s
Έρωτας είναι να ρισκάρεις... - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 33 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast
Results 51 to 60 of 330
  1. #51
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Το πραγματικό ρίσκο βρίσκεται στο να μένεις κι όχι στο να φεύγεις. Το να φεύγεις είναι η εύκολη λύση...

    Το πραγματικο ρισκο, διαφερει για τον καθενα αναλογα με την ιδιοσυγκρασια και τον χαρακτηρα του. Δεν νομιζω οτι το αρθρο ηταν ενας υμνος στην φυγη, στην "απιστια", στο τσαλαβουτημα απο δω κι απο κει! Παρουσιασε μια περιπτωση που ειναι μεσα στην ζωη και που πολλες φορες, ανθρωποι που την ζουνε, εχουν μεγαλες ενοχες. Δεν πραττουν ελαφρα τη καρδια.
    Σε καθε κατασταση στις ερωτικες σχεσεις, ενυπαρχει η ιδιαιτερη "οπτικη" των υποκειμενων. Υπαρχουν τα ατομα που δεν μπορουν να σταθουν πουθενα, υπαρχουν κι αυτοι που μενουν σ εναν/μια οτι κι αν τραβανε. Ενδιαμεσως, απειρες οι παραλλαγες. Τα γιατι σε μεγαλο βαθμο, θεωρω πως απτονται της ψυχαναλυσης. Μεχρι να πεθανουμε, εχουμε να ζησουμε πολλα.
    Και να προδοθουμε και να προδωσουμε. Και να πονεσουμε τον αλλο και να μας πονεσει ο αλλος. Οτι κι αν παθουμε, καλλιστα μπορει να το κανουμε κι εμεις σε μια δεδομενη στιγμη. Και το αντιστροφο.
    Και δεν σημαινουν καθολου τα πραπανω, οτι προσωπικα ειμαι σε θεση να δειξω την απειρη κατανοηση στον εαυτο μου ή στους αλλους. Σε στιγμες αποστασιοποιησης ομως, ειναι ολοφανερα. :bigsmile: :bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  2. #52
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Το πραγματικό ρίσκο βρίσκεται στο να μένεις κι όχι στο να φεύγεις. Το να φεύγεις είναι η εύκολη λύση...

    Το πραγματικο ρισκο, διαφερει για τον καθενα αναλογα με την ιδιοσυγκρασια και τον χαρακτηρα του. Δεν νομιζω οτι το αρθρο ηταν ενας υμνος στην φυγη, στην "απιστια", στο τσαλαβουτημα απο δω κι απο κει! Παρουσιασε μια περιπτωση που ειναι μεσα στην ζωη και που πολλες φορες, ανθρωποι που την ζουνε, εχουν μεγαλες ενοχες. Δεν πραττουν ελαφρα τη καρδια.
    Σε καθε κατασταση στις ερωτικες σχεσεις, ενυπαρχει η ιδιαιτερη "οπτικη" των υποκειμενων. Υπαρχουν τα ατομα που δεν μπορουν να σταθουν πουθενα, υπαρχουν κι αυτοι που μενουν σ εναν/μια οτι κι αν τραβανε. Ενδιαμεσως, απειρες οι παραλλαγες. Τα γιατι σε μεγαλο βαθμο, θεωρω πως απτονται της ψυχαναλυσης. Μεχρι να πεθανουμε, εχουμε να ζησουμε πολλα.
    Και να προδοθουμε και να προδωσουμε. Και να πονεσουμε τον αλλο και να μας πονεσει ο αλλος. Οτι κι αν παθουμε, καλλιστα μπορει να το κανουμε κι εμεις σε μια δεδομενη στιγμη. Και το αντιστροφο.
    Και δεν σημαινουν καθολου τα πραπανω, οτι προσωπικα ειμαι σε θεση να δειξω την απειρη κατανοηση στον εαυτο μου ή στους αλλους. Σε στιγμες αποστασιοποιησης ομως, ειναι ολοφανερα. :bigsmile: :bigsmile:
    ....Και συμπληρώνω όχι μόνο στις ερωτικές σχέσεις αλλά γενικώς στις σχέσεις μας.

    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με ότι εγραψες Perfect Perfect

    "Το πραγματικό ρίσκο βρίσκεται στο να μένεις κι όχι στο να φεύγεις. Το να φεύγεις είναι η εύκολη λύση..."
    Ενα τραγουδάκι λέει ¨θελει μαγκιά για ν'αρνηθείς της σιγουριάς τα κυβικά"!
    Ειτε μεινεις έιτε φύγεις σε κάθε απόφαση θα εμπεριέχεται το στοιχείο του ρίσκου,αφου δεν γνωρίζεις αν θα σου βγει σε καλό ή όχι.
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  3. #53

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by Vassilis13 View Post
    To ρίσκο σε ένα έρωτα δε βρίσκεται μόνο στο να κάνεις σχέση με κάποιον άλλο. Αυτή είναι ίσως πολλές φορές η εύκολη λύση. Γιατί δε χρειάζεται να απολογηθείς σε αυτόν που έχεις για το ότι τον έκανες να σε βαρεθεί (ή τούμπαλιν). Για το ότι δε χρειάζεται να παραδεχτείς την αποτυχία σου και να παραδεχτείς μπροστά του ότι τον βαριέσαι. Για το ότι δε χρειάζεται να αποδεχτείτε κι οι δύο ότι πρέπει να κάνετε μία νέα αρχή για να ανανεώσετε τη σχέση σας.

    Έτσι βρίσκεις την εύκολη λύση. Πηγαίνεις με άλλον που δε σε ξέρει κι έτσι μπορείς πάλι να κρυφτείς πίσω από ρόλους, μπορείς να παίξεις σαν το παιδάκι (γιατί στον έρωτα είσαι παιδάκι, στην αγάπη είσαι ενήλικας). Η πραγματικά θαρραλέα πράξη θα ήταν να κοιτάξεις στα μάτια τον άνθρωπο αυτό που σε ξέρει, που σε έχει ζήσει, που ΔΕΝ μπορείς να τον κοροϊδέψεις με ρόλους, γιατί σε έχει μάθει και να του πεις σε βαρέθηκα. Και μετά να βρεις το θάρρος να ξεκινήσεις να τον μαθαίνεις ξανά. Να βρεις το θάρρος να αλλάξεις εσύ για να σ'αγαπήσει ξανά.

    Το πραγματικό ρίσκο βρίσκεται στο να μένεις κι όχι στο να φεύγεις. Το να φεύγεις είναι η εύκολη λύση...
    ¶ψογη τοποθέτηση. Χωρίς ίχνος σοφιστείας.

    Νομίζω είναι προφανές πως επικροτώ απολύτως.

  4. #54
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Συμφωνω απολυτα!!!
    ακριβως αυτο ηθελα να πω και γω με την παραπανω δημοσιευση μου αλλα θεωρω την δημοσιευση του Βασιλη πιο αντιπροσωπευτικη
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  5. #55
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Εχω κάποια ενσταση όχι απεναντι στο ότι εγραψε ο Βασίλης,που τα θεωρώ και σωστά και λογικά,αλλά στην σχέση του θέματος με αυτο.

    Μπορείς να πείς ά εγω δεν πρόκειται να ερωτευτώ κάποιον άλλο επειδή εχω ήδη σχέση;;;Κι αντε το λές,αλλα πώς το κάνεις και αν λέω αν,σου συμβεί τότε τι κανεις;;Το αγνοείς διότι εχεις σχέση;;Εγω εκεί διαφωνώ-προσωπική αποψη πάντα.
    Κατα την γνώμη μου από την στιγμή που εχεις ερωτευτεί καποιον άλλο,σημαίνει ότι κάτι δεν παέι καλά στην σχεση σου -και δεν μιλαμε για βαρεμάρα ή ανωριμότητα.Το πώς θα διαχειριστεί ο καθένας μια τέτοια κατάσταση ειναι υποκειμενικό.

    Τέλος να πώ,ότι ο καθένας καλύπτει διαφορετικές ανάγκες του άπό μία σχέση.
    Που σημαίνει ότι πχ στην ταδε δεδομένη στιγμή ειχα σαν προτεραιότητα την αναγκη μου για συντροφικότητα.Μετα από 1 χρόνο μπορεί να εχουν αλλάξει οι προτεραιότητές μου και να βάζω πρώτη την αναγκη μου για εξουσία και να αλλαξουν έτσι τα δεδομένα των σχέσεων μου.
    Η ανάγκη για παιχνίδι δεν ειναι σημάδι ανωριμότητας,αλλά απλή ανθρώπινη ανάγκη.Αυτό που πρέπει απλά να προσέχουμε σε κάθε απόφασή μας και κυρίως στις σχέσεις μας ,ειναι να ξεκαθαρίζουμε τις προτεραιότητές μας.


    Το ρίσκο θα επαναλαβω(ειμαι επίμονη το ξέρω) ειναι αναπόσπαστο κομμάτι της ίδιας της ζωής και φυσικά του έρωτα.
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  6. #56
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by roadrunner View Post
    Εχω κάποια ενσταση όχι απεναντι στο ότι εγραψε ο Βασίλης,που τα θεωρώ και σωστά και λογικά,αλλά στην σχέση του θέματος με αυτο.

    Μπορείς να πείς ά εγω δεν πρόκειται να ερωτευτώ κάποιον άλλο επειδή εχω ήδη σχέση;;;Κι αντε το λές,αλλα πώς το κάνεις και αν λέω αν,σου συμβεί τότε τι κανεις;;Το αγνοείς διότι εχεις σχέση;;Εγω εκεί διαφωνώ-προσωπική αποψη πάντα.
    Κατα την γνώμη μου από την στιγμή που εχεις ερωτευτεί καποιον άλλο,σημαίνει ότι κάτι δεν παέι καλά στην σχεση σου -και δεν μιλαμε για βαρεμάρα ή ανωριμότητα.Το πώς θα διαχειριστεί ο καθένας μια τέτοια κατάσταση ειναι υποκειμενικό.


    Τέλος να πώ,ότι ο καθένας καλύπτει διαφορετικές ανάγκες του άπό μία σχέση.
    Που σημαίνει ότι πχ στην ταδε δεδομένη στιγμή ειχα σαν προτεραιότητα την αναγκη μου για συντροφικότητα.Μετα από 1 χρόνο μπορεί να εχουν αλλάξει οι προτεραιότητές μου και να βάζω πρώτη την αναγκη μου για εξουσία και να αλλαξουν έτσι τα δεδομένα των σχέσεων μου.
    Η ανάγκη για παιχνίδι δεν ειναι σημάδι ανωριμότητας,αλλά απλή ανθρώπινη ανάγκη.Αυτό που πρέπει απλά να προσέχουμε σε κάθε απόφασή μας και κυρίως στις σχέσεις μας ,ειναι να ξεκαθαρίζουμε τις προτεραιότητές μας.


    Το ρίσκο θα επαναλαβω(ειμαι επίμονη το ξέρω) ειναι αναπόσπαστο κομμάτι της ίδιας της ζωής και φυσικά του έρωτα.
    Δεν μπορείς να το πεις αυτό σίγουρα, και το πιο δύσκολο είναι να κρύψεις τα συναισθήματά σου! Και ο έρωτας δεν σε ρωτάει ποτέ, έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. Και δυστυχώς, δεν έχεις και πολλές επιλογές
    Πάντως, όταν θα φτάσεις στο σημείο να ερωτευτείς κάποιον άλλον άνδρα ή γυναίκα, σημαίνει ότι αυτή η σχέση που έχεις τη δεδομένη στιγμή ... δεν τραβάει! Το αν θα κάνεις το βήμα να χωρίσεις ή όχι, είναι άλλο θέμα.
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  7. #57

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Πάντως εγώ ένα έχω να πω:

    ...μπορεί να μεγαλώνουμε, να ωριμάζουμε, να ζούμε, αλλά σε μερικά πράγματα από τα στάδια του Δημοτικού δεν ξεφεύγουμε ποτέ!

    Ένα από αυτά είναι και ο έρωτας. Παίρνεις λοιπόν το ρίσκο σου χωρίς φόβο-με άγνοια κινδύνου- ακριβώς όπως θα έκανες και στην ηλικία του Δημοτικού Σχολείου. Η μόνη διαφορά είναι πως όταν μεγαλώνεις πρέπει να είσαι συνεπής με τα συναισθήματά σου, ώστε να μην κοροϊδεύεις ούτε τον εαυτό σου, ούτε τους άλλους, έτσι ώστε κάθε πιθανή αποτυχία να την χρεωθείς εξ ολοκλήρου εσύ και ποτέ οι γύρω-γύρω...

    Νομίζω ότι είναι πιο εγωιστικό να μένεις σε μία σχέση που βαλτώνει και να ζεις μόνο μέσα από τα όνειρά σου...

    Και κάτι τελευταίο, που το λέει ο Chief μου (τι καλά να το έλεγε και στον εαυτό του!):

    Το απωθημένο είναι σαν το μπατσικό στην Εθνική Οδό: άμα το προσπεράσεις... τη γ@#*?σες!!! Θα σε κυνηγάει μια ζωή...

  8. #58

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Τώρα θα κάνω λίγο όπως τότε που ήμουν στο σχολείο και κάναμε αναλύσεις ποιημάτων. "τι θέλει να πει ο ποιητής;" Αλλά δεν πειράζει, κομμάτια να γίνει, φαντάζομαι πως θα με συγχωρήσετε. :embarrest

    Νομίζω πως ο Βασίλης ήταν απολύτως ουσιαστικός στα όσα έχει επισημάνει. Ακόμη και στο τι θα γίνει αν νιώσει κανείς "ερωτευμένος" (όποιος θέλει μπορεί να θέσει τα εισαγωγικά υπό αμφισβήτηση), ενώ βρίσκεται σε μια σχέση.

    Μιλώντας πάντα για την περίπτωση που ξεκινάς μια σχέση με έναν άνθρωπο ο οποίος σε καλύπτει και θεωρείς πως σε ελκύει και.. και .. και... , το πλέον του βεβαίου είναι πως κάποια στιγμή θα αρχίσεις να κλονίζεσαι. Μπορεί να γίνει μετά από 2 χρόνια, μπορεί μετά από 10, μετά από 15, δεν έχει και τόση σημασία. ("3.600, είναι καλά να τ'αφήσω΄;;;" κατά τη γνωστή ατάκα)
    Κάποια στιγμή, θα προβληματιστείς για το ότι κάτι δεν πάει καλά. Είναι δεδομένο. Κι εκεί έρχεται η μεγάλη στιγμή της ανθρώπινης επιλογής επί της ουσίας.

    Δεν ξέρω κατά πόσον έχει μεγάλη σημασία η μορφή του "πειρασμού". Υπό την έννοια, αν απλώς ο σύντροφος σου έχει αρχίσει να σου δίνει στα νεύρα, αν έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες ή αν ξαφνικά σου έρχεται να κλείσεις το μάτι "του αγοριού απέναντι". Κάτι θα είναι. "Από όλα έχει ο μπαξές".

    Πιστεύω όμως , πως ο καθένας μας γνωρίζει πως πάντα θα υπάρξει κάποια στιγμή " το κίντερ έκπληξη". Για να μην πω και ότι σε ορισμένους, ίσως "το τρένο να σφυρίξει δυο φορές".

    Αυτά. Συγχωρείστε με για τις παρεμβαλόμενες ατάκες, αλλά θεωρώ την τοποθέτηση του Βασίλη άψογη και σοβαρή. Είπα να κάνω λίγο χιούμορ για να δικαιολογήσω και το "εύθυμα" της ενότητας "ανθρώπινες σχέσεις"

  9. #59
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    64

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Συμφωνώ με Κασσιόπη!Πιστεύω ότι αν μπεις στην διαδικασία να σκεφτείς πως θα ήταν η ζωή σου πλάι σε κάποιον άλλο κάτι έχει αρχίσει να χαλάει στην ήδη υπάρχουσα σχέση σου.Εάν δεν ''φύγεις'' την στιγμή που κάτι άλλο σε τραβάει και κάτσεις να το παλέψεις είναι σχεδόν βέβαιο πως αυτό θα γίνει αργότερα...
    Μου έχει συμβεί προσωπικά με μια σχέση που μετρούσε 7 χρόνια...
    Πάντα προσπαθούσα να το παλεύω και έλεγα πως δεν αξίζει να πετάξεις 7 χρόνια για κάποιον άλλο!Δεν ήθελα και να τον πληγώσω.
    Όμως δεν άντεξα και έφυγα. Ίσως δεν ήμουν πλέον ερωτευμένη μαζί του και δεν ήθελα πλεον να προσπαθώ...
    Ρίσκαρα ... Έφυγα... Έχασα ... Αλλά τώρα είμαι καλά και ευτυχισμένη!
    Αξίζει να ρισκάρεις!αξίζει να ζεις!:bigsmile:

  10. #60

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by gwrgina25 View Post
    Συμφωνώ με Κασσιόπη!Πιστεύω ότι αν μπεις στην διαδικασία να σκεφτείς πως θα ήταν η ζωή σου πλάι σε κάποιον άλλο κάτι έχει αρχίσει να χαλάει στην ήδη υπάρχουσα σχέση σου.Εάν δεν ''φύγεις'' την στιγμή που κάτι άλλο σε τραβάει και κάτσεις να το παλέψεις είναι σχεδόν βέβαιο πως αυτό θα γίνει αργότερα...Μου έχει συμβεί προσωπικά με μια σχέση που μετρούσε 7 χρόνια...
    Πάντα προσπαθούσα να το παλεύω και έλεγα πως δεν αξίζει να πετάξεις 7 χρόνια για κάποιον άλλο!Δεν ήθελα και να τον πληγώσω.
    Όμως δεν άντεξα και έφυγα. Ίσως δεν ήμουν πλέον ερωτευμένη μαζί του και δεν ήθελα πλεον να προσπαθώ...
    Ρίσκαρα ... Έφυγα... Έχασα ... Αλλά τώρα είμαι καλά και ευτυχισμένη!
    Αξίζει να ρισκάρεις!αξίζει να ζεις!:bigsmile:
    Για να μη μπερδευόμαστε, εγώ δεν το έθεσα έτσι. Προφανώς αυτή είναι η προσωπική σου άποψη, η οποία φυσικά είναι σεβαστή.

 

 
Page 6 of 33 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads