s
Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του - Page 8
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 8 of 9 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 71 to 80 of 86
  1. #71

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Τίνα μου, κι εγώ αυτό ακριβώς λέω, ότι ο κυβερνήτης του άδειου οίκου θα δώσει τις ανάλογες πληροφορίες και θα μας δείξει πόσο έντονος, σημαντικός για μας ή ενεργός είναι ένας τομέας της ζωής μας. Και μάλιστα όχι μόνο ο συγκεκριμένος κυβερνήτης του οίκου αλλά και άλλα στοιχεία του χάρτη.

    Επίσης συμφωνώ για την πολυαστρία στον Σκορπιό και τον 4ο οίκο της hattie και το έχω πει στα προηγούμενα ποστ μου.

  2. Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Hattie23 γεια σου,
    Λες καπου :Τωρα που κανω πραγματα που θελω (παλι υπο καθεστως φοβου και με την τρομερη σκεψη οτι να κανω, θα αποτυχει ) βλεπω οτι τελικα ειχα δικιο να φοβαμαι ,γιατι μεχρι τωρα πραγματα που μ αρεσαν και πιστευα οτι θα τα καταφερνα τελικα στεφθηκαν απο αποτυχια .Θα πει καποιος "μα φυσικα ,αφου πας στον πολεμο ενω νιωθεις ηδη ηττημενη " αλλα δεν ηταν μονο δικη μου υπαιτιοτητα αλλα και οι καταστασεις γυρω μου ,οι ανθρωποι που συναντησα δεν με βοηθησαν να ξεμπλοκαρω . Αντιθετα με μπλοκαραν ακομα περισσοτερο. Σαφως παντα μεσα σε ολα υπαρχει η προσωπικη ευθυνη ,που ξεκινα οτι ισως να μην θωρακισα αρκετα τον εαυτο μου τα προηγουμενα χρονια ,με το να φοβαμαι ,αλλα πλεον πιστευω οτι και ο παραγοντας τυχη (με την εννοια οτι μπορει καποιος να βρεθει καπου την καταλληλη στιγμη η να γνωρισει καταλληλους ανθρωπους ωστε να τον βοηθησουν ) δεν βοηθα στην περιπτωση μου .

    Δεν θα παραθεσω και το δικο μου χαρτη, για να δεις οτι ειναι γεματος αντιθεσεις, οτι ειμαι κρονια, ουρανεια, ποσειδωνια, οπως πολυ επιτυχημενα η κ. Ζαχαριαδου ειπε σε καποιο ποστ, σε αλλο θεμα. Οι γνωσεις μου στην αστρολογια ειναι ισχνες, οπως οι ισχνές αγελάδες στην παλια διαθηκη. Ομως, δεν μπορω να μην σου τα εξης: τις κατστασεις γυρω σου και τα ατομα που συναντας και οι δυσκολιες που αντιμετωπιζεις και η ατυχια που γενικα λες ότι σε περιτριγυριζει, θα μου επιτρεψεις να σκεφτομαι οτι τη δημιουργεις εσυ. Ξερω, ακουγεται λιγο αδικο αυτο που λεω. Πως ειναι δυνατο να φερνεις εσυ τα ατομα που συναντας..? Κι ομως, ο,τιδηποτε ερχεται στη ζωη σου (ανθρωπος, κατασταση κλπ) το φερνεις εσυ, κυριως με την οπτικη απο την οποια βλεπεις τα πραγματα. Το αδυνατο μπορουμε να το καταφερουμε παντα, αν του βγαλουμε το α.

    Τιποτε αλλο δεν θα πω, παρα μονο αυτο: σκεψου τη θετικη εκβαση μιας καταστασης με παθος, κι αν δεν ερθει, τοτε θα εχεις καθε δικιο να λες οτι εισαι ατυχη. Επειδη, ομως απο τις ως τωρα ισχνες μου γνωσεις βλεπω οτι ο Πλουτωνας κατεχει εξεχουσα θεση σε τετοιου ειδους ενεργεια, νομιζω ειναι πολυ καλος συμμαχος...παρα τις οποιες δυσκολιες υπαρχουν στο χαρτη σου.

  3. #73

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Καλημερα!Δεν ειναι θεμα "καλης ενεργειας" και "θετικης σκεψης" ολα τα πραγματα.
    Οπως ολοι οι ανθρωποι ετσι και εγω κανουμε πολλα ονειρα και πολλες θετικες σκεψεις.Φροντιζω ομως να παταω και με τα δυο μου ποδια στην γη.

    Ο πλουτωνας που λες βρισκεται σε γωνιακο οικο στον 4ο ,δεν ειναι ευκολη οικοθεσια και μαλιστα δεν σχηματιζει θετικες οψεις ωστε να τον αποκαλεσω "θετικο συμμαχο".

    Οπως εχει αναφερθει (εξαντλητικα ) και πιο πανω τοσο ο πλουτωνας ,οσο και ο κρονος φερνουν αντιμετωπο τον ανθρωπο που εχει τετοιες επιρροες με δυσκολες καταστασεις απο νωρις .Εν ολιγοις ,μπορω να αναλαβω την ευθυνη για οτι ειμαι υπευθυνη εγω (π.χ θωρακιση εαυτου) αλλα δεν μπορω να ειμαι υπευθυνη για τον καθε βλαμμενο που πεφτει στην ζωη μου .

    Αν μπορουσα με την "θετικη σκεψη" να αποφευγω τετοιες καταστασεις θα το εκανα . Ας μην φτασουμε σε σημειο να κατηγορουμε τον ανθρωπο που εκφραζει ενα προβλημα οτι το δημιουργει ο ιδιος εξ ολοκληρου και οι απεξω ειναι ολοι "καλοι ".

    Σε ολους μας ,ειτε κοινωνικους ειτε οχι μας εχουν τυχει "ανθρωποι-παρασιτα". Αν κουβαλησα στην ζωη μου "παρασιτα" ηταν γιατι μεχρι προτινος πιστευα αυτο που εγραψες .Οτι εγω εφταιγα για ολα επειδη ειμαι ετσι και ετσι .Και οτι ο αλλος επειδη ειμαι "δυσκολο ατομο" συμπεριφερεται ετσι .ΜΕΓΑ λαθος. Επρεπε απλα να καταληξω οτι ορισμενα ατομα επρεπε να φυγουν με τις κλωτσιες απο διπλα μου .Πως το ελεγε η Ρανια στους "s1ngles" " Δεν ειμαι εγω κακια .Αυτοι ειναι ηλιθιοι"

    Η υπερβολικη ανεκτικοτητα με εκανε να τραβηξω πολυ περισσοτερα απο οτι η επιφυλακτικοτητα. Η υπερλειτουργια της θετικης εκβασης οτι "θα αλλαξουν τα πραγματα " ,"θα με καταλαβει ο αλλος ποσο καλη ειμαι και θα αλλαξει συμπεριφορα". Πηγαινα σαν κοτοπουλο κοντα στους αλλους οι οποιοι με ξεπουπουλιαζαν και με φοβιζαν επειτα να ξαναπλησιασω ανθρωπο.

    Αν θελω να αφησω τον μπουφε ,πρεπει να μαθω να βαζω ορια και οχι "θετικες σκεψεις " (εκανα πολλες και με παθος ,δεν μου βγηκε ουτε μια αρα μπορω να λεω οτι δεν ειμαι υπευθυνη ετσι δεν εγραψες ?).Ορια στο δικο μου τον εαυτο ,ποσο θα αφηνω να με επιρεαζουν οι αλλοι και ορια στους αλλους καταποσο μπορουν η δεν μπορουν να με κανουν οτι θελουν.

    Και πιστευω οτι ετσι καλλιεργω τις οποιες οψεις πλουτωνα /κρονου ενω μεχρι προτινος αφηνα την σεληνη και τις οψεις της να αλωνιζουν το ανατολικο μου ημισφαιριο.Η παρορμηση δεν μου βγαινει σε καλο,η υπεραισιοδοξια επισης,αφου ειναι καταγεγραμμενο να ειμαι "κρονιο-πλουτωνια" ας δειξω λιγο σνομπ που και που. Αυτο σημαινει "εγω επιλεγω πρωτη" και δεν "περιμενω στον μπουφε να με επιλεξουν" οπως εκανα μεχρι τωρα.

  4. #74
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Hattie 23, δεν θα ανακατευτώ στην συζήτηση με την φίλη μας πιο πάνω παίρνοντας κάποια θέση, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε απόλυτα υπεύθυνοι για ότι επαναλαμβάνεται στην ζωή μας.
    Οι καταστάσεις που επαναλαμβάνονται στη ζωή μας είναι κάτι σαν την ημιτελή 9η συμφωνία του Μπετόβεν. Στήνουμε\προβάλουμε μπροστά μας την «μάχη» που ποτέ δεν κερδίσαμε, με την ελπίδα ότι αυτή την φορά θα την κερδίσουμε. Τελικά χάνουμε και χάνουμε πάντα με τον ίδιο τρόπο που χάσαμε την τελευταία φορά, όπως και την φορά πριν την τελευταία. Η κρίσιμη στιγμή στην ζωή μας, είναι εκείνη που αντιλαμβανόμαστε το «παιχνίδι» της επανάληψης στην ψυχολογική μας σκακιέρα.
    Η σωστή κατεύθυνση είναι η αναζήτηση του μεριδίου της δικής μας ευθύνης και όχι των άλλων. Η βελτίωση της αντίληψης της δικής μας ευθύνης είναι αυτή που θα αλλάξει την ζωή μας προς το καλύτερο και όχι η απόδοση των ευθυνών που αναλογούν στους άλλους.

    Θα έχεις ακούσει συχνά ανθρώπους να λένε «ο κόσμος δεν πάει καλά, έχουν τρελαθεί όλοι!». Το κακό είναι ότι αυτό το λέμε όλοι και ο «κόσμος» είμαστε εμείς. Ο καθένας από την πλευρά του ζει την δική του ιστορία και έχει τα δικά του δίκια. Ο καθένας βλέπει την ζωή , τον εαυτό του και τους άλλους από συγκριμένο μπαλκόνι. Από το δικό του μπαλκόνι. Από το δικό μας μπαλκόνι ο κόσμος μπορεί να είναι ηλίθιος και άκαρδος , ενώ από το μπαλκόνι του απέναντι, εμείς είμαστε εγωκεντρικοί και επαρμένοι. Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να δούμε τον κόσμο από μία οπτική γωνία. Το θέμα είναι να κάνουμε την υπέρβαση και να προσπαθούμε να δούμε πως φαίνεται ο κόσμος μας από τα μάτια των άλλων.Ίσως έτσι να βρεθεί ένας τρόπος να συνυπάρξουμε αρμονικότερα.
    Last edited by katiakiss; 28-11-2011 at 03:02 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #75

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Συμφωνω μαζι σου . Αναλαμβανω ομως το μεριδιο εκεινο το οποιο μου αναλογει και οχι και των αλλων.

    Το θεμα το δικο μου ξεκινα οτι απο παιδι μεγαλωσα σε μια οικογενεια που επρεπε αυτο που θελω ειτε 1) να μου το δωσουν οι αλλοι ειτε 2) να μην υπαρχει καποιος αλλος να το διεκδικησει .Το παν ηταν να μην προκαλεσουμε εμεις μια κοντρα με τον αλλον ,να μην ειμαστε ανταγωνιστικοι ,να μην αδικησουμε τον αλλον,να ασκουμε αυτοκριτικη συνεχεια.

    Ετσι απο παιδι μεγαλωσα στο να κατηγορω τον εαυτο μου γι οποιοδηποτε κακο που συμβαινει. Αν καποιος ηταν αδικος απεναντι μου ,εφταιγα εγω γιατι εγω προκαλουσα την αδικια . Ετσι εμαθα να αυτομειωνομαι .Το κακο ειναι οτι δεν βγηκα ποτε στο δικο μου μπαλκονακι ,αλλα παντα εβγαιναν στων αλλων και πετουσα μαζι τους πετρες στην δικη μου τζαμαρια.

    Αναλαμβανω την ευθυνη στο τι εχω κανει λαθος εγω (που οφειλω να ομολογησω οτι οταν πλεον εχω "σκασει" με τον αλλον του εχω προκαλεσει επισης "πονο" αρα αναλαμβανω στο οτι μην κανωντας σωστα πραγματα καταληγω και να πληγονομαι και να πληγωνω). Αλλα ως εκει.

    Εχωντας τετοιες καταβολες "ντροπης" για οποιοδηποτε "θελω" και φοβο οτι αμα διεκδικησω κατι θα χαρακτηριστω η οτι δεν θα τα καταφερω (γιατι απλα η εμπειρια με εχει διδαξει πλεον οτι δεν εχω μαθει ουτε καν πως να διεδικω σωστα την θεση μου απεναντι στους αλλους αρα παρουσιαζομαι αλλοπροσαλλη) σαφως και κανω τα ιδια λαθη.

    Αφου θελω πραγματα και αφου εχω μαθει οτι αυτο ειναι "κακο" παω με την διαθεση " οκ κανε μου οτι θες και μη φοβασαι και να θελω κατι αμα δω οτι το θες πιο πολυ θα κανω στην ακρη να το παρεις,γιατι δεν θελω να με πεις "ανταγωνιστικη"."αδικη" ,"κακια' κ.λ.π" και στο τελος ναι ΣΚΑΩ ...Ασχημα πολλες φορες γιατι τους παιρνει η μπαλα ολους ΑΛΛΑ αν δεν σκασω μενουν στην ζωη μου ,ξανα και ξανα τα ιδια και τα ιδια.

    Για να καταλαβεις ενα χαζο περιστατικο¨Μενω μια αλλη κοπελα,η οποια εχει αποφασισει οτι θελει να απλωνει τα ρουχα της μεσα στο σπιτι απο το να τα στεγνωνει στο στεγνωτηριο. Χρησιμοποιει την δικη μου απλωστρα. Δεν με νοιαζει ,αλλωστε εγω της ειπα να το κανει οποτε θελει...Το κακο ειναι οτι τωρα οποτε θελει ,βαζει τα ρουχα της χωρις να με ρωτησει ,βγαζωντας πολλες φορες ακομα και τα δικα μου που μπορει να εχω απλωμενα . Καταλαβες ?Στην δικη ΜΟΥ απλωστρα ,που της ειπα να χρησιμοποιει οποτε θελει ,βαζει τα δικα ΤΗΣ ρουχα ,βγαζωντας τα δικα μου ενω η απλωστρα ειναι δικη ΜΟΥ. Οταν αντεδρασα ,μου εβγαλε και γλωσσα . Δηλαδη αμ και κερατας αμ και δαρμενος .

  6. #76
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Άρα που καταλήγουμε; Ο καθοριστικός ρόλος του 4ου οίκου της οικογένειας και η ατολμία σου να εκφράσεις τον εαυτό σου χωρίς ενοχές, είναι ο λόγος που περιπλέκονται οι προσωπικές σου σχέσεις. Την ένταση και την σφοδρότητα του Πλούτωνα σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο σου, πρέπει να την αποδεχτείς και να μην την αρνείσαι προβάλλοντάς την σαν ιδιότητες των άλλων. Μην αρνείσαι πλευρές του εαυτού σου. Προσπάθησε να καταλάβεις τι είναι αυτό που σε κάνει να φοβάσαι να βάλεις όρια και να δείξεις ότι είσαι ικανή να προστατεύεις την περιοχή σου.
    Η αστρολογία μας βοηθά να καταλαβαίνουμε τον εαυτό μας και να βρίσκουμε τα σημεία που χρειάζεται να δουλέψουμε. Hattie 23, φιλική συμβουλή, απομακρύνσου από τις καθηλώσεις του 4ου γιατί τον έχεις μάθει πάρα πολύ καλά! Προχώρα!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Hattie 23, καλησπερα!
    " Ας μην φτασουμε σε σημειο να κατηγορουμε τον ανθρωπο που εκφραζει ενα προβλημα οτι το δημιουργει ο ιδιος εξ ολοκληρου και οι απεξω ειναι ολοι "καλοι "." Σχετικα με την παραπάνω φραση, να ξεκαθαρισω μονο οτι δεν προσπαθησα να κατακρινω το γεγονος του προσωπικου σου ζητηματος.

    Χωρις να θελω να αναλωθει αλλο η συζητηση σε συγκεκριμενο προσωπικο προβλημα, νομιζω ότι ο ρεαλισμος βοηθά, όπως και η αισιοδοξία από θεση. Δεν μιλησα για υπεραισιοδοξια και μαλιστα τυφλη, αλλα για υγιη θεληση και εμπιστοσυνη στον εαυτο μας. Σου παραθετω τη φραση μου :Κι ομως, ο,τιδηποτε ερχεται στη ζωη σου (ανθρωπος, κατασταση κλπ) το φερνεις εσυ, κυριως με την οπτικη απο την οποια βλεπεις τα πραγματα." Δες τη φραση της Katiaskiss σχετικα με τις οπτικες γωνιες (τα μπαλκονια, οπως λετε και οι δυο πολυ ωραια). Λεμε το ιδιο πραγμα.

    Ελπιζω να βοηθησα εστω και στο ελαχιστο.

    ΥΓ: οντως αντιλαμβανομαι οτι εχεις "δυσκολο" πλουτωνα. Δεν παυει ομως να εχει τεραστια ενεργεια (οπως και ο κρονος). Εφοσον στις οψεις υπάρχει εισροη αλλα και εκροη ενεργειας, τοτε επηρεαζεσαι και απο τις δυο....αυτο προσπαθησα να σου πω και παραπανω. Εκμεταλλευσου τη μια απο τις δυο ροες ενεργειας τουλαχιστον, προς οφελος σου. Τα ατομα που εχουν πολυ πλουτωνα στο ωροσκοπιο τους παρατηρω οτι εχουν τεραστια αποθεματα ενεργειας...

  8. #78

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Καλησπερα! Δεχτηκα με χαρα ολες τις συμβουλες και παρατηρησεις.

    Απο εκει και υστερα,το πως μεταφερεται μια οψη ενος χαρτη στην πραγματικοτητα ειναι κατι διαφορετικο.

    Εκατομμυρια ατομα μπορει να γεννηθηκαν με τις ιδιες οψεις με τις δικες μου αλλα δεν εχουν βιωσει δικες μου καταστασεις. Μην παιρνουμε λοιπον σκοινι-κορδονι "α, ενα ατομο με τετοια χαρακτηριστικα θα πρεπει να αναπτυξει και τετοιες αντιδρασεις",μπορει καποιο ατομο να εχει μπλοκαρει τοσο πολυ τον εαυτο του που να χρειαζεται χρονο για να το πραξει η μπορει και να μην το πραξει ποτε.Αλλωστε ο γενεθλιος χαρτης δειχνει τασεις . Αυτο που καθοριζει το αν αυτες εκδηλωθουν ειναι τοσο οι προγνωστικοι χαρτες ,οσο και τα ατομα που αλληλοεπιδρουν με τον χαρτη του αλλου.

    Κανενας δεν εχει αντικειμενικη οπτικη γωνια του εαυτου του ,αλλα πιστευω οτι σαν ατομο ειχα αρκετο χρονο να κοιταξω "τους τοιχους του σπιτιου μου " που ελεγε ο Σαμαρας και να κανω την οποια αυτοκριτικη μπορουσα. Θα μου επιτρεψετε να γνωριζω περισσοτερο ,αν αδικησα η αδικηθηκα λοιπον.

  9. #79

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    hattie, είναι σωστό αυτό που λες, δεν βιώνουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο κάθε όψη. Εξαρτάται πάντα από το σύνολο του χάρτη. Κι εσύ έχεις και μια σύνοδο Ήλιου/Κρόνου που είναι αρκετά καθοριστική στον τρόπο που βιώνεις το τετράγωνο του Πλούτωνα με τον ωροσκόπο σου.

    Σίγουρα θα έχεις γνωρίσει ανθρώπους που σε αδίκησαν ή δεν σου φέρθηκαν σωστά, όλοι γνωρίζουμε ανθρώπους που μας αδίκησαν ή δεν μας φέρθηκαν σωστά ή μας εκμεταλλεύτηκαν. Δεν ζούμε σ' ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο και οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι και το πιο εύκολο κεφάλαιο στην ζωή μας. Το θέμα είναι όμως πώς διαχειρίζεται ο καθένας μας μια τέτοια εμπειρία και πόση βαρύτητα δίνει σ' αυτήν.

    Όταν ένας πλανήτης τετραγωνίζει τον ωροσκόπο τετραγωνίζει ταυτόχρονα και την ακμή του 7ου. Έτσι, ο Πλούτωνας τετραγωνίζει στην ουσία τον άξονα 1ου/7ου σου. Γι' αυτό είναι φυσικό να σε απασχολεί τόσο το τι κάνεις με τους άλλους και πώς διαχειρίζεσαι τέτοιες εμπειρίες, τι κάνεις όταν κάποιος σου πατά τον κάλλο ή σε αδικεί ή σε εκμεταλλεύεται. Και υποχρεωτικά θα πρέπει να καθορίσεις τον εαυτό σου (ωροσκόπος) μέσα από τον τρόπο που διαχειρίζεσαι αυτές τις σχέσεις σου. Ο ωροσκόπος σου όμως είναι στον Λέοντα και ο Ήλιος σε σύνοδο με τον Κρόνο. Έτσι, πρέπει να τα δεις αυτά συνδυαστικά.
    Last edited by Κοραλλία Μόζορα; 29-11-2011 at 12:57 PM.

  10. #80

    Re: Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του

    Με λιγα λογια κλαφτα Χαραλαμπε . Πρεπει να παρω αποφαση οτι ,η αισθηση που δινω στους αλλους θα ειναι παντα οι αρνητικες επιρροες του πλουτωνα και η ψυχροτητα του κρονου .Και αν βρεθουν "γενναιοι" θα ανακαλυψουν οτι ειμαι απεξω μαρμαρο και απο μεσα πατατα

 

 
Page 8 of 9 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads