s
H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη - Page 8
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 8 of 12 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 LastLast
Results 71 to 80 of 118
  1. #71

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Κάτια,

    συμφωνώ με την σχέση του Ποσειδώνα και με τις αλλεργίες.

    Οι εμπεριεχόμενοι οίκοι, κατά την γνώμη μου, δείχνουν μια υπερλειτουργία εκείνων των τομέων στην ζωή ενός ατόμου, θετική ή αρνητική ανάλογα με την κατάσταση αυτών των οίκων. Έτσι, σε περιπτώσεις σοβαρών ασθενειών, όπου χρειάζονται συχνά ιατρικές εξετάσεις, θεραπείες, επαφή με νοσοκομεία κ.λπ., δεν είναι ασυνήθιστο να έχουμε εμπεριεχόμενα ζώδια στον άξονα 6ου/12ου.

    Το σύνδρομο Turner που έχει η οικογενειακή σου φίλη παρουσιάζεται μόνο στις γυναίκες και είναι μια γονιδιακή διαταραχή του φύλου. Στις γυναίκες, το γονίδιο του φύλου παρουσιάζει δύο ΧΧ ενώ στο σύνδρομο αυτό έχουμε μόνο ένα Χ ή σε κάποια κύτταρα υπάρχουν 2 ΧΧ ενώ σε άλλα ένα Χ (μωσαϊκό Turner). Δεν έχω δει ποτέ χάρτη ατόμου με σύνδρομο Turner αλλά λόγω της φύσης αυτού του συνδρόμου (γονιδιακή διαταραχή του φύλου) θα περίμενα περισσότερο μια εμπλοκή του Πλούτωνα ή του 8ου οίκου, της Σελήνης και της Αφροδίτης. Θα το εκτιμούσα αν μου έλυνες αυτή την αστρολογική μου απορία.

    Από τις τοποθετήσεις μου, μπορεί να φαίνεται μερικές φορές ότι δεν με ενδιαφέρει η μεταφυσική ή εσωτερική διάσταση της αστρολογίας και ότι μπορεί να την αποκλείω κιόλας. Δεν είναι έτσι όμως στην πραγματικότητα. Ασχολούμαι με την μεταφυσική και τον εσωτερισμό όσα χρόνια ασχολούμαι και με την αστρολογία. Μάλιστα αυτό που με τράβηξε τόσο στην αστρολογία είναι η εσωτερική της διάσταση. Η αστρολογία είναι το φιλοσοφικό σύστημα που μου έδωσε τις πιο πειστικές, κατά την γνώμη μου, απαντήσεις στα υπαρξιακά μου ερωτήματα.

    Έτσι, οι αντιρρήσεις μου ως προς τους δεσμούς της Σελήνης, τον Χείρωνα, το βέρτεξ κ.λπ. δεν είναι ως προς το αν έχουν μια εσωτερική σημασία ή όχι αλλά ως προς την ασάφεια τους για το τι ακριβώς είναι και τον ρόλο τους σ' ένα χάρτη. Με τους δεσμούς της Σελήνης και τον Χείρωνα ασχολήθηκα πολλά χρόνια αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατέληξα σε σαφή συμπεράσματα. Για μένα έχει μεγάλη σημασία ένα στοιχείο ενός χάρτη να είναι αναγνωρίσιμο στην εμπειρία του ατόμου και επομένως να μπορεί να το διαχειριστεί ενσυνείδητα.

    Για παράδειγμα, αν αναλύσουμε σε κάποιον μια θέση του Πλούτωνα ή του Κρόνου κ.λπ. στον χάρτη του, το άτομο σαφώς θα αναγνωρίσει αυτά που του λέμε στις εμπειρίες του. Αν του αναλύσουμε όμως τους δεσμούς του δεν θα αναγνωρίσει με σαφήνεια αυτά που του λέμε και μπορεί ακόμα και να του υποβάλουμε πράγματα. Διαβάζοντας σε πολλά βιβλία τις αναλύσεις των δεσμών από ζώδιο και οίκο, οι περισσότερες θέσεις θα μπορούσαν να μου ταιριάζουν σε κάτι. Έχω δεσμούς στον 6ο/12ο αλλά οι αναλύσεις των δεσμών στον 3ο/9ο ή στον 2ο/8ο, για παράδειγμα, μου ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Τι πρέπει να σκεφτώ; Ότι έχασα την εσωτερική μου κατεύθυνση;

    Ακριβώς επειδή τα σημεία αυτά ή ο Χείρωνας είναι ασαφή στοιχεία, γίνονται "πεδίο δόξης λαμπρό" για πολλούς αστρολόγους που μπορούν να γράφουν ανέξοδα ότι θέλουν σε βιβλία ή άρθρα, χωρίς να μπορεί κανείς να τους διαψεύσει (και επομένως να εκτεθούν) αλλά φυσικά και χωρίς κανείς να μπορεί να τους επιβεβαιώσει. Γι' αυτό παίρνω μερικές φορές απόλυτες θέσεις σ' αυτά τα θέματα, για να κρατήσω ένα αντίβαρο σ' αυτή την άκρατη φιλολογία και θεωρητικολογία.

    Η εσωτερική πορεία ενός ανθρώπου είναι εξαιρετικά σοβαρό θέμα. Όταν μιλάμε σε κάποιον για θέματα ασαφή, με υποθέσεις ή για πράγματα που δεν γνωρίζουμε με κάποια σιγουριά, διακινδυνεύουμε να παραπλανήσουμε ή να οδηγήσουμε ένα άτομο σε λάθος κατεύθυνση. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε κάτι τέτοιο σε θέματα που δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε καλά. Υπάρχουν τόσα άλλα θέματα σ' ένα χάρτη για τα οποία μπορούμε να μιλήσουμε και που μπορούν να βοηθήσουν στην ανάπτυξη ενός ατόμου.

  2. #72
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.

    Κοραλλία πρέπει να ομολογήσω ότι στο παρελθόν το είχα ψάξει και με δεδομένο ότι είναι πράγματι μία σπάνια γυναικεία ασθένεια (εκφυλιστική στην πορεία της) γενετικής φύσης (1 περίπτωση κάθε 2000 κορίτσια) , έψαχνα την κατάσταση της Αφροδίτης και της Σελήνης, κάποια εμπλοκή του Πλούτωνα και την κατάσταση του 8ου .
    Σήμερα που μου ζήτησες κάποιες αστρολογικές διευκρινήσεις και που είδα ότι κι εσύ κάνεις τους ίδιους συνειρμούς, κάτι δεν μου άρεσε στον χάρτη και είπα να ξανατσεκάρω την ώρα ρωτώντας τη μητέρα μου που παρίστατο στη γέννηση αυτή (είναι και νονά της). Τελικά η ώρα ήταν ακριβώς η ίδια , αλλά βράδυ και όχι πρωί (μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία για το αρχείο σου) .

    Έκανα ένα πρόχειρο έλεγχο, ότι μπορεί να κάνει κάποιος που δούλευε μέχρι τις τέσσερις το πρωί και τώρα πίνει καφέ με την ελπίδα να ξυπνήσει.

    Έτσι οι πληροφορίες που μπορώ να σου δώσω, είναι ότι η σελήνη δεν δέχεται καμία αρνητική όψη και βρίσκεται στον Λέοντα , στον 5ο .
    Η Αφροδίτη βρίσκεται επίσης στον 5ο,στον Λέοντα και της κάνει τετράγωνο ο Κρόνος από τον 2ο στον Ταύρο (Κρόνος κυβερνήτης 10ου ) .
    Ο Ποσειδώνας κυβερνά 12ο και βρίσκεται στον 8ο , στον Σκορπιό, πραγματοποιώντας τετράγωνο προς την Αφροδίτη με 6ο απόκλιση. Νομίζω πως αξίζει να πω ότι επί της ουσίας ο Κρόνος είναι στον 2ο και ο Ποσειδώνας στον 8ο , σχηματικά σε αντίθεση αλλά με απόκλιση 9ο . Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τέτοιοι σχηματισμοί με αυτές τις αποστάσεις μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα, ιδιαίτερα όταν σχηματικά τείνουν προς κάποια κρίσιμη όψη , όπως το ταυ-τετράγωνο.
    Ο 4ος στον Καρκίνο, και στον Καρκίνο έχουμε Ήλιο ,Ερμή και Άρη. Ο Άρης (κυβερνήτης ωροσκόπου) είναι σε τετράγωνο με τον Δία στον 7ο . Η σφιχτή σύνοδος Ερμή\Ήλιου στον 4ο (καρκίνο) βρίσκεται στην κορυφή της αντίθεσης Ουρανού\ Χείρωνα στον άξονα 1ου\7ου (η αν θες να παραλείψουμε τον Χείρωνα , σε τετράγωνο με τον Ουρανό στον 7ο ).

    Τέλος, να πω ότι οι δεσμοί Σελήνης βρίσκονται και πάλι στον άξονα 12ου \6ου με Βόρειο δεσμό στον 12ο στους Ιχθείς. Το ενδιαφέρον είναι ότι ο Ποσειδώνας (κυβ.12ου και βόρειου δεσμού) είναι στον 8ο οίκο που μας ενδιέφερε η κατάστασή του, από την θέση του αυτή κάνει τετράγωνο με την Αφροδίτη (που επίσης μας ενδιέφερε) , αντίθεση με τον Κρόνο και ταυ-τετράγωνο με τους δεσμούς Σελήνης.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #73
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Aktina,

    δεν είπα ότι όλα τα άτομα που έχουν θαλασσαιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Ποσειδώνα/Άρη αλλά ότι όλα τα άτομα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ την έχουν. Στην Κύπρο όπου ζω η θαλασσαιμία είναι πολύ διαδεδομένη. Σε σημείο ώστε για να παντρευτεί κανείς πρέπει να προσκομίσει πιστοποιητικό εξέτασης για το στίγμα. Αν και τα δύο άτομα που θα παντρευτούν έχουν το στίγμα τότε είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν ειδική διαδικασία αν θέλουν να κάνουν παιδιά. Μ' αυτό τον τρόπο κατάφεραν να περιορίσουν την ασθένεια αυτή. Γι' αυτό τον λόγο είχα την ευκαιρία να δω πολλούς χάρτες ατόμων με θαλασσαιμία ή το στίγμα. Όλοι είχαν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

    Φυσικά θα με ενδιέφερε πολύ να δω μια περίπτωση στίγματος που δεν φαίνεται απ' αυτή την όψη για να δω αστρολογικά από τι άλλο θα μπορούσε να φαίνεται. Σε παρακαλώ πολύ, θα μπορούσα να δω τον χάρτη σου;

    Αν και εκτός θέματoς, να προσθέσω κι εγω πως η Κύπρος σε σχέση με τις υπόλοιπες χωρες του μεσογειακού νότου κατάφερε εδω και πάνω από 2 δεκαετίες να περιορίσει σημαντικά τις γεννήσεις ατόμων με σοβαρές μορφές αναιμίας και άλλων χρωμοσωμικών ανωμαλιών, ειδικά μεσω του προγεννητικού ελέγχου που καθιερώθηκε παγκόσμια από Κύπριο επιστήμονα . (αυχενική διαφάνεια, τεστ α επιπέδου, papp A).

    Μακάρι να είχαμε το χάρτη του συγκεκριμένου επιστήμονα!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  4. #74

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Κάτια, σ' ευχαριστώ πολύ. Ναι, θα ήθελα να δω τον χάρτη του κοριτσιού αυτού. Με την ανοχή που δίνεις συμφωνώ κι εγώ. Στο ταυ τετράγωνο, όταν περιλαμβάνει προσωπικούς πλανήτες, δίνω μέχρι 12ο ανοχή. Επομένως, ο Ποσειδώνας του 12ου στον 8ο και σε ταυ τετράγωνο με την Αφροδίτη και τον Κρόνο, εκ πρώτης όψεως, φαίνεται να λειτουργεί προς την κατεύθυνση αυτής της ασθένειας. Περιμένω τα στοιχεία του χάρτη για να το συζητήσουμε περισσότερο αν θέλεις. Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι.

  5. #75
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Αντωνης
    Location
    Αγια Σοφια
    Posts
    30

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by katkout View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΟD ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ.
    11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1978 03.05 ΠΜ ΑΘΗΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    στις 21/12/12 σχηματιζεται το γνωστο yod μεταξυ κρονου-πλουτωνα με διεξοδικο πλανητη τον δια . Με αφορα αμεσα επειδη εχω ηλιο στην 8η μοιρα των διδυμων . Μπορειται να μου πειτε με ποιο τροπο θα επειρεαστω?

  6. #76
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Καρολίνα
    Location
    Κρόνος
    Posts
    35

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Όταν μιλάμε στην Αστρολογία για φιγούρα Yod (Γιοντ), εννοούμε δυο πλανήτες ή σημεία του αστρολογικού χάρτη που βρίσκονται σε 60 μοίρες απόσταση μεταξύ τους (σε εξάγωνο δηλαδή) και ταυτόχρονα και οι δύο σχηματίζουν όψη 150 μοιρών με έναν τρίτο πλανήτη. Ο τρίτος πλανήτης αποτελεί την κορυφή του Yod.

    Από μόνη της η όψη 150 μοιρών είναι φυσικά πολύ σημαντική. Ο Κέπλερ την ονομάζει "όψη που διαχωρίζει με αιχμηρό τρόπο". Ο γερμανός Αστρολόγος Thomas Ring την αποκαλεί ''ρωγμή στην συνοχή'''. 'Ενας άλλος αστρολόγος που έγραψε ιστορία, ο Koch γράφει : ''με την γωνία 150 μοιρών υπάρχει μια σαφής τάση χωρισμού''. Ο Κοch θεωρούσε την όψη 150 μοιρών όπως και οι περισσότεροι μια ''οριακή κατάσταση'', μια κατάσταση που πιέζει φορτικά το άτομο να επιλέξει μεταξύ δυο καταστάσεων, δυο δρόμων, δυο δυνατοτήτων. Επίσης θεωρούσε ότι μας μαθαίνει να δουλεύουμε μακρόχρονα δείχνοντάς μας σε εσωτερικό επίπεδο τον δρόμο, καθώς και απαντήσεις σε πολύ πνευματικά ερωτήματα.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη
    Γεια σας! Νομίζω πως έχω δύο όψεις Yod στο χάρτη(αν λάβουμε υπόψη τις ανοχές 3 μοιρών). Τί δηλώνει όταν ειναι μεταξύ ποσειδώνα-ήλιου -πλούτωνα και ουρανού-ήλιου- πλούτωνα( ήλιος σε κορυφή στους διδύμους, πλούτωνας σε σκορπιό, ποσειδώνας και ουρανός σε αιγόκερω). Ευχαριστώ πολύ!

  7. #77
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Carola δίχως στοιχεία γέννησης τις να πει κανείς;

    Αν η ερμηνεία της διπλή χιαστί ήταν έτσι απλή, τότε δεν θα υπήρχε και κανένας λόγος για να την συζητάμε τόσο πολύ. Πες μας λοιπόν τα στοιχεία σου.

    Φιλικά,
    Χρυσάνθη Σπίγγου

  8. #78
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Καρολίνα
    Location
    Κρόνος
    Posts
    35

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Σας ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνισή σας! Τα στοιχεία μου 17/06/1995 23:14 Αθήνα
    Last edited by Carola; 29-01-2012 at 02:27 PM. Reason: Λάθος ώρας!

  9. #79
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Αντωνης
    Location
    Αγια Σοφια
    Posts
    30

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Αγαπητη Κατερινα τουλαχιστον μεταξυ πλανητων δεν εχεις οψη yod δεν εχω προγραμμα μεσοδιαστηματων να σου ελεγα ουτε γνωριζω κατι για την ερμηνια τους
    Last edited by sior; 29-01-2012 at 06:12 PM.

  10. #80
    Join Date
    Jan 2012
    Όνομα:
    Αντωνης
    Location
    Αγια Σοφια
    Posts
    30

    Re: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Ζητω συγνωμη απο λαθος απαντησα σε ερωτηση του 2005 οχι πως ειναι λαθος . σαν καινουργιος θελω λιγο χρονο να προσανατολιστω

 

 
Page 8 of 12 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads