s
Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου - Page 7
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 7 of 7 FirstFirst ... 3 4 5 6 7
Results 61 to 66 of 66
  1. #61
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    maria 76 hi,

    Συμφωνώ μαζί σου διαφωνώντας.....................χμ,

    Προσωπικά είμαι εξοικειωμένη με το θέμα του θανάτου. Τόσο όσο δεν φαντάζεται κανείς. Αλλά αυτός είναι και ένας από τους λόγους ίσως, που μέσα από αυτές τις σελίδες, και εν όψη εξοικείωσης επί της θεματολογίας, αλλά και πίεσης χρόνου, και τρόπου επικοινωνίας δυσκολεύομαι να μπω σε διαδικασία μαντικής για εάν κάποιος/α φοβάται και τρέμει το τι θα ακούσει.

    Θες από καλοπροαίρεση, θες από παρόρμηση, ή για όποιο άλλο λόγο θες, για εμένα μετρά σκέτη νέτη η ερώτηση και όχι το ποιοί φόβοι, άγχη, αγωνίες κ.λ.π, μπορεί να κρύβονται από πίσω.

    Τον αγενή τον κάνω πέρα, εννοείται. Τον ανίδεο τον προτρέπω να πάει σε δάσκαλο, και αυτόν που το λέει η καρδιά του να τα δώσω όλα για όλα! Οπότε ζήτημα αυτού του είδους της συμπεριφοράς εξωτερικών μελών δεν τίθεται τουλάχιστον για εμένα.

    Στις κατ'ιδίαν συνεδρίες με τους πελάτες μου όμως, κλείνουμε αμοιβαία, "μία ηθική συμφωνία η οποία τηρείται εκατέρωθεν των πλευρών, ακέραια".

    Πείτε μου παρακαλώ, μέχρι που μπορώ να φτάσω, τι θέλετε να ακούσετε και τι όχι; Οπ! Εκεί να δεις πόσοι και πόσοι είναι εκείνοι οι οποίοι απαντούν. Πες τα μου όλα! Μόνο για ένα πράγμα μην μου μιλήσεις. Το θάνατο!

    Ξεκάθαρη κουβέντα, και ξάστερη και σε πλήρη αμοιβαιότητα βασισμένη συνεργασία και ουδεμία παρεξήγηση ή να αναλωνόμαστε σε αερολογίες πέρα δώθε.

    Στο site όμως, είναι όλα αλλιώς.

    Όπως εμείς σιωπηρά και άτυπα, καλούμαστε να λειτουργούμε με συναίσθηση, σεβασμό, αίσθημα ευθύνης ήθους και καλής συνείδησης προς το κόσμο, άλλο τόσο όμως και ο κόσμος πρέπει επιτέλους να καταλάβει πως και Θεοί δεν είμαστε, αλλά και εμείς δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε top to top όλες τις στιγμές και για όλα τα θέματα.

    Και εξηγούμαι για να μην παρερμηνεύομαι. Επιτέλους οφείλουμε εκατέρωθεν μία αστρολογική παιδαγώγηση. Αλλά προσοχή! Εμείς προς τους άλλους οπωσδήποτε, αλλά και οι άλλοι προς εμάς τουλάχιστον στον βαθμό που οι γνώσεις, η παιδεία, και αν θες ακόμα και η άγνοια τους, τους το επιτρέπει.

    Επιπρόσθετα για να μην εκληφθεί αυτή μου η παρατήρηση είτε ως προσωπική δυσανασχέτηση, είτε ως παράπονο, να πω πως, τόσο για εμένα, όσο και για τους συναδέλφους, όσο όμως και για όσους εθελοντικά προσθέτουμε ο καθένας με τον τρόπο του την νότα του, απλώς ζητώ λίγη περισσότερη κατανόηση!

    Νομίζω πως είναι δίκαιο και ανθρώπινο αλλά και ισότιμο για όλους. Και για να είμαι ακόμα πιο ξάστερη, μπορώ να μιλήσω για αστρολογία, αλλά δεν είμαι ούτε μάντης ούτε κατέχω άλλη ενορατική γνώση για να προγνώσω ποιος φοβάται και ποιος όχι.


    Και κάτι τελευταίο! Για αυτούς και για αυτούς τους λόγους δεν κάθισα καθόλου τυχαία και ανέλυσα όλες τις προϋποθέσεις των σωστών προσεγγίσεων για τους αρχάριους, (σχετικό άρθρο στην βιβλιοθήκη του site ), τονίζοντας ξανά και ξανά, πως από κάποιο και σημείο και μετά, όποιος θέλει το κάτι παραπάνω του να πάει σε δάσκαλο.

    Και δεν το είπα αυτό για να έρθει σε εμένα, μιας και εγώ, δεν παραδίδω μαθήματα έτσι ή αλλιώς. Ούτε φυσικά για να πάει σε συναδέλφους μου που αποκλειστικότητα τους είναι μεταξύ των άλλων και η παράδοση μαθημάτων. Αλλά,…… χμ, ……. πώς να το κάνουμε;

    Απορίες, ανησυχίες ειδικότερα στα πιο εσώτερα της αστρολογίας του βάθους χρήζουν τον «γερμανό» τους . Δηλαδή δάσκαλο, και όχι επίλυση με αποσπασματικές και διάσπαρτες ερωτήσεις.

    Καλοπροαίρετα πάντα………………

    Φιλικά,

    Χρυσάνθη Σπίγγου

  2. #62
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Γειά σας...

    Νιώθωντας υπεύθυνη για το θέμα που έχει δημιουργηθεί εδώ και δυο ημέρες θα ήθελα να πω κάποια πράγματα.

    Προσωπική μου άποψη είναι πως όταν κάποιος αποφασίσει να ασχοληθεί στα σοβαρά, σοβαρά τονίζω, με την αστρολογία, είναι προετοιμασμένος για κάθε δυσάρεστη πλευρά της ζωής και ως ένα βαθμό έχει συμβιβαστεί μ' αυτήν, είτε αυτή λέγεται θάνατος, είτε ατύχημα κτλ. Αν δεν ήταν, θα επέλεγε κάτι άλλο να ασχοληθεί και δεν θα ερχόταν σε απευθείας σύγκρουση με τους φόβους του.

    Ξαναλέω ότι εκφράζω προσωπική άποψη, στηριζόμενη κυρίως σε προσωπική εμπειρία.

    Ο φόβος όμως, μαζί με την αγάπη, είναι το πιο ανθρώπινο συναίσθημα. Πριν 5 χρόνια ο θάνατος με φλέρταρε επικίνδυνα για 4 μήνες. Άργησα να σταθώ στα πόδια μου, αλλά ένιωσα πιο δυνατή και θεραπευμένη απο φόβους μετά. Και ναι, το πόστ μου ήταν έντονο,και ίσως μόνη δικαιολογία είναι το παρελθόν, ο φόβος όμως, είτε παροδικός είτε μόνιμος, όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και στην αστρολογία έχει να κάνει με την άγνοια. Πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν γνωρίζεις ένα θέμα ''επικίνδυνο'' ή ''δύσκολο'' και τρομάξεις έστω λίγο ή για λίγο,είτε φυσιολογικό είτε φοβικό άτομο, κάτσε μάθε σχετικά.
    Καταλαβαίνω την υπευθυνότητα του Σωκράτη, αλλά θεωρώ και εγώ απο την πλευρά μου ότι καθε ένας είναι υπευθυνος για τον εαυτό του.

    Να ζητήσω ένα συγνώμη για την μεγάλη αναστάτωση. Να πω μόνο ότι σε αφορά τις συζητήσεις είμαι πολύ καινούργια και δεν γνώριζα για θέματα ''ταμπού'' ή κλειδωμένα θέματα.
    Συμφωνώ με όλους ότι αυτές είναι ενδιαφέρουσες συζητήσεις που έχουν να μας προσφέρουν πολλά σε επίπεδο γνώσης.

  3. #63

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Λίντα μου,

    μην νιώθεις υπεύθυνη ούτε και να πάρεις αυτή την συζήτηση προσωπικά. Το ποστ σου ήταν μόνο η αφορμή. Αυτή η συζήτηση γίνεται επειδή γενικά αρκετοί από μας έχουμε συνεχώς πισωκρατήματα όταν μιλάμε για κάποια θέματα. Θέλουμε να μιλήσουμε αλλά σκεφτόμαστε μήπως αυτά που θα πούμε επηρεάσουν αρνητικά κάποια μέλη με αποτέλεσμα κάποια θέματα να μην μπορούμε να τα συζητήσουμε ελεύθερα. Το ποστ σου μας έδωσε την ευκαιρία να συζητήσουμε ανοικτά το θέμα αυτό με πρόθεση να βρούμε κάποιες λύσεις, έτσι θα έλεγα ότι μας έκανε καλό.

  4. #64

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    μήπως θα ήταν καλή ιδέα να συζητήσουμε όλα αυτά σε ένα θέμα με τίτλο "Αστρολογία & ηθική" ?

    μου φαίνεται κάπως, ξέρεις, ' "αυτά" τα ζητήματα, θέλουν ειδικό ' . κι όμως το πιστεύω. είναι κάποια ζήτήματα, που είναι ευαίσθητα.

    μονο ο θάνατος? εμένα όλα ευαίσθητα μου φαίνονται πάντως... εν δυνάμει ευαίσθητα...

    για μένα, απο την πρώτη μέρα που άρχισα να πιστεύω καλα καλα στα αστρολογικά, και άρχισα να διαβάζω χάρτες, συνειδητοποιησα οτι η ευθύνη μου οταν διαβάζω το χάρτη κάποιου ειναι σαν την ευθύνη ενός ψυχιάτρου.

    δεν πρέπει να τον φοβίσω. δεν πρέπει να καταλάβει τις δικές μου προκαταλήψεις και στερεότυπα, τα οποια χρησιμοποιώ για να αναγνώσω τους χαρτες, προσπαθώντας να βελτιωθώ. ... και τελικά ...τι προσπαθώ να κάνω εδώ?

    [για μένα είναι ξακάθαρο: διαβάζω χάρτες για να επαληθεύσω και να μάθω το σύστημα]

    η ηθική ευθύνη είναι μεγάλη.
    Last edited by Kongafury; 19-02-2012 at 12:55 AM.

  5. #65

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Τελικά μπορούμε να προχωρήσουμε την συζήτηση παραπέρα;
    Μπορούμε να συγκεντρώσουμε σε μία λίστα τα αστρολογικά σημάδια που μπορούν να προβλέψουν τον θάνατο ενός ανθρώπου για να έχουμε μια συνολική εικόνα;
    Σας ευχαριστώ και πάλι.

  6. #66
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Όχι σε ένα αστρολογικό δημόσιο φόρουμ δυστυχώς δεν μπορούμε. Πρώτον διότι δεν είναι "σημάδια" αλλά αστρολογικές ενδείξεις. Δεύτερον διότι δεν είμαστε Θεοί όσο κι αν είμαστε το εγκυρότερο αστρολογικό site και τρίτον διότι έχουμε τεράστια ευθύνη απέναντι στα μέλη - επισκέπτες μας.

    Η συζήτηση παρόλα αυτά εξελίσσεται σε μη ορατό φόρουμ από επαγγελματίες προς το παρόν αστρολόγους, ΠΑΝΤΑ σε ερευνητικό επίπεδο και πιθανόν κάποια κομμάτια της να γίνουν άρθρα.

    Ευχαριστούμε για την συμμετοχή.
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

 

 
Page 7 of 7 FirstFirst ... 3 4 5 6 7

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads