s
Ας μιλήσουμε για Ιχθύς - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 16 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... LastLast
Results 51 to 60 of 152
  1. #51
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Quote Originally Posted by Κασσιόπη View Post
    Ωραία, να πιάσουμε τους ωροσκόπους, ευκαιρία έψαχνα να αναπτύξω για νιοστή φορά τη θέση μου πως ο ωροσκόπος δεν έχει καμία σχέση με το χαρακτήρα, αλλά μόνο με το φαίνεσθαι υπό την έννοια του φυσικού σώματος.

    Δεν είπαμε τι ωροσκόπο έχω, αλλά το εννοήσαμε καταφανώς. Ιχθύ. :bigsmile:
    Μάλλον θα βγω λίγο οφ τόπικ, διότι το θέμα μας δεν είναι ο ωροσκόπος, αλλά θα ήθελα να εκφράσω τις επιφυλάξεις μου για το κατά πόσο ο Ωροσκόπος εκφράζει αποκλειστικά το φυσικό σώμα. Νομίζω πως είναι κάτι πολύ ευρύτερο, σίγουρα δηλώνει τα φυσικά μας χαρακτηριστικά, την εξωτερική μας εμφάνιση, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι γενικότερα η εικόνα μας προς τα έξω -μεταξύ άλλων. Αυτό βέβαια που προβάλλουμε στους άλλους δεν είναι διαχωρισμένο από αυτό που είμαστε, τον Ήλιο μας. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις βέβαια... Απλά θεωρώ ότι αυτό που δείχνουμε είναι κομμάτι από αυτό που είμαστε, δεν είναι δηλ. τόσο επιφανειακό όσο τείνουμε να λέμε.

  2. #52

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Quote Originally Posted by DrMaroulita View Post
    Μάλλον θα βγω λίγο οφ τόπικ, διότι το θέμα μας δεν είναι ο ωροσκόπος, αλλά θα ήθελα να εκφράσω τις επιφυλάξεις μου για το κατά πόσο ο Ωροσκόπος εκφράζει αποκλειστικά το φυσικό σώμα. Νομίζω πως είναι κάτι πολύ ευρύτερο, σίγουρα δηλώνει τα φυσικά μας χαρακτηριστικά, την εξωτερική μας εμφάνιση, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι γενικότερα η εικόνα μας προς τα έξω -μεταξύ άλλων. Αυτό βέβαια που προβάλλουμε στους άλλους δεν είναι διαχωρισμένο από αυτό που είμαστε, τον Ήλιο μας. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις βέβαια... Απλά θεωρώ ότι αυτό που δείχνουμε είναι κομμάτι από αυτό που είμαστε, δεν είναι δηλ. τόσο επιφανειακό όσο τείνουμε να λέμε.
    Πες τα ρε Μαρουλίτα, πες τα να ξεθυμάνω :bigsmile::bigsmile::bigsmile: Προσωπικότητα : Διαμορφώνεται μετά από σωρεία ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ και παίρνει την τελική της μορφή μετά την εφηβεία. Τα πράγματα οριστικοποιούνται περίπου στα 30 και τότε είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν οι προσωπικότητες. Υπάρχουν προσωπικότητες ναρκισιστικές λόγου χάρην. Αυτές οι προσωπικότητες δεν απέκτησαν την εμπειρία όταν ξεπήδησαν απ'την κοιλιά της μάνας τους, αλλά χρειάστηκαν χρόνια για να παρουσιάσουν στον έξω κόσμο τα χαρακτηριστικά τους. Ο 'Ηλιος δεν είναι παρά μόνο το Πνεύμα, το Είναι, η μαγιά. Εκεί πάνω χτίζει το άτομο με τα υλικά της εμπειρίας και γύρω στα 30 έχει ολοκληρώσει την προσωπικότητα παρουσιάζοντας στον κόσμο τον Ωροσκόπο. Αυταρχικός γίνεσαι, δεν γενιέσαι. Αυτό είναι ο Ωροσκόπος. Καχύποπτος δεν γενιέσαι, γίνεσαι. Αυτό είναι ο Ωροσκόπος. 'Ετσι, άνθρωποι που είχαν συνεχή βιώματα ταπείνωσης μικροί, μην φανεί περίεργο που κάποια στιγμή στη ζωή τους αναπτύσσουν ναρκισιστικές προσωπικότητες και διευθύνουν κράτη. Κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να βγάλει προς τα έξω μια persona Ωροσκόπου αν δεν έχει πράγματι στοιχεία αυτού του ρόλου μέσα του όπως και κανείς ηθοποιός δεν μπορεί να παίξει καλά ένα ρόλο αν δεν έχει τη μαγιά στο ΕΙΝΑΙ του. Οι όψεις του Ωροσκόπου λένε πολλά για τις προσωπικότητες και πώς αυτές εκφράζονται προς τα έξω. Αγνοώ τον Ωροσκόπο από μόνο του χωρίς να δω όψεις, αλλά αποκλείω να σημαίνει μόνο το φαίνεσθαι.

  3. #53
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαιρη
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    935

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Δεν είμαστε off topic. Ελεύθερα. Ας μιλήσουμε για Ιχθύς λέει. Ηλιο, ωροσκόπο, Αρη.. ότι θέλουμε :bigsmile:
    Ε... ας μην πιάσουμε μόνο εκείνη τη συνταγή για την κακαβιά
    Οτι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά

    http://www.horoscope.gr

  4. #54
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Λέω κι εγώ... :toung: Πώς θα αντιστεκόταν στον πειρασμό να αποκαλύψει τη μεγάλη αλήθεια για τα ...ψαρικά:toung:

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  5. #55

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Οφ τόπικ ξεοφτόπικ την απορία μου θα την πω Επειδή δεν είμαι της αστρολογίας όσο αρκετοί εδω μέσα και έχω πολλές απορίες. Φαντάζομαι οι διαχειριστές μάλλον θα πουνε να ξεκινήσουμε άλλο θέμα.
    Η απορία: Έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές για το τι είναι ωροσκόπος. Οι περισσότερες ήταν ασαφείς και πασαλείματα άλλων. Τελευταία μου ανέφεεραν και μια γκουρτζιεφική που λέει ότι ο ωροσκόπος λειτουργεί σαν φίλτρο μεταξύ του ψυχισμού που είναι η Σελήνη και του Ηλιου.
    Και μια δεύτερη απορία: αν για ένα βασικό συστατικό στοιχείο της αστρολογίας που είναι ο ωροσκόπος υπάρχουν διαφορετικές ερμηνείς πως στέκεται η αστρολογία? Η μήπως δεν έχει και αυτό σημασία οπως για παράδειγμα η μετάπτωση?
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  6. #56
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαιρη
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    935

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Τηλεμεταφορά που σου χρειάζεται.... :toung:
    Οτι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά

    http://www.horoscope.gr

  7. #57

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύς

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    αν για ένα βασικό συστατικό στοιχείο της αστρολογίας που είναι ο ωροσκόπος υπάρχουν διαφορετικές ερμηνείς πως στέκεται η αστρολογία? Η μήπως δεν έχει και αυτό σημασία οπως για παράδειγμα η μετάπτωση?
    Θεωρίες τόσο πολλές και τόσο διαφορετικές για τον Ωροσκόπο δεν υπάρχουν. 'Ολοι περίπου κινούνται γύρω απ'την ίδια θεωρία, γι'αυτό και όλοι λένε ότι αρχίζει και εκδηλώνεται σε όλη του την έκταση γύρω στα 30.Εδώ ακόμα και παλιοί Αστρολόγοι όπως η κυρία Θεοδώρα Ντάκου έχουν προτείνει ακόμα τολμηρότερα πράγματα, πχ η κυρία Ντάκου θυμάμαι ότι κάπου γράφει να λέμε ''είμαι Τοξότης με 'Ηλιο στους Ιχθείς'' αν πχ ο Ωροσκόπος είναι στο Τοξότη και ο 'Ηλιος στους Ιχθείς, τόσο ουσιαστικό κομμάτι θεωρούν τον Ωροσκόπο. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει σε κανένα βιβλίο να υποτιμούν τον Ωροσκόπο τόσο ώστε να του αποδίδουν μόνο την φυσική εμφάνιση. Είναι αυτό που γίνεσαι με τα χρόνια λόγω των εμπειριών αυτής της ζωής. Και σε κάνουν να είσαι αυτό που είσαι τρία βασικά πραγματάκια στη ζωή, το σπίτι και οι ρίζες (4ος) που τετραγωνίζει τον Ωροσκόπο, οι άλλοι (7ος) που είναι σε αντίθεση, και η κοινωνία (10ος) που τον τετραγωνίζει. Γι'αυτό και θυσιάζεις την προσωπικότητά σου εξ αιτίας των κοινωνικών απαιτήσεων. Γι'αυτό και η προσωπικότητα δεν μπορεί να λειτουργήσει μέσα στους κοινωνικούς κανόνες άνετα αν ο 1ος οίκος είναι ισχυρός ή πολύ εγωιστικός. Γι'αυτό και οι μεγαλύτεροι πρωτοπόροι ήταν κοινωνικά outsider ή συγκρόονταν με την κατεστημένη κοινωνία που ναι ο 10ος οίκος. 'Ολη η ζωή σ'αυτόν τον σταυρό οικοδομείται, 1ος, 4ος, 7ος, 10ος. Από αυτά εξαρτάται η προσωπικότητα (Ωροσκόπος) κι από αυτά διαμορφώνεται. Τα άλλα όλα είναι πολύ λιγότερο ουσιαστικά. Ο 'Ηλιος δεν είναι παρά το πνεύμα το ενσαρκωμένο σε ανθρώπινο σώμα. Το πνεύμα κάποιου μπορεί να'ναι αγαθό και τρισχαριτωμένο αλλά μπορεί να εκφράζεται με θυμό ή πολεμική διάθεση και εριστικότητα αν ο Ωροσκόπος είναι σε σύνοδο με τον 'Αρη.

  8. #58
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύες

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Δεν μου'στειλες την επιταγή όμως :bigsmile::bigsmile: (φτιάξανε και τα smiles). Συνεχίζω λοιπόν. Οι Ιχθείς ; Υπέροχοι , θεικοί, οι γυναίκες είναι σαν γοργόνες που αναδύονται από τη θάλασσα, οι άντρες είναι καταραμένοι ποιητές. Το πιο αξιοσημείωτο όμως είναι τα μάτια τους που είναι πολλές φορές σαν θάλασσες, και μπορεί να σε παρασύρουν να κάνεις επικίνδυνα μακροβούτια. Θα ανακαλύψεις έναν μεγάλο και παράξενο μυστικό κόσμο γεμάτο από μύθους, πλάσματα της φαντασίας, νεράιδες και ξωτικά. Μπορεί να είναι κάπως τρομακτικά κάποιες στιγμές εκεί βαθειά μέσα στον αλλόκοτο κόσμο τους, αλλά θα σε γοητεύσουν πάντα οι χαμένες πατρίδες των Ιχθύων, οι χαμένες Ατλαντίδες. Με λίγα λόγια οι Ιχθείς είναι :

    ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΖΩΔΙΟ

    ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΤΩΡΑ ! :bigsmile::bigsmile:

    Είσαι σίγουρος ότι είσαι παρθένος?
    Μήπως έχεις ωροσκόπο στους Ιχθείς?:toung:
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  9. #59
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύες

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Νάτο!:blink:Επίκληση στο συναίσθημα!:blink:Επιβεβαιώνο μαι!:toung::toung:

    :toung:Στο κάτω κάτω ,για κάποιον που ξέρει αστρολογία,η αλήθεια είναι ότι δίνετε αφορμές "αυτοπροστασίας"...:toung:
    Τα καρκινάκια ναι,να τα περιλάβουμε :nuts: αν και νομίζω το έχουμε ξανακάνει:toung:
    Η σκεπτομορφή δεν ξέρω τι είναι
    Ήμαρτον παιδιά ... Φτάνει!:blink:
    Ακόμα τινάζω το χώμα από την τελευταία φορά που "θάψατε" εμάς τα γλυκά και τρυφερά καρκινάκια!!!
    Πιάστε και κανά άλλο ζώδιο.:bigsmile:
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  10. #60

    Re: Ας μιλήσουμε για Ιχθύες

    Quote Originally Posted by panther View Post
    Είσαι σίγουρος ότι είσαι παρθένος?
    Μήπως έχεις ωροσκόπο στους Ιχθείς?:toung:
    Δεν λέω κουβέντα. 'Επαψα να αυτουπονομεύομαι εδώ και πολύ καιρό. Μετά θάνατον όλη η αλήθεια γύρω από το θρύλο μου. Πάντως μην πιστεύετε και ό,τι ακούτε, διαδίδω διάφορα γύρω απ'το χάρτη μου γιατί κυκλοφορούν και ΑΣΤΡΟπαπαράτσι.

 

 
Page 6 of 16 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads