s
Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά.. - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 51 to 60 of 64
  1. #51
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Γεια χαρά

    είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω οτι μελέτησα λιγάκι. Δεν σας είχα διαβάσει στο παρελθόν και σας διαβάζω σιγά σιγά τώρα, αλλά ίσως ειναι καλύτερα έτσι. Προχώρησα λίγο [πάλεψα λίγο και το χάρτη μου!], μπλέχτηκα λιγάκι ανάμεσα σε όψεις και οίκους.

    Sagivi,
    η αλήθεια είναι οτι σε αυτή τη φάση που είμαι δε θα με χάλαγε λίγο spoonfeeding για βασικές εννοιούλες και βοήθεια με Links αντί να ψάχνομαι σε αχανείς λεπτομέρειες που δε μπορώ να κατανοήσω [ακόμα ]κτλ, οχι επειδή βαριέμαι να τα μασήσω μόνος μου, αλλά για επιτάχυνση της διαδικασίας. Όπως και να έχει, ο καθένας έχει το ρυθμό του. σε ευχαριστώ και για το link για το Γκογκλέν, ενδιαφέρουσα περίπτωση, τέτοια θέλω να μου δίνεις!

    Α, δεν φοβάμαι να παραδεχτώ οτι εδώ και κανα 3μηνο έχω αρχίσει να ψιλοπιστεύω σε αυτά που η αστρολογία προβλέπει σε προσωπικό επίπεδο, και πολύ περισσότερο δεν ντρέπομαι για τις απόψεις μου , αλλα δεν είχα καταπιαστεί με γεννέθλιους μέχρι σήμερα. τώρα ξεκαθαρίζω σιγά σιγά κάποιες έννοιες

    κτισίλα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλα δεν αισθάνομαι οτι μου κάνει κανείς κάποια χάρη, προς το παρόν τουλάχιστον. κάτι κερδίζουμε και κάτι χάνουμε πάντα.

    εγώ γουστάρω που είμαι εδώ όσο γίνεται ενδιαφέρουσα συζήτηση. κι αν προσθέσω και λίγο παραπάνω αλατοπίπερο, ντάξει, συγχωρέστε με, δείτε το χάρτη μου for antichrists sake!

    αθεος? χμμμ.. πρέπει να ορίσουμε τι σημαίνει θεός πρώτα.

    κατα βάση συνοψίζεται στην απόρριψη της κλασικής έννοιας θεός.

    αλλα μιλώντας ως άθεος, υπάρχουν ένα σωρό ορισμοί του θεού που με βρίσκουν σχεδόν σύμφωνο, όπως θεός = αρχέγονη σοφία, φύση, σύμπαν, ζωή

    Και τώρα στο θέμα μας ...

    μιας και δεν ξέρω την ακριβή ώρα γέννησης, ήρθα σε αυτόν τον θαυμαστό κόσμο 'τα ξημερώματα' όπότε έπαιξα με τα σχετικά Online Προγραμματάκια και είδα, μεταξύ άλλων πως οι θέσεις των πλανητών στα ζώδια παραμένουν σταθερές. Βρήκα μια αρκετά καλή για την ώρα προσέγγιση που μου βγάζει και τα ζώδια στους οίκους με ένα εναλλακτικό ζώδιο σε κάθε οίκο, αν θέλω να είμαι πιο ευρύς για να είμαι σίγουρα μέσα. Σε ακραία περίπτωση, δηλαδή όχι ξημερώματα, 3.30 βγαίνω με ωροσκόπο ζυγό, κάτι που είναι απίθανο, ενώ η άλλη ακραία περίπτωση είναι ωροσκόπος τοξότης, που δεν είναι όμως και τόσο απίθανο, μιας και αρχίζει απο τις 6.30 το πρωί περίπου. Στο ενδιάμεσο ο ωροσκόπος παραμένει σκορπιός, που είναι και ο πιο πιθανός.

    θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε σε δυο [που λέει ο λόγος] απλές θέλω να πιστεύω ερωτησούλες.

    1. Τι είναι το τρίγωνο? απο ποιά σημεία αποτελείται? υπάρχουν και 9γωνα? Γιατι δε μπορώ να τα δώ στο χάρτη μου? [σημειώνω πως όλα σχήματα που βγάζω περιορίζονται στο 1/3 του ζωδιακού κύκλου. Τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό; [το οτι έχω τους πλανήτες σε λιγα σχετικά ζώδια.. ]

    ας δούμε ενα συγκεκριμένο τρίγωνο [ένα ή δυο] απο τα δικά μου, το οποίο παραμένει σταθερό. το τρίγωνο είναι όψη όπως και το τετράγωνο και το εξάγωνο και πάει λέγοντας?

    λοιπόν

    τρίγωνο αφροδίτη δίας
    τρίγωνο αφροδίτη άρης

    έχω

    αφροδίτη στον αιγόκαιρο
    και δία και άρη στον παρθένο.

    αυτά τώρα είναι ένα ή δύο τρίγωνα? ποια είναι τα 3 σημεία του τριγώνου?

    επίσης, έχω άλλον έναν πλανήτη στο ζώδιο του παρθένου, [είναι μάλλον η ανταμοιβή για το ότι διαχρονικά θεωρούσα τους παρθένους το χειρότερο ζώδιο, χαχαχαχα] , τον κύριο Κρόνο, όμως δε βλέπω να τον βάζει μέσα σε κάποιο τρίγωνο ... γιατι? στην εκδοχή που παρατηρώ τώρα, με ουρανό και ερμή που τα έχω στο σκορπιό 'κάτι κάνει'

    κρόνος εξάγωνο ουρανός
    ερμής εξάγωνο κρόνος

    [παίζουν , άραγε και τα ερμής σύνοδος ουρανός και τα ρεστα??]

    που είναι το εξάγωνο? δεν έχω καταλάβει επίσης, τι είναι η όψη , οι όψεις , και το πως σχετίζονται οι οίκοι με κάθε ζώδιο....

    για όποιον δεν κατάλαβε,

    είμαι τοξότης με ωροσκόπο σκορπιο
    σελήνη στο λέων, ερμή και ουρανό στο σκορπιό, αφροδίτη στον αιγόκαιρο [αυτό το στοιχείο μάλλον εξασθενησε? χμμμ, πως θα το εξηγούσατε, γιατι δεν ισχύει...] , ¶ρη, Δία, και Κρόνο στον Παρθένο [ωχ ωχ, το φοβάμαι αυτό!] , ποσειδώνα στον τοξότη και πλούτωνα στο ζυγό.

    παρεπιπτόντως, υπάρχει κάποια ειδική ονομασία αν πολλοί πλανήτες είναι σε κάποιο ζώδιο?

    αν προσθέσουμε σε αυτά και τους οίκους και τα σχηματιζόμενα τρίγωνα τετράγωνα και τα λοιπά, μπορούν να αλλάξουν πολλά, απο την απλή ερμηνεία που παίρνουμε απο τις θέσεις των πλανητών;

    ποσο κλείνει η ψαλίδα; - δεδομένου οτι δεν ξέρω [ακόμα] την ακριβή ώρα...

    ποιο συμβουλεύετε ως το επόμενο βήμα. όψεις? οίκοι? μιλώ για την ερμηνεία του δικού μου χάρτη.. δε μπορώ να καταλάβω πως βγαίνουν οι οίκοι προφανώς όχι απο τη θέση των πλανητών...

    οποιοδήποτε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο

    να είστε καλα
    μιχαλόγατος

  2. #52

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Γεια σου και παλι to3o!!!
    Πολλες αποριες!!! Τωρα καταλαβαινω γιατι εισαι πελαγωμενος με το ψαξιμο.
    Λοιπον να τα πουμε λιγο απλα. Οι πλανητες στα ζωδια σημαινει πως εχουν μαθει αυτοι να λειτουργουν, οι πλανητες σε οικο σημαινει "που" θα λειτουργουν και οι οψεις που δεχονται ας πουμε οτι ειναι "ποια φιλαρακια" συμβουλευονται κατα καποιο τροπο:bigsmile:.
    Ο οψεις ειναι η αποσταση σε μοιρες που εχει ενας πλανητης με αλλον και εχουν συγκεκριμενη "ανοχη".
    Οταν λεμε οψη τριγωνου εννοουμε αποσταση 120 μοιρων κ.τ.λ. Επισης υπαρχουν οι πλανητικοι σχηματισμοι που αφορουν περισσοτερους απο 2 πλανητες π.χ. το μεγαλο τριγωνο που στον χαρτη φαινεται σαν ενα ισοπλευρο τριγωνο.
    Για την συνοδο πρεπει να ξερεις ποσο απεχουν οι 2 πλανητες. Εχεις ερμη στον σκορπιο σιγουρα θα τα ψαξεις σε βαθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Παντως για να ξεκινησεις αρχισε να κατανοεις τους πλανητες στα ζωδια. Αν ειναι σε καλη θεση, πως ξερουν να λειτουργουν.
    Προσπαθησε να θετεις σιγα σιγα τις αποριες σου.

  3. #53

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    to3o ξεχασα να σου γραψω......... τους οικους τους βγαζει απευθειας το αστρολογικο προγραμμα [εχεις κανει τον χαρτη σου στο προγραμμα του myhoroscope? εχει και αναλυση που μπορει να βοηθησει]
    Αναρωτιεσαι γιατι η οψη λεγεται εξαγωνο χωρις να υπαρχει το αντιστοιχο σχημα αν καταλαβα καλα. Λοιπον τα κανονικα πολυγωνα ειναι επιπεδα σχηματα που μπορουν να εγγραφουν σε κυκλο. Ενα απο αυτα ειναι το κανονικο εξαγωνο. Οι πλευρες του αντιστοιχουν σε τοξα 60 μοιρων. Καθε χορδη που αντιστοιχει σε τετοιο τοξο ονομαζεται πλευρα κανονικου εξαγωνου εστω και αν δεν υπαρχει ολοκληρο το σχημα. Αν σε εναν αστρολογικο χαρτη ενωσεις τις θεσεις 2 πλανητων που απεχουν 60 περιπου μοιρες σχηματιζεται μια τετοια χορδη. Φυσικα για συντομια αναφερεται ως εξαγωνο. Κατι αντιστοιχο ισχυει για ολες τις οψεις.

  4. #54
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Το3ο μου αρεσει πολύ ο συλλογισμός σου και ότι πρέπει να ψάχνεις κατι για να το δεχτεις.Αλλα γιατί σου φαίνονται οι παρθένοι το χειρότερο ζώδιο?Παρθένος εδώ(όλος τυχαίος)!

  5. #55
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56
    Ktisila ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και τις απαντήσεις.

    Λίγο πολύ οι απορίες που έγραψα παραπάνω δεν ισχύουν, κυρίως επειδή έχω προχωρήσει [τη μελέτη] αρκετά και έλυσα τις απορίες .

    Βρήκα και την αξιόπιστη ώρα γέννησης και τελικά ο ωροσκόπος μου είναι τοξότης και όχι σκορπιός, όμως έχω και πάλι στοιχείο σκορπιού [ουρανός σε σύνοδο με ερμή στον σκορπιο και σελήνη στον 8ο]

    Γενικά αυτό που θα με βοηθούσε είναι να έκανα εγώ μια απόπειρα ερμηνείας του χάρτη μου και να με διορθώσετε/ καθοδηγησετε/ενθαρρύνετε. Υπενθυμίζω πως δεν ζητάω πρόβλεψη ούτε ψάχνω συγκεκριμένες απαντήσεις - ούτε και αγχωνομαι για κάτι.

    Η ερασιστεχνική ερευνά μου, είναι καθαυτός ο σκοπός της ερώτησης, και επι τοις παρούσης μελετω την διαγνωστική αστρολογία, το γενέθλιο χάρτη και το πως αυτός καθορίζει και περιγράφει το άτομο βάσει της γενέθλιας υπόσχεσης. Δηλώνω εντυπωσιασμένος απο την επιτυχία της μεθόδου!

    Δεν ξέρω σε ποια ενότητα να το κάνω, αυτή εδώ μου φαίνεται κατάληλη.

    [προφανώς δε μπορώ να είμαι απόλυτα υποκειμενικός εφόσον πρόκειται για το χάρτη μου και εφόσον εξασκώ την αυτογνωσία - άρα είμαι σε μεγάλο βαθμό ένας 'εξελιγμένος' τοξότης - εδώ και πολλά χρόνια, πολύ πριν ενδιαφερθώ για την αστρολογία... ]

    τα στοιχεία είναι [8 δεκ 1979, Πάτρα, 6.45 πμ]

    -----

    Γενικά ένας χάρτης που κυριαρχείται απο τα στοιχεία της φωτιάς σε περίοπτες θέσεις, αλλά και η φωτιά αντισταθμίζεται απο τις επιδράσεις της παρθένου [3 σημαντικοί πλανήτες] και του σκορπιού.

    ατομο εξωστρεφές, δυναμικό , θετικό , αισιόδοξο και δραστήριο, τόσο στο πνεύμα όσο και στο συναίσθημα, αρκετά ισορροπημένο και συγκροτημένο [τρίγωνο σελήνης ήλιου]

    Δείχνει άτομο ενθουσιώδες, μπροστά απο την εποχή του, ικανο να αντιληφθεί τα πράγματα σε βάθος, με ροπή στην υπερβολή και σε ένα βαθμό προβλήματα αυτοέλεγχου. Μπορεί να έχει την τάση να κριτικάρει υπερβολικά ή να είναι ωμό λεκτικά [παρθένος+τοξότης] αλλα γενικά η τελειομανία και εμμονή στη λεπτομέρεια της παρθένου ενδέχεται να βελτιώνει το στυλ "παπατρέχα" του τοξότη, που αν και βαθύς και φιλόσοφος, υστερεί στη μεθοδικότικα και τη λεπτομέρεια απο μόνος του.

    Η αφροδίτη στον αιγόκαιρο ενδέχεται να αποτελεί δύσκολη θέση για ένα τέτοιο άτομο, με τη λογική του Αιγόκερου να κοντράρει την φλογερή ιδιοσυγκρασία και τον αυθορμητισμό του ατόμου. Η θέση της στο δεύτερο οίκο ίσως βελτιώνει λίγο τα πραγματα {???}, ενώ τα τρίγωνά της με τη σύνοδο Δια-Άρη δείχνουν άτομο ευθύ που μπορει να κερδίζει προσοχή "θετικού τύπου" , άτομο που εκπέμπει μια γοητεία και έναν ενθουσιασμό, έχει δημιουργικά ταλέντα, άτομο πρόσχαρο, παιχνιδιάρικο που αποστρέφεται τη στασιμότητα.

    Το άτομο ενδέχεται να έχει την τάση να φέρνει τους άλλους σε αμυντική στάση [άρης τετράγωνο με ωροσκόπο] , αλλα γενικά είναι πρωτοπόρο, με μεγάλη τύχη {?} , ικανότητες, χαίρεται να μοιράζεται τη γνώση, ενθουσιώδες και αισιόδοξο, με αυτοπεποίθηση [σύνοδος άρη-δία]

    ΤΟ εξάγωνο Κρόνου-ερμή δηλώνει πως το άτομο μπορεί να δαμάσει το μυαλό [αυτοπειθαρχία] του όταν χρειαστεί για κάποια εργασία και που εννοεί αυτά που λέει [βελτίωση στο προβληματικό τετράγωνο ήλιου - δία ??]

    Γενικά άτομο με βαθειά ενδιαφέροντα που αναζητάει και κάτι άλλο παραπάνω απο τη ζωή, εκτός απο την ζωή καθαυτή.
    Greymage>>>

    αντιπαθούσα μεχρι πριν λίγο καιρό, κάπως, τον παρθένο σε σχέση με τα άλλα ζώδια. ίσως φταίει μια γκόμενα που είχα παλιά. αντιπαθούσα και το σκορπιό, χωρίς να ξέρω κανένα σκορπιο. μάλλον λόγω της φήμης του ως ερωτικό ζώδιο. ένα απο τα διδάγματα της αστρολογίας είναι να δεχόμαστε τους άλλους, και το σύμπαν, όπως είναι, γιατι είναι η δημιουργική σύνθεση απο τα ετερόκλητα στοιχεία που δημιουργεί τη ζωή.

    Κάθε σχόλιο επιθυμητό!

  6. #56
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56
    συνέχεια στην ερμηνεία του χάρτη

    το άτομο έχει φαντασία , είναι διαισθητικό, ευέλικτο και προσαρμοστικό [σελήνη τρίγωνο ωροσκόπο]
    δυστυχώς δε μπορώ να βρώ ερμηνείες για όψεις Κρόνου με ωροσκόπο, όψεις του μεσουρανήματος και όψεις των δεσμών, οπότε στην ερμηνεία μου δεν έχω περιλάβει κάποια τετράγωνα. Εικάζω πως το τετράγωνο Κρόνου με τον ωροσκόπο θα έχει μια σημαντικότητα.

    επίσης, δεν έχω βρει στο χάρτη μου ακόμα την υπερβολική αναβλητικότητά μου , την ανοργανωσιά μου και την ευθυνοφοβία μου, αν και η ευθυνοφοβία είναι καραμπινάτο στοιχείο τοξότη.

  7. #57
    Στον χαρτη σου δεν βλεπω τετραγωνο ωροσκοπου με κρονο.
    Εχεις παρεξηγησει νομιζω λιγο τον παρθενο. Καθε ζωδιο εχει αρνητικες και θετικες πτυχες! Προσωπικα ο αρης στην παρθενο μου αρεσει!!! Μπορει να μην ειναι ο "ηγετης" ή αυτος που θα παρει πρωτοβουλιες αλλα τον εχω δει σε ατομα που ηταν δουλευταραδες χωρις να επιδεικνυονται.

  8. #58
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56
    Στον χαρτη σου δεν βλεπω τετραγωνο ωροσκοπου με κρονο.
    ναι κάτι μπέρδεψα εγώ

    όπως είπα, είχα παρεξηγήσει τον παρθένο, όμως έχω αλλάξει γνώμη και στάση απένταντι στα ζώδια, ειδικά τα ηλιακά.

    Και στο δικό μου το χάρτη, είναι πολύ πιθανόν οι τρεις πλανήτες στον παρθένο να κάνουν ένα πιο συγκροτημένο τοξότη, γενικώς.

    δε μου είπες πως σου φάνηκε η ανάλυση μου. Καλά τα λέω, ή έχω χάσει τα αβγά και τα πασχάλια?

  9. #59
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653
    Η αφροδιτη θεωρειται θετικη στον 2ο οικο, γιατι αυτος ο οικος αντιπροσωπευει το ζωδιο του ταυρου, (χοντρικη εξηγηση). Επομενως η αφροδιτη σαν κυβερνητης του ταυρου, διαχειριζεται πολυ καλα τα θεματα αυτου του οικου.

  10. #60
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12
    to30 ο χάρτης σου έχει μεγάλο ενδιαφέρον.Από τα βασικά που ξέρω για την αστρολογία αυτά που μου κάνουν εντύπωση είναι η σελήνη στο λιοντάρη που έχεις(αρκετά ηγετικός ψυχισμός θα έλεγα) και έχεις σύνοδο Αρη Δια πράγμα που σημαίνει πως ακόμα και αν δεν είναι ο πιο ηγετικός Άρης ο Δίας του δίνει ένα καλό ταπεραμέντο πασης φύσεως!Επίσης αξίζει να αναφερθεί πως έχεις σύνοδο Ερμή Ουρανού,κάτι που δίνει ένα μυαλό απρόβλεπτο και πολύ γρήγορο!Γενικά έχεις πολλά ατού αρκεί να μπορέσεις να τα ισορροπήσεις με τον χαρακτήρα του τοξότη!

 

 
Page 6 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads