδοί, το πιστεύουν, περιμένουν πώς και πώς να διαβάσουν το ζώδιό τους για να δούν τι τους επιφυλάσσει η Μοίρα!!!
    Δε νοιάζονται όπως λένε για "βράχους" αλλά το τι συμβολίζει ο βράχος. Γι αυτό και δεν ενδιαφέρει καθόλου η αστρονομική θέση των ουρανίων αντικειμένων, παρά μόνο οι διαθέσεις, οι ορέξεις, τα πάθη, και οι ανάδρομες πορείες των Θεών τους.
    Τι λετε για αυτήν την άποψη, pentraks, Ξέρξη?
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  9. #89
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    για μένα είναι ξεκάθαρο ότι είναι μια μορφή θρησκείας για τους οπαδούς της, αφού αναφέρεται απροκάλυπτα σε επιδράσεις Θεών στη ζωή των ανθρώπων (Αφροδίτη, Δίας, ¶ρης, κλπ κλπ)
    παρά μόνο οι διαθέσεις, οι ορέξεις, τα πάθη, και οι ανάδρομες πορείες των Θεών τους.
    Πού είναι αυτοί οι οπαδοί φίλτατε erastros? Έχουν και ναούς? Οι Ολύμπιοι το ξέρουν ότι οι διαθέσεις τους έχουν επίπτωση στην ανθρώπινη συμπεριφορά και στην μοίρα του ανθρώπου?:unsure: Και πέρα από την πλάκα, για πολλοστή φορά σε ρωτάω από που προκύπτει το σκεπτικό σου, έχεις κάποια στοιχεία, μπορείς να εξηγήσεις από που το συμπεραίνεις?
    ps: Οι αστρολόγοι είναι κάτι σαν ιερείς?Verneigung :dizzy:

  10. #90

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Ακριβώς - με το αζημίωτο φυσικά.
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

 

 
Page 9 of 50 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 19 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 10 users browsing this thread. (0 members and 10 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads