s
[Συζήτηση] Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων - Page 8
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 8 of 9 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 71 to 80 of 81
  1. #71
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Ναι ίσως. Αλλά μάλλον προς το παρόν μία έμεση επικοινωνία. Πιθανόν ίσως περισσότερο σε επίπεδο συζητήσεων ή με κοινούς γνωστούς και φίλους.

    Το τι ή πως θα εξελιχθεί τελικά το θέμα σου , θα φανεί ξεκάθαρα σε ένα μεταγενέστερο χρόνο.

  2. #72
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    20

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Quote Originally Posted by Χρυσάνθη Σπίγγου View Post
    Ναι ίσως. Αλλά μάλλον προς το παρόν μία έμεση επικοινωνία. Πιθανόν ίσως περισσότερο σε επίπεδο συζητήσεων ή με κοινούς γνωστούς και φίλους.

    Το τι ή πως θα εξελιχθεί τελικά το θέμα σου , θα φανεί ξεκάθαρα σε ένα μεταγενέστερο χρόνο.
    Σας ευχαριστώ κατ'αρχήν!
    Το "ναι, ίσως" αφορά το ότι ενδέχεται να υπάρχει ενδιαφέρον και ενδέχεται να γίνει κάτι; (Την Αφροδίτη τη δίνουμε σε άλλο πρόσωπο, που δεν γνωρίζω αν υπάρχει βέβαια ή σε 'μένα; Και πώς θα το ξέρουμε αυτό κάθε φορά; )
    Και τον μεταγενέστερο χρόνο που αναφέρατε δεν μπορούμε να τον προσδιορίσουμε;

    Να ρωτήσω και κάτι γενικότερο; Όταν ξέρουμε πως κάποιος δείκτης (εν προκειμένω ο Ερμής) θα αλλάξει πορεία άμεσα ή ζώδιο, λ.χ., τότε μπορούμε να επαναλάβουμε το ερώτημα ή κάθε ερώτημα είναι για μία φορά και τέλος;
    Last edited by madness; 30-03-2012 at 02:39 PM.

  3. #73
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Οπως ανέφερε και η κ. Ζαχαριάδου σε δικό της δημοσίευμα η ωριαία αστρολογία είναι σίγουρα πάρα πολύ σύνθετη και δύσκολη υπόθεση, ακόμα και για εμάς που ασχολούμαστε δεκαετίες ολόκληρες.

    Της ίδιας αντίληψης είμαι και εγώ. Είναι μεν καλό που ρωτάς - έτσι μαθαίνει κανείς όλο και κάτι παραπάνω - αλλά να που και πάλι θα ήταν δύσκολο να σου απαντήσω με ένα καταφατικό σκέτο ναι ή σκέτο όχι.

    Αυτό γιατί υπό κανονικές προυποθέσεις ερωτήματα που θέτονται με Ερμή ανάδρομο δεν θα οδηγήσουν παρά στο ίδιο ή παραπλήσιο ασαφές αδιέξοδο.

    Από την άλλη, είθισται κατά μία γενικότερη έννοια - αλλά όχι στατιστική και απαράβατη - να αποφεύγονται ερωτήσεις ίδιου περιεχομένου ενωρίτερα του τριμήνου.

    Αλλά όπως προανέφερα λόγο της δυσκολίας του όλου θέματος και τις πιθανότητες τις παραλλαγές όλα παίζονται.

    Το μόνο σίγουρο και βέβαιο είναι ότι η ανάγκη εκμάθησης πολλών διαφορετικών ενοτήτων της αστρολογίας είναι απολύτως κατανοητή. Από την άλλη πάλι, είναι όμως απολύτως μα απολύτως λανθασμένο να την παλεύει κανείς με τα ωριαία, όταν δεν έχει παρά ελάχιστα ασχοληθεί με οτιδήποτε αφορά τα αστρολογικά ζητήματα.

    Η ωριαία είναι σαν να προσπαθεί κανείς να αναρριχηθεί στο Εβερεστ με γυμνά πόδια. Madness αν θες την γνώμη μου ρώτα ευθέως και μην βαυκαλίζεσαι με ωριαίες ερωτήσεις.

    Καλό βράδυ

  4. #74
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    20

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Quote Originally Posted by Χρυσάνθη Σπίγγου View Post
    Το μόνο σίγουρο και βέβαιο είναι ότι η ανάγκη εκμάθησης πολλών διαφορετικών ενοτήτων της αστρολογίας είναι απολύτως κατανοητή. Από την άλλη πάλι, είναι όμως απολύτως μα απολύτως λανθασμένο να την παλεύει κανείς με τα ωριαία, όταν δεν έχει παρά ελάχιστα ασχοληθεί με οτιδήποτε αφορά τα αστρολογικά ζητήματα.

    Η ωριαία είναι σαν να προσπαθεί κανείς να αναρριχηθεί στο Εβερεστ με γυμνά πόδια. Madness αν θες την γνώμη μου ρώτα ευθέως και μην βαυκαλίζεσαι με ωριαίες ερωτήσεις.

    Καλό βράδυ

    Μα εννοείται πως ασχολήθηκα πρώτα με τα απλά! Πώς αλλιώς θα μάθαινα για την ωριαία (την ύπαρξή της και κάποια βασικά) ;
    Απλά ποστάρω στο φόρουμ όταν σκαλώσω κάπου. Προς το παρόν έχω σημαντικότερα προβλήματα στη ζωή μου, από το αν αρέσω σε κάποιον που είδα μία φορά και ίσως μην ξαναδώ, αλλά ένεκα ο ελεύθερος χρόνος "έπαιξα" με μία ωριαία και μετά μπερδεύτηκα.

    Τι ζητάτε να ρωτήσω ευθέως; Τα σοβαρά μου θέματα; Το πότε θα βρω δεύτερη δουλειά και λεφτά που έχω ανάγκη ή το πότε θα πουλήσω το σπίτι μου που με "πνίγει";
    Έτσι κι αλλιώς τα ψάχνω αυτά μόνη μου με βάση τις προβλέψεις που αναρτούνται και ούτε λόγος να τα ποστάρω σε μήνυμα ή να κάνω ωριαία, 1ον γιατί είναι σοβαρά ζητήματα και το πιο πιθανό να μην ασχοληθεί κανείς εξίσου σοβαρά και 2ον γιατί δεν έχω απορία προς το παρόν. Ξέρω πως ως Αιγοκεράκι, τρώω Πλούτωνα, Κρόνο, Ουρανό, και θα αργήσω λίγους μήνες ώστε να ανασάνω.
    Απλά, ένα 2αράκι χρόνια μόνη, είδα έναν ενδιαφέρον τύπο και είπα μήπως αυτή η τυχαία γνωριμία με κάνει να σκεφτώ και τίποτα άλλο από τα προβλήματά μου. Η μοναξιά δεν είναι καλή εκείνες τις ώρες που δεν είναι επιλογή σου.

  5. #75
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Ως Αιγοράκι κατά βάθος ξέρεις τις αντιστάσεις, την υπομονή, την επιμονή και την άμυνα απέναντι στα δύσκολα.

    Σώπα και σκέψου πως τώρα πια όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, το πότε θα αφρίσουμε και πότε θα μας ξαφρίσουμε δεν ξέρουμε ακόμα.

    Είναι πολλά madness τα κακώς κείμενα που τρώνε όλων μας τα σωθικά. Οτι σου ανέφερα για την ωριαία, το ανέφερα μόνο και μόνο, γιατί η ωριαία είναι προκλητική και τόσο εκκεντρική που είναι σαν να σε προσκαλεί ναι να παίξει μαζί της.

    Είναι παρηγορητική, ευχάριστη όταν ξέρεις να την χειριστείς. Αλλά σκέτος μπελάς όταν σε διχτυώνει στα δίχτυα της, ώστε αυτό το μπέρδεμα αντί να σε ανακουφίζει ή κάπως να σε λυτρώνει από ότι είναι εκείνο το οποίο ρωτάς, έρχεται και προστείθεται σαν ένα επιπλέον κουβάρι στα τόσα άλλα.

    Κοινώς ότι προανέφερα στο προηγούμενο δημοσίευμα μου δεν ήταν ούτε για να σε αποκαρδιώσω ούτε και να απομπέψω. Αντίθετα. Για να σου πω, κορίτσι μου είμαι εδώ, σε κατανοώ, αλλά μην σκοτίζεσαι περισσότερο από ότι σε αυτές τις δύσκολες ώρες μπορείς εσύ, εμείς όλοι, να συσκοτίζεις τον νου σου.

    Ψηλά το κεφάλι, κράτα γερά το κουπί και που θα πάει, θα έρθει άσπρη μέρα και για εμάς.

    Να έχεις ένα καλό και ανάλαφρο ξημέρωμα σου εύχομαι απο καρδιάς.

  6. #76
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    20

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Καλημέρα!
    Σας ευχαριστώ για τα παρηγορητικά σας λόγια και τις συμβουλές!
    Ως Αιγοκεράκι ξέρω από δύσκολα, απλά δεν γουστάρω τα πάνω-κάτω της ζωής. Μερικές φορές σκέφτομαι πως αν όλη μου η ζωή θα έχει σκαμπανεβάσματα, τελικά δεν μου αρέσει και δεν υπάρχει λόγος να τη ζήσω. Κάνω πολύ αρνητικές σκέψεις. Άλλοτε, λέω πως όλοι τώρα πια έχουμε έως και κοινά προβλήματα και ησυχάζω.
    Και για την ωριαία έχετε δίκιο. Είναι σαν παιχνιδάκι που όμως δεν ξέρουμε αν βγαίνει αληθινή και ίσως μας προκαταβάλλει είτε θετικά είτε αρνητικά παραπλανώντας μας...
    Περιμένω να έρθει το καλοκαίρι που μου αρέσει και να φτιάξει λίγο η διάθεσή μου
    Φιλιά!

  7. #77
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Τώρα μάλιστα. Τώρα μιλάς σωστά. Το καλοκαίρι είναι ήδη εδώ. Χαιρέτησε το νοερά και θα δεις πως για αυτό μονάχα το καλοκαίρι αξίζει να ζήσεις και πολύ και καλά!

  8. #78
    Join Date
    Apr 2006
    Όνομα:
    Κατόπιν συνεννόησης
    Location
    Αθήνα ζαφειρό
    Posts
    86

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Οι ερωτήσεις μου είναι υποθετικές και δεν έχουν να κάνουν με συγκεκριμένο χάρτη, υπαρκτή ερώτηση.

    Έστω λοιπόν ότι η ακμή του ωροσκόπου βρίσκεται στους Διδυμους, άρα εγώ η ερωτούσα έχω κυβερνήτη τον Ερμή. Εξετάζοντας τώρα το φλέρτ μου και όχι τον σύζυγο, κοιτάμε τον 5ο οίκο που λογικά θα έχει ακμή στην Παρθένο. Και πάλι δείκτης ο Ερμής.
    Ερώτηση (1) Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση που ακόμα και στη μοντέρνα αστρολογία οι κυβερνήτες των 2 ζωδίων είναι ο Ερμής;

    Ερώτηση (2) Αν εμένα το φλέρτ μου αντιπροσωπεύεται από τον 5ο οίκο, τότε εγώ γι' αυτόν δεν θα πρέπει να είμαι ο παράγωγος 5ος του 5ου, δηλαδή ο 9ος οίκος του χάρτη;
    Ψυχή ψαριού κορμί γατήσιο
    ----------------
    Σάν κριάρι πού τρέχει μές στούς ουρανούς
    Καί τών άστρων τούς κλώνους τσακίζει, μ’ακούς
    Είμ’ εγώ, μ’ ακούς
    Σ’ αγαπώ, μ’ ακούς

  9. #79
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    20

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Quote Originally Posted by nora View Post
    Οι ερωτήσεις μου είναι υποθετικές και δεν έχουν να κάνουν με συγκεκριμένο χάρτη, υπαρκτή ερώτηση.

    Έστω λοιπόν ότι η ακμή του ωροσκόπου βρίσκεται στους Διδυμους, άρα εγώ η ερωτούσα έχω κυβερνήτη τον Ερμή. Εξετάζοντας τώρα το φλέρτ μου και όχι τον σύζυγο, κοιτάμε τον 5ο οίκο που λογικά θα έχει ακμή στην Παρθένο. Και πάλι δείκτης ο Ερμής.
    Ερώτηση (1) Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση που ακόμα και στη μοντέρνα αστρολογία οι κυβερνήτες των 2 ζωδίων είναι ο Ερμής;

    Ερώτηση (2) Αν εμένα το φλέρτ μου αντιπροσωπεύεται από τον 5ο οίκο, τότε εγώ γι' αυτόν δεν θα πρέπει να είμαι ο παράγωγος 5ος του 5ου, δηλαδή ο 9ος οίκος του χάρτη;
    Γιατί εξετάζεις τον 5ο; Τον 7ο πρέπει να δεις για το άλλο πρόσωπο. Καλημέρα!

  10. #80
    Join Date
    Apr 2006
    Όνομα:
    Κατόπιν συνεννόησης
    Location
    Αθήνα ζαφειρό
    Posts
    86

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Γιατί κάπου πιο πάνω η αγαπημένη μου Τίνα Ζαχαριάδου είπε ότι αυτού του είδους οι σχέσεις (πχ. βλ. ποστ Νο 48 θέμα 5ου -και είναι κι άλλο ποστ που δεν το θυμάμαι τώρα) είναι 5ος, 7ος είναι πχ ένας γάμος ή έστω μια εδραιωμένη σχέση.
    Επιπλέον, αν θες κράτα τα ίδια ζώδια 1ου και 5ου και πες ότι η ερωτηση είναι για το παιδί μου (αν είχα). Ερμής και στις 2 περιπτώσεις...
    Last edited by nora; 21-04-2012 at 04:20 PM.
    Ψυχή ψαριού κορμί γατήσιο
    ----------------
    Σάν κριάρι πού τρέχει μές στούς ουρανούς
    Καί τών άστρων τούς κλώνους τσακίζει, μ’ακούς
    Είμ’ εγώ, μ’ ακούς
    Σ’ αγαπώ, μ’ ακούς

 

 
Page 8 of 9 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 9 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads