s
H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη - Page 7
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 7 of 12 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... LastLast
Results 61 to 70 of 118
  1. #61
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by toniateddybear View Post
    Καλησπερα στην παρεα και χρονια πολλα!
    Εχω δυο χαρτες με yod. Ο ενας ειναι φιλικου μου προσωπου και ο αλλος ειναι του νεογνου της Καλλας το οποιο πεθανε δυο ωρες αφου γεννηθηκε. Σχετικα με το πρωτο προσωπο, η φιγουρα εχει ως εξης: στην κορυφη ειναι ο νοτιος δεσμος, στον πρωτο οικο στον ταυρο, και στις ακρες του τριγωνου βρισκονται πλουτωνας στον 6 οικο στο ζυγο και ποσειδωνας στον 8 στον τοξοτη. Η κοπελα πασχει απο σοβαρη κληρονομικη ασθενεια αιματος που πολλες φορες αποβαινει θανατηφορα. Εχασε τον αδερφο της σε νεαρη ηλικια ενω προσφατα εχασε και τον ενα γονιο απο καρκινο. Ο αλλος γονεας (μητερα) πασχει απο μανιοκαταθλιψη. Η ιδια δεν μπορει να τεκνοποιησει. Η σχεση της με το συντροφο της και με ολους τους γυρω της βασιζεται παντα στην ιδιοτελεια, ενω συνεχως δημιουργουνται προβληματα στην καθημερινοτητα (κυριως απο την ξεροκεφαλια της και την ανυπομονησια της). προφανως, ο χειρωνας στην 1 μοιρα στον ταυρο στο 12 σε συνοδο με τη λιλιθ στον 12 στον κριο, ο οποιος εμπεριεχεται εχουν παιξει και αυτοι το ρολο τους, οπως και η αντιθεση των δυο προηγουμενων με τον ουρανο, στο σκορπιο στον 6 οικο (και αυτος εμπεριεχομενος).
    Παρολα αυτα, θεωρω οτι το yod με τον νοτιο δεσμο στον 1 οικο, εχει παιξει σημαντικο ρολο στην ολη κατασταση...
    Αναμενω σχολια...
    Τόνια, έχω τη γνώμη ότι ένα yod με τους δεσμούς Σελήνης να συμπεριλαμβάνονται στον σχηματισμό, δεν αποτελεί καν yod. Αυτός ο σχηματισμός ανήκει στις δευτερεύουσες όψεις και οι δεσμοι Σελήνης είναι υποθετικά σημεία. Είμαι σίγουρη ότι τα όσα περιγράφεις έχουν μια σαφέστατη αστρολογική εξήγηση , από το σύνολο του σχηματισμού του χάρτη.
    Για να αξιολογήσεις την όποια επίδραση των δεσμών Σελήνης, πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τι και πόσα προκύπτουν από όλους τους υπόλοιπους πλανήτες και τους σχηματισμούς που αυτοί κάνουν μεταξύ τους και μετά να προχωρήσεις στο μερίδιο του ρόλου των δεσμών Σελήνης.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #62
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Πολύ δύσκολο για μενα να "εμπεδωσω" την εξήγηση του σχηματισμού γιοντ, δεδομενου πως ακόμη και τωρα εξασκούμαι στην "εμπεδωση" της όψης χιαστί.
    Μεχρι ωρας, παρατήρησα πως υπαρχει ενα γιοντ, με κορυφή τον Ηλιο στις 14.15 του Ταυρου, τον Πλούτωνα στις 12 του Ζυγού, και τον Ποσειδωνα στις 15 του Τοξότη.Οι εμπλεκόμενοι οικοι είναι 4ος, 9ος και 12ος αντίστοιχα.
    Προτού αρχίσω το ψαξιμο, ηθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει εδω η όψη του γιοντ ή αν είναι μεγάλη η ανοχή μεταξύ των πλανητων σε εξαγωνο.

    (Με μια πρόχειρη εξήγηση, η όψη αυτή,αν ισχύει, συνήθως με μετέτρεπε σε "θύμα" εξαπάτησης, ειδικά όσο ο Πλούτωνας ηταν στον Τοξότη)
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #63
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Πολύ δύσκολο για μενα να "εμπεδωσω" την εξήγηση του σχηματισμού γιοντ, δεδομενου πως ακόμη και τωρα εξασκούμαι στην "εμπεδωση" της όψης χιαστί.
    Μεχρι ωρας, παρατήρησα πως υπαρχει ενα γιοντ, με κορυφή τον Ηλιο στις 14.15 του Ταυρου, τον Πλούτωνα στις 12 του Ζυγού, και τον Ποσειδωνα στις 15 του Τοξότη.Οι εμπλεκόμενοι οικοι είναι 4ος, 9ος και 12ος αντίστοιχα.
    Προτού αρχίσω το ψαξιμο, ηθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει εδω η όψη του γιοντ ή αν είναι μεγάλη η ανοχή μεταξύ των πλανητων σε εξαγωνο.

    (Με μια πρόχειρη εξήγηση, η όψη αυτή,αν ισχύει, συνήθως με μετέτρεπε σε "θύμα" εξαπάτησης, ειδικά όσο ο Πλούτωνας ηταν στον Τοξότη)
    Φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα πάρεις εντελώς σαφή απάντηση, μια και η ανοχή «παίζει» από πεποίθηση σε πεποίθηση και από σχολή σε σχολή. Σε τέτοιους σχηματισμούς άλλοι δίνουν 2 μοίρες απόκλισης (άρα είσαι μέσα) , άλλοι 3 και άλλοι 1,5 . Προσωπικά κρατάω το μέχρι 2 και κρίνω ανά περίπτωση. Τα φώτα έχουν πάντα μια καλύτερη ανοχή. Τέλος, εκείνος που έχει τον σχηματισμό στον χάρτη του και είναι μελετητής, μπορεί να καταλάβει καλύτερα αν ισχύει στη ζωή του και πόσο επηρεάζεται.

    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω , αλλά το γεγονός ότι έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης και ιδιαιτέρα όσο ο Πλούτωνας ήταν στον Τοξότη, είναι μάλλον επειδή ήταν στον 12ο οίκο σου , τον οίκο των κρυφών εχθρών και από την θέση αυτή σου κάνει διάφορα «χαριτωμένα». Βάλε και ότι κυβερνήτης του 3ου σου είναι ο Ποσειδώνας και είναι στον 12ο …. Βάλε ότι έχεις και μια χαρούμενη Σελήνη στον Τοξότη και σε αντίθεση με τον Δία στους Διδύμους που την κάνει από χαρούμενη μέχρι ζαβή… Σε πειράζω... ....

    ΥΓ: ....Αλλά έχει και μια αλήθεια μέσα του...
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Αγαπητή katiakiss, χρονια πολλα!
    Σε αυτο που λες ειχα κι εγω τις αμφιβολιες μου. Ακριβως επειδη ειναι σημειο, απο μονο του δεν εχει ενεργεια, οπως οι πλανητες και τα υπολοιπα σωματα. Ομως, στο χαρτη της κοπελας, το μοναδικο που υπαρχει στον 1 οικο, ειναι ο Διας, ο οποιος με τους υπολοιπους πλανητες δε σχηματιζει πτολεμαικες οψεις. Ο πρωτος οικος ειναι στον ταυρο, ζωδιο που δινει ζωντανια και οχι αρρωστιες και μαλιστα τοσο σοβαρες. Ωστοσο, η κοπελα ζει σχετικα καλα, σε σχεση με αλλους με το ιδιο προβλημα και ειναι αισιοδοξη φυση κατα βαση. Η ασθενεια της ειναι θανατηφορα. Πριν παω στον 6 οικο της υγειας για να σου πω εκει τι γινεται, στον 1 εχει ακομη το νοτιο δεσμο. Το σημειο αυτο σχηματιζει δυο τετραγωνα με αφροδιτη και ερμη και οι δυο στον τεταρτο οικο και το προαναφερομενο yod. Η ακμη του 6 οικου ειναι στην παρθενο, της οποιας ο κυβερνητης σχηματιζει τετραγωνο με τον ερμη και επισης εχει μεσα του, τον πλουτωνα στο ζυγο (συμμετεχει στο yod) και τον ουρανο στον σκορπιο. Ο εκτος οικος οπως και ο δωδεκατος ειναι εμπεριεχομενοι. Ακμη του 12 στους ιχθυς. Νομιζω πως η υγεια φαινεται οτι δεχεται πληγματα, οπως και τα προβληματα φαινονται με φορτωμενο 4 οικο(ηλιο, κρονο, αφροδιτη, ερμη) στο λεοντα και ακμη του οικου στον καρκινο. Ισως δεν τα αντιλαμβανομαι σωστα τα πραγματα, καθοτι ειμαι πολυ αρχαρια, αλλα επειδη γνωριζω το ατομο, τετοια θεματα υγειας, τοσο σοβαρα και επικτητα ισως να εχουν σχεση και με το νοτιο δεσμο....Ισως, ο νοτιος δεσμος να δειχνει οτι το ζητημα της υγειας ειναι θεμα καρμικο ή οτι για να ξεπεραστει θα πρεπει να φτασει στην ομαλοποιηση των σχεσεων με τους αλλους (βορειος στον 7 οικο)...Πασα σκεψη δεκτη!!!

  5. #65
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Τόνια,
    Όπως σου είπε η Κάτια ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα υγείας θα πρέπει να φαίνεται από άλλα σημεία του χάρτη κι όχι από το υποτιθέμενο yod. Κι εγώ πιστεύω ότι τους σχηματισμούς σαν το yod πρέπει να τους λαμβάνουμε υπόψη με πλανήτες μόνο κι όχι σημεία όπως οι Δεσμοί. Διαφορετικά μπορούμε να φτιάξουμε σχηματισμούς και με τους Κλήρους ή τα Μεσοδιαστήματα και όλος ο χάρτης θα γεμίσει σχηματισμούς. Το νόημα όμως του σχηματισμού βρίσκεται στην αλληλεπίδραση ανάμεσα στις ενέργειες των πλανητών κι όχι στην ενέργεια που δέχεται ένα σημείο όπως ο Νότιος Δεσμός.

    Επίσης πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι από τη στιγμή που στις όψεις χιαστί που ανέφερες συμμετέχουν ο Πλούτωνας και ο Ποσειδώνας, αυτές τις όψεις με το Νότιο Δεσμό τις έχουν εκατομμύρια άνθρωποι που γεννήθηκαν σε όλο το κόσμο εκείνο το διάστημα. Φυσικά δεν έχουν όλοι τα προβλήματα υγείας που έχει η γνωστή σου. Προσωπικά θα με απασχολούσαν περισσότερο τα τετράγωνα από Ερμή / Αφροδίτη στους Δεσμούς παρά οι χιαστί από τους εξωκρόνιους.

    Χρειάζεται λοιπόν μια συνολική εικόνα για τον χάρτη, που δεν μου είναι ξεκάθαρος.

    Όταν λες

    Quote Originally Posted by toniateddybear View Post
    Η ακμη του 6 οικου ειναι στην παρθενο, της οποιας ο κυβερνητης σχηματιζει τετραγωνο με τον ερμη
    με μπερδεύεις αφού κυβερνήτης της Παρθένου είναι ο Ερμής.

    Επίσης όταν λες

    Quote Originally Posted by toniateddybear View Post
    Ο εκτος οικος οπως και ο δωδεκατος ειναι εμπεριεχομενοι.
    μάλλον εννοείς ότι Ζυγός και Κριός εμπεριέχονται στον 6ο και 12ο οίκο αντίστοιχα.

  6. #66
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by toniateddybear View Post
    Αγαπητή katiakiss, χρονια πολλα!
    Σε αυτο που λες ειχα κι εγω τις αμφιβολιες μου. Ακριβως επειδη ειναι σημειο, απο μονο του δεν εχει ενεργεια, οπως οι πλανητες και τα υπολοιπα σωματα. Ομως, στο χαρτη της κοπελας, το μοναδικο που υπαρχει στον 1 οικο, ειναι ο Διας, ο οποιος με τους υπολοιπους πλανητες δε σχηματιζει πτολεμαικες οψεις. Ο πρωτος οικος ειναι στον ταυρο, ζωδιο που δινει ζωντανια και οχι αρρωστιες και μαλιστα τοσο σοβαρες. Ωστοσο, η κοπελα ζει σχετικα καλα, σε σχεση με αλλους με το ιδιο προβλημα και ειναι αισιοδοξη φυση κατα βαση. Η ασθενεια της ειναι θανατηφορα. Πριν παω στον 6 οικο της υγειας για να σου πω εκει τι γινεται, στον 1 εχει ακομη το νοτιο δεσμο. Το σημειο αυτο σχηματιζει δυο τετραγωνα με αφροδιτη και ερμη και οι δυο στον τεταρτο οικο και το προαναφερομενο yod. Η ακμη του 6 οικου ειναι στην παρθενο, της οποιας ο κυβερνητης σχηματιζει τετραγωνο με τον ερμη και επισης εχει μεσα του, τον πλουτωνα στο ζυγο (συμμετεχει στο yod) και τον ουρανο στον σκορπιο. Ο εκτος οικος οπως και ο δωδεκατος ειναι εμπεριεχομενοι. Ακμη του 12 στους ιχθυς. Νομιζω πως η υγεια φαινεται οτι δεχεται πληγματα, οπως και τα προβληματα φαινονται με φορτωμενο 4 οικο(ηλιο, κρονο, αφροδιτη, ερμη) στο λεοντα και ακμη του οικου στον καρκινο. Ισως δεν τα αντιλαμβανομαι σωστα τα πραγματα, καθοτι ειμαι πολυ αρχαρια, αλλα επειδη γνωριζω το ατομο, τετοια θεματα υγειας, τοσο σοβαρα και επικτητα ισως να εχουν σχεση και με το νοτιο δεσμο....Ισως, ο νοτιος δεσμος να δειχνει οτι το ζητημα της υγειας ειναι θεμα καρμικο ή οτι για να ξεπεραστει θα πρεπει να φτασει στην ομαλοποιηση των σχεσεων με τους αλλους (βορειος στον 7 οικο)...Πασα σκεψη δεκτη!!!
    Τόνια, όσα γράφεις είναι γεγονός ότι δημιουργούν εικασίες για πιθανά προβλήματα υγείας. Για την εν λόγω φιγούρα δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από όσα έχω ήδη πει και από όσα παραπάνω γράφει ο Δημήτρης.

    Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να σχηματίσω στο μυαλό μου έναν νοερό χάρτη γιατί μου αρέσει η ακρίβεια , δεδομένο που δεν μπορεί να υπάρχει σε μια εικόνα του μυαλού. Από την άλλη, μόνο κοιτάζοντας έναν χάρτη μπορείς να έχεις πραγματικά άποψη. Από όλα όσα λες, αυτό που συγκρατώ και θεωρώ άξιο μελέτης, είναι οι εμπεριεχόμενοι οίκοι στον άξονα 6ου\12ου και πολύ περισσότερο ο Κριός εμπεριεχόμενος στον 12ο , δεδομένου ότι έχει κυβερνήτη τον Άρη και ο Άρης σχετίζεται με το αίμα , ασθένεια από την οποία, όπως αναφέρεις, πάσχει η φίλη σου. Άρα η θέση και οι όψεις του Άρη θα ήταν κάτι που θα το αξιολογούσα σοβαρά , καθώς και την θέση \όψεις Αφροδίτης. Οι σχέσεις των πλανητών Ποσειδώνα και Ερμή με άλλους πλανήτες και οι θέσεις τους, είναι επίσης το ίδιο σοβαρή υπόθεση. Η τετράδα αυτή είναι που κυβερνά\συγκυβερνά τον άξονα 6ου\12ου . Οι εμπεριεχόμενοι στον άξονα αυτό, έχω παρατηρήσει πως πολλές φορές εκδηλώνουν κάποιες επιπλοκές στην υγεία του ατόμου, σε κάποια περίοδο της ζωής του.

    Σχετικά με τους δεσμούς Σελήνης, είναι σημεία που τα παρακολουθώ στενά, αλλά ο ρόλος τους έχει μια πιο πνευματική υπόσταση και όταν ψάχνω ένα ωροσκόπιο, τους κοιτάζω πάντα αφού έχω ολοκληρώσει την όποια εξέταση των δεδομένων. Πράγματι έχω βρει ότι συνδέονται σε πολλές περιπτώσεις με διάφορα γεγονότα στις ζωές των ανθρώπων ή ότι δεν λείπει η ενεργοποίησή τους από κρίσιμες καμπές. Ωστόσο παραμένει μία παράμετρος που προτιμώ να διατηρώ μαζί της μια πιο συγκρατημένη στάση, στο επίπεδο της διερεύνησης. Αυτός είναι ο λόγος που σε κάθε εμπλοκή τους κρατώ σημειώσεις.
    Η όποια εμπειρία μου μέχρι τώρα, με πείθει να πιστέψω ότι σε χάρτες που οι δεσμοί έρχονται σε επαφή με φώτα ή προσωπικούς πλανήτες ή βρίσκονται σε γωνιακούς οίκους η επίδρασή τους είναι πιο «ορατή» σε περιόδους ενεργοποίησης. Οι ίδιοι οι άνθρωποι (χωρίς να έχουν κάποια σχέση με την αστρολογία) αντιλαμβάνονται μία δυσθεώρητη πορεία στη ζωή τους, τέτοια που μοιάζει να σπρώχνει τα πράγματα προς μία κατεύθυνση και κάθε φορά που αποκλίνουν από αυτή, οι συγκυρίες τους επαναφέρουν στο ίδιο ευρύτερο πλαίσιο εμπειριών\σκοπών\κατευθύνσ εων.
    Όμως, εξακολουθώ να διατηρώ τη στάση του παρατηρητή και όχι του άπιστου Θωμά , παρά το γεγονός των πολλών τρανταχτών παραδειγμάτων, ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο. Εντελώς αυθαίρετα, έχω την πεποίθηση ότι οι δεσμοί Σελήνης δεν έχουν καμία σχέση με προηγούμενες ζωές , αλλά με κάποιο τρόπο είναι ιδιαίτερα σημεία του χάρτη που κουβαλάνε μια ενέργεια δυσερμήνευτη.

    Μέχρι να υπάρξουν περισσότερα στοιχεία και σοβαρές μελέτες γύρω από τον τρόπο που λειτουργούν, θα ήταν συνετό να εξετάζονται ξεχωριστά και να μην αποτελούν την βάση γύρω από την οποία κινείται η μελέτη ενός ωροσκοπίου.
    Last edited by katiakiss; 13-01-2012 at 03:08 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #67

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Οι δυσαρμονικές όψεις Άρη/Ποσειδώνα είναι η πιο κλασική όψη της αναιμίας και μάλιστα αν υπάρχουν κι άλλες ενδείξεις στον χάρτη, το πρόβλημα μπορεί να είναι και πολύ σοβαρό. Όλα τα άτομα που γνωρίζω που έχουν θαλασσαιμία ή μεσογειακή αναιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

    Για το θέμα του νότιου δεσμού τώρα στον 1ο οίκο και την σχέση του με σοβαρές ασθένειες. Ένας στους 12 ανθρώπους έχει νότιο δεσμό στον 1ο οίκο. Για να πούμε ότι ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να εξετάσουμε τους χάρτες αυτού του ποσοστού των ανθρώπων και απ' αυτούς να δούμε αν υπάρχει ένα σημαντικό ποσοστό ατόμων με σοβαρά προβλήματα υγείας ώστε να δικαιολογεί μια τέτοια άποψη.

    Πάντως, όταν μελετούσα το θέμα της εμφάνισης και της σωματικής διάπλασης σε σχέση με τον γενέθλιο χάρτη, είχα διαβάσει σε αρκετά βιβλία ξένων αστρολόγων ότι ο νότιος δεσμός της Σελήνης πάνω στον ωροσκόπο δίνει σωματικές δυσμορφίες, δυσπλασίες ή σωματικές αναπηρίες. Με παραξένεψε αυτό γι' αυτό μπήκα σε ένα αρχείο διάσημων ατόμων και βρήκα όσους χάρτες μπόρεσα να βρω με νότιο δεσμό πάνω στον ωροσκόπο. Μάλιστα, επειδή συνήθως υπάρχει και πρόβλημα με την ακρίβεια της ώρας, έδωσα μια μεγάλη ανοχή στην σύνοδο νότιου δεσμού και ωροσκόπου.

    Κανένας από αυτούς δεν βρήκα να είχε σωματικές αναπηρίες ή δυσμορφίες, αντίθετα οι περισσότεροι από αυτούς ήταν και πολύ όρμορφα άτομα. Στο προσωπικό μου αρχείο βρήκα μόνο μια περίπτωση ατόμου με νότιο δεσμό πάνω στον ωροσκόπο που είχε μια μορφή αναπηρίας στο αριστερό χέρι. Η αναπηρία αυτή φυσικά είχε αστρολογική εξήγηση στον χάρτη του πέρα από τον νότιο δεσμό.

  8. #68
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Κοραλλία συμφωνώ απόλυτα σχετικά με τις δυσαρμονικές όψεις Άρη\Ποσειδώνα και επίσης έχω βρει ότι εμπλέκονται με διάφορες ασθένειες του αίματος καθώς και σοβαρές αλλεργίες.
    Έχω διαβάσει σχετικά με την έρευνα της θέσης των δεσμών Σελήνης, διάφορες έρευνες (που δεν τις βρήκα ικανοποιητικές) και για την θέση του νότιου δεσμού στον 1ο οίκο. Με δεδομένο ότι δεν είμαι επαγγελματίας αστρολόγος, δεν μπορώ να έχω μια προσωπική βάση δεδομένων τόσο μεγάλη, ωστόσο επειδή παρακολουθώ τους δεσμούς στενά, πρέπει να πω ότι δεν έχω βρει κάποιο συσχετισμό με δυσπλασίες στον 1ο . Αντίθετα, ο άξονας 12ου\6ου επαναλαμβάνεται σε αρκετές περιπτώσεις.

    Όσο για την περίπτωση που αναφέρει η Τόνια πιο πάνω, έχω να πω ότι η εμπλοκή των δεσμών Σελήνης στο όλο θέμα, δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση. Η προσωπική μου άποψη , όπως έχω πει πολλές φορές στο φόρουμ, είναι ότι οι δεσμοί Σελήνης δεν λείπουν από κανένα κορυφαίο δεδομένο που καθορίζει τη ζωή ενός ατόμου από τον γενέθλιο χάρτη του, όπως μια χρόνια ασθένεια. Με κάποιο τρόπο υπάρχει πάντα κάποια εμπλοκή.

    Μία οικογενειακή μας φίλη γεννήθηκε με ένα σπάνιο σύνδρομο (σύνδρομο turner) που δεν επιτρέπει την φυσιολογική ανάπτυξη και το ύψος της είναι πολύ περιορισμένο. Στον χάρτη της υπάρχουν εμπεριεχόμενοι στον 12ο \6ο , Παρθένος και Ιχθείς αντίστοιχα, ενώ στον ίδιο άξονα βρίσκονται και οι δεσμοί Σελήνης , σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα, συγκυβερνήτη του 6ου και κυβερνήτη του Βόρειου δεσμού.
    Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι αυτές οι όψεις ευθύνονται για την κατάστασή της, αλλά παρατηρώ ότι οι δεσμοί δεν λείπουν. Για την ιστορία να πω ότι η κοπέλα έχει Ουρανό (σε αντίθεση με τον Χείρωνα, άλλη πληγή της αστρολογίας αυτός!) και σύνοδο ωροσκόπο που μπορεί να δείχνει κάτι εκκεντρικό στην εμφάνιση, όχι απαραίτητα καλό. Απλώς κάτι που προκαλεί τα ξαφνιασμένα βλέμματα.
    Last edited by katiakiss; 14-01-2012 at 02:09 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #69

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Οι δυσαρμονικές όψεις Άρη/Ποσειδώνα είναι η πιο κλασική όψη της αναιμίας και μάλιστα αν υπάρχουν κι άλλες ενδείξεις στον χάρτη, το πρόβλημα μπορεί να είναι και πολύ σοβαρό. Όλα τα άτομα που γνωρίζω που έχουν θαλασσαιμία ή μεσογειακή αναιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.
    Κοραλλία, εγώ δεν έχω δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα (ούτε καν όψη) αλλά έχω στίγμα. Μήπως είσαι λίγο απόλυτη σ΄αυτό;

  10. #70

    Re: Η φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη

    Aktina,

    δεν είπα ότι όλα τα άτομα που έχουν θαλασσαιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Ποσειδώνα/Άρη αλλά ότι όλα τα άτομα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ την έχουν. Στην Κύπρο όπου ζω η θαλασσαιμία είναι πολύ διαδεδομένη. Σε σημείο ώστε για να παντρευτεί κανείς πρέπει να προσκομίσει πιστοποιητικό εξέτασης για το στίγμα. Αν και τα δύο άτομα που θα παντρευτούν έχουν το στίγμα τότε είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν ειδική διαδικασία αν θέλουν να κάνουν παιδιά. Μ' αυτό τον τρόπο κατάφεραν να περιορίσουν την ασθένεια αυτή. Γι' αυτό τον λόγο είχα την ευκαιρία να δω πολλούς χάρτες ατόμων με θαλασσαιμία ή το στίγμα. Όλοι είχαν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

    Φυσικά θα με ενδιέφερε πολύ να δω μια περίπτωση στίγματος που δεν φαίνεται απ' αυτή την όψη για να δω αστρολογικά από τι άλλο θα μπορούσε να φαίνεται. Σε παρακαλώ πολύ, θα μπορούσα να δω τον χάρτη σου;

 

 
Page 7 of 12 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 8 users browsing this thread. (0 members and 8 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads