s
Το τετράγωνο του Ποσειδώνα - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 8 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 LastLast
Results 51 to 60 of 80
  1. #51
    Join Date
    Feb 2011
    Όνομα:
    Γιώργος
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    109

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    τι έχει ο 12ος οίκος και τι η σελήνη στον ζυγό; Μήπως όσα αναφέρεις είναι θέμα χαρακτήρος;
    Αν έχεις αμφιβολία ότι ο δεσμός σου ίσως αποτύχει , τότε κάτι σκέφτεσαι ότι δεν πάει καλά!
    Θετική σκέψη. Μια χαρά λέων μου ακούγεσαι , έχω συναντήσει άτομο "διπλό λιοντάρι" και ζώδιο και ωροσκόπο και είχε εξαιρετικό εγωϊσμό! και ως εκ τούτου μένει με τα άτομα που καλοπιάνει και κάθονται..

    Κάποιο άλλο στοιχείο από το ωροσκόπιο;

  2. #52

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    Ο Ποσειδώνας είναι πολύ δύσκολος πλανήτης να τον κατανοήσει κανείς και πολύ δύσκολος όταν τον βιώνει. Είναι γεμάτος παγίδες που στην πραγματικότητα... δεν υπάρχουν, απλώς εμείς νομίζουμε ότι υπάρχουν.

    Μια ποσειδώνια παγίδα είναι ότι πιστεύουμε πως δεν ξέρουμε τι συμβαίνει ενώ στην πραγματικότητα ξέρουμε καλά τι συμβαίνει. Μια άλλη παγίδα είναι πως πιστεύουμε ότι έχουμε χάσει τον έλεγχο ενώ στην πραγματικότητα δεν τον έχουμε χάσει καθόλου. Εμείς τα πιστεύουμε αυτά, έτσι τα βιώνουμε εκείνη την στιγμή, στην πραγματικότητα όμως δεν ισχύουν. Όπως όταν βρισκόμαστε σ' ένα τόπο όπου υπάρχει ομίχλη. Δεν βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας, όμως υπάρχουν και τα βλέπουμε όταν πλησιάσουμε αρκετά.

    Προσωπικά, άρχισα να κατανοώ καλύτερα τον Ποσειδώνα όταν κατάλαβα την στενή βαθύτερη σχέση του με τον Δία και τον Πλούτωνα. Αν νομίζουμε πως ο Δίας είναι η υπερβολή και η έλλειψη ορίων καθώς και το κυνήγι ενός οράματος τότε δεν έχουμε γνωρίσει ουσιαστικά τον Ποσειδώνα.

    Το "φάρμακο" ή ο αντίποδας του Ποσειδώνα δεν είναι ο Κρόνος, όπως γενικά θεωρείται. Ο Κρόνος είναι ο οριοθετημένος και καλά συγκροτημένος και δομημένος χώρος της Συνείδησης και της λογικής, τόσο σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο. Η δουλειά του Κρόνου είναι να επεξεργάζεται και να αποκλείει από την Συνείδηση οτιδήποτε μπορεί να διαταράξει την συγκρότησή της ή να διαλύσει την δομή της. Να αποκλείει από την Συνείδηση οτιδήποτε μπορεί να διαταράξει την λογική δομή, την αντικειμενική κρίση και την αμεροληψία. Κι αυτά τα "επικίνδυνα" στοιχεία είναι κυρίως αυτά που πηγάζουν από το συναίσθημα ή το ασυνείδητο. Γι' αυτό ο Κρόνος έχει τόσες άμυνες ως πλανήτης και γι' αυτό μπορεί να οδηγήσει ένα άτομο στην συναισθηματική αποξένωση τόσο από τον εαυτό του όσο και από τους άλλους.

    Ο Ποσειδώνας είναι ο φαντασιακός κόσμος που κτίζουμε ασυνείδητα από παιδιά, από την ηλικία που ακόμα η λογική και η Συνείδηση δεν έχουν δομηθεί. Είναι ο κόσμος και οι σχέσεις μας μ' αυτόν όπως τις βιώνουμε με το παιδικό μας μυαλό. Αυτός ο προσωπικός και υποκειμενικός φαντασιακός κόσμος είναι που προβάλλεται από τον Ποσειδώνα ως ψευδαίσθηση. Οι ψευδαισθήσεις που προβάλλουμε με τον Ποσειδώνα είναι δικές μας, είναι τα δικά μας φαντάσματα.

    Όταν αναχαιτίζουμε και αποκλείουμε αυτές τις φαντασιώσεις μας από την συνείδηση μέσω της άμυνας του Κρόνου το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τις κάνουμε πιο δυνατές γιατί απλώς τις απωθούμε πίσω στο ασυνείδητο. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι την διεισδυτική δύναμη του Πλούτωνα. Ο Πλούτωνας είναι αυτός που μπορεί να μπει στα όνειρα και τους εφιάλτες μας και να φέρει την συναισθηματική αυτογνωσία ώστε να λυθούν οι ψευδαισθήσεις. Ο Ποσειδώνας είναι συναίσθημα και εκεί πρέπει να τον συναντήσουμε και να τον βιώσουμε. Ο Πλούτωνας είναι τα φώτα πορείας που μας βοηθούν να διαλύουμε την ομίχλη.

  3. #53
    Join Date
    Feb 2011
    Όνομα:
    Γιώργος
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    109

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    Ένας Ποσειδώνας σε ποιες συνθήκες είναι αποδυναμωμένος; δλδ το άτομο έχει συναίσθηση , είναι στιβαρό και προσγειωμένο; Προφανώς μετράνε χίλια άλλα 2 αλλά σε συνάρτηση με τον Ποσειδώνα μιλάω.

  4. #54
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    Quote Originally Posted by farie View Post
    πως να χτισω την αυτοπεποιθηση μου κ.Δημητρη...οταν εχω ηλιο στον 12ο ?¨οταν εχω σεληνη στον ζυγο κ.τ.λ.:embarrest
    ειμαι πολυ περιεργη να δω....πως θα βιωσω την επιστροφη του κρονου μου.γιατη ειναι στον 4ο μου οικο...εκει που εχω αδυναμια κ φοβο.
    παντως.... τωρα ειμαι σε μια σοβαρη επισημη σχεση.. που δοκιμαζετε...αν αποτυχει ..την επομενη φορα....ελπιζω να κανω ακομη πιο σωστη επιλογη...μιας κ εχω μαθει παραπολλα μεσο αστρολογιας!

    κ.Κατια εχετε απολυτο δικιο...για το ειδος των αντρων που μοιαζουν ακίνδυνοι!!!! αλλα δεν ειμαι απο τα ατομα που πιστευουν ευκολα...παντα ο αλλος πρεπει να κερδιζει την εμπιστοσυνη μου..... κ τους δοκιμαζω πριν προχωρήσω,δλδ τους πρωτους μινες.. παρατηρω ... ψαχνω μεχρι κ το παρελθον τους...να δω πως φεροντουσαν στους αλλους.νομιζω καπως ετσι λειτουργουν οι σκοριοι.... (μηπως παιζει ρολο που μεγαλωσα με δυο σκορπινες? χεχε )κ συνηθως.. μου αρεσουν ευαισθητοι κ αδυναμοι αντρες (εσωτερικα μονο)...κ οχι μονο αντρες...αλλα γενικα..μαρεσει να προσεχω τους πιο αδυναμους...το νιοθω σαν καθηκον...μου παει! εχω πολυ αγαπη μεσα μου.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ!
    Και πως γινεται μετα απο καποιο χρονικο διαστημα...αυτοι οι αδυναμοι...να μου φερονται με τον πιο σκληρο τροπο! δλδ απο το ενα ακρο στο αλο! Η πιο σιχνη φραση που χρησιμοποιω ειναι...
    ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ! αφου και ο περιγυρος μου...παντα ξαφνιαζετε ..με αυτα που παθαινω! κ λενε... σε σενα βρηκε να τυχει?

    α ..και μια απορια ακομι...ενταξει ολα αυτα για τον χαρτη μου.... αλλα ειμαι λεων με οροσκοπο λεων... υποτίθετε δυναμικη... γιατι ομως δεν βλεπω κατι τετοιο? μονο οταν εκνευριζομαι νιοθω οτι ειμαι λεων.

    ευχαριστω πολυ πολυ για τον χρονο σας :amuse::bigsmile:
    Νεραϊδούλα, τώρα κάπως μας μπερδεύεις. Είχες πει ότι έχεις Ιχθείς στον 7ο οίκο, τώρα λες ότι έχεις Λέοντα Ωροσκόπο. Αν βρίσκεται ο Υδροχόος στην ακμή του 7ου, ρίξε μια ματιά και στον Ουρανό να δεις τι γίνεται.

    Ούτε ο Ήλιος στον 12ο, ούτε η Σελήνη στο Ζυγό μπορούν να σε εμποδίσουν να χτίσεις την αυτοπεποίθησή σου, αν το θέλεις πραγματικά. Απλά θα πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου, κάτι που αποφεύγεις.

    Ακόμα και οι συμβουλές της Κάτιας μου φαίνεται ότι από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο βγαίνουν. Ίσως να σου ακούγονται σαν συμβουλή να παντρευτείς από προξενιό.

    Μάλλον οι (πολλές) γυναίκες του forum μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο. Πάντως όλοι οι άντρες δεν είναι σαν αυτούς που βρίσκεις. Απλά έλκεσαι από αυτούς κι αν αυτό δεν σου αρέσει θα πρέπει να κάνεις κάτι.

    Υ.Γ. Όταν θα έρθει ο Κρόνος να σου «συστηθεί» μη του πεις ότι σε λένε Νεραϊδούλα. Μάλλον θα τον θυμώσεις.

  5. #55
    Join Date
    Jul 2010
    Όνομα:
    Αλικη
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    35

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    διαβασα τωρα την κ.Κοραλλια.... κ η αληθεια ειναι πος στεναχωρηθηκα παλι...με τον ποσειδονα.
    δεν μου αρεσει να ξερω οτι ζω σε ψεφτικο κοσμο! ειμαι πολυ λογικη! δεν θελω αλλες ποσειδονιες καταστασεις στην ζωη μου, μα ειμαι καχύποπτη μεχρι αιδιας... τι αλλο πρεπει να κανω?

    δλδ ο δικος μου ποσειδωνας ειναι ευάλωτος?καπως να το σταματησω αμα ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!! ε τι...μια ζωη θα ζω αυτο το παραμυθακι? !!!!


    δουκα...εννοειτε ολα ειναι θεμα του χαρακτηρα μας! αλλα εφοσον ειμαι ετσι.... το επιβεβαιώνει κ ο χαρτης μου...πως θα αλλαξω? δλδ πως θα διωξω τις ανασφαλιες μου... γινεται να μετακινησω τον ηλιο μου απο τον 12ο στον πρωτο οικο? ! :bigsmile: πλακιζω!

    ποιο άλλο στοιχείο θελεις να πω? δεν ξερω πιο ειναι σημαντικο κ πιο οχι.... παντος οτι κ να διαβασω ...ολα ειναι εναντιον μου! καποιος πλανητης - ζωδιο... δεν μου δινουν λιγη δυναμη να συνέλθω! ελεος!

  6. #56
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση σου Κοραλλία. Θα μπορούσα να συμφωνήσω αλλά αναφέρεσαι μόνο στις ψευδαισθήσεις και στις φαντασιώσεις του Ποσειδώνα. Δεν ξέρω αν το κάνεις επειδή πιστεύεις ότι ο Ποσειδώνας είναι μόνο αυτά ή επειδή στο συγκεκριμένο θέμα ασχολούμαστε με τα προβλήματα του Ποσειδώνα. Απλά φοβάμαι ότι μέχρι τώρα είχαμε την «Κρονιοφοβία», δεν χρειάζεται να αρχίσουμε την «Ποσειδωνιοφοβία».

    Και ο Ποσειδώνας έχει τη θετική του πλευρά που είναι νομίζω η πίστη ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε το μικρό μας εαυτό και να νοιώσουμε σαν αδιάσπαστο μέρος του συνόλου χωρίς αποκλεισμούς και εξαιρέσεις. Για πολλούς αυτό είναι μια ψευδαίσθηση για κάποιους όμως μπορεί να γίνει πραγματικότητα έστω για ένα σύντομο χρονικό διάστημα.

    Όσο για το ρόλο του Πλούτωνα μπορεί κάποιες φορές να είναι τα φώτα πορείας που μας δείχνουν το δρόμο, αλλά όταν έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο μπορεί να γίνει η μπουλντόζα που θα ανοίξει δρόμο ανατρέποντας πολλά πράγματα που θεωρούσαμε δεδομένα. Κι αυτό χρήσιμο είναι απλά κάποιες φορές πονάει.

  7. #57
    Join Date
    Jul 2010
    Όνομα:
    Αλικη
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    35

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    κ.Δημητρη... δεν ηθελα να γινει μπερδεμα... τωρα κοιταζω τον χαρτη μου... φενετε οτι η ακμη του 7ου μου οικου ειναι στους ιχθειες...αλλα τελικα διαβασα πιο κατω κ ειναι στον υδροχοο..χιλια συγνωμη.ολα τα υπολοιπα που σας ειχα γραψει ειναι σωστα.οσο για το ονομα μου.... αν του πω το πραγματικο μου ονομα...θα μου δειξει λιγη ελεημοσυνη? ι θα με στειλει στην χωρα των θαυματων παλι????????
    Αλικη ...χαρικα

  8. #58
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    Παιδιά γιατί τόση ανασφάλεια και φοβία;;

    Πρέπει να κατανοήσετε πως σ' αυτή τη ζωή ήρθαμε να βιώσουμε το συγκεκριμένο ωροσκόπιο και ότι αυτό συνεπάγεται. Παραπονιέστε για τις σχέσεις ενώ εκείνο το οποίο πρέπει να κάνετε, είναι κατανοήσετε το ωροσκόπιο σας. Νεραιδούλα μου, αν κατανοήσεις τι ακριβώς θέλει να σου πει η Αφροδίτη σου, η ακμή του 5ου, 7ου κτλ. θα κατανοήσεις όχι μόνο γιατί ελκύεις τέτοιους είδους ερωτικές σχέσεις αλλά και ότι δεν θα ήσουν ικανοποιημένη διαφορετικά. Αν η ακμή του 7ου σου όπως λέει ο Δημήτρης είναι στο ζώδιο του Υδροχόου τότε οι σχέσεις οι οποίες θα σε καλύπτουν δεν είναι αυτές που κλείνονται στα στενά περιθώρια του κοινωνικού μας κατεστημένου.

    Μάθημα πρώτο λοιπόν, παράτα τους αρραβώνες που ως στόχο έχουν, όχι να δοκιμάσουν το ζευγάρι αλλά να εμπλακεί πότε το ένα σόι και πότε το άλλο και δώσε χρόνο και ελευθερίες τόσο στον εαυτό σου όσο και στο σύντροφό σου να εκφράσετε τους πραγματικούς εαυτούς μέσα από τη διαφορετικότητά σας. Αν τα αισθηματικά σου σημειοδοτούνται κυρίως από τον Ποσειδώνα άσε το παραμύθι να μπει στη ζωή σου χωρίς πολλές ερωτήσεις. Αν το παραμύθι τελειώσει (γιατί όλα κάποτε τελειώνουν) τότε βιώσε την θλίψη και την απογοήτευση γιατί αυτό είναι το αντίτιμο για όλα τα καλά που σου προσέφερε.

    Μάθε και συ και όλοι να ζείτε με το ωροσκόπιο σας, αγαπήστε το κι αυτά που είναι να ζήσετε θα τα ζήσετε. Πιστεύεις πως αν χειριστείς τα πράγματα διαφορετικά θα είσαι ευτυχισμένη;; Τότε, κάνε το όμως τότε θα λειτούργείς με τον μη εαυτό σου. Καταλαβαίνω τις ανασφάλεις και τις ανησυχίες σου (τις ίδιες είχα κι εγώ στην ηλικία σου) γι αυτό προτείνω να εξερευνήσεις βαθύτερα τον αστρολογικό σου χάρτη για να γνωρίσεις τον εαυτό σου και τις πραγματικές σου ανάγκες.

  9. #59
    Join Date
    Jul 2010
    Όνομα:
    Αλικη
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    35

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    δεν ειμαι αστρολογος....κ ουτε καμια διαβασμενη πανω στην αστρολογια... ομως προσπαθω να μελετησω τον χαρτη μου....κ εχω καταλαβει πος ..καθε ανθρωπος δινει τον δικο του αγωνα σε αυτην την ζωη.κ αυτο φενεται στον χαρτη του.

    Κ οπως εχω καταλαβει... με τα λιγα κ τα πολλα... πος στον δηκο μου χαρτη.... οι σημαντικοτεροι πλανητες εχουν να κανουν με τις σχεσεις.... κ επειδη λιγο τρομαξα στη ιδεα οτι μια ζωη θα εχω αυτην την ανασφαλια.... γιαυτο εχω ξεσικοθει.....κ μου κινησε πολυ το ενδιαφερον ο πλανητης Ποσειδωνας.... εμαθα πραγματα ...που ουτε τα φανταζομουν πριν.

    ευχαριστω κ.Τινα για τις χρήσιμες συμβουλές σας.

  10. #60

    Re: Το τετράγωνο του Ποσειδώνα

    Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για το θέμα και τις αναλύσεις ολους σας. Πραγματικά το πιο επώδυνο δρομολόγιο ο Ποσειδώνας. Και φτάνω στα Τάρταρα. Απίστευτο που από την μια πρέπει να κουνηθώ για να επιβιώσω, αλλά από την άλλη δεν μ' αφήνει με τίποτα. Ενεργοποίηση γενέθλιας αντίθεσης Ποσ-Κρόνου (άξονα 4ου/10ου), από διέλευση Ποσειδώνα στον 1ο . Και ο πάτος δεν έχει όριο... Κορίτσια είμαι πάλι εδώ και σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις
    Victory

 

 
Page 6 of 8 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads