s
Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι; - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 11 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... LastLast
Results 51 to 60 of 106
  1. #51
    Join Date
    Feb 2010
    Όνομα:
    Πόπη
    Location
    Ελλαδίτσα
    Posts
    277

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by scorpio_ View Post
    Μυαλό χρειάζεται για να καταλάβεις ότι η περίπτωση Λαζόπουλου που ανέφερες δεν είναι η ενδεδειγμένη γιατί ο άνθρωπος είναι ηθοποιός (δίνει παράσταση -σάτιρα) επομένως αυτή είναι η δουλειά του...:toung:
    Τυχαίνει να γνωρίζω, μέσω της γιαγιάς μου που για χρόνια έμενε στην ίδια γειτονιά με τους Λαζόπουλους, κάποια στοιχεία για την οικογένεια του Λαζόπουλου.
    Όλοι λοιπόν μιλούσαν για το πόσο χιουμορίστας ήταν ο πατέρας του
    και για τον αστείο τρόπο που έβλεπε τα πράγματα. Αυτό θα μπορούσε να είναι μία
    ενδειξη κληρονομικότητας στο γιο του και αν λάβουμε υπόψιν μας ότι ο Κρόνος ειναι στην κορυφή του Μεγάλου Τριγώνου που αναφέρεται ο Μητσάκος,και στη βάση η Σελήνη, η πατρική φιγούρα
    έπαιξε κι αυτή με τη σειρά της κοθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του.
    Ίσως και η μητρική φιγούρα - Σελήνη που τόσο συχνά την αναφέρει στα live του...
    Tabula rasa

  2. #52
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    Χρύσα
    Location
    στο Ίσως..
    Posts
    1,819

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Ποιο ζώδιο, κατά τη γνώμη σας, μετά τον Τοξότη έχει το περισσότερο χιούμορ;
    Τελικά το θέμα αποδεικνύεται πολύ ωραίο και με την ανα-μενόμενη ανταπόκριση.. όμως πως το κατάφερες να μας βάλεις στο τρυπάκι να γεμίσουμε 5 σελίδες και να μην έχουμε ακούσει ακόμα τη δική σου γνώμη;; Όχι τίποτα άλλο.. αλλά μια διασπαστική οπτική θα συνέχιζε πολύ εποικοδομητικά τους διαξιφισμούς για τα σκήπτρα..:toung:

  3. #53
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Χμμ και οι Δίδυμοι βλέπω έχουν σιωπήσει, γιατί άραγε?


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  4. #54

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by scorpio_ View Post
    Εάν δεν συνδέεται η αίσθηση του χιούμορ με τα συναισθήματα του ατόμου τότε από που προέρχεται δεν μας διευκρίνησες? Από το μυαλό ίσως ? Αλλά οι Τοξότες δεν φημίζόνται για αυτό!
    Το χιούμορ δεν χρειάζεται να το μεταδίδεις αλλά και να το αντιλαμβάνεσαι.Είναι φανερό ότι το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τα ζώδια ,από διαφορετική οπτική γωνία.Γι' αυτό και είπα ότι ο ηθοποιός έχει ταλέντο πάνω σε αυτό και το σχεδιάζει-και ο αυτοσχεδιασμός είναι στα πλαίσια του ρόλου του.Φυσικά εγώ δεν είμαι η περίπτωση που πρέπει να εξεταστεί, αλλά αφήνω σε εσάς την σχετική (η άσχετη) ανάλυση όπως άλλωστε μας έχετε συνηθίσει....:bigsmile:
    Απλώς θα ήθελα να μου πεις τι σημαίνει χιούμορ. Αν δεν σημαίνει αυτό που έγραψα, δώσε έναν ορισμό που θεωρείς ότι αντιστοιχεί στη λέξη χιούμορ, για να καταλάβω τι εννοείς. Αν δεν έχεις άλλον ορισμό, νομοτελειακά πρέπει να αποδεχθείς τον δικό μου. Αν αποδεχθείς τον δικό μου ορισμό για την έννοια της λέξης χιούμορ, πρέπει να αποδεχθείς και το ότι χρειάζεται μυαλό και όχι συναίσθημα για την έκφρασή του.
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Το χιούμορ (= ικανότητα αστεϊσμών ή ικανότητα να αντιμετωπίζει κανείς την πραγματικότητα με εύθυμη διάθεση, παρουσιάζοντας τις διάφορες καταστάσεις με φαινομενική σοβαρότητα και αδιαφορία, κάτω από την οποία κρύβεται η σάτιρα και η άκακη ειρωνεία) είναι προϊόν του μυαλού και προϋποθέτει μυαλό και όχι συναίσθημα. Και για την ακρίβεια, προϋποθέτει έλεγχο του συναισθήματος. Συμπέρασμα;


    ΥΓ: Καλή η προσπάθεια, αλλά η provocateur τακτική θέλει και επιδέξια ...ποπουδάκια
    Quote Originally Posted by scorpio_ View Post
    Μυαλό χρειάζεται για να καταλάβεις ότι η περίπτωση Λαζόπουλου που ανέφερες δεν είναι η ενδεδειγμένη γιατί ο άνθρωπος είναι ηθοποιός (δίνει παράσταση -σάτιρα) επομένως αυτή είναι η δουλειά του...:toung:Εμείς μιλάμε για χιουμορ που πηγάζει άμεσα απο το άτομο χωρίς να σχεδιάζει και όσο αφορά ότι τα ζώδια του νερού κλαίνε όπως λέει η φίλη μας, επειδή χαρακτηρίζονται από συναίσθημα τότε εγώ θα πρέπει να γελάω.....
    Προφανώς η σχέση σου με το θέατρο αλλά και γενικότερα με κάποιες έννοιες δεν είναι και η καλύτερη. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς όμως με αυτό, ξεκινώντας από τις πιο απλές και παλιές του εκδοχές, όπως αυτήν του θεάτρου σκιών (και ιδίως την ελληνική του εκδοχή), καθώς μάλλον θα σε εισάγει πιο ήπια σε αυτόν τον κόσμο και θα καταλάβεις περισσότερα :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #55

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Θεωρώ το χιούμορ (όπως και σχεδόν τα πάντα άλλωστε) κάτι το πολύ υποκειμενικό. Προσωπικά θεωρώ πως χιούμορ διαθέτουν οι δίδυμοι, υδροχόοι, σκορπιοί και καρκίνοι. Τουλάχιστον το χιούμορ που αρέσει σεΆ μένα. Δεν ξέρω πολλούς τοξότες, αλλά αυτοί που ξέρω παρΆότι μου είναι πολύ συμπαθείς και τους θεωρώ θετικούς και χαρούμενους ανθρώπους με έφεση στην διήγηση γενικότερα….δεν θα έλεγα πως έχουν χιούμορ. Επαναλαμβάνω πως μιλάω υποκειμενικά!

  6. #56
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    Χμμ και οι Δίδυμοι βλέπω έχουν σιωπήσει, γιατί άραγε?
    Ντίνος Ηλιόπουλος
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  7. #57
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Η αλήθεια είναι ότι οι Τοξότες που ξέρω και εγώ..οι καθαροί τοξότες χωρίς πολλά άλλα αεράτα στοιχεία είναι πολύ πρόσχαροι, αισιόδοξοι και χαλαροίι κάνουν αρκετές βλακειούλες, με την καλή έννοια, όταν είναι σε μια παρέα και δίνουν κέφι, αλλά δεν θα λεγα ότι είναι και οι τρελοί χιουμορίστες, απο την άποψη της τρελής ατάκας.. η αλήθεια είναι ότι οι 2 περιπτώσεις τοξοτών που μου έρχονται στο κεφάλι και έχουν χιούμορ που μου αρέσει, έχουν σελήνη στους διδύμους.. δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή ιδέα μου..

    Και πάλι προσωπική μου γνώμη ότι καλό χιούμορ διαθέτουν τα παιδιά του ερμή, αλλά και όχι μόνο..άλλωστε τα ξαναπαμε..:bigsmile:

    Και οι τοξότες του φόρουμ μην πάρετε φωτιά τώρα..ήδη το νιώθω να έρχεται..:toung:
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  8. #58

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    καλησπερα και απο εμενα...καπου εχω διαβασει οτι το χιουμορ ειναι παιδι της θλιωης και του γελιου..Αν δεν εχεις πονεσει πολυ δεν μπορεις να< κατεχεις το αθλημα>..Κυριε Μητσακο ως τοξοτης θεωρειτε οτι εχετε χιουμορ?Ως δασκαλος παντως κανετε πολλα...Οσο για τον κ.Λαζοπουλο κατα ομολογια του εχει περασει την πορτα της καταθληψης...και καθ"ομολογια του οταν τελειωνει< η παρασταση>..δεν θελει να μιλαει σε κανεναν...Ο Θεμος που ειναι Αιγοκερος ειναι ετσι και στην ζωη του...δεν αναζητα το γελιο,αλλα αναδεικνυει την σατυρικη πλευρα...Το χιουμορ νομιζω εγω ...μονο οι βαθια πονεμενοι ανθρωποι μπορουν να το δωσουν στους αλλους..εχω δει <μουντζουφλιδες>τοξοτες,οπ υ μονο με <συριγγα >τους αντεχεις..Εγω ψηφιζω Αιγοκερους και Σκορπιους,καμια φορα οι λεοντες ,οταν θελουν να εντυπωσιασουν..Το χιουμορ των διδυμων νομιζω πως ειναι περισσοτερο <ατακες> συνηθως εξυπνες..Σιγουρα εσεις ξερετε πιο πολλα ...Ευχαριστω..εγω ως ιχθυς αναζητω οποιαδηποτε εκφραση του αστειου..μαρεσι πολυ..Δεν ξερω αν εχω χιουμορ...καποια στιγμη θα σας ρωτησω...

  9. #59

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Η περίπτωση του Λαζόπουλου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτών που λέω στο προηγούμενο ποστ μου, ότι δηλαδή χρειάζεται μυαλό για το χιούμορ και όχι συναίσθημα.:bigsmile:
    Ο Λαζόπουλος έχει ένα μεγάλο τρίγωνο που στην κορυφή του βρίσκεται ο Κρόνος (στον Τοξότη) και στη βάση του η Σελήνη (στα Ψάρια) και ο Ουρανός (στον Καρκίνο). Ο ¶ρης του (πιθανότατος κυβερνήτης του 3ου) σε όψη πενταγώνου με τον Κρόνο (στον 11ο), ο Ερμής του στον 5ο και στους Δίδυμους, σε ανοιχτή αντίθεση με τον Κρόνο....:bigsmile:

    Δείτε τον χάρτη του σε αυτόν τον σύνδεσμο http://www.myhoroscope.gr/horo/scrip...92008ccceb.png
    Μόνος σου απαντησες οτι δε μπορουμε να βασιστουμε στο ζωδιο για το χιουμορ. Μαλλον ο ερμης σε μια καλη θέση ευθυνεται για το χιουμορ.:weird:

  10. #60
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    dnaki
    Location
    οριακά
    Posts
    228

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Ντίνος Ηλιόπουλος
    Κλέφτεεεεεςςς λωποδύτεεεεςςςς:bigsmile:
    What goes around comes around

 

 
Page 6 of 11 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads